دکتر شاهین کریمیان: در مورد اسپلینت بینی چه می دانید؟

اسپلینت بینی دکتر شاهین کریمیان

اسپلینت بینی یا گچ بینی در واقع یک آتل پلاستیکی می باشد که از بینی شما محافظت می کند و به استخوان و غضروف های بینی کمک می کند تا زمان ترمیم از جایشان تکان نخورند. اسپلینت پس از پایان عمل جراحی بینی روی بینی گذاشته می شود و یک هفته پس از عمل برداشته می شود. در این یک هفته باید احتیاط کنید اسپلینت خیس نشود. دکتر شاهین کریمیان افزود: خیس شدن اسپلینت باعث شل شدن آن می شود و ممکن است نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار بدهد.

اگر اسپلینت خیس شود پوست بینی دچار خارش و سوزش می شود و در این یک هفته تحمل اسپلینت برایتان سخت خواهد شد. همچنین ممکن است که اسپلینت شل شود و قبل از پایان یک هفته از روی بینی جدا شود.

انواع مختلف گچ یا اسپلینت بینی

آتل خارجی بینی

آتل خارجی بینی معمولاً برای عمل برجسته‌سازی بینی یا رینوپلاستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی که از این گچ بینی خارجی استفاده می‌شود، چسب مخصوصی روی بینی زده می‌شود. این چسب از پوست بینی محافظت کرده و به کاهش تورم کمک می‌کند. سپس آتل متناسب روی آن قرار داده می‌شود. کنترل تورم برای پیشگیری از ایجاد پاکت خونی (هماتوم) بین پوست و استخوان بینی بسیار مهم است. اگر هماتوم شکل گرفت، در نهایت این خون به بافت اسکار تبدیل می‌شود که می‌تواند نتایج عمل را خراب کند.

اسپلینت همچنین به عنوان محافظ و نگهدارنده استخوان بینی در محل جدید و حفظ شکل جدید بینی در دوران بهبودی به کار برده می‌شود. آتل بینی همچنین از بینی در برابر جراحات و آسیب‌دیدگی نیز محافظت می‌کند.

اسپلینت داخلی بینی

اسپلینت بینی دکتر شاهین کریمیان

دکتر شاهین کریمیان در ادامه افزود: آتل داخلی بینی در هنگام عمل ممکن است استفاده شود یا شاید هم نیازی به استفاده از آن نباشد. غالباً این آتل‌های داخلی بینی پس از جراحی انحراف بینی که در آن کج بودن تیغه بینی ترمیم می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرند. اسپلینت‌های داخلی از تیغه بینی در طول مدت بهبودی محافظت می‌کنند. اسپلینت‌های داخلی همچنین به کنترل خونریزی با فشار پوست و مخاط بینی کمک می‌کنند. با حفظ تماس بین دیواره بینی و استخوان و غضروف، اسپلینت‌ها باعث می‌شوند که دیواره و ساختار داخلی بینی همزمان با هم بهبود یابند.

قبل از مراجعه برای برداشتن اسپلینت چه کنم؟

همانطور که گفته شد، خیس شدن اسپلینت باعث شل شدن آن می شود. به همین علت توصیه می شود که در روز هفتم، چند ساعت قبل از مراجعه به مطب یک حمام کامل بگیرید تا اسپلینت به خوبی خیس شود. دست به اسپلینت بینی نزنید. فقط زیر دوش بروید، سرتان را شامپو بزنید و مطابق عادت معمول حمام کنید و سر و بدنتان را بشویید. این کار برای این انجام می شود که اسپلینت بینی از پوست جدا شود و برداشتن آن درد نداشته باشد.

اسپلینت بینی چه زمانی برداشته خواهد شد؟

7 روز بعد از انجام عمل بینی، زمان انتظار به پایان می رسد. باید خودتان را آماده کنید که برای برداشتن اسپلینت بینی و کشیدن بخیه های بینی به مطب دکتر مراجعه کنید.

در این جلسه با کنجکاوی خاصی برای دیدن بینی خود لحظه شماری خواهید کرد. بعد از باز کردن اسپلینت و کشیدن بخیه ها به شما آینه ای داده می شود تا بینی خود را ببینید. نتیجه نهایی را تقریبا می بینید، اما توجه داشته باشید که بینی هنوز ورم دارد و از این هم زیبا تر می شود.