عوارض جانبی کاهش وزن سریع

امروزه شاهد تبلیغات زیادی در زمینه رژیم های لاغری و کاهش وزن سریع هستیم. می خواهیم بدانیم کاهش وزن سریع چه عوارض جانبی برای سلامتی مان دربردارند و مصرف محصولات لاغری و کاهش دهنده وزن چه تاثیراتی بر بدن خواهد گذاشت؟ درادامه با خطرات احتمالی استفاده از کرم و دستگاهای جادوکننده، قرص های رژیمی و مکمل های غذایی و رژیم های کم کالری آشنا شوید.

هر چقدر دوست دارید غذا بخورید و همچنان کاهش وزن داشته باشید!

روزانه یک سایز کم کنید!

آگهی های تبلیغاتی ادعا می کنند که کاهش وزن سریع به راحتی امکان پذیر است. انواع رژیم لاغری و مکمل های لاغری کاهش وزن در مدت زمان بسیار کم را وعده میدهند.

مصرف کنندگان این محصولات سالیانه 33 میلیارد دلار صرف کاهش وزن می کنند.

آیا این محصولات واقعا باعث کاهش وزن سریع می شوند؟! آیا استفاده از این محصولات برای بدن ایمن است؟! کاهش وزن با کمک این روش ها چه خطراتی را پیش رو خواهد داشت؟

عوارض جانبی کاهش وزن سریع

کاهش وزن سریع یعنی چه؟!

بازاریابان زیادی مدعی کاهش وزن سریع به وسیله ی محصولاتشان هستند. پرداختن به همه ی این محصولات به دلیل تنوع و گستردگی موجود کار سختی است.

اما به طور کلی روش های کاهش وزن سریع به دسته های زیر تقسیم میشوند:

تغییر در رژیم غذایی

برای مثال استفاده از آب، آبلیمو، شربت افرا، فلفل کاین برای سم زدایی

قرص های رژیمی و مکمل های غذایی

قرص ها و مکمل های لاغری وعده افزایش سرعت در کاهش وزن را می دهند آنها ادعا می کنند که می توانند مانع جذب ماده غذایی، افزایش سوخت وساز بدن و سوزاندن چربی ها شوند.

رژیم های کم کالری

یکی از روش های کاهش وزن سریع که از نظر پزشکی ثابت شده است رژیم لاغری کم کالری است.

کرم و دستگاهای جادوکننده

این محصولات اکثرا وعده ی جایگزینی رژیم لاغری و ورزش را میدهند.

عوارض جانبی کاهش وزن سریع
ولی آیا کاهش وزن سریع موثر واقع می شود ؟

اداره ی غذا و داروی ایالت متحده امریکا این مکمل ها را به عنوان غذا در نظر می گیرد نه دارو.

و سازندگان این مکمل ها نیاز ندارند قبل از وارد شدن این مکمل ها به بازار، بی خطر بودن آن ها را ثابت کنند. این به این معنی است که مکمل های رژیمی نیاز به تاییدیه این سازمان ندارند

به غیر از رژیم غذایی کم کالری و عمل های جراحی برای کاهش وزن صحت تاثیر هیچ یک از این قرص ها و مکمل ها ثابت نشده است این داروها فقط می توانند با گذشت زمان در کنار رژیم غذایی و ورزش تاثیرگذار باشند.

در برنامه های کاهش وزن سریع چیزی که واقعا چربی ها را ازبین می برد غذا یا داروی خاصی نیست بلکه عامل مهم کاهش شدید کالری به همراه ورزش است.

خطرات جدی احتمالی کاهش وزن سریع چیست ؟

سنگ کیسه صفرا که در 12 تا 25 درصد افرادی که طی چند ماه مقدار زیادی وزن از دست میدهند رخ می دهد.

از دست دادن آب بدن که میتوان آن را با خوردن مایعات جبران کرد.

سوء تغذیه که معمولا به دلیل نخوردن میزان کافی پروتئین ها اتفاق می افتد.

عدم تعادل الکترولیت که میتواند در طول زمان برای سلامتی تهدید کننده باشد.
سایر عوارض کاهش وزن سریع عبارتند از:

سردرد

تحریک پذیری

خستگی

سرماخوردگی

یبوست

بی نظمی قاعدگی

ریزش مو

از دست دادن عضلات

خطرات کاهش وزن سریع با گذشت زمان افزایش می یابد. رژیم غذایی بدون پروتئین بسیار خطرناک است.

عوارض جانبی کاهش وزن سریع

آیا کاهش وزن سریع ایده ی خوبی است؟

کاهش وزن سریع خطراتی را داراست اما خود چاقی هم خطرات زیادی دارد. به خاطر همین رژیم های کم کالری برای افراد خیلی چاق و افرادی که برای انجام یک عمل جراحی نیاز به کاهش وزن دارند، گزینه مناسبی است.

رژیم های لاغری خاصی وجود دارد که تحت نظارت دکتر برای افراد دارای اضافه وزن ارائه می شود. این رژیم ها متعادل هستند اما بسیار پر هزینه می باشند که با به کار بردن آنها می توانید 12 تا 25 درصد وزن بدنتان را طی مدت 12 هفته کم کنید. که برای رسیدن به هدف مورد نظر باید رژیم غذایی تا انتها رعایت شود زیرا بسیاری از افراد در نیمه راه برنامه را رها می کنند به همین دلیل کاهش وزن به دست آمده، بازمی گردد.
کارشناسان بهترین راه را داشتن یک رژیم غذایی پیوسته و منظم میدانند

اغلب مردم برای رسیدن به یک هدف کوتاه مدت مثل رسیدن به سایز لباس مورد علاقه ی خود به انواع رژیم لاغری سریع روی می آورند.

گرسنگی کشیدن مطمئنا ایده ی خوبی نیست. اما اگر در کل وضعیت جسمی سالمی دارید، یک دوره ی کوتاه محدودیت شدید کالری سلامت شما را به خطر نخواهد انداخت. حتما با پزشک خود مشورت کنید و او را از وضعیت خود باخبر سازید. و حتما پروتئین (70 تا100 گرم در روز) را در رژیم غذایی خود به کار ببرید. مولتی ویتامین و غذاهای غنی از پتاسیم را فراموش نکنید.

همچنین به یاد داشته باشید این نوع رژیم ها اغلب موجب کاهش وزن پایدار نمی شوند و بیشتر افراد پس از مدتی به وزن اولیه خود برمی گردند.