کمک های اولیه حین تشنج کودک

برخی اطفال از عارضه تشنج رنج میبرند. کمک رسانی و کنترل کودک حین تشنج از اهمیت بالایی برای سلامتی آن ها برخوردار است. بهتر است با علائم این عارضه آشنا باشید تا در مواقع لزوم به کمک فرزندتان بشتابید. اصول مهم کمک های اورژانسی به فردی که دچار تشنج شده است را در این بخش در اختیارتان قرار میدهیم.

تشنج شامل انقباضات غیر ارادی تعداد زیادی از عضلات بدن است.
تشنج یک واکنش ناخود آگاه بدن است که معمولا همراه با تب است و عموما به دنبال سرما خوردگی آنفولانزا یا عفونت گوش در کودکان اتفاق میفتد. تشنج در کودکان بالای 6 ماه تا 5 سال بیشتر است و علت تشنج در این سنین معمولا تب می باشد. مشاهده کودکی که چنین تشنجی را تحمل می کند می تواند بسیار باعث آشفتگی شود اما بسیار مهم است که آرامش خود را حفظ کنید و به یاد داشته باشید که بیشتر تب های همراه با تشنج هیچ تاثیر منفی بر روی سلامت کودک شما ندارد.

آرامش خود را حفظ کنید.

نفس عمیق بکشید. با حفظ آرامش به این نکته توجه کنید که درمان تشنج باید پیگیری شود زیرا در دراز مدت برای سلامتی کودک شما خطرناک است.

به زمان شروع تشنج توجه داشته باشید.
این نکته مهم است که زمان تشنج چه قدر طولانی می شود و آیا به کمک های اورژانسی نیازی هست یا خیر. شما باید به طور دقیق گزارش مدت تشنج را به دکتر فرزند خود اطلاع دهید.

کمک های اولیه حین تشنج کودک

کودک خود را روی سطح ایمن و پایدار قرار دهید.
تشنج ناشی از تب باعث می شود که فرزند شما به طور ناخواسته حرکت کند بنابراین باید او را از هر سطح شیبداری دور نگه دارید. اگر جای فرزند شما امن است باید از حرکت او جلوگیری کنید. قرار دادن کودک تان روی زمین و یا مرکز یک تخت می تواند گزینه خوبی باشد اگر فرزند شما هنوز کوچک است می توانید او را در آغوش خود نگه دارید.

اطمینان حاصل کنید که اطراف کودک خالی باشد.
اگر در مجاورت کودکتان اشیاء سخت مانند مبلمان وجود دارد آن ها را از کودک خود دور کنید تا به طور اتفاقی به آن برخورد نکند. کودک خود را تسکین دهید و مطمئن باشید که او راحت است. آرامش را حفظ کنید و به یاد داشته باشید که تماشای تشنج فرزندتان ناراحتی شما را به او منتقل می کند. با صدای کم و به آرامی با فرزند خود سخن بگویید. این به هر دوی شما کمک می کند که آرام باشید و به او خاطرنشان کنید که مراقبت او هستید و همه چیز درست خواهد شد. اگر فرزند شما روی یک سطح سخت قرار گرفته است، یک پتو را زیر او قرار دهید. هرگونه لباس را از بالا تنه و به ویژه اطراف گردن دور نگه دارید.

کودک خود را به یک طرف برگردانید تا به تنفس بهتر او کمک کنید.
این برای یک کودک بسیار طبیعی است که در طول تشنج استفراغ کند و دهان او بزاق زیادی ترشح کند. اما باید اطمینان حاصل کنید که راه های تنفسی او به خوبی کار می کند. به مشکلات تنفسی او توجه کنید از جمله کودکانی که در اثر انسداد مسیر هوا رنگشان متمایل به آبی می شود. از چسباندن هر چیزی روی دهان کودک خود برای تنفس بهتر اجتناب کنید زیرا ممکن است به طور غیر ارادی موجب خفگی شود.

کمک های اورژانسی

اگر تشنج فرزند شما بیش از پنج دقیقه طول بکشد یا اگر فرزند شما پس از تشنج متوقف نشود ، قبل از ادامه درمان با آمبولانس تماس بگیرید.

سطح هوشیاری فرزندتان را کنترل کنید.
شما باید مراقب او باشید و او را محکم نگه دارید تا زمانی که فرزند شما به هوشیاری بازگردد یا تا زمان دریافت کمک اضطراری

کمک های اولیه حین تشنج کودک

کاهش تب

لباس های خنک و مرطوب را روی صورت و گردن کودک خود قرار دهید. کودک خود را با آب بشورید تا آرام شود، این کار به کاهش تب کمک می کند و باعث می شود او تمیز و راحت تر باشد. اگر تشنج هنوز ادامه دارد، به جای اینکه او را به حمام برسانید، از اسفنج استفاده کنید تا کودک خود را بشویید. کودک خود را با آب سرد یا الکل استحمام نکنید زیرا دمای بدن را به شدت کاهش می دهد و می تواند شوک ایجاد کند که بسیار خطرناک است. اگر تشنج ادامه یابد، هیچ چیز را وارد دهان کودک نکنید.

اجازه دهید کودک بخوابد

هنگامی که تشنج به پایان رسیده است و شما قدم های لازم برای کاهش تب کودک خود را برداشتید ، او را در یک اتاق سرد قرار دهید. خواب پس از تشنج باعث می شود که بدن کودک شما شروع به کاهش تب کند. اگر چه کودک شما ممکن است احساس سردی کند، او را در پتوهای بیش از حد زیادی نپیچید. به یاد داشته باشید که اولین قدم بعد از تشنج کاهش دمای سریع بدن است.

نظارت بر فرزندتان ادامه دهید.
با متخصص اطفال مشورت کنید. مهم است که علت تب را برای جلوگیری از تشنج های بعدی شناسایی و درمان کنید.

 

منبع: wikiHow.com