81207223-5771173

همانقدر که چربی دور کمر برای سلامتی تان مضر است به همان اندازه هم برای ادامه حیات و طول عمرتان مخرب و بیماریزاست،بهتر است بدانید میزان مرگ و میر افراد با دور شکم زیاد از افرادی که شکم صافی دارند بیشتر است

محققان آمریکایی هشدار دادند: برخورداری از محیط بزرگ دور کمر حتی اگر شاخص جرم بدن (بی.ام.آی) انسان مناسب باشد، چند سال از عمر فرد می کاهد.

دانشمندان کلینیک مایو در آمریکا در مطالعه ای متوجه شدند که احتمال مرگ پیش از موعد زنان و مردانی که محیط دور کمر بزرگی دارند نسبت به افرادی که دور کمر کوچکی دارند، بیشتر است.

محققان در این مطالعه بعد از در نظر گرفتن شاخص جرم بدن (بی.ام.آی)، سیگار کشیدن، مصرف الکل و فعالیت بدنی متوجه شدند: افرادی که محیط دور کمر بزرگی دارند بیشتر احتمال دارد که بر اثر ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری قلبی، مشکلات تنفسی و سرطان جان خود را از دست بدهند.

محققان در این مطالعه اطلاعات 11 مطالعه مختلف را که شامل بیش از 600 هزار نفر در سراسر جهان می شد، بررسی کردند.

آنها متوجه شدند: میزان مرگ و میر مردانی که دور کمرشان 43 اینچ (1.09 متر) یا بزرگتر است نسبت به مردانی که محیط دور کمرشان کمتر از 35 اینچ (88.9 سانتی متر) است 50 درصد بیشتر است.

این بدان معنی است که طول عمر این افراد بعد از 40 سالگی حدود سه سال کاهش می یابد.

همچنین بر اساس این مطالعه، احتمال مرگ پیش از موعد زنانی که محیط دور کمرشان 37 اینچ (93.98 سانتی متر) یا بیشتر است نسبت به زنانی که محیط دور کمرشان 27 اینچ (68.58 سانتی متر) یا کمتر است بعد از 40 سالگی 80 درصد بیشتر است؛ بدان معنی که حدود پنج سال از عمر آنها کاهش می یابد.

نکته مهم، این که افزایش هر دو اینچ (5.08 سانتی متر) به محیط دور کمر خطر مرگ را در مردان هفت درصد و در زنان حدود 9 درصد افزایش می دهد.

از دیگر یافته های کلیدی این مطالعه این بود که این نتایج در مورد تمام سطوح BMI، حتی در میان افرادی که سطوح BMI عادی داشتند، مشاهده شد.

این مطالعه در نشریه Mayo Clinic Proceedings منتشر شده است.