وسایل ضروری برای شرایط سخت

با توجه به غیرقابل پیش بینی بودن بلایای طبیعی باید همیشه وسایل ضروری و مورد نیاز را برای این قبیل شرایط  آماده کنید. هر لحظه ممکن است سیل، زلزله، طوفان و دیگر حوادث طبیعی رخ داده و شما را در شرایط سخت قرار دهند. برخی از وسایل ضروری که همراه داشتن آنها در اینگونه شرایط بسیار حائز اهمیت  است را در این بخش به شما معرفی می کنیم با ما همراه باشید.

شما باید اقلامی چون پتوی اضطرای، کیسه خواب و یا پتوهای معمولی و یک چادر به اندازه تعداد نفرات اعضاء خانواده در بسته آماده‌سازی پیش از وقوع حوادث طبیعی داشته باشید. وجود پتو بسیار لازم می‌شود، برای اینکه ممکن است وقوع حادثه طبیعی در روزها و یا شب‌های سرد سال باشد از این رو داشتن پتو برای گرم ماندن بسیار ضروری و حیاتی است.

آمادگی پیش از روبرو شدن با بلایای طبیعی بسیار مهم و حیاتی است؛ به خصوص اگر قرار باشد برای زنده ماندن در چنین شرایط سخت، تلاش کنیم. وقتی سرزمینی دچار زلزله، سیل، آتش سوزی و دیگر بلایایی طبیعی می‌شود، معمولا تا رسیدن کمک‌های امدادی دولتی و مردمی گاها ساعت‌ها و در برخی شرایط حادتر روزها طول می‌کشد. دیده شده که اشخاصی پس از حادثه زلزله و یا دیگر بلایای طبیعی جان سالم به در برده‌اند اما متاسفانه به خاطر دیر رسیدن کمک‌ها، از تشنگی یا گرسنگی و حتی زخم‌های کاری و عفونی جان خود را از دست داده‌اند و این در حالی است که اگر این افراد از قبل برای چنین شرایطی آمادگی داشته و بسترهای حمایتی را فراهم می‌کردند، چه بسا زنده می‌ماندند. همه ما می‌دانیم حوادثی مثل زلزله ممکن است در هر ساعتی از شبانه روز و بدون هیچ گونه هشداری رخ دهد. با این شرایط ما ناگزیریم خودمان را از قبل برای رویارویی با چنین شرایط پیش‌بینی نشده‌ای، آماده کنیم.

وسایل ضروری برای شرایط سخت

در ادامه این مطلب شما را با مهم‌ترین و ضروری‌ترین مواردی که باید پیش از وقوع حوادث طبیعی در نظر داشته باشید، آشنا می‌کنیم. یادمان نرود رعایت چنین مواردی نمی‌تواند از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کند اما می‌تواند در شرایط سخت حتی جانمان را نجات دهد.

۱. تامین آب شرب سالم

یکی از مهم‌ترین مواردی که شما باید در بسته آماده‌سازی پیش از وقوع حوادث طبیعی در نظر داشته باشید آب سالم است. همان طور که می‌دانید دست‌یابی به آب سالم پس وقوع حوادث ناگوار طبیعی همچون زلزله و یا سیل، کار بسیار سختی است. چرا که آب سالم و فاضلاب‌ ممکن است با هم مخلوط شوند. از این رو مصرف آن‌ها می‌تواند ما را به انواع بیماری‌ها مبتلا کند که در چنین شرایطی اصلا به صلاح ما نیست. یک فرد بالغ حداقل نیاز به یک الی دو گالن آب در روز دارد، اما در شراط اضطراری یک گالن برای نوشیدن سه روز یک فرد نیز کافی است، چرا که در شرایط سخت نوشیدن آب سالم بسیار حائز اهمیت است. از آنجایی که بلایای طبیعی همچون زلزله قابل پیش‌بینی نیست، سعی کنید وقتی تاریخ مصرف آب رو به پایان است آن را با یک گالن جدید عوض کنید تا آبی که پس از حادثه مصرف می‌کنید، سلامتی شما را تهدید نکند.

۲. تامین غذاهای خشک و یا دیر فاسد شدنی

تامین غذا پس از آب در اولویت دوم قرار دارد. سعی کنید، غذاهایی دیر فاسد شدنی همچون کنسروها و انواع خشکبار را در بسته آماده‌سازی پیش از وقوع بلایای طبیعی، داشته باشید. در این مورد از کنسروهایی استفاده کنید که درب‌شان به آسانی و بدون نیاز به درب بازکن باز می‌شود اما اگر احیانا به چنین کنسروهایی دسترسی نداشتید، یک درب بازکن کنار کنسروهای خود قرار دهید. سعی کنید مصرف سه روز غذا را برای خود و اعضای خانواده در نظر داشته باشید. در ضمن برای گرم کردن غذاها از اجاق‌های سفری که معمولا برای چندین ساعت آشپزی و یا گرم کردن غذا، سوخت پرورپان و یا دیگر گازهای سوختی را به اندازه کافی دارند، بهره ببرید. هدف از این کار از بین بردن آلودگی احتمالی غذاها با گرم کردن است. این کار تا مستقر شدن در یک جای امن می‌تواند توان و انرژی لازم را به شما بدهد.

۳. ملزومات پناهگاه پس از وقوع حادثه

اگر خانه خود را از دست داده‌اید و یا برای دوری از خطر آوار، باید از آنجا فاصله بگیرید، رفتن به یک پناه گاه چه طبیعی و یا مصنوعی بسیار ضروری است. به یاد داشته باشید که پناه گاه نیز باید دارای شرایطی باشد؛ شما باید اقلامی چون پتوی اضطرای، کیسه خواب و یا پتوهای معمولی و یک چادر به اندازه تعداد نفرات اعضاء خانواده در بسته آماده‌سازی پیش از وقوع حوادث طبیعی داشته باشید. وجود پتو بسیار لازم می‌شود، برای اینکه ممکن است وقوع حادثه طبیعی در روزها و یا شب‌های سرد سال باشد از این رو داشتن پتو برای گرم ماندن بسیار ضروری و حیاتی است.

وسایل ضروری برای شرایط سخت

۴. تجهیز جعبه کمک‌های اولیه

بسیار مهم است که شما پس از وقوع بلایای طبیعی جعبه کمک‌های اولیه در دسترس داشته باشید. یادتان باشد درون جعبه کمک‌های اولیه باید یکسری داروهای مهم مثل انواع مسکن‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها و داروی‌های ضد اسهال و … وجود داشته باشد. همچنین یک جعبه کمک‌های اولیه خوب باید به اندازه کافی گاز استریل، باند، نوار چسب، دستکش‌های یک بار مصرف، ضد عفونی کننده‌های ضروری، قیچی، ماسک هوا و دیگر لوازمی که ممکن است در هنگام بروزحوادث طبیعی لازم باشد را در خود داشته باشد. مقدار لوازم پزشکی و داروهای درون جعبه کمک‌های اولیه باید یک هفته باید کافی باشد. در ضمن تعداد نفرات خانواده خود را نیز برای این منظور در نظر بگیرید. سعی کنید یک ورق آنتی هستامین نیز درون جعبه کمک‌های اولیه شما باشد که در صورت لزم بتوانید با واکنش‌های آلرژیک مبارزه کنید. وجود دماسنج طبی هم ممکن است به کارتان بیاید. وجود قرص‌های تب نیز بسیار ضروری است. از آنجایی که در هنگام بروز حوادث طبیعی امکان مجروح شدن شما و خانواده‌تان وجود دارد، پر کردن جعبه کمک‌های اولیه را جدی بگیرید. چرا که وجود برخی عفونت‌ها به همراه تب زیاد می‌تواند موجب مرگ انسان شود.

۵. آماده کردن وسیله‌ای برای روشن کردن محیط

معمولا پس از به وجود آمدن بلایای طبیعی جریان برق قطع می‌شود. وقتی که جریان برق قطع شود، در هنگام تاریکی شب با تاریک بودن محیط، احتمال به وجود آمدن حوادث مرگبار به خاطر نداشتن دید کافی دور از انتظار نیست. با این شرایط سعی کنید یک چراغ قوه دستی که شارژ کافی داشته باشد را درون بسته آماده‌سازی پیش از وقوع حوادث طبیعی داشته باشید. حتما باتری‌های اضافی کنار چراغ قوه خود داشته باشید. وسایل روشنایی چون کبریت و شمع نیز می‌تواند برای مدت کوتاهی جواب‌گوی نیازتان باشد. سعی کنید هفته‌ای یکبار چراغ قوه‌ها را تست کنید، در صورت شارژ نبودن باتری‌ها و خراب بودن چراغ قوه آن را با یک چراق قوه سالم جایگزین کنید.

وسایل ضروری برای شرایط سخت

۶. رادیو وسیله‌ای برای باخبر شدن از محیط اطراف

داشتن ارتباط در شرایط اضطراری بسیار مهم است. سعی کنید یک رادیوی جیبی که با فرکانس منطقه شما همخوانی دارد را به همراه یک جفت باطری نو درون بسته حوادث خود قرارد دهید. چرا که در شرایط اضطراری مثل سیل و یا زلزله ممکن است تلفن و یا موبایل‌تان قطع شوند و شما هیچ گونه ارتباطی با بیرون از پناه گاه خود نداشته باشید شاید این حالت چند روزی طول بکشد و داشتن یک رادیو به شما کمک می کند تا به اخبار دسترسی داشته باشید و از میزان خسارت و یا رسیدن کمک‌ها و دیگر اخبار درباره حادثه رخ داده با خبر شوید.

۷. داشتن پول نقد به اندازه کافی

وقتی منطقه‌ای دچار حادثه می‌شود، بی‌شک بیشتر وسایل ارتباطی و اینترنتی قطع می‌شوند، با این حساب شما برای خرید لوازم و یا خوردنی‌های ضروری نمی‌توانید از کارت‌های بانکی و یا کارت‌های خرید استفاده کنید. داشتن مقدار کافی پول نقد می‌تواند در چنین شرایطی بسیار مشکل‌گشا و ضروری باشد.

۸. سعی کنید تلفن همراهتان همواره شارژ داشته باشد

این احتمال وجود دارد که پس از وقوع حادثه طبیعی تلفن‌های همراه کار کنند. از این رو سعی کنید که موبایل‌های‌تان همواره شارژ داشته باشند. داشتن یک پاور بانک شارژ شده می‌تواند چندین بار موبایل‌تان را شارژ کند؛ پس سعی کنید در خانه خود حتما یک پاور بانک داشته باشد. در ضمن برخی از چراغ‌های ال ای دی به کمک پاور بانک‌ها نور خوبی تولید می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها محیط تاریک خود را در طول شب‌های بدون برق، روشن کنید.

وسایل ضروری برای شرایط سخت

۹. حفظ اسناد شخصی

حفظ اسناد شخصی مانند گواهینامه رانندگی، شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت، بیمه نامه، اجاره نامه، سند خانه‌‎ و زمین، اطلاعات پزشکی و کارت‌های اعتباری شما بسیار مهم و ضروری است، ولی ممکن است در چنین شرایط هولناکی اصلا به چشم نیایند، سعی کنید آن‌ها را قبل از وقوع حادثه، در مکان‌هایی قرار دهید که پس از وقوع حوادث ناگوار کمترین آسیب را ببینند، چرا که در شهر و یا منطقه‌ای که دچار آسیب جدی شده، شاید تا ماه‌ها نتوانند اسناد جایگزین را دراختیارتان قرار دهند. از این رو با مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو خواهید شد.

۱۰. داشتن لوازم بهداشتی و لوازم شخصی

درست است که در شرایط سخت شاید همراه داشتن لوازم شخصی و بهداشتی؛ همچون مسواک و یا صابون برای شستشوی دست‌ها آنچنان ضروری نباشد، اما رعایت بهداشت در هر شرایطی به نفع‌تان خواهد بود. رعایت بهداشت در چنین شرایطی کار بسیار سختی است اما می‌تواند سلامت شما را حفظ کند.

نکته: «یادمان باشد که حوادث در کمین ما هستند از این رو ما باید برای رویارویی با آن‌ها آمادگی کافی داشته باشید. با این تفاسیر سعی کنید در صورت توانایی موارد بالا را در خانه‌های خود اجرا کنید. آمادگی برای رویارویی با حوادث پیش‌بینی نشده می‌تواند درصد خسارت‌های جانی و مالی را به میزان قابل توجه‌ای کاهش دهد.»

منبع:پایگاه خبری فردا