برنامه چهارم دکتر سلام

موضوع: روش های درمانی بیماری های قلبی

 

قسمت چهارم دکتر سلام | روش های درمانی بیماری های قلبی

 

 

متن کامل قسمت چهارم برنامه دکتر سلام:

برای درمان بیماران قلبی حالا یک فردی ممکن است سکته قلبی یا سکته مغزی کرده باشد و یا اینکه عروق پاهایش تنگ شده و باعث سیاه شدن پا شده باشد،روش‌های مختلفی در کتابها و در طب امروزه ذکر شده است. طبیب کاری که برای مریض انجام می‌دهد باید حداکثر فایده را داشته باشد و کوشش بکند حداقل ضرر مترتب مریض بشود.بنابراین طبیب باید در نظر بگیرد آیا بیمار باید دارو بخورد، یا رژیم مشخصی داشته باشد یا اینکه باید جراحی شود. مثلاً در بیماریهای قلبی و عروقی، بخصوص کسانی که سکته کردند یا رگهای قلبشان تنگ است با روش‌های درمانی به این ترتیب که در درجه اول با یک رژیم غذایی خوب، تنگی رگ قلب یا بسته شدن رگ آن را با آنژیوپلاستی یا بالن گذاشتن بتوانیم عوامل خطر را تشخیص دهیم.

شاید لازم باشد یک بیمار که یکبار فنر در قلبش گذاشته شده ولی رگ آن بسته شده توی آن فنر یک فنر دیگر گذاشت که البته روش جدیدی است و در واقع متخصصین مربوطه معتقدند که جراحی قلب  و با  پیوند عروق کرونر می‌تواند عمر انسانها را طولانی کند بخصوص اگر در واقع رگ‌های اصلی مبتلا باشند و درمان دارویی درجه پایین‌تر قرار گرفته اند.

در مجموع طبیب باید تصمیم بگیرد برای بیماری که رگ‌های قلبش تنگ یا بسته شده باید چه کاری انجام بدهد آیا بیمار باید دارو بخورد و رژیم داشته باشد و یا تنها باید بالن یا فنر بگذارد و حتی ممکن است با جراحی قلب بیمار زندگی بهتری داشته باشد.

امیدوارم با کارهای پیشگیرانه‌ای که انجام می‌دهید اصلاً بیمار نشوید که احتیاج به طبیب و کارهای تشخیصی درمانی داشته باشیم .

 

 

دکتر عارفی استاد قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی تهران