ابتلا به سرطان با یک نخ سیگار

برخی از زنان تصور می کنند با مصرف یک نخ سیگار در طول روز آسیبی به سلامتی شان وارد نمی کنند در صورتی که این طرز فکر کاملا اشتباه است. انواع سرطان ها و بیماری های ریوی و قلبی و عروقی با استعمال دخانیات حتی به مقدار بسیار جزئی هم در بدن ایجاد می شود.


پژوهشگران معتقدند استعمال تنها یک نخ سیگار در روز بسیار خطرناک است.
گرچه در باور عمومی استعمال یک نخ سیگار در روز چندان مضر به نظر نمی‌رسد اما محققان نشان داده‌اند که استعمال تنها یک نخ سیگار در روز احتمال ابتلاء به بیماری‌های قلبی-عروقی، انواع سرطان‌ها و مرگ را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد.

براساس تحقیقات جدید، برای کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی نه تنها باید از مصرف دخانیات کاست بلکه باید به طور کامل آن را قطع کرد چرا که به گفته محققان دانشگاه کالج لندن قطع کامل سیگار شانس ابتلاء به این بیماری‌ها را به حد قابل توجهی کاهش می‌دهد.

دخانیات عامل مهم مرگ زود هنگام ناشی از ابتلاء بیماری‌های قلبی-عروقی، بیماری‌های ریوی و انواع سرطان‌هاست.

ابتلا به سرطان با یک نخ سیگار

در مطالعه‌ای که اخیرا در ژورنال آکادمیک «مجله پزشکی بریتانیا (بی‌ام‌جی)» منتشر شده، دانشمندان با بررسی ۱۴۱ مطالعه که بین سال‌های ۱۹۴۶ تا ۲۰۱۵ بر روی قریب به ۱۲۰ میلیون نفر صورت گرفته نشان دادند که مصرف میزان بسیار کم سیگار (بین یک تا پنج نخ در روز) نیز به حد قابل توجهی در ابتلاء افراد به بیماری‌های قلبی-عروقی و انواع سرطان‎ها موثر است.

در این مطالعه با در نظر گرفتن عواملی چون سن، توده بدنی، کلسترول خون، فشار خون و دیگر عوامل موثر در ابتلاء به بیماری‌های قلبی-عروقی، محققان نشان دادند که مردانی که روزانه تنها یک نخ سیگار می‌کشند حدود ۷۴ درصد نسبت به کسانی که هرگز سیگار نمی‌کشند در معرض ابتلاء به این بیماری‌ها قرار دارند. خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی-عروقی در زنان بسیار بالاتر از مردان است و زنانی که روزانه تنها یک نخ سیگار می‌کشند ۱۱۹ درصد بیشتر از زنانی که هرگز سیگار نمی‌کشند در معرض ابتلاء به این بیماری‌ها هستند.

همشهری آنلاین