بررسی خواص و فواید غذا های تند

ذائقه های بیشماری در سر تا سر دنیا و به اندازه تمام انسان ها وجود دارند اما غذای تند غذایی نیست که برای هر ذائقه ای مطلوب باشد! در مقابل می توان گفت که افراد بسیاری نیز وجود دارند که عاشق این طعم هستند. محققان معتقدند مصرف این غذا ها فواید بسیاری برای سلامتی فرد در پی دارد. با دکتر سلام همراه باشید.

کارشناس ارشد تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز، گفت: به گزارش مرکز ملی کنترل و پیشگیری از بیماری های هاروارد، مصرف روزانه غذای تند و پرادویه میزان مرگ و میر را کاهش و بنابراین طول عمر را افزایش می دهد.

“فاطمه صادقی” با توجه به مطالعات متعدد انجام شده در این زمینه، گفت: ادویه هایی مانند زیره سبز، دارچین، زردچوبه و فلفل سیاه و قرمز می توانند سبب افزایش سرعت متابولیسم شده و ضمن افزایش میزان سوخت و ساز بدن، اشتها را کاهش دهند.

او از دیگر مزایای مصرف ادویه به کاهش التهاب اشاره کرد و افزود: “کرکومین” موجود در ترکیب زردچوبه، می تواند التهاب را در بدن کاهش دهد.

این کارشناس ارشد تغذیه، افزود: در طب سنتی زنجبیل و سیر برای درمان بیماری هایی مانند آرتریت، اختلالات خودایمنی و حتی سردرد و حالت تهوع مورد استفاده بوده است.

صادقی ادامه داد: ادویه ها ممکن است اثراتی در رابطه با پیشگیری و مبارزه با سلول های سرطانی نیز داشته باشند؛ چرا که در مطالعات دیده شده “کپسایسین”، ماده فعال فلفل قرمز، سلول های سرطانی را ضعیف کرده و می تواند آن ها را از بین ببرد.

او اضافه کرد: مصرف ادویه ها می تواند در مقابله با باکتری ها نیز مفید واقع شود؛ به طور مثال زیره و زردچوبه اثرات آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی قوی دارند که می توانند در برابر باکتری های مضر از بدن محافظت کنند.

 

منبع: تی نیوز