روزئولا یک بیماری ویروسی است که بیشتر کودکان 6 ماهه تا 2 ساله را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری بشدت رایج است و اکثر کودکان تا زمان ورود به مهد کودک به آن آلوده می شوند. بعضی از کودکان علائم بسیار خفیفی را تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر طیف وسیعی از علائم را شامل می شوند نظیر تب بالا، جوش و دانه، کاهش اشتها، تورم پلک ها و اسهال خفیف.

روزئولا,بیماری ششم,اینفوگرافیک روزئولا,بیماری روزئولا کودکان

روزئولا همچنین به عنوان “بیماری ششم” نیز شناخته شده است و توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. روزئولا باعث ایجاد تاول تبخالی یا عفونت های دستگاه تناسلی نمی شود، روزئولا موجب بیماری تنفسی فوقانی می شود ؛ معمولاً ملایم و اغلب همراه با تب بیش از 103 درجه فارنهایت است.

حدوداً زمانی که تب کاهش پیدا می کند، راش های پوستی رشد می کنند. به طور کلی جوش ها در پشت ایجاد می شوند و می توانند به گردن، صورت، بازوها، سر و پاها نیز بروند. این برآمدگی ها صورتی-قرمز و نسبتاً صاف یا کمی رشد کرده هستند. وقتی که فشار داده می شوند ، نقاط به رنگ سفید تبدیل شده و ممکن است حاله نوری اطراف آنها تشکیل گردد.

روزئولا به طور معمول جدی نیست ؛ اما تب خیلی شدید می تواند تهدیدکننده حیات انسان باشد. اگر شما مشکوک به روزئولا هستید و فرزندتان تب بیش از 103 درجه فارنهایت داشته باشد یا تب او بیش از 7 روز طول بکشد ، هرچه سریعتر به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

هر گاه یک کودک تبی داشته باشد که مدام در حال بالا رفتن باشد ، تشنج ناشی از تب ممکن است اتفاق بیفتد. تخمین زده شده است که حدود 10 تا 15 درصد کودکانی که به روزئولا مبتلا هستند ، این نوع تشنج را تجربه خواهند کرد ؛ در حالی که این تشنج برای کودکان و والدین ترسناک است ، معمولا باعث ایجاد آسیب دائمی مغزی یا خطر ابتلا به صرع را افزایش نمی دهد.

روزئولا یک بیماری مسری است و از طریق بزاق دهان به وسیله عطسه، سرفه و مایع بینی گسترش پیدا کرده و سرایت می کند. هنگامی که کودک تب دارد، این بیماری واگیر است اما به طور کلی تا زمان ایجاد جوش ها، برای دیگران خطری ندارد.

تب می تواند از سه تا هفت روز به طول بینجامد ، جوش ها و دانه ها نیز می توانند از چند ساعت تا سه یا چهار روز باقی بمانند. درمان متعارف برای روزئولا بر کاهش تب، جلوگیری از کم آبی بدن و تسکین ناراحتی عمومی که کودک در حال تجربه آن است، تمرکز دارد.

در حالی که روزئولا یک بیماری زودگذر برای کودکان در نظر گرفته می شود، بزرگسالان ممکن است به ” بیماری ششم ” مبتلا شوند. بزرگسالان شاید هرگز در کنار کودک مبتلا به این بیماری قرار نگرفته باشند اما می توانند به آن مبتلا شوند! یک بار که به روزئولا مبتلا شوید، بدن شما به طور خودکار آنتی بادی هایی را تولید می کند تا شما را از عفونت های آینده نیز محافظت کند.

به هر حال، بزرگسالانی که سیستم ایمنی ضعیفی به علت درمان سرطان، پیوند مغز استخوان، پیوند عضو یا افرادی که مبتلا به ایدز HIV / AIDS هستند، در معرض خطر ابتلا به عفونت مجدد قرار دارند. برای این بزرگسالان، عوارض کشنده ای مثل آنسفالیت ( التهاب مغز ) و پنومونی ( التهاب ریه ) ممکن است رخ دهد. اگر مشکوک به روزئولا یا بیماری عفونتی دیگری هستید و سیستم ایمنی بدن شما را به خطر انداخته است، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

روزئولا چیست ؟

روزئولا یا بیماری ششم، یک بیماری ویروسی بسیار مسری است. در ابتدا ناگهان تب ظاهر می شود و اغلب دمای تب بیش از 103 درجه فارنهایت می باشد. در این بین ممکن است تشنج هایی نیز صورت بگیرد ؛ به ویژه اگر تب از 103 درجه F گذشته باشد. دوره نهفتگی بیماری می تواند از 5 تا 15 روز پس از قرارگیری در معرض ویروس و قبل از ظاهر شدن اولین علائم بیماری باشد.

همانطور که در بالا نیز گفته شد، در هنگامی که بیماری علائم تب را از خود بروز می دهد ؛ بزاق دهان و مایع بینی می توانند باکتری را به اشخاص دیگری که هنوز در معرض آن قرار نگرفته اند و یا کسانی که آنتی بادی لازم برای مقابله با بیماری را ندارند، گسترش دهد. این ویروس می تواند مدت زمان طولانی در بیرون زندگی کند. عطسه و سرفه دو روش اصلی هستند که ویروس گسترش می یابد.

تب ممکن است تا یک هفته طول بکشد و پس از آن جوش ها و دانه ها ایجاد می شوند. اگر تب ( دمای بالا ) بیش از 7 روز طول کشید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. ماندگاری جوش ها معمولاً کم است و بیشتر این دانه ها در 12 تا 24 ساعت از بین می روند، با این حال برای برخی ممکن است تا چند روز طول بکشد.

اکثریت موارد ابتلا به روزئولا نسبتا خفیف هستند و علائم آن در عرض یک تا دو هفته از بین می روند. با این حال ؛ هر بیماری که تب دارد ، عوارض نیز برای آن امکان پذیر است ، بنابراین توصیه می شود به خوبی مراقبت کنید.

گاهی اوقات، روزئولا و سرخک باعث سردرگمی می شوند چراکه هر دو علائم مشابه تب شدید و راش پوستی را دارند. تفاوت روزئولا و سرخک در نحوه بروز جوش هاست. جوش روزئولا رنگ صورتی-قرمز است که برآمدگی هایی نیز دارد و بر روی شکم ایجاد شده و به سایر نقاط بدن می رسد. از سوی دیگر، سرخک باعث ایجاد جوش قرمز یا قرمز مایل به قهوه ای می شود که معمولاً بر روی صورت ایجاد می شود. هرگاه جوش و دانه ها ظاهر می شود، عاقلانه است که کودک خود را به پزشک متخصص اطفال نشان دهید.

روزئولا,بیماری ششم,اینفوگرافیک روزئولا,بیماری روزئولا کودکان

علائم و نشانه های روزئولا / بیماری ششم

تبی که به سرعت رشد کند / از 102 تا 105 درجه فارنهایت

کج خلقی

بی تابی و نا آرامی

تورم پلک ها

درد گوش

کاهش اشتها

تورم غدد

گلودرد

سرفه خفیف

اسهال خفیف

جوش و دانه صورتی یا قرمز

علل و عوامل خطر

روزئولا به علت ویروس انسانی هرپس ( human herpes virus (HHV) ) نوع 6 یا 7 به وجود می آید. هیچ واکسنی برای جلوگیری از این عفونت وجود ندارد و اکثر افراد بعد از عفونت، به طور طبیعی بدن آنها آنتی بادی ها را ایجاد می کند تا بعدا در مقابل ویروس های عفونتی از بدن محافظت کنند.

با این حال، برخی از کودکان و بزرگسالانی که دارای سیستم ایمنی نه چندان قوی و حد متوسطی هستند ، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند :

گیرنده های پیوند مغز استخوان

گیرندگان اعضای بدن

بیماران مبنلا به سرطان در شیمی درمانی

قربانیان آتش سوزی

دیابتی ها

بیماران ایدز HIV / AIDS

هپاتیت ویروسی

درمان بیماری روزئولا

به محض معاینه فیزیکی کودک که علایم معمولی مرتبط با روزئولا را دارد ، تشخیص بسیار سریع انجام می شود. بعضی از پزشکان ممکن است درخواست کنند آزمایش خون بدهید تا نوع ویروس را تشخیص دهند. درمان بر کاهش تب و جلوگیری از کم آبی بدن تمرکز می کند زیرا درمانی برای روزئولا وجود ندارد.

متخصص اطفال احتمالا استامینوفن یا ایبوپروفن را برای تسکین تب پیشنهاد می کند که هر دو می توانند خطرناک باشند. لطفا توجه داشته باشید : تحت هیچ شرایطی نباید به کودکی که تب دارد، آسپرین بدهید زیرا امکان ابتلا کودک به سندرم رای وجود دارد. سندرم رای در میان کودکانی دیده می شود که در حال بهبود و ریکاوری از یک عفونت ویروسی هستند. این سندرم یک بیماری جدی است که بر مغز و کبد تاثیر می گذارد. ( در زیر آخرین مقاله من درباره سندرم داون که مربوط به کودکان است را بخوانید )

مطالعه کنید : سندرم داون : علائم، علل، تشخیص و درمان در کودکان

9 راه طبیعی برای کاهش علائم روزئولا

1 . هیدراته ماندن : برای نوزادانی که هنوز از آنها پرستاری می شود، شیر پستان بهترین روش برای هیدراته ماندن و غذا دادن به آنها است. برای کودکان بزرگتر که دیگر نیازی به پرستاری ندارند، آب نارگیل مفید است و غنی از مواد مغذی نظیر پتاسیم که به آنها کمک می کند تا سطح الکترولیت ها را در بدن حفظ کنند.

مطالعه کنید : 10 غذای برتر غنی از پتاسیم + فواید پتاسیم و کمبود آن

2 . خوردن / نوشیدن پروبیوتیک ها : مبارزه با ویروسها برای بدن ما سخت است، مخصوصا برای کودکان کم سن و سال. خوردن ماست یا نوشیدن کفیر از سیستم ایمنی بدن ما حمایت می کند و حتی اگر معده ناراحت باشد، هضم آن آسان است.

علاوه بر این، محققان در ایتالیا به بررسی نقش پروبیوتیک در مبارزه با عفونت دستگاه تنفسی در کودکان می پردازند. نتایج اولیه نشان می دهد پروبیوتیک ممکن است مزایای بالینی در درمان و پیشگیری داشته باشد. محققان در حال مطالعه و تحقیق بیشتری در این رابطه هستند.

3 . ویتامین C و زینک : این دو ماده مغذی به عنوان ابر قدرت های مبارز با بیماری های ویروسی و حتی سرما خوردگی در نظر گرفته می شوند. نتایج تحقیقات حاصل شده نشان می دهد اگر این دو ماده با هم مصرف شوند، به طور قابل توجهی کارآمدتر خواهند شد.

دوز دارو برای کودکان کم سن، یک چالش است و افزایش مصرف غذاهای غنی از ویتامین C و غذاهای غنی از زینک، ایمن تر است. یک راه آسان برای افزایش مصرف این دو ماده مغذی، خوردن یک کاسه ماست با انواع توت های تازه، پاپایا یا آناناس و همچنین درست کردن یک اسموتی سرد برای تسکین گلو می تواند گزینه خوبی باشد.

4 . سلنیوم : علاوه بر تقویت سیستم ایمنی، تحقیقات نشان می دهد که سلنیوم ممکن است به کودکان کمک کند تا از عفونت های ویروسی سریع تر بهبود یابند. سلنیوم با التهاب مبارزه می کند، علائم آسم را کاهش می دهد و طول عمر را افزایش می دهد. این مواد مغذی ضروری از طریق غذا به رژیم غذایی ما اضافه می شوند.

مطالعه کنید : برترین رژیم های غذایی سال 2018

همانطور که در بالاتر نیز ذکر شد، دوز مصرفی برای کودکان و نوزادان چالش برانگیز است ؛ بهترین راه برای دریافت خواص سلنیوم ” از طریق غذا ” است. تخم مرغ ها یک منبع عالی از سلنیوم هستند ؛ به جای تخم مرغ می توانید از یک فنجان تخم آفتابگردان یا آجیل برزیلی، خواص بی نظیر سلنیوم را دریافت کنید.

مطالعه کنید : 9 آجیل بسیار مفید برای سلامتی + جدول ارزش غذایی آنها

5 . چای بابونه : چای بابونه حاوی آنتی اکسیدان ها و خواص ضد التهابی است که تب را کاهش می دهد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. برای نوزادان کوچک، مادر می تواند روزانه یک یا دو فنجان چای بابونه بخورد و کودک نیز میزان مناسبی از آن را دریافت خواهد کرد.

6 . کره کاکائو : پلی فنول ها در کره کاکائو با برخی از بیماری های مزمن مبارزه می کنند و پوست را بهبود می بخشند. به علاوه آنها می توانند به کاهش ناراحتی ناشی از جوش و دانه پوست مانند روزئولا کمک کنند. کره کاکائو غنی از اسیدهای چرب نظیر اسید استریک و اسید پالمیتیک است.

7 . آلوئه ورا : ایمن و موثر، آلوئه ورا یک راه عالی برای از بین بردن التهاب، قرمزی و خارش در ارتباط با دانه های پوستی است. اگر گیاه آلوئه ورا را در خانه ندارید تا قسمتی از ان را برش دهید ؛ از ژل آلوئه ورا کیفیت بالا و یا کرم عصاره آلوئه ورا 0.5 درصد را خریداری کنید. از این کرم چندین بار در روز به صورت موضعی بر روی مناطق آسیب دیده استفاده کنید.

8 . حمام تسکین دهنده : تعداد انگشت شماری بلغور جو دوسر به همراه چند قطره روغن بابونه رومی به یک حمام گرم اضافه کنید. با هم، آنها به کاهش ناراحتی دانه ها کمک می کنند و التهاب را کاهش می دهند. بابونه رومی یک درمان شناخته شده برای اگزما، زخم ها و تحریکات پوستی است.

9 . رایحه درمانی : برای تسکین کج خلقی و اضطراب نوزاد یا کودک بیمار، از افشانه روغن اسطوخودوس استفاده کنید. شما همچنین می توانید آن را به حمام یا کره کاکائو اضافه کنید تا از بروز خارش جلوگیری کنید. تحقیقات نشان داده است که استنشاق روغن اسطوخودوس باعث کاهش استرس و اضطراب می شود، بنابراین افزودن آن به برنامه مراقبتی روزئولا فرزندتان به او کمک می کند تا آرام شود.

جلوگیری

هیچ روش شناخته شده ای برای جلوگیری از روزئولا وجود ندارد. اکثر مردم قبل از ورود به مهد کودک، به این بیماری مبتلا می شوند و آن را پشت سر می گذارند. برای بزرگسالان و کودکانی که سیستم ایمنی ضعیف تری بخاطر بیماری ها و یا درمان های مداوم دارند ، بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به این عفونت ویروسی، دوری از کودکانی است که به روزئولا / بیماری ششم مبتلا شده اند.

احتیاط

روزئولا یک بیماری کودکی بسیار مسری ( واگیر )  است ، با این حال عوارض جانبی غیر ممکن نیستند. اگر تب بیش از هفت روز ادامه یابد، یا اگر دانه ها بیش از چهار روز ادامه یابد، بلافاصله با پزشک مشورت کنید.

برای کسانی که سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارند یا به طور مداوم بخاطر بیماری های دیگر درمان شده اند : اگر فکر می کنید در معرض بیماری روزئولا قرار گرفته اید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. عوارض تهدید کننده زندگی همانند آنسفالیت ( التهاب مغز ) و پنومونی ( التهاب ریه ) از جمله عوارضی است که احتمال رخ دادن آنها وجود دارد.

جمع بندی / نکات کلیدی

روزئولا، همچنین به عنوان “بیماری ششم” نیز شناخته می شود، یک عفونت رایج و بسیار مسری است که در دوران کودکی رخ می دهد و اکثریت قریب به اتفاق کودکان را قبل از ورود به مهد کودک، تحت تأثیر قرار می دهد.

چیزی بین 10 تا 15 درصد کودکان مبتلا به روزئولا تشنج ناشی از تب را تجربه خواهند کرد.

این بیماری ناشی از ویروس انسانی هرپس (HHV) نوع 6 و نوع 7 می باشد که هیچ واکسنی برای جلوگیری از آن وجود ندارد.

درمان روزئولا یا بیماری ششم بر تسکین تب و جلوگیری از کم آبی بدن تمرکز دارد.