ما اخیراً درباره مرگ و میر و روش های کاهش آن صحبت کرده ایم ، یکی از این روش ها ” دویدن ” بود. اما امروز می خواهیم در مورد دوچرخه سواری بیشتر بدانیم . آیا این ورزش می تواند طول عمر شما را افزایش دهد ؟ بر اساس تحقیقات اخیر دانشگاه گلاسگو اسکاتلند ، به نظر می رسد این مسئله امکان پذیر است.

دوچرخه سواری,فواید دوچرخه سواری,دوچرخه سواری تا محل کار

چیزهایی که ما از یک لایف استایل بدون تحرک می دانیم ، چندان تعجب آور نیست ؛ زندگی بدون تحرک می تواند میزان مرگ و میر و خطر ابتلا به بیماری ها را افزایش دهد. با این حال جزئیات کاهش میزان مرگ و میر با دوچرخه سواری بسیار قابل توجه است ، پس بیایید نگاهی به این مطالعه داشته باشیم .

دوچرخه سواری تا محل کار ، مرگ و میر را کاهش می دهد

در یک مطالعه عظیم از دانشگاه گلاسکو و در مجله پزشکی بریتانیا، 263.450 نفر در سنین 40 تا 69 سال که کار می کردند ، مورد بررسی قرار گرفتند. برخی از آنها پیاده روی و تعدادی نیز تا محل کار دوچرخه سواری می کردند. همچنین تعدادی از آنها حالت های حمل و نقل را با هم ترکیب کرده بودند و مابقی آنها از یک حالت غیر فعال نظیر خودرو استفاده می کردند.

این تحقیق بطور متوسط پنج سال به طول انجامید و در این مدت 2.430 شرکت کننده ( در اثر بیماری های قلبی عروقی و سرطان ) جان باختند. 1110 نفر مبتلا به بیماری های قلبی بودند و 3.748 نفر دیگر نیز سرطان داشتند.

پس آنها در نهایت چه چیزی یافتند ؟

پیاده روی میزان خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر را کاهش می دهد ؛ با این حال دوچرخه سواری بیشترین میزان کاهش خطر ابتلا به این بیماری ها علاوه بر کاهش خطرات همه علل های مرگ و میر و سرطان را در پی داشت. کمی کاوش بیشتر نشان داد که دوچرخه سواری تا محل کار 46 درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و 45 درصد کاهش ریسک ابتلا به سرطان را در پی دارد.

این مسئله می تواند انگیزه بیشتری به افراد بدهد تا دوچرخه سواری را شروع کنند . علاوه بر اینها ، دوچرخه سواری فواید دیگری نیز برای سلامتی شما و محیط زیست دارد.

4 فایده بزرگ دورچرخه سواری

1 . کاهش استرس و حمایت از سلامت روان

ما می دانیم که چقدر فشار استرس می تواند بر سلامت جسمی و روانی ما تاثیرگذار باشد. طبق گفته انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا ، بسیاری از متخصصان سلامتی توصیه می کنند که ورزش را برای رهایی از استرس انجام دهند.

در واقع طبق تحقیقات مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا ، دانشگاه کریتون و مرکز پزشکی اوماها VA ورزش هایی مانند دوچرخه سواری می تواند سلامت روان را به روش های زیر بهبود دهد :

بهبود خواب

افزایش میل به رابطه جنسی

پایداری و تحمل بهتر

رهایی از استرس

بهبود خلق و خو

افزایش انرژی و استقامت

کاهش خستگی که هوشیاری ذهنی را در پی دارد

کاهش وزن

کاهش کلسترول و بهبود تناسب قلبی و عروقی

2 . دوچرخه سواری برای مفاصل راحت تر از دویدن است

در مقایسه با دویدن، دوچرخه سواری بر روی مفاصل بسیار کمتر تاثیر می گذارد و خطر آسیب را کاهش می دهد. به گفته اندی کلارک ( رئیس لیگ دوچرخه سواران آمریکا ) ” اگر شما در حال ریکاوری از یک آسیب هستید ، به دنبال یک ورزش مقطعی ( به جهت کسب آمادگی در ورزش اصلی ) باشید یا امیدوار باشید که زانوهایتان در سن 85 سالگی برای دوی ماراتون نیویورک ، شما را یاری کنند. دوچرخه سواری پاهای تان را به حرکت در می آورد و قلب شما بدون اینکه به مفاصل شما آسیب وارد کند ، پمپاژ انجام میدهد. ”

3 . ساخت عضله ، تقویت استخوان ها و سوزاندن چربی ها

دوچرخه سواری یک تمرین هوازی است که به بدن شما کمک می کند چربی بسوزانید ، عضله بسازید و حتی استخوان های تان را قوی تر کنید. به گفته دانشکده پزشکی هاروارد ، دوچرخه سواری نیاز به استفاده از عضلات سرینی ، چهار گوش ، عضلات عقب ران ، عضلات خم کننده ، عضلات شکمی ، بازوها و شانه ها دارد. دوچرخه سواری مکرر می تواند تمامی این عضلات را بسازد.

علاوه بر این ، دکتر کلیر سفران نورتون ، متخصص فیزیوتراپی می گوید : فعالیت های مقاومتی نظیر پدال زدن ، کشش عضلات و استخوان ها باعث افزایش تراکم استخوان ها می شود.

4 . کمک به ریکاوری بعد از آسیب

از آنجا که دوچرخه سواری فشار کمتری بر روی مفاصل و بدن در مقایسه با دیگر ورزش ها وارد می کند ، می تواند به بهبود پس از آسیب ها کمک کند. این کار اغلب توسط متخصصان فیزیوتراپ به عنوان راهی برای بازسازی بدن بعد از آسیب ، استفاده می شود. جالب است بدانید ورزشی همانند دوچرخه سواری یکی از بهترین درمان ها و روش های پیشگیری درد و آسیب های مرتبط با آرتروز است .

این تمام کاری نیست که دوچرخه سواری می تواند برای شما انجام دهد ؛ از آنجا که یک نوع ورزش است ، تمام مزایای یک ورزش را نیز به همراه دارد و همچنین برای محیط زیست مناسب است . بر خلاف رانندگی، هر چه بیشتر دوچرخه سواری کنید ؛ گاز گلخانه ای کمتری بر جای می گذارید و این برای محیط زیست ، بهتر است.