کارسینوئید ها تومورهایی هستند که به آهستگی رشد می کنند. محل رشد آنها بیشتر مواقع ، دستگاه گوارش می باشد و اغلب در روده کوچک، آپاندیس و مقعد یافت می شوند. تومورهای کارسنوئیدی روده همچنین می توانند به کبد، سپس ریه ها، استخوان ها، پوست و سایر اندام ها گسترش پیدا کنند. تومورهای کارسینوئیدی هورمون ها و سایر مواد شیمیایی را در جریان خون آزاد می کنند. در چنین مواردی این هورمون ها باعث بروز علائم سندرم کارسینوئید می شوند.

سندرم کارسینوئید,علائم سندرم کارسینوئید,درمان سندرم کارسینوئید

مجموعه ای از نشانه های سندرم کارسینوئید

وقتی این تومورها به سایر ارگان های بدن گسترش پیدا می کنند، سندرم کارسینوئید بوجود می آید. همچنین این سندرم می تواند با تومور کارسینوئید تخمدان بوجود بیاید. علائم سندرم کارسینوئید ممکن است تا چند سال بروز نکند. بسیاری از علائم این سندرم تقلید از سایر شرایط پزشکی نظیر سندرم روده تحریک پذیر است.

سرخ شدن صورت

سندرم کارسینوئید,علائم سندرم کارسینوئید,درمان سندرم کارسینوئید

یکی از شایعترین علائم سندرم کارسینوئید، قرمز شدن صورت، گردن و بالای سینه هاست. این اتفاق زمانی رخ می دهد که سروتونین اضافی و یا سایر مواد شیمیایی در خون، باعث گشاد شدن رگ های خونی شود. این قرمزی با گرما و ناراحتی همراه است. سرخی صورت موقت است و می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. توجه داشته باشید که سرخی و علائم دیگر می تواند توسط غذاهای خاص، الکل و استرس ایجاد شود.

اسهال

اسهال علامت رایج سندرم کارسینوئید است و همچنین نتیجه هورمون های اضافی است که تومورها ترشح می کنند. گاهی اوقات اسهال ممکن است با درد روده، گرفتگی و گاز همراه باشد. در بعضی موارد، زمانی که اسهال شدید است، ممکن است سو جذب مواد غذایی و مواد مغذی رخ دهد.

خس خس سینه

خس خس کردن می تواند نشانه این باشد که شما مشکل تنفسی دارید. خس خس همانند صدای سوت زدن است. خس خس می تواند نشانه ای از مشکلات ریه مانند آسم، برونشیت، ذات الریه یا آمفیزم باشد.

مشکلات قلبی

سندرم کارسینوئید,علائم سندرم کارسینوئید,درمان سندرم کارسینوئید

سندرم کارسینوئید می تواند باعث آسیب به قلب شود ؛ همچنین می تواند موجب ضربان قلب، کاهش فشار خون، سوزن سوزن شدن قلب، خستگی یا تنگی نفس با انجام فعالیت شود. اختلالات قلبی کارسینوئید ، در نهایت در بیش از 50٪ بیماران مبتلا به سندرم کارسینوئید اتفاق می افتد.

سندرم کوشینگ

سندرم کارسینوئید,علائم سندرم کارسینوئید,درمان سندرم کارسینوئید

گاهی اوقات تومورهای کارسینوئید یک هورمون به نام آدرنوکورتیکوتروپین ( ACTH ) تولید می کنند. آ سی تی اچ باعث تولید بیش از حد کورتیزول و هورمون های دیگر می شود. کورتیزول بیش از حد می تواند باعث ایجاد سندرم کوشینگ شود. علائم این سندرم شامل افزایش وزن، فشار خون بالا، قند خون بالا، ضعف عضلانی و افزایش موهای صورت و بدن است.

پلاگرا

پلاگرا شرایطی است که به علت کمبود شدید نیاسین رخ می دهد. وقتی که تومورهای کارسینوئید از تریپتوفان بدن برای تولید سروتونین به جای تولید نیاسین استفاده می کنند، در این صورت سندرم کارسینوئید می تواند باعث ایجاد پلاگرا شود. علائم پلاگرا عبارتند از اسهال، دیوانگی و خشکی پوستسایر علائم پلاگرا شامل زخم های پوستی، سردرد، ضعف، از دست دادن اشتها و اختلالات روانی و عاطفی مانند افسردگی و اضطراب می باشد. 

علائم دیگر

قرمز شدن صورت، اسهال، درد شکمی و خس خس سینه رایج ترین علائم سندرم کارسینوئید هستند ؛ اما نشانه های دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد مانند : جوش و دانه ها، اضطراب، احساس بی نظمی. اگر سوال یا نگرانی در رابطه با سلامتی خود دارید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

غذاهای غنی از تیرامین

غذاهای غنی از تیرامین می توانند برخی علائم سندرم کارسینوئید را تحریک کنند ؛ از جمله سردرد، فشار خون بالا، تپش قلب، افزایش ضربان قلب، سرخی و از دست دادن هوشیاری در برخی افراد. تیرامین یک ماده طبیعی در برخی از غذاها است و مقدار آن در غذاهای مختلف، متفاوت است.

تیرامین حاوی پروتئین های خراب شده و غذاهای مانده یا تخمیر شده است مانند پنیر، گوشت دودی یا نمکی، الکل و آجیل. اگر واکنش شدیدی نشان می دهید از مصرف غذاهایی که تیرامین بالایی دارند، خودداری کنید. مصرف غذاهایی که مقدار کمی از تیرامین را دارا هستند، منعی ندارد.

بحران کارسینوئید

سندرم کارسینوئید,علائم سندرم کارسینوئید,درمان سندرم کارسینوئید

هنگامی که تومورها مقدار زیادی از هورمون ها را آزاد می کنند و علائم جدی تر سندرم کارسینوئید اتفاق می افتد ” بحران کارسینوئید ” ایجاد می شود. بحران کارسینوئید می تواند تهدیدکننده حیات انسان باشد. دارویی با نام اکترئتید ( octreotide ) با کاهش فشار خون و تنظیم تولید هورمون ها ، بحران کارسینوئید را کنترل می کند.