سینوزیت رایج است؛اما بسیاری از افرادی که سینوزیت دارند ، از درمان هایی استفاده می کنند که احتمالاً به آنها کمکی نمی کند . بنابراین قبل از اینکه به داروخانه بروید ، میخواهید مطمئن شوید که چگونه این وضعیت را کنترل کنید . سینوس ها فضاهای کوچکی در جمجمه هستند که با هوا پر می شوند . سینوس ها مخاط را تشکیل می دهند که کمک می کند تا راه های بینی از آلرژن ها و آلاینده ها پاک شود .

سینوزیت,درمان سینوزیت,علائم سینوزیت

سینوزیت التهاب بافتی است که این حفره ها را کنار می زند؛در برخی موارد تورم ، این سینوس ها را می بندد و مخاط و هوا را در داخل آنها نگه میدارد . این مسئله می تواند درد و فشار ایجاد کند و گاهی اوقات می تواند منجر به عفونت باکتریایی شود .

آیا دو نوع سینوزیت را می شناسید ؟

سینوزیت حاد و مزمن

سینوزیت حاد تا 4 هفته به طول می انجامد . سینوزیت مزمن حداقل چند هفته طول می کشد و می تواند برای سال ها ادامه داشته باشد . همچنین می تواند به سختی تخلیه شده و به سختی درمان شود . سینوزیت ممکن است بخاطر یک سرماخوردگی و یا آلرژی شروع شود ؛ همچنین قارچ ها می توانند سینوزیت را برای افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند ، ایجاد کنند .

گاهی اوقات سینوزیت مزمن به علت مشکلاتی که در ساختار سوراخ ( پره ) های بینی وجود دارد ، شکل می گیرد و یا از طریق یک رشد همانند رشد پولیپ بینی که سینوس ها را از تخلیه به طور طبیعی باز نگاه می دارد .

سینوزیت حاد و مزمن علائم مشابهی دارند :

  • فشار و درد صورت
  • مخاط غلیظ رنگی
  • گرفتگی

سینوزیت,درمان سینوزیت,علائم سینوزیت

درمان سینوزیت حاد و مزمن

کلید حل این مشکل ، این است که علت را بفهمید . به عنوان مثال اگر سینوزیت شما به علت آلرژی باشد؛به احتمال زیاد دکونژستانت به شما کمک چندانی نخواهد کرد . اگر چند روز است که علائم سینوزیت را دارید با دکتر خود مشورت کنید . با یک آزمایش خوب _ و گاهی اوقات آزمایشات عکس برداری مانند اشعه ایکس ، سی تی اسکن یا MRI ها – حتی ممکن است دقیقا مشخص شود مشکل از چه چیزی بوده است .

اغلب بهترین درمان سینوزیت ترکیبی از روش های مختلف است : معمولا دارو و خود مراقبتی

دارو برای درمان سینوزیت

آنتی بیوتیک ها . اگر پزشک شما فکر می کند علت سینوزیت شما عفونت باکتریایی بوده ؛ ممکن است برای تان آنتی بیوتیک تجویز کند . اگر نوع سینوزیت شما حاد باشد ، معمولا 10 تا 14 روز آنتی بیوتیک مصرف می کنید . برای سینوزیت مزمن ممکن است این مدت زمان طولانی تر باشد.آنتی بیوتیک ها تنها برای درمان عفونت های باکتریایی جوابگو هستند ؛ اگر سینوزیت شما توسط ویروس ها و یا مشکلات دیگر ایجاد شده باشد ، آنتی بیوتیک ها به شما کمکی نخواهند کرد . جالب است بدانید برخی تحقیقات نشان می دهد که باکتری باعث ایجاد موارد کمی از سینوزیت ها بوده اما به طور گسترده ای مصرف می شوند .

داروهای مسکن . بسیاری از افراد مبتلا به سینوزیت ، داروهای ضد درد ( OTC ) مانند ایبوپروفن یا استامینوفن برای کاهش درد مصرف می کنند . دستورالعمل های روی جعبه را دنبال کنید و بیشتر از 10 روز آنها را مصرف نکنید ؛ همچنین با پزشک خود مشورت کنید که کدام یک از این داروها برای شما مناسب تر است .

دکونژستانت ( ضد انعقاد ) . این داروها میزان مخاط موجود در سینوس ها را کاهش می دهند . برخی از داروهای ضد انعقاد به عنوان اسپری بینی و مابقی از طریق بسته های قرص در دسترس هستند . اگر بیشتر از 3 روز از اسپری های بینی ضد اتعقاد استفاده کنید ، ممکن است در واقع شما را بیش از حد پُر کند ( دستورالعمل های مصرف را دنبال کنید ) .

سینوزیت,درمان سینوزیت,علائم سینوزیت

داروهای ضد حساسیت و آلرژی . بسیاری از علل سینوزیت ها به دلیل حساسیت های کنترل نشده هستند ؛ اگر شما تا به حال آلرژی تشخیص نداده اید ، ارزش انجام برخی آزمایشات را دارد تا متوجه شوید که آیا آلرژی دارید یا خیر . اگر آلرژی داشتید ؛ داروها ( مانند آنتی هیستامین ها ) و اجتناب از موارد حساسیت زا به شما در بهبود سینوزیت کمک خواهند کرد .

استروئید . در برخی موارد پزشک ممکن است استروئید های استنشاقی را برای کاهش تورم در غشا سینوس تجویز کند . برای موارد شدیدتر در سینوس مزمن ، احتمال دارد دکتر برای فرد استروئید های دهانی را تجویز کند .

عمل جراحی . گاهی اوقات بهترین راه درمان سینوزیت حاد یا مزمن ، عمل جراحی است . جراح می تواند انسداد به وجود آمده را از بین ببرد و حفره های سینوسی را بزرگ کند .

درمان های خانگی سینوزیت

در حالی که داروها می توانند در درمان سینوزیت کمک کنند ، در بسیاری از موارد سینوزیت بدون هیچگونه درمان پزشکی حل می شود .

رطوبت . از یک رطوبت ساز ( مرطوب کننده ) در اتاق هایی که زمان زیادی را در آنها سپری می کنید ، استفاده کنید .

نفس کشیدن در بخار آب . شما می توانید دوش بگیرید و در حمام بنشینید یا بخار یک کاسه آب گرم ( نه خیلی گرم ) را نفس بکشید . بخار باعث سبک شدن گرفتگی و تورم جریانهای بینی می شود .

سینوزیت,درمان سینوزیت,علائم سینوزیت

حوله گرم . یک حوله گرم و مرطوب بر روی صورت خود قرار دهید . این کار می تواند برخی از فشار موجود را از بین ببرد .

شستشوی بینی با آب نمک . سرم شستشو که در داروخانه ها به صورت آماده وجود دارد ؛ به شما کمک می کند که از شر عوامل آلوده و بیماری زا که به جریانهای بینی راه یافته اند ، خلاص شوید . این سرم ها می توانند بینی شما را مرطوب نگه دارند .

مقدار زیادی مایعات بنوشید . آنها مخاط را نازک می کنند که باعث کاهش انسداد سینوس ها می شود . الکل مصرف نکنید زیرا مصرف مایعات الکلی باعث بدتر شدن تورم می شود .

استراحت . هنگامی که شما عفونت سینوسی دارید ؛ به خود از قبل آسان تر بگیرید . خواب زیادی داشته باشید و به بدن خود فرصت دهید خود را ریکاوری کند .

درمان های خانگی ممکن است کارساز باشد ؛ اما اگر علائم سینوسی شما بیش از چند روز ادامه پیدا کرد یا احساس کردید حال تان خیلی بد است ، با پزشک مشورت کنید . هرچه زودتر درمان شما شروع شود ؛ زودتر احساس بهتری پیدا خواهید کرد .

درمان سینوزیت