“ابهام مغزی” یک وضعیت پزشکی نیست. این یک اصطلاح برای علائم خاصی است که می تواند توانایی شما برای فکر کردن را تحت تاثیر قرار دهد. شما ممکن است احساس سردرگمی یا بی نظمی در افکار داشته باشید یا اینکه برای شما سخت است که تمرکز کنید یا افکار خود را به کلمات تبدیل کنید. در این مقاله تلاش شده تا چند علت از آن مورد بررسی قرار داده شود.

1- بارداری

یادآوری بسیاری چیزها در دوران بارداری برای بسیاری از زنان سخت تر است. حمل یک کودک می تواند بدن شما را به طرق مختلفی تغییر دهد و مواد شیمیایی که برای حفاظت و تغذیه کودک از بدن شما آزاد می شوند، ممکن است باعث مشکلاتی در حافظه شود.

2- مولتیپل اسکلروزیس (MS)

این بیماری سیستم عصبی مرکزی شما را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند ارتباط مغز شما را با بقیه بدن تغییر دهد. حدود نیمی از افرادی که MS دارند با حافظه، توجه، برنامه ریزی یا زبان گفتاری خود مشکل دارند. تمرینات یادگیری و حافظه می تواند کمک کند، و یک درمانگر می تواند راه های جدیدی برای رسیدگی به وظایفی که با آن ها مشکل دارید، به شما پیشنهاد بدهد.

3- داروها

بعضی از انواع داروها (بدون نسخه و حتی تجویز شده) می توانند ابهاماتی در مغز ایجاد کنند. اگر داروی خاصی مصرف می کنید و متوجه شوید که تفکر شما چندان روشن نیست یا شما به طور ناگهانی نمی توانید همه چیز را به یاد داشته باشید، با پزشک خود تماس بگیرید. اطمینان حاصل کنید که تمام داروهایی را که مصرف می کنید به دکتر ارائه کنید.

4- درمان سرطان

شیمی درمانی، نوعی درمان سرطان که از داروهای قوی استفاده می کند، می تواند به آنچه که گاهی اوقات “مغز شیمیایی” نامیده می شود، منجر شود. شما ممکن است دچار مشکل یادآوری جزئیات مانند نام ها و یا تاریخ ها، مشکلاتی با انجام چند کار به طور همزمان، و یا مشکلاتی در
پایان دادن به کارها و صرف زمان بیشتر برای آنها شوید. این معمولا نسبتا به سرعت برطرف می شود، اما بعضی از افراد ممکن است به مدت طولانی بعد از درمان تحت تاثیر قرار بگیرند.

5- یائسگی

زنان ممکن است هنگامی که به این مرحله از زندگی برسند، به یاد آوردن یا یادگیری برای آنها سخت تر باشد. این معمولا حدود یک سال پس از آخرین دوره ماهیانه آنها، معمولا حدود 50 سالگی اتفاق می افتد. همراه با ابهامات مغزی، ممکن است باعث ایجاد گرگرفتگی، (عرق ناگهانی با ضربان قلب بالا و دمای بدن بالا) و سایر تغییرات بدن در آنها شود. مکمل های هورمونی و سایر داروها ممکن است کمک کنند.

6- سندرم خستگی مزمن (CFS)

با این شرایط، بدن و ذهن شما گویی مدت هاست که خسته شده اند. شما ممکن است گیجی، فراموشی و ناتوانی در تمرکز داشته باشید. هیچ درمان شناخته شده ای برای CFS وجود ندارد، اما دارو، تمرین و گفتاردرمانی ممکن است کمک کند.

7- افسردگی

شما ممکن است چیزها را به خوبی به یاد نیاورید و یا قادر به فکر کردن به راحتی در باره مشکلات نباشید. دشوار است بدانید که آیا این حالت، ارتباطی با از دست دادن انرژی و انگیزه که با افسردگی همراه است دارد، یا اینکه افسردگی بر مغز شما به نحوی اثر می گذارد که ابهامات مغزی را داشته باشید. درمان افسردگی شما، که شامل دارو و گفتار درمانی است، باید به شما کمک کند تا دوباره به مسیر قبلی زندگی خود برگردید.

8- خواب

شما نیاز به خواب دارید تا به کارکرد مغزتان آنطور که باید کمک کند، اما خواب بیش از حد می تواند باعث ایجاد حس ابهام نیز بشود. هدف 7 تا 9 ساعت خواب است. برای یک استراحت خوب در زمان خواب، ممکن است ایده خوبی باشد اگر بعد از ناهار از کافئین و الکل اجتناب کنید و کامپیوتر و گوشی هوشمند خود را خارج از اتاق خواب خود نگه دارید. همچنین اگر هر روز در ساعت معینی به رختخواب رفته و صبح روز بعد نیز در زمان معینی بیدار شوید، ممکن است کمک کننده باشد.

9- لوپوس

این بیماری طولانی مدت باعث می شود سیستم ایمنی شما به بدن شما حمله کند و علائم در موارد مختلف متفاوت باشد. حدود نیمی از مردم مبتلا به لوپوس با حافظه، سردرگمی یا مشکل در تمرکز مسئله دارند. درمانی برای آن وجود ندارد، اما دارو و صحبت با یک درمانگر می تواند کمک کند.