درد کف پا به دلیل التهاب یک عصب در قسمت پا بروز پیدا می کند و از علائم آن می توان به احساس سوزش و درد در قسمت میانی کف پا نام برد،در این مقاله شما را با روش های درمانی مورتون نوروما بیشتر آشنا می کنیم.

نشانه ها و علائم مورتون نوروما :

مورتون نورما معمولاً موجب بروز احساس سوزش، بی‌حسی یا گزگز در سر انگشت سوم، چهارم یا دوم پا می‌شود. همچنین ممکن است درد از قسمت توپ مانند کف پا به نوک انگشتان پا منتشر شود. در برخی موارد فرد در بین انگشتان پای خود احساسی شبیه وجود یک توده تا خوردن جوراب در زیر پا یا وجود ریگ‌های داغ در کفش را تجربه می‌کند.

معمولاً درد مورتون نورما موقتی است و با درآوردن کفش از پا، باز و بسته (خم) کردن انگشتان پا و مالش دادن کف پا برطرف می‌گردد. سرپا ایستادن طولانی‌مدت یا پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند یا نوک‌باریک ممکن است علائم این عارضه را تشدید کند.

 

 مورتون نوروما چرا تشدید می شود :

برخی از عواملی که احتمال ابتلا به عارضه مورتون نوروما را افزایش می‌دهند عبارتند از:
• کفش پاشنه‌بلند. پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند یا کفش‌های تنگ و نامتناسب می‌تواند باعث اعمال فشار اضافی بر روی انگشتان پا و سینه پا شود.
• برخی از ورزش‌ها. مشارکت در ورزش‌های پرضربه مانند دویدن ممکن است باعث بروز آسیب و ترومای مکرر بر پا شود. ورزش‌هایی که در آنها باید از کفش‌های تنگ استفاده کرد مانند اسکی یا صخره‌نوردی نیز می‌توانند فشار زیادی بر پا وارد کنند.
• بدشکلی پا. افراد مبتلا به پینه در پا، انگشت چکشی، قوس زیاد در پا یا صافی کف پا بیش از سایرین در معرض ابتلا به نورومای مورتون هستند

روش تشخیص درد و گزگز سینه پا و بین انگشتان پا :

معمولا پزشک می‌تواند طی معاینات فیزیکی، ابتلا به موتون نوروما را تشخیص دهد. او قسمت زیر پنجه‌ی پا را با دست خود فشار می‌دهدو یا انگشتان پا را به هم فشار می‌دهد تا دردناک بودن آن را بررسی کند. معاینه‌ی شما همچنین شامل موارد زیر می‌شود:

بررسی دقیق کفش شما
بررسی نحوه راه رفتن
معاینه فیزیکی و مورفولوژیکی پا:
اندازه و فرم پا و انگشتان و نواحی که درد حس می‌شود یا به لمس حساس است.
ارزیابی‌های عملکردی و بیومکانیکال
همچنین ممکن است پزشک شما انجام رادیوگرافی با اشعه ایکس از پا را تجویز کند تا مطمئن شود که مشکل یا اختلال دیگری موجب بروز درد پا نشده است.

 

مورتون نوروما چگونه درمان می شود :

روش درمان مورتون نوروما به این موضوع بستگی دارد که شدت آسیب عصبی چقدر است و این که شما برای چه مدت زمان به این مشکل دچار بوده‌اید:

درمان‌های اولیه

ممکن است بتوانید خودتان با انجام اقدامات زیر، مشکل مورتون نوروما را برطرف کنید:

از پوشیدن کفش تنگ، پاشنه‌بلند و پنجه باریک خودداری کنید. کفش‌هایی انتخاب کنید که سایز آن کاملا برای شما مناسب است و برای پنجه‌ی پای شما فضای زیادی دارد.
در هر نوبت برای 10 الی 15 دقیقه روی محل مورد نظر کمپرس سرد بگذارید. بین یخ و پوست خود یک پارچه‌ی نازک قرار دهید.
برای کاهش درد و التهاب از داروهای ضدالتهاب استفاده کنید: می‌توانید از داروی ایبوبروفن یا ناپروکسن استفاده کنید.
تا جایی که می‌توانید به پای خود استراحت دهید. تا جای ممکن از انجام دادن فعالیت‌هایی که موجب فشار به انگشتان پا می‌شود (مانند ورزش‌های راکتی و دویدن) خوداری کنید.
برای شل کردن عضلات اطراف عصب، پای خود را ماساژ دهید.

دارو

داروهای ضدالتهابی بدون نیاز به نسخه پزشک به کاهش درد و تورم کمک می‌کند. آسپیرین و ایبوپروفن (آدویل، موترین و …) از جمله این داروهای مسکن هستند.
تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئید می‌تواند التهاب و تورم و درد را کاهش دهد. در برخی موارد، داروهای مورد استفاده برای برداشتن نوروما مصرف می‌شوند.

اورتوز

• در برخی موارد پدهای نرم گنبدی شکل که داخل کفش‌ها قرار داده می‌شوند به گسترش سرها متاتارسال کمک کرده و فشار را از روی عصب کم می‌کنند.
• جداکننده انگشتان پا همراه با کفش‌های مخصوص می‌تواند روی انگشتان پا قرار داده شود این جداکنندگان انگشت، با پای برهنه نیز استفاده می‌شوند و به بازگرداندن الگوی بیومکانیکال پا که باعث اعمال فشار بر عصب شده است کمک می‌کند.

تزریق کورتیزون

داروهای ضدالتهاب و تزریق کورتیزونرا می‌توان به‌ منظور تسکین درد حاد و التهاب ناشی شده از نوروما تجویز کرد. بیماران می‌توانند به مکان موردنظر بی‌حسی، کورتیزون و دیگر عامل‌ها را تزریق کنند.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

در روش درمانی پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی)، عوامل التیام و رشد از خون شخص به دست می‌آید و به منطقه آسیب‌دیده تزریق می‌شود. این امر ممکن است به التیام و بهبودی سریع‌تر بافت آسیب‌دیده کمک کند.

اوزون درمانی

متخصصان ما به ‌منظور تقویت و بازیابی طول طبیعی رباط‌ها از روش پرولوتراپی استفاده می‌کنند. سپس پرولوزون، گاز اکسیژن فعال (اوزون) به اطراف عصب کف پا تزریق می‌شود. برخلاف استروئید که تسکینی موقتی برای التهاب است، این ترکیب می‌تواند عصب را بهبود و همچنین ناحیه آسیب‌دیده را تقویت نماید تا این مشکل برای مدتی طولانی برطرف گردد.

هرگونه استفاده و کپی برداری با درج نام مجله پزشکی دکتر سلام (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.