کایفوزیس، که گاهی اوقات به نام گوژ پشتی ، قوز کمر ، کیفوز ، پشت گرد یا کمان پیرزن نیز نامیده می شود، وجود یک منحنی در پشت است که از حد معمول بیشتر است. اگر چه بیشتر، زنان سالخورده را تحت تاثیر قرار می دهد، اما می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. در مرحله خفیف، مشکلاتی به وجود می آورد. با این حال، تاخیر در درمان، می تواند عوارض جدی ایجاد کند. در این بخش از فیزیوتراپی و ارتوپدی دکتر سلام با ما همراه باشید تا به بررسی پشت گرد یا کیفوز و درمان طبیعی قوز کمر بپردازیم. با ما همراه باشید.

کایفوزیس یا پشت گرد یا کیفوز چیست؟

پشت گرد یا کیفوز ، به معنی وجود یک انحناء زیاد در پشت است. در این حالت پشت کاملا گرد شده و باعث به جلو آمدن سر و گردن می شود که می تواند به شکم نیز فشار وارد کند. در بعضی موارد، این برآمدگی شبیه کوهان به نظر می رسد و حالت خمیده ای را در فرد به وجود می آورد. در اکثر موارد، بروز پشت گرد یا کیفوز به سن بستگی دارد. استخوان بندی ستون فقرات به علت ترک خوردن یا فشرده شدن، ضعیف شده و مهره های ستون فقرات از یک ستون به ستونی دیگر جا به جا می شوند و  باعث ایجاد منحنی می شوند.

کایفوزیس یا پشت گرد یا کیفوز

تشخیص کایفوزیس ( پشت گرد یا کیفوز ) بر عهده یک متخصص مراقبت های بهداشتی است تا وجود منحنی ستون فقرات را مورد تائید قرار دهد. همچنین برای تغییرات عصبی مانند فلج، ضعف یا سایر تغییراتی که تحت تاثیر منحنی ستون فقرات، به وجود آمده اند، بررسی هایی انجام خواهد شد. آزمایشاتی که ممکن است صورت گیرد شامل اشعه ایکس، آزمایش های عملکرد ریوی، MRI و آزمایش تراکم استخوان برای بررسی پوکی استخوان می باشد.

کایفوزیس قفسه سینه، شامل انحناء ستون فقرات در بالای ستون فقرات (منطقه قفسه سینه) می باشد که باعث بروز ظاهری کمانی شکل می شود. کایفوزیس گردنی نیز انحنا یا کایفوزیس گردن است.

نشانه ها و علائم پشت گرد یا کیفوز

نشانه های پشت گرد یا کیفوز در درجه اول شامل ظاهر گرد و برآمده ای از پشت است. علائم پشت گرد یا کیفوز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی و کوفتگی
 • درد پشت، به ویژه قسمت وسط یا پایین پشت
 • انعطاف یا سفت شدن ستون فقرات
 • زحمت یا درد در انجام فعالیت های خاص، مانند بلند شدن از حالت نشسته، نگاه به سمت بالا، رانندگی یا دراز کشیدن
 • مسائل گوارشی، از جمله ریفلاکس اسید معده و یا مشکل رفتن به حمام
 • مشکل تنفسی یا درد قفسه سینه (در موارد پیشرفته)

کایفوزیس یا پشت گرد یا کیفوز

دلایل و عوارض خطر کایفوزیس

کایفوزیس به دلیل انحناء استخوان های ستون فقرات (مهره ها) ایجاد می شود و معمولا به دلیل ضعیف شدن فرم گوه ای شکل مهره ها ایجاد می شود.

دلایل این مشکلات در استخوان های ستون فقرات عبارتند از:

 1. بیماری شویرما ، که به نام کایفوزیس شویرمان نیز شناخته می شود و در بچه ها، معمولا در پسران و در دوران رشد قبل از بلوغ اتفاق می افتد.
 2. پوکی استخوان یا استخوان های ضعیفی که منجر به شکستگی فشرده می شود.
 3. آسیب یا شکستگی به ستون فقرات
 4. بیماری های تخریبی که بر ستون فقرات تاثیر می گذارند، از جمله آرتروز و تخریب دیسک کمر
 5. لغزیدن مهره ها برر روی یکدیگر (spondylolisthesis )
 6. برخی اختلالات هورمونی (غدد درون ریز)
 7. اختلالات عضلانی، مانند تحلیل عضلانی یا فلج مغزی
 8. اسکولیوسیس، که باعث انحناء ستون فقرات به شکل C یا S می شود
 9. اسپینا بیفیدا، نقص مادرزادی که بر ستون فقرات و کانال نخاعی تأثیر می گذارد
 10. تومور یا نوروفیبروماتوز
 11. عفونت های نخاعی
 12. سرطان یا درمان آن که می تواند ستون فقرات را ضعیف کند
 13. اختلالات نادری مانند نشانگان اهلرز-دنلوس یا سندرم مارفان
 14. طرز ایستادن یا نشستن بد که می تواند باعث کایفوزیس موضعی یا و قوز کمر شود و در بین نوجوانان شایع تر است، به علت خمیده بودن یا دولا دولا راه رفتن که منجر به ضعف عضلات و انحناء ستون فقرات می شود.
 15. سوء تغذیه، به خصوص کمبود ویتامین D و کلسیم که می تواند منجر به پوکی استخوان یا سایر بیماری های استخوان شود
 16. مداخلات پزشکی، مانند جراحی ستون فقرات

درمان رایج و متعارف

 1. درمان کایفوزیس و قوز کمر بستگی به علت بیماری دارد. در برخی موارد، هیچ گونه درمان پزشکی لازم نیست. انجام تمرینات کایفوزیس یا فیزیوتراپی، به تقویت عضلات پشت و جلوگیری از خم شدن آنها کمک می کند – مخصوصا در مورد کایفوزیس موضعی ( قوز کمر ) یا بیماری شویرمان. برای موارد شدید یا موارد ناشی از مشکلات دژنراتیو یا مادرزادی، درمان های کایفوزیس و قوز کمر ، شامل موارد زیر می باشد:
 2. داروهای ضد درد مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم. داروی ضد درد، در موارد شدید تجویز می شود.
 3. ترکیبی از حرکات نشاط آور و فیزیوتراپی. این می تواند به قرار گرفتن در وضعیت صحیح و جلوگیری از منحنی های جدی تر، به ویژه در جوانان مبتلا به ب بیماری شویرمان کمک کند.
 4. درمان پوکی استخوان با مصرف دارو و تغییر دادن رژیم غذایی که می تواند باعث تقویت استخوان ها و جلوگیری از شکستگی استخوان ها شود که می توانند علائم کایفوزیس را بدتر کنند.
 5. عمل جراحی، به ویژه در موارد درد شدید یا انحناء بزرگ که باعث ایجاد مشکلات تنفسی یا حرکتی می شود. همجوشی ستون فقرات نیز به کاهش مقدار انحناء ستون فقرات و کاهش ضربه های عصبی کمک می کند.
 6. مصرف دارو یا جراحی برای درمان تومور یا عفونت که منجر به کایفوزیس می شود.

5 درمان طبیعی برای علائم پشت گرد یا کیفوز و قوز کمر

در بسیاری از موارد، کایفوزیس و قوز کمر به درمان پزشکی نیاز ندارد. مواردی که نیاز به درمان دارند، اغلب به درمان های طبیعی مانند فیزیوتراپی پاسخ می دهند که می توانند وضعیت را بهبود بخشند و درد را از بین ببرند.

کایفوزیس یا پشت گرد یا کیفوز یا قوز کمر

این درمان های طبیعی را برای رفع برخی از نشانه های مرتبط با کایفوزیس در نظر بگیرید، به خصوص اگر مبتلا به کایفوزیس وابسته به پوکی استخوان، کایفوزیس موضعی ( قوز کمر ) یا کایفوزیس شویرمان هستید:

1- خوردن مواد غذایی حاوی مواد مغذی تقویت کننده استخوان

ضعف استخوان در بسیاری از موارد در بروز کایفوزیس و قوز کمر نقش دارد. با داشتن یک رژیم غذایی که باعث استحکام و تقویت استخوان های شما شود، می توانید از پوکی استخوان و کاهش توده های استخوانی جلوگیری کرده و یا درمان کنید و همچنین احتمال دارد شکستگی استخوان های تحت فشار ستون فقرات را که می تواند به بدتر شدن کایفوزیس و قوز کمر منجر شود، کاهش دهد.

رژیم غذایی که به سلامت استخوان ها کمک می کند، شامل موارد زیر است:

1- غذاهایی حاوی کلسیم، مانند:

 • محصولات لبنی
 • سبزیجات
 • آجیل
 • جلبک دریایی
 • مغز استخوان

2- غذاهایی حاوی ویتامین D، مانند:

 • ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا
 • جگر سیاه
 • تخم مرغ
 • کره

3- غذاهایی حاوی منیزیم، مانند:

 • سبزیجات
 • برنج جنگلی یا قهوه ای
 • آجیل
 • لوبیا
 • کتان
 • آووکادوها
 • کدو مسما

4- غذاهایی حاوی ویتامین K، مانند:

 • سبزیجات
 • چای سبز
 • پنیر سفت
 • مواد غذایی تخمیر شده
 • سبزیجات مخصوص سالاد

5- مواد غذایی حاوی روی، مانند:

 • صدف
 • جگر سیاه
 • خرچنگ
 • جوانه گندم

6- غذاهایی حاوی منگنز، مانند:

 • دانه های کامل مانند برنج قهوه ای و گندم سیاه
 • سبزیجات
 • ملاس

7- مواد غذایی حاوی بورون، مانند:

 • بادام
 • لوبیا و حبوبات
 • کشمش و آلو
 • نخود

 همچنین می توانید یک رژیم غذایی پیشگیری کننده از پوکی استخوان که غنی از مواد مغذی بالا است را مصرف کنید و مصرف لبنیات کم چرب، موادی که از نظر پروتئینی غنی هستند، سبزیجات برگ سبز و غذاهایی که با التهاب مبارزه می کنند، را بیشتر مصرف کنید.

کایفوزیس یا پشت گرد یا کیفوز

 2- برای درمان پشت گرد یا کیفوز از مصرف غذاهایی که دشمن استخوان هستند، اجتناب کنید

خیلی از چیزها وجود دارند که می توانید بخورید، بنوشید یا انجام دهید که باعث ضعیف شدن استخوان های شما شود. از مصرف آنها به منظور ضعیف شدن تدریجی استخوان ها پرهیز کنید یا حتی می توانید از این طریق به بدن خود کمک کنید تا از مواد مغذی که در استخوان ها ذخیره شده است، استفاده کند.

سیگار کشیدن به کاهش تراکم استخوان کمک می کند

سیگار یا مصرف سایر محصولات دخانیات را کنار بگذارید. تحقیقات نشان می دهند که افراد سیگاری بیشتر به پوکی استخوان و شکستگی مبتلا هستند. همچنین التیام شکستگی استخوان، در افراد سیگاری به کندی صورت می گیرد.

مصرف الکل بیش از حد، باعث می شود بدن قادر به ساختن استخوان های سالم نباشد

نه تنها مصرف الکل بیش از حد باعث برهم خوردن تعادل کلسیم در بدن می شود،بلکه می تواند در میزان هورمون ها و ویتامین هایی که باعث تولید استخوان های قوی می شوند، تداخل ایجاد کند.

عدم فعالیت فیزیکی شما را در معرض خطر زیادی برای داشتن استخوان های ضعیف قرار می دهد

افرادی که ورزش نمی کنند احتمالا به پوکی استخوان مبتلا هستند و استخوان های ضعیفی دارند از استراحت بیش از حد دوری کنید و بهبود سلامت استخوان های خود را با انجام تمرینات منظم ورزشی، تضمین کنید. با گذشت زمان، بدن می تواند استخوان های قوی تری بسازد.

نوشیدنی های غیرالکلی به داشتن استخوان هایی نرم کمک می کنند

 ارتباطاتی بین مصرف کولا و استخوان های ضعیف وجود دارد. اگر چه علت دقیق آن مشخص نیست، اما می توانید به جای کولا، از نوشیدنی های دیگری استفاده کنید یا مصرف خود را محدود کنید تا از ضعیف شدن استخوان ها جلوگیری کنید.

قهوه ممکن است یکی دیگر از مواد تضعیف کننده استخوان باشد

 درست همانند کولا، بین مصرف قهوه و داشتن استخوان هایی ضعیف، ارتباطی وجود دارد اما دلیل این هم واضح نیست، اما با کاهش یا محدود کردن مصرف قهوه، می توانید به خود کمک کنید، به ویژه اگر این نوشیدنی ها را به جای نوشیدنی های غنی از کلسیم مانند شیر استفاده می کنید. مصرف چای کافئین دار، ارتباطی با سلامت استخوان ها ندارد.

کایفوزیس یا پشت گرد یا کیفوز

3. مصرف مکمل ها

افراد مبتلا به ضعف استخوان و درد ناشی از کایفوزیس و قوز کمر ممکن است از برخی مکمل ها برای کمک به سلامتی استخوان و عضلات، کاهش التهاب و درد استفاده کنند.

با این حال، برخی از مکمل ها با داروها تداخل دارند و یا باعث بروز عوارض جانبی می شوند. قبل از مصرف هرگونه مکمل، با پزشک متخصص در زمینه بیماری کایفوزیس و قوز کمر ، مشورت کنید و از مناسب بودن مصرف این مکمل ها اطمینان حاصل کنید:

کلسیم و ویتامین D

 بسیاری از افراد با جذب این مواد مغذی فقط از طریق رژیم غذایی مشکل دارند. ممکن است توصیه شود که 800 تا 200 میلی گرم کلسیم و 800 تا 2000 واحد بین المللی یا ویتامین D بیشتری در روز مصرف کنید. کلسیم برای رشد و تقویت استخوان ضروری است و ویتامین D به جذب کلسیم کمک می کند.

منیزیم

منیزیم به بدن کمک می کند تا کلسیم، جذب کند و هورمون هایی که برای سالم ماندن استخوان ها نیاز است را تولید کند. ممکن است توصیه شود که به مقدار 400 تا 800 میلی گرم در روز مصرف کنید.

ویتامین K1 و ویتامین K2

 این ویتامین ها به بدن کمک می کنند تا استئوکالسین تولید کنند که در ساختن استخوان و بافت شرکت دارند و به چسبیدن کلسیم به استخوان ها کمک می کنند. ممکن است توصیه شود که تا 1000 میکروگرم ویتامین K1 و حدود 45 تا 180 میکروگرم ویتامین K2 مصرف کنید.

کایفوزیس یا پشت گرد یا کیفوز

فلز روی

به روند بهبودی استخوان ها و تولیدکلاژن که در ساخت استخوان ها استفاده می شود، به بدن کمک می کند. شما ممکن است 12 تا 30 میلی گرم روی در روز نیاز داشته باشید.

منگنز

در ساخت کلاژن و غضروف استخوان، به بدن کمک می کند. همچنین باعث می شود که استخوان ها مواد معدنی مهم را در خود نگه دارند. ممکن است به مقدار 10 میلی گرم از این مکمل نیاز داشته باشید.

 عنصر شیمیایی برم

 این عنصر به متابولیزم کلسیم، ویتامین D و منیزیم کمک می کند. شما ممکن است تا 5 میلی گرم به این ماده نیاز داشته باشید.

 کراتین انرژی مورد نیاز ماهیچه ها را فراهم می کند و می تواند به شما در ساختن عضله و افزایش قدرت کمک کند.

پروتئین

 اگر با مصرف مواد غذایی، قادر به جذب کافی پروتئین نیستید، مصرف مکمل پودر پروتئین ممکن است کمک کند. گزینه های گیاهی و یا مبتنی بر کازئین مفید هستند. مصرف این مکمل در صورتیکه زیاد ورزش می کنید یا مواد غذایی غنی از پروتئین نمی خورید، مفید می باشد.

بتا- آلانین

این اسید آمینه به کاهش خستگی عضلانی کمک می کند و باعث می شود تا آسان تر فعالیت کنند. این اسید آمینه در صورتی که ورزش می کنید، به ساختن عضله کمک می کند. ممکن است توصیه شود تا 4 گرم در روز مصرف کنید، البته بستگی به میزان فعالیت و وزن شما نیز دارد.

(SAM-e (S-adenosylmethionine

 این مکمل به کاهش درد و مبارزه با التهاب کمک می کند. همچنین ممکن است به رشد غضروف نیز کمک کند. این مکمل خوبی برای افرادی است که به استئوآرتریت مبتلا هستند و یا دردهای مرتبط با استخوان دارند.

Boswellia Serrate (کندر هندی)

 با التهاب و درد مبارزه می کند و اگر به طور دائم مصرف شود، روند از بین رفتن غضروف را آهسته می کند.

زردچوبه یا کورکومین

 با درد و تورم مبارزه می کند و مصرف آن در طولانی مدت و به طور دائم مفید می باشد.

روغن ماهی

امروزه، توانایی اسیدهای چرب امگا 3 در مبارزه با التهاب شناخته شده است. همچنین حساسیت و سفتی عضلات را در برخی افراد از بین می برند و ممکن است به کاهش درد نیز کمک کنند.


بیشتر بدانید: خمیدگی پشت دلیلش چیست و شیوه های درمان


کایفوزیس یا پشت گرد یا کیفوز

4. درمان پشت گرد یا کیفوز با ورزش و انجام فیزیوتراپی

ورزش نه تنها برای استخوان ها بلکه برای ماهیچه ها نیز مفید است. علاوه بر این، تقویت عضلات پشت می توانند به بهبود وضعیت قرار گرفتن شما نیز کمک کند. ورزش و فیزیوتراپی می توانند موجب کاهش درد و درد ناشی از کایفوزیس و قوز کمر شوند به ویژه برای افرادی که مبتلا به کایفوزیس موضعی ( قوز کمر ) یا بیماری شویرمان هستند بیشتر مفید می باشد، اما ممکن است برای دیگران هم مفید باشد. چند نمونه از ورزش های کایفوزیس و قوز کمر عبارتند از:

عقب نشینی و یا حرکت تصویر در آینه

 به آرامی وضعیت خود را از آنچه که هستید، وارونه کنید.ذسر خود را بالا گرفته و شانه ها را به عقب و پایین بکشید. چانه خود را کمی بالا بیاورید تا سرتان با شانه ها و پشتتان، در یک راستا قرار بگیرد. این حالت را به مدت 30 تا 60 ثانیه نگه دارید، اما اگر احساس درد داشتید، حرکت را متوقف کنید بهتر است در هنگام انجام این تمرین، پشت به دیوار بایستید.

وضعیت مار کبری

 این وضعیت در ورزش یوگا، به تقویت عضلات پشت کمک کرده و از خمیده شدن پشت جلوگیری می کند. بر روی شکم دراز بکشید و پاهایتان را به عقب بکشید. کف دستانتان را بر روی زمین و نزدیک به دنده ها و یا شانه های خود قرار دهید. روی پاهایتان را بر روی زمین بگذارید. هنگامی که هوا را خارج می کنید، فقط از عضلات کمر و پشت (نه شانه ها و دستها) استفاده کنید تا به آرامی ستون فقراتتان کشیده شده و سر و سینه از زمین بلند شود. ران ها را به زمین فشار دهید و به پایین نگاه کنید تا عضلات گردنتان آرام شوند. سپس به آرامی پشت خود را پایین بیاورید در صورت امکان این حرکت را حداقل سه بار یا بیشتر تکرار کنید.

موقعیت پانچ

 این حرکت یوگا، شانه ها و پشت و همچنین شکم شما را تقویت می کند و باعث می شود که ستون فقرات خود را مستقیم نگه دارید. بر روی دستان و زانوهای خود بنشینید و کف دستها را به اندازه عرض شانه های باز کنید. به آرامی هر دو پا را به پشت سرتان بکشید و وزن خود را بر روی انگشتان پا و کف دستتان بیندازید. از عضلات پشت و شکم خود استفاده کنید تا از خم شدن پشتتان جلوگیری کنید. به پایین نگاه کنید و این حالت را تا زمانی که خسته نشده اید، حفظ کنید. این حرکت را تا جایی که برایتان امکان دارد، چند بار تکرار کنید.

نوع فیزیوتراپی برای درمان کایفوزیس و قوز کمر بستگی به نوع آن دارد. تمرینات ممکن است شامل پیاده روی، تنیس، وزنه برداری یا فعالیت های دیگری باشد که شما لذت می برید، و همچنین کشش ها و حرکاتی که برای پاسخگویی به نیازهای خاص شما، طراحی شده است.

افراد مبتلا به کایفوزیس موضعي، احتمالا فيزيوتراپي را برای اصلاح وضعیت خود و برگشتن به حالت اولیه، انجام میدهند. ماساژ و جابجا کردن ستون فقرات می تواند به حل مسائل مربوط به بازگشت به وضعیت اولیه و ترمیم حرکت مفصل نخاعی کمک کند.

کایفوزیس یا پشت گرد یا کیفوز

5. استفاده از لوازم و وسایل راحت (ارگونومیک)

 تقریبا برای همه افراد مبتلا به کایفوزیس و قوز کمر ، داشتن یک وضعیت مناسب مفید خواهد بود و این وضعیت، به آنها در اینکه راحت تر بنشینند و کارهایشان را با داشتن یک ستون فقرات خوب و سالم انجام دهند، کمک می کند. وضعیت بد و نامناسب می تواند سبب تشدید کایفوزیس و مشکلات دیگری شود. برخی از ارگونومی ها عبارتند از:

اقلام ارگونومیک هیچ معذوریتی درقبال تمام تلاش شما برای داشتن یک وضعیت خوب، ندارند

 در عوض، آنها برای پشتیبانی و بهبود وضع خوب شما ساخته شده است. شما نیز باید به درستی از آنها استفاده کنید و از اینکه برای قد شما تنظیم شده اند و چگونگی استفاده از آنها، مطمئن شوید.

پاهای خود را صاف بر روی زمین بگذارید بدون اینکه راه عبوری از بین پاهایتان باشد

 به شما کمک می کند که وزن بدن خود را حفظ کرده و از اینکه به راحتی خم شوید، جلوگیری می کند.

بحالت زاویه 90 درجه ننشینید

 در عوض، باید کمی تکیه دهید. صندلی باید یک زاویه بین 100 تا 110 درجه داشته باشد.

به پشت خود تکیه کنید

 تکیه زدن به پشت، باعث صاف نگه داشته شدن ستون فقرات در وضعیتی مناسب می شود.

زنگ تفریح داشته باشید

 بلند شوید و در اطراف حرکت کنید تا باعث انبساط و کشیدگی عضلات شوید.

صفحه نمایش را مستقیما در مقابل دید خود نگه دارید

 صفحه نمایش را هم تراز با سطح چشم خود قرار دهید، بنابراین دیگر مجبور نیستید گردن خود را دراز کنید و یا به جلو خم کنید و یا سرتان را برای دیدن بچرخانید.

اگر از صفحه کلید استفاده می کنید، آنرا به سمت پایین کمی شیب دهید و دور بگذارید

 دست ها نباید بالاتر از آرنج ها باشند. این کمک می کند که مچ دست و بازوها در وضعیت راحتتری قرار بگیرند.

کایفوزیس یا پشت گرد یا کیفوز

چگونه از پشت گرد یا کیفوز و قوز کمر جلوگیری کنیم؟

پشت گرد یا کیفوز به علت ضعیف شدن استخوان ها اتفاق می افتد و میتوان با درمان یا پیشگیری از پوکی استخوان، از مبتلا شدن افراد مسن به آن، جلوگیری کرد. در اغلب موارد میتوان از پوکی استخوان با داشتن فعالیت و مصرف مقدار زیادی ویتامین D و کلسیم، جلوگیری کرد.

کایفوزیس موضعی یا و قوز کمر را می توان با قرار دادن بدن در وضعیت مناسب و انجام تمرینات ورزشی برای تقویت عضلاتی که از ستون فقرات، گردن و شانه ها حمایت می کنند، درمان کرد.

برای موارد ناشی از نقص ستون فقرات یا بیماری های ارثی، هیچ راهی برای جلوگیری از این بیماری وجود ندارد. با این حال، درمان به موقع می تواند از بدتر شدن علائم جلوگیری کند. موارد خفیف تر ممکن است به درمان های ساده رژیم غذایی، درمان پوکی استخوان و فیزیوتراپی پاسخ دهند. با این حال، بسته به علت بروز پشت گرد یا کیفوز ، گاهی اوقات برای جلوگیری از عوارض جدی، به عمل جراحی نیاز است.

اقدامات احتیاطی

سعی نکنید خودتان این بیماری را تشخیص دهید. تعدادی از مشکلات مربوط به پشت هستند که ممکن است با شرایط دیگری که درمان های مختلفی دارند اشتباه گرفته شوند.

سعی کنید برای درمان پشت گرد یا کیفوز از یک متخصص مراقبت های بهداشتی کمک بگیرید. انجام ندادن درمان مناسب در برخی از انواع پشت گرد یا کیفوز ممکن است باعث مشکلات تنفسی، درد شدید پشت، نقص دائمی و مشکلاتی در رابطه با قلب یا سیستم عصبی، از جمله ضعف یا فلج شود.

 قبل از مصرف داروهای گیاهی یا مکمل ها، با پزشک یا داروساز، مشورت کنید، زیرا بسیاری از داروهای طبیعی می توانند با داروهای تجویزی تداخل پیدا کنند یا عوارض جانبی را به وجود بیاورند.

منبع: دکتر سلام