ماهی های مختلفی وجود دارند، از آنهایی که وقتی صید می شوند برای سلامتی مفید هستند تا آنهایی که به خاطر آلودگی های سمی و پرورش ماهی هیچ وقت نباید مصرف شوند. پس صخره ماهی کجای این داستان است و اصلا صخره ماهی چیست ؟ با دکتر سلام همراه باشید تا به بررسی کامل این گونه ماهی به همراه اینفوگرافیک گویا بپردازیم.

صخره ماهی,فواید صخره ماهی,عوارض صخره ماهی,انواع صخره ماهی

برخی تاثیرات مثبت صخره ماهی عبارتند از : ساخت سلول، بهبود عملکرد مغز، مبارزه با بیماری های خاص. صخره ماهی عموماً پرورش یافته است و می تواند منجر به مسمومیت ماهی یا جیوه گردد. بیایید نگاهی به تاثیرات مثبت و منفی صخره ماهی داشته باشیم .

آیا صخره ماهی برای شما خوب است ؟ فواید صخره ماهی

1 . مزایای ساخت سلول

صخره ماهی حاوی پروتئین است که برای تغذیه سالم مورد نیاز است. ما فقط می دانیم که به پروتئین نیاز داریم، اما واقعا چرا ؟ هیچوقت تعجب نکرده اید که چرا پروتئین را سازنده پایه های زندگی می نامند ؟ با توجه به اینکه هر سلول در بدن حاوی پروتئین است، این مسئله واقعی تر به نظر می رسد.

پروتئین از آمینو اسیدها ساخته شده است و این آمینو اسید ها به تعمیر سلول ها در حین ساخت سلولهای جدید کمک می کنند. علاوه بر رشد و تکامل کودکان ، نوجوانان و زنان باردار ، به تعمیر و بازسازی سلول های ورزشکاران نیز کمک می کند.

2 . افزایش قدرت مغز

ماهی اقیانوس حاوی سلنیوم است و از آنجایی که صخره ماهی نیز در مناطق اقیانوسی یافت می شود، یک غذای غنی از سلنیوم محسوب می شود. سلنیوم مهم است، زیرا می تواند مغز را تقویت کند، اما حتی بیشتر از اینها کاربرد دارد!

دارای خواص آنتی اکسیدان، ضد سرطان، کمک به عملکرد تیروئید، کمک به داشتن یک قلب سالم و حمایت از سیستم ایمنی بدن از دیگر فواید سلنیوم است. بدون سلنیوم، بدن در معرض خطر بیماری های مختلف سلامتی مانند اوتیسم، سندرم داون، تومور مغزی، بیماری کبد، آلزایمر، دیابت، آرتریت روماتوئید، پانکراتیت، آسم و حتی معضل چاقی قرار دارد.

3 . دارای ویتامین D

یکی دیگر از فواید صخره ماهی، دارا بودن مقدار کمی ویتامین D است. در واقع، صخره ماهی می تواند تا 46 درصد از نیاز ویتامین D روزانه شما را تامین کند. البته خورشید می تواند به شما دوز خوبی از ویتامین دی بدهد اما اگر شما به خورشید حساس هستید و یا یا در ناحیه ای زندگی می کنید که ممکن است به طور منظم نور خورشید را نداشته باشد، تامین نیاز ویتامین D می تواند یک چالش باشد! علاوه بر صخره ماهی، غذاهای خاص – مثل روغن ماهی و زرده تخم مرغ – ویتامین D را به شما پیشنهاد می دهند!

ما می دانیم که ویتامین D می تواند در خیلی از موارد مفید واقع شود، از جمله مدیریت وزن، عملکرد سیستم عصبی و سلامت استخوان و عضلات . اما آیا می دانستید که حتی می تواند به مبارزه با علائم سرطان نیز کمک کند ؟

یک مطالعه به بررسی 78 بیمار مبتلا به سرطان پرداخت و نیمی از این بیماران با 4.000 واحد بین المللی ویتامین D روزانه تکمیل شدند، در حالی که 39 نفر دیگر به عنوان گروه بازبینی درمان نشدند. محققان به بررسی دوزهای اپیوئید، آنتی بیوتیک مصرفی و کیفیت زندگی انها پرداختند.

پس از یک ماه آنها دریافتند که گروه درمان ویتامین D به میزان قابل توجهی در دوز فنتانیل در مقایسه با گروه بازبینی، کاهش یافته است. علاوه بر این، افرادی که تحت درمان ویتامین D قرار داشتند، نمره کیفیت زندگی بهتری بدست آوردند و آن را بهبود بخشیدند و همچنین مصرف آنتی بیوتیک ها در کمتر از 3 ماه در مقایسه با گروه درمان نشده ، کاهش یافته بود. عوارض جانبی ناسازگار برای گروه ویتامین D نیز گزارش نشده بود.

4 . کاهش خطر ابتلا به بیماری

سلنیوم ماده مغذی بسیار لازم برای کمک به حفظ عملکرد مناسب بدن است. سلنیوم غنی از آنتی اکسیدان است که خواص ضد سرطانی را به وجود می آورد، به تیروئید کمک می کند تا به خوبی کار کند، مغز را هشیار، قلب را سالم و سیستم ایمنی بدن را قوی نگاه می دارد. کمبود سلنیوم می تواند بعضی از مشکلات بسیار جدی مانند دیستروفی عضلانی ( فساد عضلانی )، اوتیسم، آلزایمر، سندرم داون، تومورهای مغزی و دیابت را به وجود آورد.

صخره ماهی,فواید صخره ماهی,عوارض صخره ماهی,انواع صخره ماهی

عوارض جانبی صخره ماهی

1 . جیوه

از یک طرف بیشتر ماهی ها مجهز به پروتئین، سلنیوم و ویتامین D هستند به علاوه ماهی به طور کلی کم چربی است و آنرا برای مصرف کنندگان جذاب تر می کند. اما با توجه به گفته سازمان دفاع از محیط زیست ، صخره ماهی حاوی مقادیر متوسط جیوه است. جیوه می تواند باعث اختلالات عصبی، مشکلات تیروئید، بی خوابی و مشکلات کلیوی شود. به طور مثال ماهی هامور از ماهیانی است که هیچوقت نباید به دلیل میزان جیوه بالای آن مصرف کنید.

میزان جیوه موجود در صخره ماهی همیشه آنقدر ها هم بد نیست ، اما شما هنوز هم باید آن را بررسی کنید. نیازی نیست هر روز ماهی بخورید ؛ چراکه سطح جیوه می تواند از میزان امن خود تجاوز کند و منجر به مسمومیت جیوه شود.

چقدر جیوه خیلی زیاد است ؟ بر اساس یک مطالعه که بر پایه ماهی های حاوی مقادیر بالای جیوه می باشد، اداره حفاظت از محیط زیست ایالات متحده مصرف 0.1 میکروگرم بر کیلوگرم ( µg/kg ) وزن بدن در روز را پیشنهاد می کند.

2 . مسمومیت ماهی

شما هم ممکن است مسمومیت ماهی های صخره ای را شنیده باشید، این نوع مسمومیت را سیگوآترا می نامند. این مسئله باعث می شود که صخره ماهی نیز از این قافله مستثنا نباشد ، البته سیگوآترا بیشتر در ماهی های بزرگ یافت می شود. مسمومیت ماهی سیگوآترا بخاطر ماهی هایی است که حامل سمی به نام سیگواتوکسین می باشند. این سم توسط میکروالگا ها تولید می شود و ماهی های صخره ای آن را می خورند.

انسان ها می توانند از خوردن ماهی هایی که آلگا خورده اند و یا ماهی های گوشتخواری که ماهی های آلوده به آلگا را خورده اند، بیمار شوند. این بیماری می تواند باعث اسهال، گرفتگی، حالت تهوع، استفراغ و برخی عوارض عصبی داشته باشد.

انجمن بین المللی کمک های پزشکی به مسافران کانادا گزارش می دهد که سیگواترا بیشترین خطر بیماری های غذایی را برای مسافران در پی دارد. این نوع مسمومیت ماهی معمولا در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری مانند اقیانوس آرام، اقیانوس هند و دریای کارائیب رخ می دهد. هر گونه ماهی صخره ای می تواند این مسمومیت را ایجاد کند اما به احتمال زیاد ، گونه های “ماهی کوتر ( باراکودا )، هامور، سرخوی شمالی، مارماهی رنگین، امبرجک، طوطی ماهی، هاگ فیش، ماهیان خاویاری، عنبرماهی دم‌ زرد و ماهی باس دریای سیاه” می توانند در این مسمومیت نقش بیشتری داشته باشند.

سیگواتوکسین در کبد، روده، سر و اشپل ماهی جمع می شود. متاسفانه هیچ راهی وجود ندارد که بگوییم آیا ماهی مشکلی دارد یا خیر ، زیرا تاثیری بر روی طعم، بافت یا بوی ماهی ندارد. سموم ماهی را نمی توان با پختن، دودی کردن، منجمد کردن و یا نمک زدن برطرف کرد.

ارزش غذایی صخره ماهی

ارزش تغذیه ای صخره ماهی ها می تواند بر اساس گونه های مختلف، متفاوت باشد اما به طور تقریبی و میانگین می توانیم مقادیر غذایی را تخمین بزنیم. بر اساس گفته پایگاه داده ملی تغذیه ایالات متحده، یک فیله پخته شده ( حدود 149 گرم ) حدوداً حاوی :

180 کالری

35.8 گرم پروتئین

3 گرم چربی

69.7 میکروگرم سلنیوم

340 میلی گرم فسفر

1.8 میکرو گرم ویتامین ب 12

5.8 میلی گرم نیاسین

775 میلی گرم پتاسیم

0.4 میلی گرم ویتامین ب 6

1.3 میلی گرم اسید پانتوتنیک

50.7 میلی گرم منیزیم

2.3 میلی گرم ویتامین E

355 واحد بین المللی ویتامین A

0.1 میلی گرم ریبوفلاوین

در هنگام خرید ماهی چه نکاتی را در نظر بگیریم ؟

صخره ماهی,فواید صخره ماهی,عوارض صخره ماهی,انواع صخره ماهی

صخره ماهی

در اینجا نکاتی که باید در هنگام خرید صخره ماهی و انواع ماهی های دیگر در نظر داشته باشید، آورده شده است :

اطمینان حاصل کنید ماهی بوی تازگی بدهد و نرم باشد. اگر بوی ” مشکوک ” مثل بوی ترشی یا آمونیاک می داد، از خرید آن منصرف شوید. شما یک بینی حساس دارید؛ از آن استفاده کنید 🙂

فقط ماهی هایی را خریداری کنید که در یخچال هستند و یا بر روی تخت های یخی بزرگ نگهداری می شوند و یک پوشش محافظ بر روی آنها قرار دارد. اطمینان حاصل کنید که یخ آب نمی شود.

گوشت کل ماهی و فیله باید یکدست باشد. گوشت باید براق، درخشان و قرمز روشن باشد و لکه شیری روی آن نباشد.

چشم های ماهی باید تمیز باشند و اندکی برآمدگی داشته باشند.

نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید و من در برنامه های آشپزی زیادی هم دیده ام که هنگامی که گوشت ماهی تازه را فشار می دهید، باید به داخل فرو رفته و مجدداً به حالت قبل برگردد.

اطمینان حاصل کنید که تغییر رنگ، تیرگی یا خشکی در اطراف لبه های ماهی وجود نداشته باشد.

برخی از غذاهای دریایی منجمد دارای شاخصه های حرارتی است که نشان می دهد آیا محصول به درستی نگه داری شده است یا خیر. اگر لیبل بر روی محصول بود آن را نیز چک کنید.

اگر ماهی یخ زده بود، در صورتی که بسته باز شده یا پاره شده بود، آن را نخرید.

ماهی را خریداری کنید که در پایین فریزر فروشگاه قرار دارد.

از ماهی که سرما ریزه یا کریستال های یخی دارد ، اجتناب کنید زیرا نشان دهنده این است که ماهی گرم شده و مجدداً منجمد شده و یا برای مدتی مانده است.

تاریخچه صخره ماهی

یکی از طویل ترین ماهی های زنده، صخره ماهی است. این نوع ماهی ممکن است حدود 200 سال پیش، از خلیج آلاسکا رشد کرده باشد. صخره ماهی به طور معمول پلانکتون، خرچنگ های کوچک و ماهی های کوچک را می خورد و معمولاً در هر جایی از 5 تا 41 اینچ طول دارد.

صخره ماهی ها بیش از 100 گونه در اندازه ها و شکل های مختلف هستند و در اقیانوس آرام شمالی، ژاپن، خلیج کالیفرنیا و اقیانوس آرام جنوبی و اقیانوس اطلس زندگی می کنند. طیف رنگی آنها از مشکی و سبز تا قرمز روشن و نارنجی است و برخی از آنها دارای پترن های راه راه یا پراکنده هستند.

جالب است بدانید از آنجا که برخی صخره ماهی ها تا 20 سالگی زاد و ولد نمی کنند ، این مسئله می تواند بر جمعیت آنها به دلیل صید ماهی بیش از حد، تاثیر بگذارد.

در حالی که ممکن است هیچ وقت مجبور نباشید از صخره ماهی ها استفاده کنید، آنها در واقع حاوی بال ستون فقرات سمی هستند و طیف سمی بودن آن از شدید تا معتدل است.

احتیاط

همانطور که در بخش ” عوارض جانبی صخره ماهی ” نیز گفته شد، احتیاط های زیادی در هنگام مصرف صخره ماهی باید داشته باشید. از نحوه نگهداری ماهی تا زمانی که به دست شما می رسد، باخبر باشید. همچنین بدانید که ماهی از کجا آمده است .

از آنجا که صخره ماهی یک نام عمومی برای گونه های مختلف ماهی هاست، جزئیات را بپرسید. اگر باردار هستید، محتاطانه تر عمل کنید و در همه موارد از بینی خود استفاده کنید 🙂 این کار می تواند شما را مطلع کند که آیا ماهی بد است یا خیر ؛ اگرچه نمی تواند شما را از وجود سم سیگواتوکسین که قبلاً اشاره کردیم، آگاه کند.

سخن آخر

در حالی که صخره ماهی ها می توانند مزایای ساخت سلول را ایجاد کنند، قدرت مغز را تقویت کنند و یک دوز سالم از ویتامین D و سلنیوم را فراهم کنند، همچنین می توانند آلوده به جیوه باشند و منجر به مسمومیت ماهی شوند و به همین دلیل من به طور کلی از آن اجتناب می کنم.

ممکن است در برخی موارد مصرف صخره ماهی به مقدار کمی خوب باشد، اما من پیشنهاد می کنم ماهی سالمون وحشی به عنوان ماهی خود انتخاب کنید. بارها و بارها بنده در مقالات خود در دکتر سلام راجع به خواص بی نظیر ماهی سالمون گفته ام ، مطالب زیر را در رابطه با این ماهی از دست ندهید :

امگا 3 : فواید روغن ماهی، سالمون، گردو / مکمل های امگا 3

در دوران بارداری چه چیزهایی نخوریم؟ پنیر، ماهی، آب میوه

10 غذایی که قلب شما را نجات می دهند!

10 غذای برتر غنی از پتاسیم + فواید پتاسیم و کمبود آن