کارهای افراد موفق

افراد موفق از روز اول موفق به دنیا نیامده اند. اکثر افراد موفق کسانی هستند که با ایجاد تغییر و تحولات اساسی در سبک زندگی خود و انجام کار هایی که دیگر افراد جامعه حاضر به انجام آن ها نیستند به موفقیت رسیده اند.

عادات روزانه شما را به فردی کارامدتر و فعال‌تر در طول روز تبدیل می‌کنند که در نتیجه‌ منجر به رسیدن به اهداف بیش‌تری می‌شوند. راز دستیابی به موفقیت و رسیدن به اهداف خود، داشتن انگیزه و اراده‌ی کافی برای تغییر عادات روزانه‌ی شماست.

1- آن‌ها مطالعه می‌کنند

کارشناسان اتفاق نظر دارند که مطالعه کردن آخرین کاری است که اکثر انسان‌های موفق قبل از خواب انجام می‌دهند. بیل گیتس از جمله کسانی است که قبل از خواب شبانه حداقل نیم ساعت مطالعه می‌کند.

اکثر کارشناسان عقیده دارند آخرین کاری که افراد موفق در آخر شب و قبل از خوابیدن انجام می دهند کتاب خواندن و مطالعه کردن است. بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت هر شب قبل از خوابیدن حداقل نیم ساعت مطالعه می کند.

مایکل کر (Michael Kerr) سخنگوی بین‌المللی کسب و کار و مولف کتاب ” نمی‌توانید جدی باشید! شوخ طبعی را وارد کار کنید” می‌گوید که رهبران کسب و کار زیادی را می‌شناسد که قبل از خواب بخشی از وقت خود را به مطالعه اختصاص می‌دهند، تا جایی که در تقویم و یادداشت‌های خود از آن به عنوان ” آیتم غیرقابل حذف” یاد می‌کنند.

کِر می‌گوید:” این زمان لزوماً برای خواندن مطالب مربوط به کسب و کار یا کتاب‌های الهام بخش نیست. اکثر انسان‌های موفق موفقیت خود را در کسب اطلاعاتی می‌دانند که از منابع مختلف جستجو می‌کنند و باورشان این است که این کار به آن‌ها کمک می‌کند خلاقیت و شور و اشتیاق‌شان بیشتر شود.

2- آن‌ها با کار قطع ارتباط می‌کنند

کِر می‌گوید، حقیقت این است که افراد موفق قبل از خواب هرکاری انجام می‌دهند غیر از کارهایی که به شغلشان مربوط می‌شوند. آن‌ها با وسواس ایمیل‌های خود را چک نمی‌کنند و سعی نمی‌کنند ذهن خود را معطوف به مشکلات و مسائل مربوط به کار کنند. بررسی‌ها نشان داده‌اند که اگر زمان خواب خود را با کار مرتبط کنید، استراحت کردن برایتان سخت‌تر می‌شود، بنابراین لازم است که فقط برای استراحت به تخت‌خواب خود بروید.

سعی کنید حداقل نیم ساعتی را بین خواندن آخرین ایمیل خود و زمان خوابتان فاصله بدهید.

3- آن‌ها کاملاً قطع ارتباط می‌کنند

قطع ارتباط با کار به این معنی است که قبل از خواب ایمیل‌های خود را چک نکنید، اما به این معنی نیست که به سراغ شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های گوشی همراه خود بروید. محقیقین عقیده دارند که نگاه کردن به هرگونه صفحه نمایشی قبل از خواب، بیشتر به ضرر شماست تا به نفع شما.

نور آبی رنگی که از گوشی شما ساطع می‌شود، شبیه نور خورشید است که به ذهن شما می‌گوید که تولید ملاتونین را متوقف کند، هورمون مهمی که برای تنظیم رتیم شبانه روزی شما لازم است و به بدن شما می‌گوید که چه زمانی وقت خواب و چه زمانی وقت بیدار شدن است. این کار نه تنها باعث بدخواب شدن شما می‌شود، بلکه مشکلاتی همچون مشکلات بینایی، سرطان و افسردگی را نیز ممکن است به همراه داشته باشد.

4- آن‌ها فهرست وظایف روزمره خود را تهیه می‌کنند

کِر می‌گوید: “برای افراد موفق پاک کردن ذهن برای یک خواب خوب شبانه، از ضروریات است”. آن‌ها اغلب این زمان را به نوشتن فهرست وظایف روزانه و کارهایی که به رسیدگی نیاز دارند، اختصاص می‌دهند تا به این ترتیب ذهن خود را در طول شب از افکار مزاحم و پراکنده دور نمایند.

کارهای افراد موفق

5- زودتر سر کار می‌روند

برای خواب بیشتر، موبایل خود را روی حالت اِسنوز (چرت کوتاه) نگذارید. معمولاً اولین روز کاری با ترافیک سنگین همراه است. پس زودتر بلند شوید و عادت‌‌‌های غلط خود را اصلاح کنید. همچنین وقتی زودتر از دیگران سر کار می‌روید، احساس بهتری دارید. زیرا فرصتی برای راست و ریس کردن کارها قبل از اینکه کار ساعت کاری شروع شود، دارید و قبل از سرو‌کله زندن با ارباب رجوع، می‌توانید به کار‌های روزمره خود برسید. علاوه بر این شما وقتی کار خود را زود آغاز می‌کنید، وقت اضافه برای کارهای غیر قابل پیش‌بینی و مسائل شخصی خواهید داشت.

6- میز‌کار و دسکتاپ کامیپوتر خود را همیشه مرتب نگاه می‌دارند

خوشبختانه این کار را در آخر وقت کاری روز ۵ شنبه انجام داده‌اید. اگر این کار را نکرده‌اید، این عادت زشت را ترک کنید یا در روز شنبه اضطراب شلختگی خود را بگیرید. تیلور در این باره می‌گوید:

همیشه وسایل و چیز‌های خود را سازمان‌دهی و مدیریت کنید. کاغذ‌های بلا استفاده را در گوشه‌ای کنار بگذارید و فایل‌های ضروری را جلوی دست. زیرا باید آماده باشید که اگر خود، رئیستان یا همکارتان چیزی را خواست در کوتاه‌ترین زمان در اختیارشان قرار دهید.

7- وقت اضافه برای پروژه‌ها و کار‌های مختلف می‌تراشند

افراد موفق، انتظار چیز‌های غیر قابل پیش‌بینی را در روز اول کاری دارند. به این دلیل که امکان دارد، کاری را نیمه تمام در روز ۵ شنبه رها کرده‌ باشید و رئیستان یا همکارتان آن را به شما یاداوری کند. پس عاقلانه است که کمی وقت اضافه در روز شنبه برای خود ذخیره کنید.

8- خوش‌آمد گویی گرمی با مدیران و همکارن می‌کنند

این اولین و مهم‌ترین کاری است که هر صبح در زمان وارد شدن به محیط کار باید انجام دهید تا روحیه‌‌ی خوب خود را ثابت نگاه دارید. یک شروع خوب و با انرژی در اولین روز کار بسیار با ارزش است. تیلور اهمیت این موضوع را اینچنین بیان می‌کند:

در حقیقت شما وقت بیشتری‌ را برای خوش‌آمد گویی با همکارانتان می‌گذرانید که سبب استحکام روابط طرفین می‌شود.

9- لیست‌ کار‌‌های روزمره‌ و اهداف خود را به روز می‌کنند

تیلور معتقد است که این قسمت از اهمیت بالایی برخوردار است.

افراد موفق برای خود اهداف و وظایف مشخص می‌کنند. معمولاً ۵ تا ۸ هدف برای انجام در طول روز و هفته مقرر می‌کنند. آن‌ها می‌دانند که اگر نتوانسنتد همه‌ی اهداف را عملی کنند، حداقل بیشتر این اهداف را با موفقیت به پایان رسانده‌اند و می‌توانند با تلاش مداوم آن‌ها را در هفته‌های آینده انجام دهند.

10- موفقیت‌های هفته را تجسم می‌کنند

با بررسی و روشن کردن نتایج مثبت پروژه‌های در حال کار، از نقاط مثبت خود درس می‌گیرند و مشخص می‌کنند که چه مراحلی را برای تکرار موفقیت باید طی کنند.

کارهای افراد موفق

11- همیشه لبخند به لب دارند

این مورد ممکن است به عنوان آخرین چیز در ذهن شما باشد، ولی برای جبران فشار کاریِ روز شنبه بسیار واجب است. تیلور اهمیت این موضوع را اینچنین مطرح می‌کند:

ممکن است شما وقت بیشتری را برای احوال‌پرسی با همکارانتان صرف کنید، ولی این روی خوش شما همانند یک بیماری مسری بین همه پخش و سبب افزایش روحیه‌ی کاری و آرامش بیشتر می‌شود.

12- جملات زیبا در ایمیل خود بکار می‌برند

معمولاً حجم زیادی از ایمیل‌ها در روز اول کاری رد و بدل می‌شود و افراد تمایل دارند که جواب‌های کوتاه به ایمیل‌های دریافتی خود بدهند. اما یک ایمیل با لحن دوستانه تفاوت زیادی می‌توانند ایجاد کند. تیلور بیان می‌گند:

همیشه خود را در موقعیت طرف مقابل قرار دهید. زیرا در مواقع‌ای که عجله دارید، به راحتی می‌توانید یک متن غیر صمیمانه را ایمیل کنید. برای جلوگیری از این مسئله و سوءتفاهم، بهتر است همیشه متن ایمیل خود را با این جمله شروع کنید. «سلام! امیدوارم که آخر هفته‌ی خوبی را پشت سر گذاشته باشید.»

13- افراد موفق طوری زندگی می‌کنند که انگار روز آخر عمرشان است

برای افراد موفق برنامه‌ریزی کردن برای آینده اهمیت زیادی دارد تا به ثروت برسند اما به همان اندازه هم زندگی کردن در زمان حال نیز برای آن‌ها مهم است. افراد موفق در هر روز از زندگیشان سعی می‌کنند از تمام فرصت‌ها استفاده کنند. آن‌ها طوری زندگی می‌کنند که انگار روز اخر زندگی آن‌ها است و در آینده ممکن است این فرصت‌ها دیگر برای آن‌ها تکرار نشود. آن‌ها می‌دانند که اهداف کوتاه مدت اهمیت زیادی دارند چرا که باعث رسیدن آن‌ها به اهداف بلند مدتشان می‌شوند در نتیجه به صورت روزانه برای انجام برخی از کار‌ها برنامه‌ریزی کرده و آن‌ها را انجام می‌دهند.

14- نه گفتن را بلد هستند

معمولاً در محیط کار، عوامل بسیاری وجود دارند که حواس شما را پرت کنند و شما را از رسیدن به هدف کاریتان دور کنند. افراد موفق توانایی نه گفتن به این گونه موارد را دارند. آن‌ها خیلی دیپلوماتیک و مودبانه به همکاران خود نه می‌گویند و کار غیر ضروری را به بعد معکول می‌کنند. تیلور می‌گوید:

اگر رئیس شما قصد دارد شما را ببیند این یک کار مهم و ضروری می باشد اما اگر یکی از همکاران شما می خواهد به دلیل نامعلومی شما را ببیند می توانید در خواست وی را رد کنید زیرا این کار می تواند باعث شود شما در کارتان تمرکز بیشتری داشته باشید و در کارتان موفق باشید و پیشرفت کنید.