طبیعت ارمنستان

غار خرس (BEAR’S CAVE)

غار آرجر (Arjer) در جنوب شرق ایروان در منطقه وایوتس دزور (Vayots Dzor) و در نزدیکی مجموعه کلیسای نوراوانک قرار دارد. تنها راه رسیدن به این غار مسیر باریکی است که از نوراوانک تا غار کشیده شده است و رسیدن به آن، پیاده ۳۰ دقیقه زمان می‌برد. هر ساله گردشگران زیادی این مسیر را برای دیدن این غار شگفت انگیز طی می‌کنند.

غار آجر که به نام غار خرس معروف است ۳.۵ کیلومتر طول و بیش از ۷۰۰ متر عمق دارد. سراسر غار با مرجان هایی با رنگ‌ها و شکل‌های مختلف پوشیده شده است و این باعث زیبایی و اسرارآمیز به نظر رسیدن این غار می‌شود. یک رودخانه و دریاچه زیرزمینی کوچک نیز در این غار وجود دارد که به همراه چند مجرا و لوله، فضای غار را به دنیای رنگارنگ و اسرار آمیزی تبدیل کرده است که دیدن کردن از آن خاطره‌ای فراموش نشدنی خواهد بود. این غار را در سفر با تور ارمنستان توصیه می شود حتما ببینید.

دره لوری (LORI CANYON )

این دره باریک و بلند با کوه های عظیم احاطه شده است و جنگل های انبوه با درختان بلوط سراسر آن را پوشانده است و رودخانه ای را در خود جای داده است. طبیعت ارمنستان شامل چندین دره زیبا و اسرار آمیز با رودخانه های پر آب است که این مناظر شورانگیز الهام بخش هنرمندان به ویژه نقاشان می باشد اما دره لوری با همه این دره ها تفاوت دارد. این شگفتی پر جاذبه طبیعت غنی ارمنستان از آن رو حائز اهمیت است که با ارتفاع بسیار بلند و ظاهر متفاوتش در حین زیبایی رعب انگیز است و این شاخصه به دست نقاشان چیره دست در نقاشی هایی که از این دره کشیده شده است، به خوبی نمایان است.

 

در مورد دره پر رمز و راز لوری همواره قصه ها و افسانه های محلی وجود داشته است. می گویند که در بعضی از قسمت های اسرار آمیز این دره تا به حال هیچ کس پای نگذاشته است. دژها و قلعه های بسیار محکم و با شکوه، مقبره ها و معابد که در بالای کوه ها در این منطقه ساخته شده اند، زیبایی این منطقه را صد چندان کرده اند.

دره لوری یکی از ناب ترین قسمت های طبیعت ارمنستان است و مکان بسیار مناسبی ست برای آن دسته از گردشگران که به دنبال سکوت و آرامش می باشند.

طبیعت باکو

سری به کوه سوزان بزنید

بسیار دیده و شنیده ایم که در آتشکده های زرتشتی، شعله هایی نگه داری می شوند که سالیان سال تحت مراقبت هایی خاص روشن مانده اند، اما این که شعله ای ده متری در دل طبیعت بدون دخالت انسان همواره در حال زبانه کشیدن باشد، کمی حیرت انگیز است.

در شبه جزیره ی آب شورانِ باکو، کنار تپه ای، آتشی افروخته شده که سال هاست می سوزد اما خاموش نمی شود. این جاذبه ی متحیر کننده که به تپه ی یانار داغ (Yanar Dag) یا کوه سوزان مشهور است، سطحی است نازک از سنگی متخلخل و زیر آن ذخایر گازی قرار دارند. با استناد به یک افسانه، در سالیان دور چوپانی در کنار این ذخایر سیگارش راروشن می کند و سبب شعله ور شدن کوه سوزان می شود؛ شعله ایکه گویا هیچ گاه قرار نیست خاموش شود. در هر فصل و آب و هوایی که به یانار داغ بروید، شعله های فروزان آتش در مقابلتان سرکشی می کنند، اما در طول شب، جلوه ی این شعله ها زیباتر می شود. سایر قیمتهای تور باکو ارزان و لحظه آخری را در سایت ببینید.

در پارک ملی قبوستان کند و کاو کنید

در غرب شهر قبوستان و در ۶۴ کیلومتری جنوب غرب باکو و در کرانه های غربی دریای خزر، پارک ملی وجود دارد که وجود آثار باستانی، سنگ نگاره های تاریخی، گل افشان ها و گازسنگ‌ها در آن، سبب شده تا در سال ۱۹۶۶ منطقه ای با اهمیت ملی -تاریخی اعلام شود. سنگ نگاره هایی که در این منطقه قرار دارند به حدی با اهمیت و با ارزش هستند که یونسکو آن ها را در سال ۲۰۰۷ در فهرست میراث جهانی به ثبت رساند.

پیرامون تاریخچه این مکان خوب است بدانید که در سال ۱۹۳۰ هنگامی که گروهی برای استخراج شن به محل اعزام شده بودند، متوجه و جود نقاشی ها و سنگ تراشی هایی در منطقه شدند. تعداد این نقاشی ها و سنگ تراشی ها به بیش از ۶۰۰۰ می رسد که برخی متعلق به ۴۰ هزار سال پیش هستند. اما نیاکان ما در این منطقه ی باستانی، تنها نقاشی و سنگ تراشی برایمان به یادگار نگذاشته اند، غارهای مسکونی و گورهای آنان نیز در پارک قبوستان قابل رویت و عبرت گیری هستند.

البته هنوز بُعد باستان شناسی قبوستان اندکی برای گردشگران ناشناخته است و بیشتر آنان برای مشاهده ی آتشفشان های گِلی که در اطراف پارک ملی قبوستان می جوشند، راهی این پارک ملی می شوند.

آدرس: آذربایجان، باکو، جاده ی قبوستان، تپه ی دَسگیل

طبیعت صربستان

  1. اوواچ

هر قدر هم که در مورد تنگه و «رود اوواچ» (Uvac River) توضیح دهیم، زیبایی آن را تا خودتان به چشم نبینید، باور نخواهید کرد. آب‌های فیروزه‌ای رنگ این رود پیچ در پیچ، در میان کوه‌ها جریان دارد و خمیدگی آن در بعضی نقاط به 260 درجه می‌رسد. در اطراف این منطقه، دریاچه‌ها، غارها و کَرکَس‌های زیادی دیده می‌شوند و عقاب‌ها در بالای این ناحیه، به پرواز درمی‌آیند که چشم‌انداز زیبایی را به وجود می‌آورد.   آفر ویژه تور صربستان را از دست ندهید.

  1. چشمه کروپا

صربستان، به «سرزمین آب‌ها» نیز شناخته می‌شود. چشمه‌های زیادی در سراسر کشور وجود دارد که حتی بی‌حال‌ترین افراد را هم به وجد می‌آورد. «چشمه‌ی کروپا» (Krupaja Spring)، یکی از بهترین‌های این لیست به حساب می‌آید. جنگل‌های سرسبز اطراف، پرندگان و آرامش کم‌نظیر این چشمه، گردشگران زیادی را به سمت خودش جذب می‌کند. آب شفاف چشمه‌ی کروپا، از یک سد سرازیر می‌شود و به دریاچه‌ی پایینش می‌ریزد که این موضوع، باعث جذابیت دو چندان این ناحیه شده است.

  1. فروشکا گورا

کوه «فروشکا گورا» (Fruška Gora)، یکی از دوست داشتنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی صربستان به شمار می‌رود و از طریق شهر «بلگراد» و «نووی ساد» می‎توانید به آن دسترسی پیدا کنید. پارک ملی آن، بیشترین تعداد درخت‌های «زیرفون» در اروپا را دارد. همچنین می‌توانید از معابد بی‌شمار این پارک نیز دیدن کنید.

  1. پارک ملی تارا

در غربی‌ترین بخش کشور، «کوه تارا» (Tara mountain) قرار دارد که در مرز بین بوسنی و هرزگوین قرار گرفته است. شاید تارا، بلندترین کوه صربستان نباشد؛ اما بدون شک یکی از زیباترین‌های آن است. اگر به دنبال جایی هستید که تمیزترین هوا را داشته باشد و به جز طبیعت، حواس پرتی دیگری نداشته باشید، «پارک ملی تارا» (Tara National Park) با دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، جنگل‌ها و معابد اطرافش، این موقعیت را برای شما به وجود می‎آورد.

  1. گردنه جرداپ

«گردنه‌ی جرداپ» (Đerdap Gorge)، به «دروازه آهنی» (Iron Gate) هم شناخته می‌شود. در اصل، رود «دانوب» (Danube) در این منطقه جریان دارد که شامل سه گردنه یا گلوگاه می‌باشد. تا چشم کار می‌کند، همه جا آب است و چندین غار در اطراف این ناحیه قرار گرفته است. علاوه بر آن، می‌توانید از «قلعه‌ی گلوباک» (Golubac Fortress) نیز بازدید کنید که قدمتش به قرون وسطی برمی‌گردد.

طبیعت مشهد

طرقبه

 

مشهد دارای ییلاقات خوش آب و هوا و مناظر طبیعی بسیاری می باشد که ییلاق طرقبه یکی از محبوب ترین آنهاست که در ۱۸ کیلومتری شهر مشهد قرار گرفته است. ییلاق طرقبه با وسعت ۱۶۰۰ کیلومتر مربع در منطقه ای کوهستانی در امتداد شهر بینالود واقع شده. این منطقه دارای آب و هوای لطیف، رودخانه، فروشگاه های سوغات، رستوران های متنوع، باغات میوه، مکان های تفریحی و تاریخی مانند سد چالیدره، بند گلستان، دره ارغوان، دره داغستان و رودخانه دهبار، می باشد که از جمله دلایل محبوبیت این منطقه است.  در مورد تور مشهد در سایت سفر باتو بیشتر بخوانید.

روستای زشک

 

این روستا در امتداد جنوب شرقی رشته کوه بینالود و در سرچشمه دره شاندیز واقع شده که به لحاظ چشم انداز های زیبا، آب و هوای معتدل و باغ های سرسبز میوه، یکی از مناطق ییلاقی اطراف مشهد به شمار می آید. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۲۰۰۰ متر می باشد که موقعیت آن دره ای است.

 

روستای زشک

سد چالیدره

 

سدچالیدره مکانی تفریحی با تله کابین، جامپینگ و قایق سواری است. این سد با مساحت حدود ۱۴۰ هکتار و ارتفاع ۱۴۳۳ متر از سطح دریا در فاصله ی ۱۰ کیلومتری غرب شهر مشهد و در دره ای به نام چالیدره قرار گرفته است.

در سد چالیدره قایق های پارویی و موتوری و پدالی و یک کشتی شناور پذیرایی وجود دارد که آموزش قایق سواری و غواصی هم در این مجموعه صورت می گیرد. تله کابین چالیدره هم از روی خاک و هم از روی قسمت آبی سد می گذرد و مساحت حدود ۲۷۰ متر را طی می کند.

 

آبشار اخلمد

 

روستای اخلمد در ۱۲ کیلومتری چناران و ۲ کیلومتری روستای قدیمی اخلمد قرار گرفته است. این روستا در ناحیه ای کوهستانی و در دره ای زیبا واقع شده. بدلیل آن که جنس کوه های اخلمد از آهک می باشند، حفره های ژرف مدوری در زیر این آبشار بوجود آمده. دیواره های این دره دارای ارتفاع حدود ۲۰۰-۳۰۰ متر می باشد که یکی از بزرگ ترین مناطق برای ورزش سنگ نوردی در ایران می باشد. این دره دارای چندین آبشار است که ۴ آبشار آن دائمی و چندین آبشار فصلی می باشند. برای رسیدن به اخلمد باید از جاده آسیایی، ۱۷ کیلومتر به سمت شهرستان قوچان پیمود و سپس با پیمودن ۵/۲ کیلومتر جاده آسفالته، به آبشار معروف آن رسید.