آلزایمر

آلزایمر یکی از شایع ترین بیماری ها در افراد پیر است و باعث از دست رفتن حافظه و سایر توانایی فرد می شود. این بیماری دارای اصول اولیه و علائمی است که باید آن ها را بشناسید. در این مقاله از دکتر سلام اطلاعاتی در خصوص بیماری آلزایمر آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که این مقاله را از دست ندهید و حتما آن را مطالعه کنید. با ما همراه شوید.

اصول اولیه آلزایمر و دمانس

آلزایمر شایع ترین شکل دمانس، یک اصطلاح عمومی برای از دست دادن حافظه و سایر توانایی های شناختی است که به اندازه کافی جدی برای دخالت در زندگی روزمره هستند. بیماری آلزایمر ۶۰ تا ۸۰ درصد موارد دمانس را تشکیل می دهد.
آلزایمر بخشی از پیری ادی نیست. بزرگترین عامل خطر شناخته شده، افزایش سن است و اکثر افراد مبتلا به آلزایمر ۶۵ سال به بالا هستند. اما آلزایمر تنها مختص افراد پیر نیست و هستن کسانی که در زیر سن ۶۵ سال به این بیماری مبتلا می شوند که به عنوان مبتلایان زود هنگام شناخته می شوند
آلزایمر در طول زمان بدتر می شود. آلزایمر یک بیماری پیشرونده است که در آن علائم زوال عقل به تدریج طی چندین سال بدتر می شود. در مراحل اولیه و با شروع آلزایمر، از دست دادن حافظه خفیف است، افراد توانایی مکالمه را دارند و به محیط خود پاسخ می دهند. آلزایمر ششمین علت مرگ در دنیا است . کسانی که آلزایمر دارند، به طور متوسط ۸ سال عمر می کنند پس از اینکه علائمشان به دیگران قابل توجه است، اما بقای آن می تواند بین ۴ تا ۲۰ سال بسته به سن و سایر شرایط سلامتی باشد.
آلزایمر هیچ درمان جاری ندارد، اما درمان علائم در دسترس است و تحقیقات همچنان ادامه دارد. اگر چه درمان های آلزایمر فعلی نمی تواند مانع از پیشرفت آلزایمر شود، آنها می توانند به طور موقت تشدید علائم زوال عقل و بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به آلزایمر و مراقبان آنها را کاهش دهند. امروزه تلاش های جهانی برای یافتن راه های بهتر برای درمان بیماری، تاخیر در شروع آن و جلوگیری از آن در حال توسعه است.

علائم آلزایمر

شایعترین علائم اولیه آلزایمر،سختی یادآوری اطلاعاتی است که تازه یاد گیرفته و یا به خاطره سپرده اند.

درست مثل بقیه بدن ما، مغز ما با سن ما تغییر می کند. بسیاری از ما در نهایت متوجه برخی از اندیشه های آرام و مشکلات گاه به گاه با به یاد آوردن چیزهای خاصی هستیم. با این حال، از دست دادن حافظه جدی، سردرگمی و سایر تغییرات عمده در نحوه عملکرد ذهن ما ممکن است نشانه ای از آن باشد که سلول های مغزی شکست می خورند.

شایعترین علائم اولیه آلزایمر،سختی یادآوری اطلاعات تازه یادگیری است زیرا تغییرات آلزایمر معمولا در بخشی از مغز رخ می دهد که بر یادگیری تأثیر می گذارد. پیشرفت های آلزایمر از طریق مغز باعث ایجاد علائم فزاینده شدید، از جمله اختلال در رفتار و تغییرات رفتاری می شود. سردرگمی عمیق در مورد وقایع، زمان و مکان؛ سوء ظن های بی اساس در مورد خانواده، دوستان و مراقبان حرفه ای؛ جدی تر شدن اختلال حافظه و تغییر رفتار؛ و دشواری صحبت کردن، بلعیدن و راه رفتن.

افراد مبتلا به از دست دادن حافظه و یا سایر نشانه های ممکن از آلزایمر ممکن است در قبول کردن این بیماری مشکل داشته باشند . علائم زوال عقل ممکن است برای اعضای خانواده نیز به وجود آید . هر کسی که علائم مانند زوال عقل را تجربه می کند باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند. روش های تشخیص اولیه و مداخله پزشک باعث بهبود چشمگیری در روند بیماری می گرد.

آلـزایمر و مغز

تغییرات میکروسکوپی در مغز به مدت طولانی قبل از اولین نشانه های از دست دادن حافظه آغاز می شود.

مغز دارای ۱۰۰ میلیارد سلول عصبی (نورون) است. هر سلول عصبی با بسیاری دیگر ارتباط برقرار می کند تا شبکه های ارتباطی را تشکیل دهند. گروه سلول های عصبی وظایف خاصی دارند. برخی در تفکر، یادگیری و به یاد آوردن مشغول هستند. و برخی دیگر ما را به دیدن، شنیدن و بوییدن کمک می کنند.

برای انجام کار خود، سلول های مغزی مانند کارخانه های کوچک کار می کنند. آنها منابع را دریافت می کنند، انرژی تولید می کنند، تجهیزات را تولید می کنند و از زباله ها خلاص می شوند. سلول ها همچنین اطلاعات را پردازش و ذخیره می کنند و با سلول های دیگر ارتباط برقرار می کنند. نگه داشتن همه چیز در حال اجرا نیاز به هماهنگی و همچنین مقدار زیادی از سوخت و اکسیژن است.

دانشمندان معتقدند بیماری آلزایمر مانع از کارکرد بخش های سلول می شود. آنها مطمئن نیستند که مشکل کی شروع می شود. اما درست مثل یک کارخانه واقعی، خرابی در یک سیستم باعث ایجاد مشکل در مناطق دیگر می شود. با گسترش آسیب، سلول ها توانایی خود را برای انجام کار خود داده و در نهایت می میرند،و همین باعث تغییرات غیر قابل برگشت در مغز می شوند.

آلزایمر

نقش plaques و tangles

دو ساختار غیر طبیعی به نام Plaques و tangles مظنون اصلی در آسیب رساندن و کشتن سلول های عصبی هستند.

Plaques رسوبات یک قطعه پروتئینی به نام بتا آمیلوئید (BAY-tuh AM-uh-loud) است که در فاصله بین سلول های عصبی ایجاد می شود.

Tangles فیبرهای پیچیده پروتئین دیگری به نام tau است که در داخل سلول ها ایجاد می شود.

اگر چه مطالعات کالبد شکافی نشان می دهد که اکثر افراد در همه ی سنین، plaques و tangles را توسعه می دهند، ولی افرادی که مبتلا به آلزایمر هستند، تمایل به توسعه بیشتری دارند و در یک الگوی قابل پیش بینی، از نقاط مهم حافظه قبل از گسترش به مناطق دیگر شروع می شوند.

دانشمندان دقیقا نمیدانند که نقش plaques و tangles در بیماری آلزایمر چگونه است. اکثر کارشناسان معتقدند که آنها به نحوی در مسدود کردن ارتباط بین سلول های عصبی و متوقف کردن فرآیندهای که سلول ها برای زنده ماندن دارند، نقش مهمی ایفا می کنند.

این تخریب و مرگ سلول های عصبی است که باعث نارسایی حافظه، تغییرات شخصیتی، مشکلات انجام فعالیت های روزانه و سایر علائم بیماری آلزایمر می شود.

تحقیق و پیشرفت

“امروز، تحقیقات در زمینه بیماری آلزایمر درحال پیشرفت در تحقیقات زیست پزشکی است.”

محققان تلاش می کنند تا جنبه های بسیاری از بیماری آلزایمر و علایم دمانس را شناسایی کنند. نود درصد از آنچه که ما در مورد آلزایمر می دانیم در ۲۰ سال گذشته کشف شده است. برخی از پیشرفت های قابل توجه در مورد اینکه چگونه آلزایمر بر مغز تاثیر می گذارد روشن شده است. امید این است که درک بهتر به درمان های جدید منجر شود. بسیاری از روشهای بالقوه در حال حاضر تحت بررسی در سراسر جهان است.

منبع: اسپرتان