مصرف این مواد غذایی می تواند به شما کمک کند چند کیلوگرم از وزن خود را کاهش دهید. اگر سعی می کنید لاغر شوید، خوردن مقدار زیادی پروتئین می تواند به شما کمک کند که به وزن ایده آل خود برسید.
پروتئین حتی از منابعی مانند سبزیجات در یک روند کند و یکنواخت به شما کمک می کنند احساس سیری طولانی تری داشته باشید و کمتر به غذاهای بی خاصیت تمایل پیدا کنید. برای ساخت توده ی عضلانی بدون چربی، لازم است مقداری از کالری های خود را بسوزانید اما آیا غذاهای خاص بسته بندی شده ی سرشار از پروتئین، نسبت به دیگر غذاها به بدن انرژی بیشتری می دهند؟ برخی غذاها پروتئین بیشتر و کالری کمتری به بدن می رسانند در حالی که افراد کمی از مزایای کاهش وزن برخوردار می شوند و به وزن ایده آل می رسند. در اینجا نگاهی به قدرتمندترین گزینه ها و اینکه چرا باید مرتب از آنها استفاده کنیم می اندازیم.

1. تخم مرغ

تخم مرغ ممکن است بهترین گزینه برای شروع روزتان باشد. برای دریافت 140 کالری، 2 تخم مرغ بزرگ 14 گرم پروتئین به شما عرضه می کنند. چربی موجود در زرده ی تخم مرغ، سطح قند خون را خوب و پایدار نگه می دارد و می تواند به کاهش تمایل برای گرفتن رژیم غذایی کمک کند. در واقع یافته ها نشان دادند که خوردن تخم مرغ برای صبحانه و تولید هورمون گرلین گرسنگی را کاهش داده و به تمایل کمتر به غذا تا 24 ساعت کمک می کند.

2. ماهی سالمون وحشی

با خوردن این ماهی 22 گرم پروتئین از هر سه ماهی پخته شده و 155 کالری از هر کدام دیافت خواهید کرد. مسئله ی حائز اهمیت این است که ماهی سالمون سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 می باشد. براساس نظر سنجی منتشر شده در مجله ی نوتریشن، نشان داده شده است که این ماهی سبب افزایش سوزاندن چربی و کمک به حفظ اشتها می شود. آیا به همین دلیل است که باید به دنبال خوردن ماهی وحشی باشید؟ در مقایسه با مواد دارویی، این ماهی حاوی حدود 32 درصد کالری کمتر و 1 گرم امگا 3 بیشتر در هر وعده دارا می باشند.

3. پنیر کم چرب

مطمئناً این پنیر به اندازه ی ماست یونانی محبوب نیست. اما مقدار کمی پنیر کم چرب در واقع 28 گرم پروتئین و 163 کالری به شما ارائه می دهد و این تنها دلیل برای انتخاب آن به منظور کاهش وزن نیست. زنان چاقی که لبنیات سرشار از پروتئین مانند پنیر کم چرب مصرف می کنند، چربی بیشتری از دست داده و ماهیچه ی بیشتری در مقایسه با افرادی که کلاً آنها را حذف می کنند بدست می آورند. بعلاوه، پنیر کم چرب از ماست یونانی کم هزینه تر است و می توانید از آن به مقدار زیاد مصرف کنید.

4. سینه ی مرغ بدن پوست و استخوان

مواد غذایی بسیاری هستند که به شما 26 گرم پروتئین و 128 کیلوکالری ارائه می دهند. به همین دلیل سینه ی مرغ بدون پوست و استخوان، شگفت آور است. اما علت دیگری نیز وجود دارد. طعم ملایم سینه ی مرغ آن را فوق العاده کرده، به این معنا که تعداد روش های پخت آن عملاً بی پایان است. این مسئله حائز اهمیت است، زیرا خستگی دلیل بزرگی است که اغلب افراد رژیم غذایی سالم را از دست می دهند.

5. عدس

یک فنجان عدس پخته به شما چیزی در حدود 18 گرم پروتئین نخواهد داد. همچنین حاوی بیش از 15 گرم فیبر است که به کُند شدن هضم غذا، ثابت ماندن قند خون و بطور کل احساس سیری تا چند ساعت کمک می کند. این به معنای آن است که با مصرف غذای حاوی یک فنجان عدس پخته می توانید وزن خود را کاهش دهید. در یک بررسی اخیر کانادایی، افرادی که روزانه یک فنجان عدس پخته مصرف می کردند به مدت شش هفته، بدون اینکه تغییری در رژیم غذایی خود انجام دهند، 5 کیلوگرم وزن کم کردند. تصور کنید عدس می تواند به عنوان یک غذای سالم به همراه ورزش مورد استفاده قرار گیرد.

6. فیله ی گوشت

برای کسب تنها 30 کالری اضافی در هر وعده، 3 تکه گوشت به شما پروتئینی به اندازه ی سینه ی مرغ بدون گوشت و پوست را می دهد. بنابراین زمانی که نمی خواهید مرغ معمولی را مصرف کنید، این یک انتخاب رضایت بخش است. علم نشان داده است که گوشت قرمز می تواند به شما در هدف کاهش وزنتان بدون از دست رفتن کالری فشرده ی توده ی عضلانی کمک کند. مطالعات نشان می دهند، زنانی که 6 تکه گوشت می خورند، روزانه تقریباً دو برابر بافت ماهیچه ای کمتری نسبت به کسانی که کمتر از آن می خورند حفظ می نمایند.

7 . کنسرو تن

مانند ماهی سالمون وحشی، یکی دیگر از منابع چربی سوز امگا 3 است و هر کنسرو حاوی 16 گرم پروتئین است. اما برخلاف تن صورتی رنگ، کنسرو تن از قیمت پایین تری برخوردار است. بعلاوه، مکمل سالمی می باشد. بنابراین شما می توانید به برنامه ی کاهش وزن خود پایبند بوده و به اهداف خود برسید.

برگردان عرب زاده