مس

یکی از عناصر سازنده در بدن، مس می باشد که نقش بسیار مهمی دارد. مصرف مواد غذایی سرشار از مس باعث حفظ سلامت بدن می شود. در این مقاله از دکتر سلام مواد غذایی که سرشار از مس هستند را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

تمامی عناصر طبیعی که در زندگی یافت می شود به نحوی برای بدن انسان مورد نیاز است. آهن، مس ، آلومینیوم، منگنز، روی و . . . تمامی این ها بخشی از سلامتی ما را تشکیل می دهند که مطمئن باشید بدون حضور هر کدام بخشی از بدن مختل شده و دچار مشکلات بسیاری خواهیم شد. هر ماده غذایی که از خاک به دست می آید بخشی از خواص عناصر موجود در آن را هم با خود به بدن ما حمل می کند و این چرخه بخشی از سلامتی از انسان محسوب می شود. مس یکی از عناصر بسیار سازنده در بدن انسان است که می‌تواند نقش حیاتی داشته باشد. شاید برایتان تعجب آور باشد اگر بدانید وقتی کلم می خورید بخش زیادی از مس بدنتان را تامین می کنید. این بار مابه شما کمک می‌کنیم تا مواد غذایی سرشار از مس را بشناسید و بدانید که در هر کدام از آن ها چه میزان مس وجود دارد تا در مصرف با برنامه ریزی غذایی پیش بروید.

مس چیست ؟

مس یک ماده معدنی بسیار ضروری است که قبل انتقال به کبد از طریق روده ها جذب می شود. مس می تواند در جذب مواد مغذی دیگر به ویژه آهن نقش مهمی داشته باشد. در حقیقت هر چه میزان مصرف آهن شما بالا باشد، در صورتی که مس کافی در بدن نباشد، آهن جذب نخواهد شد. مس در عملکرد سیستم ایمنی بدن، رشد استخوان ها، تعادل هورمون ها، سلامت قلب و دیابت تاثیر دارد.

مواد غذایی سرشار از مس

هر چه میزان مصرف آهن شما بالا باشد، در صورتی که مس کافی در بدن نباشد، آهن جذب نخواهد شد

بهترین مواد غذایی سرشار از مس ، جگر گاو،عدس، بادام، دانه آفتابگردان، کلم خام، مارچوبه، شکلات تلخ، دانه کنجد و پنیر است.

جگر گاو – در هر ۹۰ گرم جگر گاو میزان ۱۴ میلی گرم مس طبیعی وجود دارد که این میزان ۱۰۰ نیاز روزانه یک انسان را برطرف می سازد.

عدس – هر یک دانه عدس ۲۵ % نیاز روزانه مس بدن را برطرف می کند. یعنی هر یک دانه عدس در حدود ۵/۰ میلی گرم مس دارد.

بادام – یک چهارم فنجان بادام در حدود ۴/۰ میلی گرم مس دارد. این مقدار ۲۰ % نیاز یک روز است.

دانه آفتابگردان- این دانه سرشار از مس است به صورتی که اگر ۴/۴ فنجان دانه آفتابگردان میل کنید میزان ۳۰ % مس بدنتان را تامین کرده اید.

شکلات تلخ

شکلات تلخ – شکلات البته به صورت تلخ تقریبا نیمی از نیاز بدن را تامین می کند. هر یک تکه شکلات تلخ ۴۵% مس مورد نیاز بدن را برآورده می کند.

گل کلم – شاید باورتان نشود ولی گل کلم میزانی مس دارد. کافیست یک فنجان گل کلم را به عنوان یک میان وعده میل کنید تا ۱۰ % مس مورد نیاز بدنتان را دریافت کنید.

دانه کنجد – دانه کنجد را نیز می توانید با بیشتر غذاها و سالادها مصرف کنید چرا که این ۴/۱ فنجان دانه کنجد در حدود ۷۳ % مس مورد مصرف بدنتان را تامین می کند.

زردآلو خشک شده – مصرف این میوه خشک شده که در فرهنگ ما نیز بسیار رایج است در ازای هر ۱ فنجان چیزی در حدود ۳/۱ نیاز بدن را برطرف می کند.

قارچ – به نظر نمی رسد قارچ مواد مغذی بسیاری داشته باشد ولی یک فنجان از این سبزی ۲۰% مصرف روزانه مس بدن را تامین می کند.

منبع : نامه نیوز