8 علت غش کردن و احساس سبکی در سر

برخی عوامل در بدن باعث ایجاد احساس سبکی سر می شوند. این سرگیجه ها اغلب موجب غش کردن مبتلایان نیز خواهند شد. در ادامه به عوامل تاثیرگذار در بروز سرگیجه اشاره خواهیم کرد با ما همراه باشید.


غش کردن شرایطی ترسناک است، اما 90 درصد افرادی که از هوش می روند با مشکل خاصی مواجه نیستند. برای 10 درصد دیگر، یک بیماری یا مشکل سلامت زمینه ای مانند ریتم قلب غیر طبیعی عامل غش کردن باشد که نگرانی ها را افزایش می دهد.

غش کردن، بدون در نظر گرفتن دلیل آن، در نتیجه کاهش جریان خون به مغز طی یک بازه زمانی کوتاه شکل می گیرد. موارد مختلفی می توانند زمینه ساز این شرایط باشند که از آن جمله می توان به کاهش فشار خون، کاهش ضربان قلب و دلایل نورولوژیکی مستقل از قلب اشاره کرد. برخی دلایلی که موجب کاهش فشار خون و ضربان قلب می شوند شایع بوده و نگران کننده نیستند، اما موارد دیگر نیازمند ارزیابی بیشتر هستند.

حتی اگر در نتیجه این شرایط از هوش نروید، کاهش فشار خون یا ضربان قلب می تواند موجب سبکی سر شود و این احساس که ممکن است از هوش بروید، در شما شکل می گیرد. از سوی دیگر، سرگیجه می تواند شامل احساس سبکی سر شود، اما با احساس چرخش اتاق به دور شما نیز همراه است.

تشخیص اینکه غش کردن یا سبکی سر چه زمانی جای نگرانی دارد، حتی برای پزشکان نیز دشوار است و بر همین اساس، ارزیابی های دقیقی در این زمینه باید صورت بگیرد. در ادامه با چند دلیل بالقوه احساس سبکی سر بیشتر آشنا می شویم.

8 علت غش کردن و احساس سبکی در سر

با کم آبی بدن مواجه هستید

برخی افراد هنگامی که دمای بدن آنها بالا می رود، عرق می کنند و بیش از اندازه مایع از دست می دهند با احساس سبکی سر یا حتی غش کردن مواجه می شوند. گرما مسیری را در سیستم عصبی تحریک می کند که افت فشار خون را به همراه دارد. هنگامی که با احساس سبکی سر ناشی از کم آبی بدن و گرما مواجه هستید، دراز کشیدن به ارسال خون بیشتر به قلب و مغز و بهبودی سریع‌تر این شرایط کمک می کند.

با یک عامل غافلگیر کننده شوکه شده اید

هنگامی که با یک عامل غافلگیر کننده مانند زمانی که فردی شما را به ناگاه می ترساند، واکنشی مشابه با اثر کم آبی می تواند شکل بگیرد. در این شرایط سیستم عصبی به ناگاه و به شدت فعال می شود و فشار خون ناگهان افت می کند که به احساس سبکی سر منجر می شود. همچنین، برخی نشانه های هشدار دهنده مانند سبز شدن چهره و احساس حالت تهوع می توانند به احتمال غش کردن شما اشاره داشته باشند.

خیلی سریع از جای خود بلند شده اید

احساس سبکی سر یا حتی مشاهده نقاط سیاه، زمانی که به ناگاه و سریع از جای خود بلند می شوید، به نام هیپوتانسیون ارتواستایک یا افت فشار خون وضعیتی شناخته می شود که افت ناگهانی فشار خون در نتیجه ایستادن را تعریف می کند. این شرایط به طور معمول مشکلی جدی نیست، اما اگر زیاد رخ می دهد یا پس از چند دقیقه به جای اینکه بهبود یابد، شدت آن بیشتر می شود، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق‌تر شرایط ایده خوبی است.

ممکن است ریتم قلب غیر طبیعی داشته باشید

بر خلاف ظهور نسبتاً تدریجی علائم در نتیجه یک عامل غافلگیر کننده، غش کردن های مرتبط سریع رخ می دهند، از این رو حتی ممکن است متوجه احساس سبکی سر نیز نشوید. ضربان قلب نامنظم یا آریتمی به معنای آن است که قلب شما یا بیش از اندازه کند یا بیش از اندازه سریع می تپد، که می تواند بر جریان خون ارسالی به مغز تأثیرگذار باشد. این نوع از غش کردن ناگهانی که اغلب بدون هیچ هشداری رخ می دهد، به واقع نگران کننده است. ممکن است فردی در حال صحبت کردن با شما باشد و به ناگاه از هوش برود. این تجربه ناگهانی پزشک را در درجه نخست به ریتم قلب غیر طبیعی مشکوک می سازد که یکی از شایع‌ترین دلایل مرگ قلبی ناگهانی است.

مشکلی در دریچه قلب شما وجود دارد

مشکلات دریچه قلب به طور معمول مادرزادی هستند و احتمال بیشتری دارد در جوانان رخ دهند، در شرایطی که افرادی 60 ساله یا پیرتر در معرض خطر بیشتری برای آریتمی قرار دارند. مشکلات دریچه قلب می توانند جریان خون را محدود سازند و به ویژه هنگام ورزش کردن ممکن است موجب احساس سبکی سر یا سرگیجه شوند.

8 علت غش کردن و احساس سبکی در سر

داروهای مصرفی شما ممکن است مقصر باشند

برخی داروها مانند مسکن ها و برخی قرص های ضد اضطراب می توانند به واسطه تأثیر مستقیم بر مغز یا کند کردن ضربان قلب یا کاهش فشار خون موجب بروز سرگیجه و سبکی سر شوند. در برخی موارد، زمانی که یک بیمار به طور مکرر با احساس سبکی سر مواجه می شود و نمی تواند دلیل آن را توضیح دهد، ممکن است با عوارض جانبی داروهای مصرفی خود مواجه شده باشد.

ممکن است سکته مغزی را تجربه کرده باشید

اگر احساس سبکی سر (یا سرگیجه) به همراه ضعف عضلانی، دشواری در تکلم، یا بی حسی و احساس سوزن سوزن شدن را تجربه می کنید، ممکن است یک سکته مغزی در پس بروز این علائم قرار داشته باشد و باید بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید.

به آنفلوآنزا مبتلا هستید

در زمان سرماخوردگی انسان تمایل چندانی به مصرف غذا و مایعات ندارد و از این رو احتمال کم آبی بدن یا افت قند خون افزایش می یابد که می توانند موجب بروز احساس سبکی سر شوند. غذا خوردن و مصرف مایعات به میزان کافی می تواند از شکل گیری احساس سبکی سر پیشگیری کرده و به تسکین علائم دیگر آنفلوآنزا کمک کند.

نصف جهان