بررسی سه روش صحیح برای درمان یبوست

از یبوست می توان به عنوان یکی از اختلالت شایع در دستگاه گوارش و دفع مواد نام برد. این اختلال در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود که از جمله می توان مواد خوراکی مصرف شده توسط فرد و یا برخی بیماری ها اشاره کرد. در ادامه قصد داریم تا شما را با روش هایی صحیح برای درمان یبوست آشنا کنیم و از برخی روش ها غلط پرده برداریم. با دکتر سلام همراه باشید

درمان یبوست گاهی به یک چالش بزرگ تبدیل می شود، چرا که یبوست یکی از رایج ترین مشکلات گوارشی است. در اینجا به چند روش درست و نادرست برای درمان یبوست اشاره می کنیم.

روش های درست و نادرست برای درمان یبوست

طبق سازمان بین المللی بیماری های دیابت، کلیوی و مشکلات گوارشی، یبوست یکی از رایج ترین مشکلات گوارشی محسوب می شود. این عارضه ناراحت کننده و گاهی دردناک است، اما معمولا قابل درمان می باشد. در ادامه رایج ترین روش های درمانی یبوست را معرفی می کنیم که برخی آنها واقعا موثر هستند، اما برخی دیگر روش های غیر موثری هستند که در بین اکثر مردم به عنوان یک روش درمانی برای یبوست در نظر گرفته می شوند.

درمان یبوست با روش درست : ورزش کردن به درمان یبوست کمک می کند

ورزش کردن یکی از روش های موثر درمان یبوست محسوب می شود. دکتر ادوارد ایچنر Edward R. Eichner می گوید: ورزش کردن باعث تحریک عملکرد روده می شود و با حرکت دادن غذا در روده به رفع یبوست کمک می کند. بهترین مزیت ورزش کردن این است که هر نوع تحرکی می تواند تاثیر موثر بر روی روده داشته باشد، از شنا گرفته تا زومبا و هر فعالیتی بین این دو.

به طور کل 30 دقیقه حرکات ایروبیک در هفته و به مدت 3 روز برای رفع مشکل یبوست و حرکات منظم روده کافی خواهد بود. برای رسیدن به نتیجه بهتر توصیه می شود در هنگام ورزش کردن هر 20 دقیقه یک بار مقداری آب بنوشید، چرا که کم آبی بدن می تواند مشکل یبوست را بدتر کند.

درمان یبوست با روش نادرست : خوردن فیبر فراوان همیشه به درمان یبوست کمک می کند

اکثر مردم فکر می کنند علت بروز یبوست نخوردن فیبر کافیست. گرچه کمبود فیبر در رژیم غذایی منجر به بروز مشکل می شود، اما خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات سبوس دار همیشه راه حل خوبی نیست. در حقیقت افزایش ناگهانی مصرف فیبر باعث بدتر شدن علائم یبوست می شود.

دکتر آرتور بیدر Arthur Beyder، متخصص گوارش در درمانگاه Mayo Clinic توصیه می کند مصرف فیبر را به مدت 3 روز و در هر روز به میزان 3 گرم افزایش دهید تا به میزان مناسب برسید. میزان نهایی توصیه شده مصرف فیبر در روز برای زنان 25 گرم و برای مردان 38 گرم است. علاوه بر مصرف فیبر لازم است میزان مصرف آب خود را نیز افزایش دهید، زیرا مایعات به حرکت غذاهای حاوی فیبر در سیستم گوارشی کمک می کنند و گاز ناشی از فیبر را در کمترین حالت خود حفظ می کنند.

بررسی سه روش صحیح برای درمان یبوست

درمان یبوست با روش درست : آبرسانی به بدن به حرکت مواد در دستگاه گوارش کمک می کند

زمانی که آب کمی به بدن شما می رسد، بدن آب بخش های دیگر را می کشد که این امر منجر به خشک شدن مدفوع می شود که دفع آن خیلی سخت خواهد بود. دکتر رابین کارلستات Robyn Karlstadt، متخصص دستگاه گوارش در بیمارستان فیلادلفیا توصیه می کند روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید تا دفع مدفوع راحت تر انجام شود. اگر نوشیدن این میزان آب برایتان سخت است و از طعم آن خسته می شوید، می توانید آب نوشیدنی خود را با نعناع یا لیمو طعم دار کنید.

درمان یبوست با روش نادرست : نوشیدن قهوه برای رفع یبوست

شاید شنیده باشید که کافئین موجود در قهوه به دفع راحت تر مدفوع کمک می کند، اما این اعتقاد همیشه درست نیست.کافئین یک محرک است، به این معنا که می تواند حرکت عضلات در روده بزرگ را تحریک کند. مشکل اینجاست که کافئین می تواند باعث کم آب شدن بدن شود. بنابراین اگر تصمیم گرفته اید آب را کنار بگذارید و به جای آن قهوه بنوشید، در واقع مشکل یبوست خود را بدتر می کنید. اگر می خواهید برای رفع یبوست خود قهوه بنوشید، حتما به خاطر داشته باشید که قبل و بعد از آن آب بنوشید.

درمان یبوست با روش درست: خوردن غذا در وعده های بیشتر می تواند موثر باشد

نادیده گرفتن وعده های غذایی و غذا نخوردن علاوه بر بروز خستگی، سردرد، تحریک پذیری و مغز مه آلود، مشکلات دیگری نیز در پی دارد.دکتر جوآن ویلسون Joanne A.P. Wilson متخصص تغذیه و پزشک در بیمارستان دانشگاه Duke می گوید غذا نخوردن باعث بروز یبوست می شود. دکتر ویلسون بیان می کند اگر صبحانه و نهار نخورید، چیزی برای حرکت کردن در روده وجود ندارد و در نتیجه در آن زمان حرکت روده نخواهید داشت. بنابراین بهتر است در طول روز سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده بخورید.

 

 

منبع: سیمرغ