دکتر شاهین شادالوئی: ارتودنسی سرامیکی، مزایا و کاربردهای آن

ارتودنسی سرامیکی دکتر شاهین شادالوئی

در زمان های گذشته تمام افراد با شنیدن نام ارتودنسی به یاد سیم های فلزی می افتادند که حتی از فاصله ی دور هم قابل رویت بودند. اما امروزه با ورود ارتودنسی سرامیکی به عرصه ی دندانپزشکی این تصور تغییر یافته است. استفاده از بریس‌های نامرئی در این روش باعث شده تا کار مرتب کردن دندان‌ها با مشقت کمتری انجام شود.

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

در این روش از برِیس‌هایی (متشکل از سیم و نگهدارنده‌هایی که به هم متصل هستند) از جنس سرامیک استفاده می شود که برای اصلاح فرم و مرتب کردن دندان‌ها روی آن‌ها نصب می‌شوند. این بریس ها تا حاصل شدن نتیجه دلخواه، روی دندان‌ها باقی می‌مانند.

تفاوت ارتودنسی سرامیکی با ارتودنسی معمولی

تفاوت بریس‌ها در ارتودنسی سرامیکی با بریس‌های فلزی فقط در جنسیت و رنگشان است. بریس ها در ارتودنسی سرامیکی سفید یا هم‌رنگ دندان هستند و کمتر به چشم می‌آیند. البته شایان ذکر است که در این روش، جنس سیم متصل‌کننده همچنان فلزی است که از نوع نقره‌ای یا سفید رنگ آن استفاده می‌شود.

نکته دیگر این‌که، بریس‌های شفاف هم همان بریس‌های سرامیکی هستند که برای مرتب کردن دندان‌ها استفاده می‌شوند، با این تفاوت که به‌جای رنگ سفید یا هم‌رنگ دندان، شفاف هستند.

مزایای ارتودنسی سرامیکی

تنها مزیت استفاده از این نوع ارتودنسی در مرتب کردن دندان‌ها، ناپیدا بودن بریس‌ها است. به‌طوری که فقط از فاصله نزدیک قابل تشخیص هستند و به همین دلیل به آن‌ها بریس‌های نامرئی هم گفته می‌شود.

معایب ارتودنسی سرامیکی

– طبیعتا برای به دست آوردن نامرئی بودن در این روش، باید هزینه بیشتری پرداخت کرد.

– بریس‌های سرامیکی نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به انواع فلزی دارند، زیرا شکننده‌تر هستند.

انواع بریس های سرامیکی 

دکتر شاهین شادالوئی افزود: برای مرتب کردن دندان‌ ها با استفاده از بریس‌های سرامیکی دو انتخاب دارید:

1- شفاف

2- غیرشفاف (سفید یا هم‌رنگ دندان)

کدام نوع بریس را انتخاب کنیم؟

ارتودنسی سرامیکی دکتر شاهین شادالوئی

انتخاب بین این دو گزینه هم کاملا به این بستگی دارد که کدام نوع بهتر روی دندان شما بنشیند و در نهایت، نظر متخصص زیبایی دندان در این امر اهمیت زیادی دارد. زیرا این موضوع به برند مورد استفاده و جنس و کیفیت متریال بستگی زیادی دارد و امری ظریف و مهم است.

اما قانون کلی این است که اگر رنگ دندان شما خیلی روشن است، انواع شفاف بهتر روی دندان شما می‌نشیند و اگر هم دندان شما معمولی یا تیره است، استفاده از انواع هم‌رنگ دندان نتیجه بهتری در بر خواهد داشت.

مرتب کردن مخفیانه دندان‌ها!

دکتر شاهین شادالوئی گقت: در نهایت، اگر به چشم آمدن بریس‌های ارتودنسی شما را ناراحت می‌کند و دوست دارید که در هنگام خندیدن یا حتی صحبت کردن، این سیم‌ها یا بریس‌ها دیده نشود، می‌توانید با مشورت با متخصص ارتودنسی متبهر در زمینه زیبایی، بریس‌های سرامیکی را برای مرتب کردن دندان‌های خود انتخاب کنید. اما دقت داشته باشید که استفاده از برند مناسب، متریال مرغوب و مهارت کافی شرط اساسی نتیجه‌بخش بودن این فرآیند است.