مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است، این اندام وظیفه هماهنگ سازی سایر اعضای بدن را دارد؛ عوامل مختلفی وجود دارند که سلامت مغز شما را تحت تاثیر قرار می دهند که از جمله می توان به مصرف برخی مواد خوراکی و همچنین سبک زندگی فرد اشاره کرد. در ادامه شما را با برخی از خطرناک ترین عوامل در این زمینه آشنا خواهیم کرد. با دکتر سلام همراه باشید.

بعضی از سموم مانند هوای آلوده را می‌توان محدود کرد، مثلا با کمتر قرار گرفتن در معرض هوای آلوده، اما در نهایت نمی‌توانید چگونگی تاثیرشان بر مغزتان را کنترل کنید. در این مطلب در مورد پنج عاملی صحبت می‌کنیم که می‌توانند سلول‌های مغز را مسموم کنند و شما می‌توانید کنترل شان کنید.
عوامل محیطی، مواد شیمیایی و عناصری که در تولید، بسته بندی و ساخت کالا‌ های مورد مصرف ما کاربرد دارند، برای مغز سمی هستند.

دانستن تاثیرات منفی عواملی که به سلول‌های حساس مغز لطمه می‌زنند، برای حفظ سلامت و تندرستی اهمیت دارد. این عوامل می‌توانند توانایی مغز برای عملکرد بهینه اش را مختل کنند، بنابراین شما می‌توانید کار‌هایی انجام دهید تا از این آسیب‌ها محفوظ بمانید.

عناصر و ترکیبات موجود در غذا‌هایی که مصرف می‌کنید و محصولاتی که با آن‌ها سروکار دارید را بررسی کنید. چیز‌هایی وجود دارند که ما واقعا به آن‌ها اهمیتی نمی‌دهیم، مانند موادی که برای لب‌ های مان استفاده می‌کنیم.

بسیاری از خانم‌ها مقداری از رژ لب شان را می‌خورند که در طول عمرشان واقعا رقم قابل توجهی محسوب می‌شود. آیا در رژلب‌هایی که تصادفا می‌خورید و وارد بدن تان می‌شود، پارابن یا مواد شیمیایی مضر دیگر وجود دارد که می‌تواند مغزتان را مسموم کند؟

اجتناب از مواد شیمیایی مضر، امروز ساده‌تر است. می‌توانید اپلیکیشن Healthy Living را در گوشی همراهتان داشته باشید و بارکد محصولی را که استفاده می‌کنید در آن اسکن نمایید. این اپلیکیشن به شما نشان خواهد داد محصولی که استفاده می‌کنید تا چه حد آلرژی زا، سرطان زا و یا دارای ترکیبات مضر می‌باشد. انتخاب محصولی که کمتر مواد مضر داشته باشد، چیزی است که این اپلیکیشن می‌تواند در آن به شما کمک کند.

آلودگی صوتی

آلودگی صوتی می‌تواند از منابع گوناگونی به ما برسد. چیز‌هایی که هرگز به آن‌ها توجهی ندارید، در واقع اصوات شدیدی به شما می‌رسانند. لامپ‌های فلورسنت، تهویه‌های مطبوع یا دستگاه‌های گرمازا، لوازم خانگی، ساعت‌ها و هر چیزی که صدایی از طبیعت نیست، می‌تواند توانایی مغز برای خوب فکر کردن را مسموم نماید.

حتی چیز‌هایی که شنیده نمی‌شوند، مانند تشعشعات گوشی‌های همراه، امواج رادیویی، کابل‌ها و امواج تلویزیونی ماهواره دیجیتال که در خانه‌های ما دریافت می‌شوند، جزء صدا‌های غیرقابل شنیدن یا امواج مسموم هستند.

هر چند ما نمی‌توانیم این امواج را به عنوان صدا دریافت کنیم، اما بدن ما می‌تواند احساس شان کند. وقتی در طبیعت بکر قرار می‌گیریم و از هر نوع امواجی کاملا دور می‌شویم، می‌توانیم احساس کنیم که بدن مان از چه فشار‌هایی رها شده، زیرا هیچ هیاهویی از تمدن و شهرنشینی وجود ندارد تا مغزمان را مسموم کند.

کافئین زیاد

مجبور نیستید قهوه‌ ی دوست داشتنی تان را کنار بگذارید، اما توصیه می‌کنیم برای مدت کوتاهی، بدون کافئین زندگی کنید تا ببینید آیا این همان چیزی است که مغزتان را مسموم می‌کند یا نه.

کافئین یکی از موادغذایی است که برای خیلی‌ها مفید است و به آن‌ها کمک می‌کند هوشیار و بیدار باشند. ولی در تحقیقی معلوم شد وقتی کافئین در مقادیر زیاد در اختیار گروه‌های حساس (مثلا بیمارانی که اختلال اضطراب داشتند) قرار گرفت، عوارض منفی مشاهده شد.

در این موارد دیده شده که کافئین اضطراب را افزایش داده و خواب را مختل می‌کند. همچنین شواهدی وجود دارد که کنترل مهارت‌های حرکتی در اثر افزایش اضطراب، دچار اختلال می‌گردد.

اگر شما هم اضطراب دارید، از نوشیدن قهوه، چای و نوشابه‌های کافئین دار پرهیز کنید. در طی مدت کوتاهی متوجه تفاوت در مهارت‌های حرکتی و بهبود خواب تان خواهید شد.

شیرین کننده‌های مصنوعی

وقتی برچسب ” بدون قند ” برای اولین بار وارد بازار شد بسیار هیجان انگیز بود، اما الان ما می‌دانیم که شیرین کننده‌های مصنوعی واقعا برای مغز ما سم محسوب می‌شوند، مثل نوشابه رژیمی یا بدون قند.

معلوم شده که اسپارتام برای بعضی از افراد باعث افت در عملکرد‌های ادراکی و شناختی می‌شود. آسپارتام همچنین برای آن‌هایی که در حال حاضر خطر صرع برای شان وجود دارد، باعث افزایش این ریسک می‌شود.

شکر تصفیه شده

شکر تصفیه شده باعث اختلال در حافظه، ضعف عملکرد ادارکی و کاهش هورمون رشد مغز می‌گردد. شکر تصفیه شده همچنین منجر به افزایش التهاب می‌شود.

التهاب ناشی از این سم، در سیستم گوارشی روی می‌دهد. التهاب مزمن گوارش همچنین موجب اختلالات روحی شیزوفرنی و افسردگی می‌گردد. شکر تصفیه شده، فراوری شده و سفید شده، مغز را مسموم می‌کند، مثل نوشابه ها.

فلوراید

فلوراید، سوژه‌ای بسیار بحث برانگیز است، چون مباحثاتی بر سر آن وجود دارد که آیا باید آن را به آب آشامیدنی افزود یا خیر و این که خیلی‌ها عقیده دارند افزودن آن با وجود عوارضی که دارد به نفع سلامت عمومی است. مطالعات نشان داده اند که فلوراید می‌تواند باعث پایین آمدن آی کیو (ضریب هوشی) شود.

به هر حال اگر شما هم می‌خواهید آب بدون فلوراید بنوشید، می‌توانید از فیلتر‌های خاصی که برای این منظور وجود دارد استفاده کنید که تقریبا ۹۰ درصد فلوراید موجود در آب را از آن جدا می‌نمایند.

 

منبع: ناطقان