1- موهای پشت بدن

اکثر مردان دارای موهایی در پشت خود هستند، چه کم و چه زیاد. برای مردانی که مایل به داشتن یک پشت بدون مو هستند، گزینه های زیادی وجود دارد. اگر نتایج موقت میخواهید، با استفاده از وکس، کرم های برطرف کننده مو یا تراشیدن می توانید از شر موهای پشت خود خلاص شوید.

درمورد یک راه حل دائمی، استفاده از لیزر می تواند به طور کامل موها را نازک کرده یا موهای پشت شما را کامل ازبین ببرد.

2- شکم بزرگ

با بالا رفتن سن، بیشتر مردان در قسمت میانی بدن خود، تمایل به داشتن اضافه وزن پیدا می کنند. کمر گسترده و پهن می شود، به خصوص بیش از 101 سانتی متر، که می تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد. با این حال، رژیم غذایی مناسب و ورزش می تواند به کاهش دور کمر و ریسک مربوط به مشکلات سلامتی کمک کند.

3- تعریق مفرط

مردان بیش از زنان عرق می کنند، اما بعضی از مردان بیشتر از حد معمول در مردان عرق می کنند. عرق کردن بیش از اندازه یا hyperhidrosis معمولا در مناطقی که تمایل به عرق بیشتر دارند، تاثیر می گذارد: زیر بغل، کف دست و کف پا. اگر این مشکل درمورد شما وجود دارد، با پزشک خود مشورت کنید؛ درمان ممکن است به شما کمک کند تا خشک تر بمانید.

4- ابروهای ضخیم

تستوسترون، یک هورمون مردانه، آن چیزی است که باعث می شود مردان موهای بدن بیشتری نسبت به زنان داشته باشند. تستوسترون همچنین می تواند باعث آنچه که به عنوان “unibrow” یا ابروهای ضخیم نامیده می شود، شده که در مرکز صورت دیده میشوند و به نظر می رسد هردو ابروها مانند یک ابرو و به شکل خطی پراز مو به نظر بیایند.

بسیاری از مردان الکترولیز را انتخاب می کنند تا یک راه حل دائمی و داشتن دو ابروی متمایز تضمین شود. برای رفع موقت، هر چهار تا شش هفته عمل اپیلاسیون انجام می شود و می تواند فرم خط ابرو را تشکیل دهد.

5- برآمدگی های بعد از اصلاح

بعد از اصلاح، پوست شما صاف می شود، اما گاهی ممکن است جوشهای قرمز کوچکی ظاهر شود. برآمدگی های بعد از اصلاح، که همچنین pseudofolliculitis barbae نامیده میشوند، هنگامی که موها به عقب برگشته و در داخل پوست رشد می کنند، شکل می گیرند.

شما میتوانید قبل از اصلاح، دوش آب گرم بگیرید تا موهای صورت خود را نرم کرده و منافذ پوست خود را باز کنید، از ژل اصلاح ضخیم استفاده کنید، پوست را در هنگام اصلاح کردن، نکشید، موهای صورت خود را
در جهت رشد مو اصلاح کنید، و بعد از اصلاح کردن، یک پارچه مرطوب سرد بر روی صورت خود قرار دهید.

6- روزاسه

روزاسه، یک بیماری پوستی است که باعث قرمزی، برآمدگی و جوش می شود. همچنین ممکن است باعث ضخیم شدن پوست، به ویژه در اطراف بینی شود که ممکن است به نظر برسد متورم و ریشه دار شده است. این بیشتر در زنان تشخیص داده شده است، اما علائم آن در مردان و افرادی که الکل مصرف می کنند، بدتر است. در حالی که درمانی ندارد، درمان هایی وجود دارد که می توانند به کنترل یا تسکین علائم کمک کنند.


7- ریزش مو

طاسی الگوی مردانه در بسیاری از مردان رخ می دهد. مردان در 30 سالگی خود شروع به توجه داشتن به نازکی و ریزش موی خود می کنند، و در 50 سالگی خود، بسیاری از مردان ممکن است به طور قابل توجهی طاسی داشته باشند. تعدادی از راه های درمان ریزش مو، از جمله داروهای تجویزی و ترمیم مو از طریق جراحی وجود دارد.

8- کور رنگی

داشتن کور رنگی به این معنی است که رنگ ها را به طور معمول نمی بینید. این وضعیت بر حدود 1 نفر از هر 10 مرد تاثیر می گذارد و اغلب ناتوانی در تشخیص رنگ های قرمز و سبز وجود دارد. هیچ درمانی برای کور رنگی وجود ندارد، اما لنزهای تماسی خاص و عینک های خاصی وجود دارد که ممکن است به استفاده کنندگان کمک کند رنگ ها را راحت تر شناسایی کنند. این یک شرایط مادام العمر است و اکثر مردان می آموزند که بدون سختی خود را با آن تنظیم کنند.

9- خرناس کشیدن

خروپف حدود 44٪ مردان را تحت تاثیر قرار می دهد، و این در مردان بیشتر از زنان است. این می تواند تحت تاثیر موقعیتی که در آن خوابیدید، داروهایی که مصرف می کنید، مصرف الکل و یا شرایط پزشکی شما باشد. همچنین می تواند نشانه ای از یک اختلال خواب جدی به نام آپنه خواب باشد که در آن تنفس فرد مبتلا برای مدت کوتاهی در طول خواب متوقف می شود. اگر خروپف، خواب شما را مختل کند، با پزشک خود مشورت کنید تا هرگونه شرایط پزشکی دیگر بررسی شود.

10- آروغ زدن

آروغ زدن یا باد گلو رها کردن، یک عمل جسمانی است که معمولا وقتی که هوا بیش از حد خورده می شود، توسط بدن دفع می شود. این طبیعی است. با این حال، اگرآروغ مکرر، همراه با حالت تهوع و درد شکم داشته و یا اگر تخلیه هوا ناراحتی را تسکین ندهد، ممکن است نشانه ای از اختلال گوارشی جدی تر باشد. با دکتر خود مشورت کنید.

11- گازمعده

گاز، همچنین به عنوان “نفخ” یا عبور گاز معده از طریق روده نامیده می شود. در حالی که صدا و بوی آن می تواند ما را به عنوان یک جوک بخنداند، عبور گاز شایع و بی ضرر است. خوردن لوبیا، میوه ها، سبزیجات و دیگر مواد غذایی با فیبر بالا می تواند باعث ایجاد گاز شود، همچنین نوشیدنی های گازداری مانند انواع نوشابه ها و دوغ های گاز دار نیز باعث ایجاد نفخ و تولید گاز می شود.

اگر دارای عدم تحمل لاکتوز باشید، مصرف فراورده های لبنی نیز ممکن است سبب افزایش بیشتر گاز در معده شما شود. اگر گاز بیش از حد، یکی از نگرانی های شما باشد، به غذاهایی که باعث افزایش گاز بیشتری می شوند، توجه داشته باشید و در صورت رفع نشدن نشانه ها در هنگام پرهیز از غذاهای محرک، با دکتر خود مشورت کنید.


12- بوی بدن

بوی بدن به دلیل وجود باکتری هایی است که در یک محیط مرطوب و گرم رشد می کند. هنگامی که ما عرق می کنیم، پوست ما به عنوان یک منبعی برای پرورش باکتری ها تبدیل می شود و ما می توانیم بوی بدن ناخوشایندی را به وجود آوریم. غذاهای تندی مانند سیر و پیاز نیز ممکن است مقصر باشند. معمولا یک دوش آبگرم، لباس های تمیز و ضد عرق ها شما را از شر بوی بدن خلاص می کنند.

13- خارش ژوک

خارش ژوک (تینیا کروریس) یک عفونت قارچی با علائمی مانند زخم قرمزخارش دار در ناحیه کشاله ران و داخل ران است. این اغلب بعد از عرق کردن بیش از حد مانند بیرون ماندن در آب و هوای گرم و یا ورزش رخ می دهد. این را می توان با استفاده از ژل ها یا کرم های ضد قارچ بدون نسخه، درمان کرد. برای جلوگیری از عود آن، در صورت ابتلای یک پا و در هنگام ورزش، آن منطقه را تمیز و خشک نگه دارید و لباس های کمی گشاد و مناسب بپوشید.

14- پای ورزشكار

پای ورزشکار (tinea pedis) نوعی عفونت قارچی است که بر روی پا وانگشتان پا تاثیر می گذارد و باعث خارش، قرمزی، ترک ، حساسیت و پوسته پوسته شدن آن می شود. همچنین ممکن است تاول هایی شکل بگیرند. همچنین می تواند به کشاله ران یا داخل ران (خارش ژوک) نیز گسترش بیابد.

این بیماری با کرم ضد قارچی موضعی درمان می شود، و در موارد شدید، پزشک ممکن است داروهای خوراکی تجویز کند. برای جلوگیری از عفونت، پا را پاکسازی و خشک کنید، از پودر پای ورزشی استفاده کنید، در صورت امکان از کفش های باز استفاده کنید و از محافظ پا در ورزشگاه یا دوش عمومی استفاده کنید.

15- رشد ناخن در پوست

رشد ناخن پا در داخل انگشت، زمانی که ناخن شما در پوست اطراف آن رشد می کند، اتفاق می افتد. این اغلب بر انگشت شست پا تاثیر می گذارد و علائم آن شامل درد، قرمزی، تورم و عفونت است. برای جلوگیری از رشد ناخن در پوست، از کوتاه کردن بیش ازحد ناخن اجتناب کنید، از ناخن گیر ویژه ای برای کوتاه کردن ناخن ها استفاده کنید و کفش هایی را که بیش از حد تنگ هستند، نپوشید.

16- بوی بد دهان

تنفس بدبو یا هالیتوزیس می تواند به دلیل سیگار کشیدن یا خوردن غذاهایی با بوی تند رخ دهد، اما اغلب به علت باکتری در دهان ایجاد می شود. با بهداشت مناسب دهان و دندان، از جمله مسواک – کردن دندان، کشیدن نخ دندان و دهانشویه معمولا می توانید بوی بد دهان را از بین ببرید. چندین بیماری زمینه ای مانند بیماری لثه، خشکی دهان، ریفلاکس اسید، سینوزیت یا دیابت نیز می تواند نفس بدبویی را ایجاد کند. اگر علائم تنفس بدبوی شما حتی با مراقبت های مناسب دهان باقی بماند، با پزشک یا دندانپزشک تماس بگیرید.

17- اختلال عملکرد جنسی

اختلال عملکرد جنسی مردانه ممکن است موجب خجالت شما شود، اما حقیقت آن است که از سن 40 سالگی تقریبا 40٪ از همه مردان دارای برخی از انواع اختلال عملکرد جنسی مانند کاهش میل  جنسی، انزال زودرس یا ناتوانی در دریافت یا حفظ نعوظ (اختلال نعوظ یا ED) هستند. اغلب اختلال عملکرد جنسی در مردان به یک وضعیت اساسی، مانند سیگار کشیدن یا داروهایی که مصرف می کنید مربوط می شود. اگر با مشكلات جنسی مواجه شدید، برای رد کردن مشکلاتی مانند دیابت، بیماری قلبی، بیماری های عصبی یا مشكلات گردش خون با پزشک خود مشورت کنید.

18- از دست دادن شنوایی

از دست دادن شنوایی یک مشکل رایج است، به خصوص با بالا رفتن سن ما. صدای بلند یا نویز مداوم می تواند شنوایی را تحت تاثیر قرار دهد. این ممکن است بر توانایی شما در شنیدن صداهای بالا تاثیر داشته باشد، و یا می تواند باعث ایجاد صدای زنگ یا وزوز در گوش شما شود.

برای جلوگیری از برخی از اشکال کم شنوایی و برای محافظت از صداهای بلند در محل کار، محافظ گوش یا هدفون را بگذارید، هدفون های شخصی پخش موسیقی خود را با صدای کم نگه داشته و هر زمان که ممکن است از قرار گرفتن در معرض صدای بلند دوری کنید.


19- بزرگی پروستات

با بالا رفتن سن مردان، هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) یا بزرگ شدن پروستات، یک مشکل رایج است. پروستات غده ای است که مجرای ادرار را احاطه کرده است و زمانی که بزرگ می شود، می تواند نشانه هایی از جمله احساس نیاز به دفع ادرار بیشتر یا فوری، و یا ادرار مکرر شبانه را ایجاد کند. با پزشک خود در مورد تغییرات رفتاری یا داروهایی برای کمک به کاهش نشانه های پروستات بزرگ صحبت کنید.