خنده بر هر درد بی درمان دوا است (بخش اول)

مطمئنا خیلی سرگرم کننده خواهد بود اگر یک خنده خوب به اشتراک بگذارید. اما آیا می دانستید که در واقع می تواند سلامت شما را نیز بهبود بخشد؟ این درست است: خنده دارویی قوی است. خنده از طریق تحریک تغییرات جسمی و احساسی سالم در بدن، افراد را به یکدیگر متصل می کند.

 با این حال، با دنبال کردن فرصت های بیشتری برای طنز و خنده، می توانید سلامت احساسی خود را تقویت کنید، روابط خود را بهبود ببخشید، شادی بیشتری پیدا کنید و حتی سال های بیشتری را به زندگی خود اضافه کنید.

چرا خنده شیرین ترین دارو برای ذهن و بدن است؟

خنده یک پادزهر قدرتمند برای استرس، درد و ناسازگاری است. هیچ چیز سریع تر و مطمئن تر از یک خنده خوب، ذهن و بدن شما را دوباره به تعادل برنمی گرداند. طنز باعث سبک شدن بار کاری شما می شود، امیال را الهام می بخشد، شما را به دیگران متصل می کند و شما را متعادل، متمرکز و آگاه نگه می دارد. همچنین به شما کمک می کند تا کمتر خشمگین شوید و بیشتر ببخشید.

خنده با قدرت بسیار زیادی که برای شفا و تجدید قوا دارد، یک منبع فوق العاده برای فائق آمدن بر مشکلات، افزایش روابط شما و حمایت از سلامت جسمی و عاطفی است. از همه بهتر، این است که این داروی پر ارزش، سرگرم کننده، رایگان و برای استفاده بسیار آسان است.

خنده تمام بدن را ریلکس می کند.

یک خنده خوب و ازته دل، بار فشار و استرس فیزیکی را کاهش می دهد و عضلات شما را تا 45 دقیقه پس از آن آرام نگه می دارد.

خنده، باعث تقویت سیستم ایمنی می شود.

خنده هورمون استرس را کاهش می دهد و سلول های ایمنی و آنتی بادی های ضد عفونی را افزایش می دهد، در نتیجه مقاومت در برابر بیماری ها را افزایش می دهد.

خنده باعث آزاد شدن اندورفین ها می شود، که مواد شیمیایی طبیعی خوب بدن است.

اندورفین ها یک احساس کلی از خوب بودن را به وجود می آورند و حتی می توانند به طور موقت درد را از بین ببرند.

خنده از قلب محافظت می کند.

خنده، عملکرد رگ های خونی را افزایش می دهد و جریان خون را افزایش می دهد که می تواند به شما در برابر حمله قلبی و سایر مشکلات قلبی عروقی کمک کند.

خنده باعث سوختن کالری می شود.

خوب، پس یک جایگزین برای رفتن به ورزشگاه است؛ اما یک مطالعه متوجه شد که 10 تا 15 دقیقه خنده  در روز می تواند حدود 40 کالری را بسوزاند.

خنده بار سنگین خشم را سبک می کند.

خنده بر هر درد بی درمان دوا است (بخش اول)

هیچ چیزی سریع تر از یک خنده دسته جمعی، خشم و اختلاف را پراکنده نمی کند. نگاهی به جنبه خنده دار مشکلات، می تواند آن را در چشم انداز قرار دهد و شما را قادر می سازد تا بدون در نظر گرفتن تلخی یا ناراحتی، از مواجهه با آن خودداری کنید.

خنده حتی ممکن است به شما کمک کند که طولانی تر زندگی کنید.

یک مطالعه در نروژ نشان داد افرادی که دارای حس شوخ طبعی قوی هستند، کسانی را که خیلی نمی خندند، زنده می کنند. این تفاوت قابل توجه کسانی است که با سرطان مبارزه می کنند.

مزایای سلامتی فیزیکی خنده:

تقویت سیستم ایمنی – کاهش هورمون استرس – کاهش درد – آرام سازی عضلات – جلوگیری از حمله قلبی.

مزایای سلامت روحی خنده:

اضافه کردن رغبت و شادی به زندگی – کاهش اضطراب و تنش – کاهش استرس – تقویت انعطاف پذیری  – تقویت خلق و خو.

 مزایای اجتماعی خنده:

تقویت ارتباطات – جذب دیگران توسط ما – افزایش کار گروهی – کمک به ازبین بردن مناقشه – ترویج پیوند گروهی.

خنده به شما در حفظ سلامت روحی کمک می کند

خنده به شما کمک می کند تا احساس خوبی داشته باشید. و این احساس خوب، حتی بعد از خنده نیز با شما باقی می ماند. شوخ طبعی به شما کمک می کند، چشم انداز مثبت و خوش بینانه را حتی در شرایط دشوار، ناامیدی و فقدان حفظ کنید.

در بین غم و اندوه، خنده به شما شجاعت و قدرت میدهد تا منابع جدیدی از معنا و امید پیدا کنید. حتی در سخت ترین لحظات، یک خنده یا حتی یک لبخند ساده، میتواند راهی طولانی در جهت ایجاد احساس بهتر شما را فراهم کند. و خنده واقعا مسری است؛ فقط شنیدن صدای اولین خنده، مغز شما را تحریک کرده و شما را آماده لبخند و پیوستن به خوشی و شادی می کند.

ارتباط بین خنده و سلامت روان

خنده احساس اضطراب و پریشانی را متوقف می کند. وقتی می خندید نمی توانید اضطراب، خشم و غم را احساس کنید. خنده کمک می کند تا شما ریلکس شده و دوباره نیرو بگیرید. خنده استرس را کاهش می دهد و انرژی را افزایش می دهد و شما را قادر می سازد که تمرکز بیشتری داشته باشید و بیشتر کار انجام دهید.

خنده چشم انداز را تغییر می دهد، به شما این امکان را می دهد که شرایط را واقعی تر و و با خطر کمتری ببینید. دیدگاه شوخ طبعانه، فاصله روانی را ایجاد می کند که می تواند به شما کمک کند که از درگیری ها و پراکنده شدن مغایرت ها جلوگیری کنید.

خنده شما را به دیگران نزدیک می کند، که می تواند تاثیر عمیقی بر تمام جنبه های سلامت روانی و عاطفی شما داشته باشد.

خنده مردم را به هم پیوند می دهد و روابط را تقویت می کند.

دلایل خوبی وجود دارد که چرا همه برنامه های کمدی تلویزیونی از آهنگ های خنده دار استفاده می کنند: خنده مسری است. شما بارها و بارها با دیگران خندیده اید، تا زمانی که تنها هستید. و هرچه خنده بیشتری را به زندگی خودتان بیاورید، شما و اطرافیانی که با شما زندگی می کنند، شادتر خواهید بود.

خنده بر هر درد بی درمان دوا است (بخش اول)

به اشتراک گذاشتن شوخی و طنز نیمی از خوشی است؛ در واقع، اکثر خنده ها از شنیدن جوک ها نیست، بلکه بیشتر صرف زمان شادی با دوستان و خانواده است. و این جنبه اجتماعی است که نقش مهمی در مزایای سلامتی خنده دارد. شما نمیتوانید با دیگران لذت ببرید، مگر این که واقعا وقت خود را با آنها بگذرانید. وقتی آنقدر به کسی اهمیت می دهید که گوشی خود را خاموش کرده و ارتباط چهره به چهره برقرار می کنید، درگیر فرایندی هستید که سیستم عصبی را متعادل می کند و ترمزهایی را در پاسخ های استرس دفاعی مانند “مبارزه یا پرواز” قرار می دهد. و اگر شما هم به اندازه کافی یک خنده را به اشتراک بگذارید، حتی اگر قادر به تغییر وضعیت پر استرس خود نباشید، هر دو احساس خوشبختی، یقین و آرامش بیشتر می کنید.

چگونه خندیدن با هم می تواند روابط را تقویت کند؟

خنده مشترک یکی از موثرترین ابزار برای حفظ تازه نگه داشتن و هیجان روابط است. همه  تفکرات عاطفی باعث ایجاد پیوندهای روابط قوی و پایدار می شوند، اما به اشتراک گذاری خنده نیز موجب می شود لذت، سرزندگی و انعطاف پذیری به روابط اضافه شود. و طنز یک روش قدرتمند و موثر برای التیام خشم، اختلاف نظر و درد است. خنده در طول زمان های دشواری مردم را متحد می کند.

طنز و ارتباط پرشور و هیجان، روابط ما را با تحریک احساسات مثبت و تقویت روابط عاطفی تقویت می کند. هنگامی که ما با یکدیگر می خندیم، یک پیوند مثبت ایجاد می شود. این پیوند به عنوان یک سپر قوی در برابر استرس، اختلاف نظر و ناامیدی عمل می کند. استفاده از طنز و خنده در روابط به شما اجازه می دهد تا:

بیشتر خودانگیز باشید.

طنز باعث می شود فکر و خیال از سر شما دور شده و مشکلات را از شما دور می کند.

از حالت دفاعی خارج شوید.

خنده به شما کمک می کند تا خشم، قضاوت، انتقاد و شک و تردید را فراموش کنید.

جلوگیری از بروز احساسات را کاهش می دهد.

ترس شما از عقب نشینی و نگهداری، کنار گذاشته می شود.

احساسات واقعی خود را بیان می کنید.

احساسات عمیق حس می شوند و به سطح بالا می آیند.

از طنز برای حل تنش و اختلافات در رابطه خود استفاده کنید.

خنده یک ابزار بسیار قدرتمند برای مدیریت منازعه و کاهش تنش در زمانی است که احساسات بالا می روند. فرقی نمی کند که با شریک رابطه، دوستان و خانواده و یا همکارانتان، می توانید از طنز استفاده کنید تا از اختلاف نظر ها خلاص شوید، سطح استرس افراد را پایین بیاورید و طوری ارتباط برقرار کنید که روابط خود را به جای شکستن آنها به هم متصل کنید.

چگونه می توان خنده بیشتر را به زندگی وارد کرد؟

خنده پدرخوانده شما است، بخشی طبیعی از زندگی است که درونی و ذاتی است. نوزادان در طی هفته های اول لبخند می زنند و در عرض چند ماه پس از زایمان با صدای بلند می خندند. حتی اگر در خانواده ای رشد کنید که خنده صدایی شایع نداشته باشد، می توانید یاد بگیرید که در هر مرحله از زندگی بخندید.

با درنظر گرفتن زمان های خاص برای دنبال کردن طنز و خنده شروع کنید، همانطور که ممکن است با کار کردن، و ساختن از آنجا شروع کنید. در نهایت، شما می خواهید طنز و خنده را به ساختار زندگی خود متصل کنید، آن را به طور طبیعی در هر کاری که انجام می دهید، پیدا کنید. در اینجا چند راه برای شروع وجود دارد:

لبخند بزنید:

لبخند زدن شروع خنده است و مانند خنده، مسری است. وقتی که  به فردی دلپذیر نگاه می کنید یا چیزی را حتی کمی خوشایند می بینید، تمرین لبخند زدن می کنید. به جای نگاه کردن به گوشی خود، به افرادی که در خیابان عبور می کنند نگاه کنید و لبخند بزنید، به شخصی که برای شما یک قهوه برای صبحانه می آورد و یا به همکارانی که در یک آسانسور همه با هم به چند طبقه می روید، لبخند بزنید و توجه داشته باشید که چه اثری بر دیگران دارد.

 


ادامه مطلب را از اینجا بخوانید: خنده بر هر درد بی درمان دوا است (بخش دوم)


 

بازگردانی: آزادفلاح