دکتر منوچهر شهسواری: روش های مراقبت از انواع مختلف مو

مراقبت از موی طبیعی

موی طبیعی و سالم ، هنگامی که تمیز باشد ، نمایی براق دارد و چرب به نظر نمی رسد. هدف عمدهی فراورده هایی که برای مراقبت از مو عرضه شده اند، نگهداری سلامت و زیبایی طبیعی مو است. با این حال بسیاری از کسانی که موهای خشک با چرب دارند ، این حالت را غیرطبیعی نمی دانند و نیازی به درمان نمی بینند.

بنابراین تعریف موی طبیعی ، در گسترهی آرایشی و زیبایی ، محدوده ی وسیعی دارد و ناگزیر وابسته به عواملی چون حرفه و وضعیت اجتماعی – فرهنگی شخص است.

مراقبت از موی خشک

هنگامی که ترشح سبوم کافی نباشد ، اسکالپ ، مات و خشک به نظر می رسد و موها ظاهری کدر پیدا می کنند و در لمس ، شکننده هستند. به این وضعیت «موی خشک » گفته می شود و علل فیزیولوژیک دارد.

در اثر تروماهای ناشی از درمان های مکانیکی یا شیمیایی شدید نیز موها خشک می شوند، موهای خشک در هم پیچیده می شوند و بر سزدن شدید، برای جدا کردن آنها می تواند منجر به آسیب رساندن به مو و شکنندگی آنها گردد. عوامل محیطی مثل نور خورشید ، آلودگی های هوا و باد . آب دریا و آب کلریندی استخرها نیز می توانند منجر به سستی موها شوند.

شامبوها و ترکیباتی که برای موهای خشک ساخته می شوند به شانه شدن موها کمک می کنند و ظاهر موها را نیز براق می نمایند.

ترکیباتی که در این گونه فراورده ها به کار می روند، عبارتند از:

اسیدهای ارگانیک ( مثل : اسید استیک ، لاکتیک . مالیک ، سیتریک و …)، ترکیبات چرب و موم ها ، ویتامین ها به خصوص ویتامین های گروه آ و ب مشتقات پروتئینی و ترکیبات کاتیونیک.

مراقبت از موی چرب

افزایش ترشح سبوم که اغلب همراه با افزایش ترشح غدد عرق است ، باعث ایجاد موی چرب می گردد. سبوره باعث می شود موها سريعا چرب شوند و به یکدیگر بچسبند. گرد و غبار بر روی موهای چرب تجمع می یابد و باعث می شود موها کثیف شوند و حتی بوی بدی بگیرند.

ترکیبات ضدچربی

در حال حاضر ترکیبی موضعی وجود ندارد که بتواند سبوره ی حاد را درمان کند ولی ترکیباتی وجود دارند که می توانند از شدت سبوره بکاهند.

این ترکیبات عبارتند از گوگرد و مشتقات آن (مثل سلنیوم سولفاید)، آمینواسیدها و تیواترهای حاوی سولفور.

فرمولاسیون های مناسب برای موهای چرب

فرمولاسیون های مختلفی برای درمان موهای چرب تهیه شده است که به نظر می رسد از بین آن ها فرم لوسیون مؤثرتر باشد. این ترکیبات را می توان هر روز و یا بعد از شستشوی موها با شامپو به کار برد.

لوسیون هایی که برای مصرف روزانه تهیه شده اند، درصد بالایی از الكل دارند و لوسیون هایی که برای مصرف بعد از شامپو تهیه شده اند ، الكل کمی دارند.