قلب

در جدیدترین تحقیقاتی که در خصوص سلامت قلب صورت گرفته است، موفق شده اند با کمک 5 نشانه ساده سلامتی از بسته شدن شریان های قلب مطلع شوند. در این مقاله از دکتر سلام راهکارهای موثر برای حفظ سلامت قلب را گردآوری کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

نتایج یکی از تحقیقات جدید نشان می‌دهند که با پنج نشانه ساده سلامتی می‌توان خطر آسیب قلبی ناشی از شریان‌های بسته‌شده را در یک فرد سالم بررسی کرد. این روش جدید می‌تواند یک شیوه موثر برای پیش‌بینی خطر آسیب قلبی<Heart damage> باشد و می‌تواند احتمالا به بیماران کمک کند تا باعث تغییراتی در سبک زندگی خود شوند که احتمال بیماری قلبی و سکته مغزی را کاهش می‌دهند. این پنج نشانه ساده شامل فشارخون، تمرین بدنی، توده حجم بدنی، خوردن میوه‌ها و سبزی‌ها و وضعیت سیگار کشیدن است.

دکتر والنتین فوستر، پزشک بیمارستان MounSinai و یکی از محققان این تحقیق می‌گوید که نتایج حاصل از بررسی این پنج عامل می‌تواند ازنظر دقت و صحت به‌مانند نتایج آزمایش‌های خون در اندازه‌گیری سطوح کلسترول و قند خون باشد. دکتر فوستر می‌گوید: «من نمی‌گویم که نتایج بررسی این پنج عامل از دقت 100 درصدی آزمایش‌های خون برخوردار است، اما نتایج بررسی این پنج عامل بسیار بسیار نزدیک به نتایج آزمایش‌های خون است.»

مقایسه دو روش

دکتر فوستر و همکارانش تقریبا 4000 کارمند شهر مادرید را که بین 40 تا 54 سال سن داشتند و هیچ مشکل قلبی نداشتند موردبررسی قراردادند. آن‌ها نمره پنج عامل (Five-factor score) را که معروف به نمره Fuster-BEWAT است را با شاخص سلامتی قلبی عروقی ایده آل (Idea- Cardiovascular Health Index;ICHS)، یک نمره توصیه‌شده توسط انجمن قلب آمریکا، مورد مقایسه قراردادند. انجمن قلب آمریکا هدف بهبود 20 درصدی سلامت قلبی آمریکایی‌ها تا سال 2020 را هدف‌گذاری کرده است.

عبارت اختصاری BEWAT مخفف فشارخون (Blood Pressure)، تمرین (Exercise)، وزن (Weight)، مواد غذایی یا رژیم غذایی (Alimentation) و تنباکو (‌Tobacco) است. شاخص سلامتی قلبی و عروقی ایده آل (ICHS) شامل این پنج عامل و یک آزمایش خون قند خون و کلسترول است.

محقق‌های این تحقیق با استفاده از سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن نشانه‌های اولیه بیماری قلبی همچون انباشت پلاک‌ها را در شریان‌های زنان و مردان شرکت‌کننده در تحقیق موردبررسی قرار دادند. آن‌ها شریان‌های قلب، شریان‌های پا، آئورت و دو شریان کارتوئید تامین‌کننده خون برای سر و گردن را موردبررسی قراردادند. آن‌ها تصاویر حاصله از سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن را موردبررسی قراردادند و با نمره‌های فرد در Fuster-BEWAT (شاخص منعکس‌کننده سبک زندگی و فشارخون فرد) و ICHS (شاخص منعکس‌کننده سبک زندگی، فشارخون، قند خون و سطوح کلسترول فرد) مورد مقایسه قراردادند.

یافته‌های این محققان نشان داد که هرچه نمره شرکت‌کننده‌های تحقیق در ICHS یا Fuster-BEWAT بیشتر باشد، احتمال وجود علائم اولیه شریان‌های بسته‌شده در فرد کمتر است. همبستگی میان این دو نمره درزمینه پیش‌بینی وجود علائم اولیه بیماری قلبی خوب بود.

قلب

درک نمره آزمایش جدید

نمره فرد در آزمایش Fuster-BEWAT می‌تواند ضعیف، متوسط یا ایده آل باشد. زمانی یک فرد نمره ایده آل به دست می‌آورد که هر یک از پنج عوامل در وضعیت زیر باشند:
داشتن فشارخون زیر 80/120
توده حجم بدنی زیر 25
خوردن روزانه بیش از 4 پرس میوه و سبزی
تمرین با شدت متوسط برای 150 دقیقه یا بیشتر در طول یک هفته یا تمرین با شدت زیاد برای 75 دقیقه یا بیشتر در طول هفته
سیگار نکشیدن یا سیگار نکشیدن در طی یک سال گذشته

محققان این تحقیق دریافتند که تنها 6.5 درصد از زنان و مردان این پنج عامل را در حد ایده آل داشتند. گروه تحقیقاتی دکتر فوستر تصاویر حاصله از سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن را با نمره‌های شرکت‌کننده‌ها در دو آزمایش (Fuster-BEWAT و ICHS) مورد مقایسه قراردادند و دریافتند که نتایج روش فوستر شباهت زیادی به نتایج حاصل از شاخص ICHS دارند.
برای مثال، دکتر فوستر می‌گوید که یک سیگاری دارای فشارخون بیش از 90/140 که فعالیت فیزیکی کم، شاخص توده بدنی بیش از 30 و یک رژیم غذایی ضعیف دارد پنج عامل خطرزا را دارد. او می‌گوید: «در صورت داشتن پنج عامل خطرزا این را باید گفت که 31 درصد سیستم شریانی فرد قبلا تحت بیماری قرارگرفته است.»

کاربردهای عملی

دکتر فوستر می‌گوید که این پنج نشانه به پزشک‌ها مخصوصا پزشک‌هایی که امکانات محدودی دارند کمک می‌کند که وضعیت بیمار خود را با سرعت و به‌آسانی ارزیابی کنند. دکتر ادوارد فیشر مدیر مرکز پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی در دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک است که از محقق‌های این تحقیق نبوده است، اما یافته‌های این تحقیق را موردبررسی قرار داده است. پس از بررسی یافته‌های این تحقیق او همبستگی میان این دو روش در تشخیص علائم اولیه بیماری قلبی عروقی را «چشمگیر» می‌داند. دکتر فیشر می‌گوید: «به‌جز عامل فشارخون، عوامل دیگر BEWAT ماهیت سبک زندگی دارند.» او ادامه می‌دهد که یافته‌های این تحقیق پزشک‌ها را تشویق می‌کنند که از بیماران خود بخواهند که توجه بیشتری به سبک زندگی خود مخصوصا چهار عامل دیگر BEWAT کنند. دکتر فیشر می‌گوید که اگرچه مرسوم شدن رویکرد BEAWAT با سختی همراه است و به زمان زیادی نیاز دارد، اما به نظر می‌رسد که این رویکرد ارزش خوبی در پیش‌بینی بیماری قلبی عروقی افراد دارد و می‌توان از آن به‌عنوان یک ابزار کمکی به همراه دیگر روش‌های ارزیابی سلامتی قلب استفاده کرد.

در پایان دکتر فیشر می‌گوید: «عوامل سبک زندگی بسیار مهم هستند، به‌طوری‌که با تغیر مثبت سبک زندگی می‌توانیم زندگی خود را تغیر دهیم.»

منبع: شفا آنلاین