سرطان روده

سرطان روده بزرگ یکی از سرطان های خطرناک است که عوامل مختلفی می تواند باعث بروز آن شود ولی می توانید با رعایت برخی از نکات از ابتلا به این سرطان جلوگیری کنید. در این مقاله از دکتر سلام اطلاعاتی در خصوص پیشگیری از بروز سرطان روده بزرگ را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که این مقاله را از دست ندهید و حتما آن را مطالعه کنید. با ما همراه شوید.

مژگان فروتن، فوق‌تخصص گوارش در تشریح غربالگری اضافه کرد: اگر ماقبل از این که دچار نشانه ها بالینی مریضی بشویم به پزشک مراجعه کنیم و آزمایشاتی انجام بدهیم و از بروز بیماری‌ها پیشگیری کنیم، غربالگری انجام داده‌ایم.

وی ژنتیک، عاملان محیطی و ضایعات پیش سرطانی را عاملان دخیل در ایجاد هر مریضی من جمله سرطان دانست و دنبال کرد: در مورد سرطان روده بزرگ، ضایعات پیش سرطانی، پولیپ‌های آدنوماتوز می باشند که به‌راحتی با کلونوسکوپی قابل رویت و برداشتن می باشند. بعضی پولیپ‌ها، شبیه قارچ و یک کلاهک و پایه دارند. اگر پایه سالم باشد، کلاهک برداشته می‌شود و نیازی به جراحی ندارد.

فروتن در ادامه تصریح نمود: در مورد معده، مخاط معده نازک می‌شود یعنی آتروفی می‌شود و بعد به سمت دیسپلازی (تغییرات سلولی) می‌رود. اگر در این فاز عاملان خطر را بشناسیم و آن‌ها را رفع کنیم، از سرطان پیشگیری می‌شود. در غیر این صورت پس از آتروفیه شدن، با سرطان مواجهه می‌شویم.

وی در مورد اشخاص خطرپذیر سرطان روده بزرگ اظهار کرد: افرادی که پیشینه خانوادگی این سرطان را دارند. این اشخاص باید از سن خیلی پایین‌تر، غربالگری گردند. اشخاص خطرناک، پیشینه بیماری‌های گوارشی مثل پولیپ دستگاه گوارش را ذکر می‌کنند. از بیماری‌های التهابی روده، کولیت مجروح، خطر سرطانی شدن را دارد. اگر فرد مبتلا به کولیت تمام روده هست، هفت سال پس از آغاز مریضی و اگر دچار کولیت سمت چپ هست، ۱۲ سال پس از آغاز مریضی هر ساله یا یک سال در میان باید ارزیابی گردند.

این فوق‌تخصص گوارش دنبال کرد: البته اگر مریضی کولیت مجروح به طور خاموش هست، یعنی اسهال و خونریزی ندارند، دو مرتبه هم باید مراجعه کنند. ارزیابی هر ساله یا یک سال در میان با روش کلونوسکوپی انجام می‌شود. اگر کسی پیشینه پولیپ روده را در خانواده اش دارد هم باید مراجعه کند. اگر کسی پیشینه پولیپ روده را در خود یا خانواده اش ذکر می‌کند، آن هم در سنین زیر ۵۰ سال، جزء عاملان پر خطر شمرده می‌شود و باید کلونوسکوپی انجام دهد.

وی در جواب به این سوال که کسی که پیشینه بیماری‌های روده مثل پولیپ و سرطان روده را در خود و خانواده‌اش ذکر نمی‌کند باید چه زمانی برای کلونوسکوپی مراجعه کند؟، اضافه کرد: باید در سنین بالای ۵۰ سال مراجعه کند. پزشک باید فرمان کلونوسکوپی را بدهد. انجام تست خون پنهان، تصویر رنگی و کلونوسکوپی از طریق سی‌تی اسکن یا کلونوسکوپی از طریق آندوسکوپی بسته به همکاری پزشک و مریض انجام می‌شود.

فروتن در مورد غربالگری سرطان معده تصریح نمود: اگر پیشینه سرطان معده در زیر ۴۰ سالگی در خانواده وجود داشته باشد بقیه اشخاص باید غربالگری گردند در غیر این صورت ما به کسی که علامت ندارد پیشنهاد آندوسکوپی نمی‌دهیم.

سرطان روده
وی تاکید کرد: در سرطان کیسه صفرا متاسفانه زمانی متوجه مریضی می‌شویم که نمی‌توان کاری برای مریض انجام داد در نتیجه تشخیص زودرس آن کمک‌کننده هست.

این فوق‌تخصص گوارش در مورد چگونگی پیشگیری از سرطان کبد، تصریح نمود: افرادی که هپاتیت B. دارند یا کبدشان چرب هست، درست هست که همه آن‌ها به سمت سرطان کبد پیش نمی‌روند، اما باید این اشخاص مراجعه کنند و پیگیر گردند.

وی با بیان اینکه سرطان مقعد خیلی شایع نیست، اما قابل پیشگیری هست، اظهار کرد: عامل این سرطان پاپیلوما ویروس هست که بر اثر رفتار‌های خطرناک جنسی ایجاد می‌شود. این ویروس عامل خطر سرطان دهانه رحم هم شمرده می‌شود. امروزه بر علیه ویروس پاپیلوما واکسن وجود دارد. خانم‌هایی که رفتار‌های خطرناک جنسی دارند باید خودشان را واکسینه کنند. تزریق واکسن پیش از آغاز ارتباطات ناسالم هم از سرطان رحم و هم از سرطان مقعد پیشگیری می‌کند.

اگر اضافه وزن دارید اقدام به کاهش وزن دارا باشید هر وقت با خونریزی دستگاه گوارش رو به رو شدید چه به طور خون روشن باشد چه به مدفوع تیره رنگ حتماً به پزشک مراجعه کنید.

منبع: فارس