نا امیدی از عدم توانایی در کاهش وزن در نتیجه ی رژیم های غذایی و برنامه های ورزشی معمولاً مردم را به سوی استفاده از مکمل هایی مانند هیدروکسی کات می کشاند. ادعا بر این است که شما می توانید همراه با یک رژیم کم کالری با این مکمل حدوداً 11 پوند در طی 60 روز کم کنید. اگر یک برنامه معتدل ورزشی نیز داشته باشید باید تا 4 پوند در مدت زمان کوتاه 8 هفته‌ای کم کنید. با این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام همراه باشید تا به بررسی این مکمل غذایی و ورزشی بپردازیم.

هیدروکسی کات چیست؟

هیدروکسی کات (hydroxycut) یک برند ثبت شده است که تعداد زیادی محصول برای کاهش وزن دارد. بر طبق گفته ملیسا ماجومدار متخصص تغذیه و سخنگوی رسانه ای آکادمی رژیم های غذایی، هر محصول ترکیب متفاوتی از مواد اولیه دارد. بسیاری از این مواد برای کاهش وزن تبلیغ می شوند، امّا هیچ کدام بر اساس تحقیقات علمی نیست. این مکمل غذایی بازار فراوانی برای فروش محصولات کاهش وزن دارد. آن ها مدعی تک بودن در میان برندهای دیگر مکمل در 20 سال اخیر هستند. بر طبق وب سایت این مکمل غذایی، بیش از 100 میلیون بطری از این محصول فروخته شده است. در بسیاری از گزارشات دیگر نیز آمده است که هیدروکسی کات، واقعاً کار می کند و توسط بررسی های علمی به اثبات رسیده است. این برند ادعاهای شگفت انگیزی کرده است، امّا این بدین معنی نیست که تمام آنها درست باشند.

هیدروکسی کات

این ماده مکمل به صورت آنلاین و در داروخانه ها یافت می شود. قبل از تصمیم برای استفاده از این مکمل غذایی یا هر مکمل غذایی لاغری دیگر، مهم است درباره این محصول و مواد تشکیل دهنده آن، مزایای بالقوه و خطرات احتمالی آن بدانیم.

بسیاری از مکمل ها از جمله هیدروکسی کات، دارای ترکیبات گیاهی و ویژه برای کاهش وزن مناسب هستند. «ترکیب اختصاصی» روشی بسیار عالی برای ترکیب مواد و گرفتن بهترین نتیجه است، امّا هیچ کدام کاملاً دقیق نیستند. در واقع اگر برچسب «ترکیبات اختصاصی» بر روی محصول خورده باشد، شما نمی توانید بفهمید که چه نتیجه ای از این محصولات ترکیبی برای لاغری خواهید گرفت.

تحقیقات بر روی تعدادی کمی از مواد مانند کافئین نشان داده است که برای کاهش وزن مفید است. در واقع، تحقیقات می گوید بهترین نتیجه را می توان از مصرف تکی محصولات به دست آورد نه به صورت ترکیبی که دوز آن نا مشخص است. اگر شما استفاده از هیدروکسی کات را در نظر دارید، این را در نظر داشته باشید که همه مواد به تنهایی مورد تحقیق قرار نگرفته اند و میزان تاثیر آن ها بر کاهش وزن مشخص نیست.

این مکمل غذایی چندین نوع از محصولات کاهش وزن را معرفی می کند از جمله محصولات ویژه، ارگانیک، غیر محرک و برای قبل از ورزش. این محصولات در قالب قرص، کپسول، شِیک و حتی آدامس جویدنی وجود دارند. به نظر، برای هر فرد نوعی ترکیب خاصی از این مکمل غذایی وجود دارد امّا آیا واقعاً این محصول عمل می کند و استفاده از آن سالم است؟

نحوه عملکرد هیدروکسی کات

هیدروکسی کات، مدعی است می تواند به مردم در کاهش وزن کمک کند تا بتوانند تا 4.5 برابر ورزش یا رژیم غذایی وزن کم کنند. این برند می گوید محصولات کلیدی برای کاهش وزن شامل عصاره قهوه که نام آن را C. canephora robusta گذاشته است می تواند برای رسیدن به این نتایج کمک کند.

مهم ترین محصول پایه در این مکمل غذایی کافئین است. در حالی که کافئین به خاطر افزایش 7 الی 15 درصدی متابولیسم در 4 ساعت شناخته شده است، بنا به گفته متخصصین ممکن است در کاهش وزن نقش داشته یا نداشته باشد.

به علاوه برخی از افراد به کافئین حساسیت دارند و دچار اضطراب، تهوع و یا بی خوابی می شوند. افرادی که به طور منظم کافئین مصرف می کنند نیز ممکن است نسبت به آن مقاوم شده و هیچ منفعتی از آن نبرند.

یک ترکیب فعال دیگر در هیدروکسی کات گارسینیا کامبوجا است. گارسینیا عصاره یک گیاه است که دارای هیدروکسیتریت اسید (HCA) است. به گفته کارشناسان با اینکه تحقیقات بر HCA نشان می دهد تاثیری بر اشتها نمی گذارد، امّا در کاهش وزن موثر است. کافئین به شما کمک می کند وزن کم کنید اما مصرف بیش از حد آن برای بدن خطرناک است.

هیدروکسی کات

آیا این مکمل غذایی کار می کند؟

بنا به گفته ماجومدار، سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم های غذایی، هیچ تحقیقات انسانی وجود ندارد که تاثیر هیدروکسی کات را اثبات کند.

وب سایت این مکمل غذایی یک تحقیقات کوچک بر روی عصاره قهوه را منتشر کرده است که تنها یک ترکیب تکی از این محصول است. این تحقیقات که بر روی 50 نفر انجام شده است تاثیر عصاره قهوه بر لاغری را نشان داده البته همه این 50 نفر در کنار استفاده از کافئین رژیم غذایی نیز داشته اند و البته این تحقیقات در هیچ ژورنالی به ثبت نرسیده است.

دفتر مکمل های غذایی (ODS) می گوید گارسینیا کامبوجیا بی تاثیر است یا تاثیر حداقلی بر کاهش وزن دارد و البته نگرانی هایی از بابت سلامتی ایجاد می کند.

ترکیبات محصولات هیدروکسی کات

هیدروکسی کات، تعدادی از مکمل ها با ترکیبات مختلف برای کاهش وزن ارائه می دهد. بیشتر آن ها بر پایه کافئین، داروهای گیاهی و ترکیبات اختصاصی هستند.

علاوه بر اینکه کافئین ترکیب اصلی این محصول به حساب می آید، لیست زیر دیگر ترکیبات هیدروکسی کات، است:

البته نیاز است تحقیقات بیشتری در خصوص اینکه آیا همه این ترکیبات به تنهایی برای کاهش وزن موثر هستند صورت گیرد.

 • کافئین
 • کروم
 • پتاسیوم
 • منیزیوم
 • گارسینیا کامبوجیا
 • عصاره گیمنما (برگ)
 • لیستین غنی شده با فسفاتی دی لسرین
 • یوهمبین
 • فلفل قرمز
 • چای هیدروکسی، (عصاره چای سبز، عصاره چای سفید، عصاره چای اولونگ، عصاره زنجبیل، کتان تمشک، کورستین دی هیدرات)
 • عصاره برگ گیاه پای شیر
 • عصاره برگ زیتون
 • عصاره زیره
 • عصاره برگ نعناء
 • کنستانتره گیلاس باربادوس
 • عصاره گوجی بری
 • عصاره میوه زغال اخته
 • عصاره میوه و دانه انار
 • عصاره میوه بیل بری

استفاده روزانه از هیدروکسی کات، بر روی برچسب آن توضیح داده شده است. در این میزان روزانه 600 میلی گرم کافئین وارد بدن می شود. میزان توصیه شده برای مصرف کافئین روزانه 168 الی 280 میلی گرم است.

هیدروکسی کات در ابتدا از گیاه ریش بز (ارمک) به عنوان ماده اصلی در فرمول خود استفاده می کرد. این گیاه که یک محرک قدرتمند است توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) در سال 2004 ممنوع شد. علت آن عوارض جانبی جدی گزارش گردید. باید این فرمول سریعاً عوض می شد تا هیدروکسی کات از بازار خط زده نشود.

هیدروکسی کات

آیا استفاده از هیدروکسی کات امن است؟

مکمل هایی از جمله هیدروکسی کات توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تائید نشده اند. البته اگر سلامت عمومی در خطر باشد، سازمان FDA درگیر بررسی بیشتر این محصول خواهد شد. برخی از مکمل ها، از جمله هیدروکسی کات، در مواردی باعث ایجاد مشکلات سلامتی جدی شده اند. چندین مرگ تاکنون گزارش شده است.

هیدروکسی کات، یک مرتبه به علت ایجاد مسمومیت کبدی به صورت اختیاری از بازار جمع آوری شد. البته پس از آن با تغییر فرمول دوباره روانه بازار گردید.

چیزی که ما میدانیم

هیدروکسی کات را نمی توان ایمن دانست. در چندین مشکل سلامتی ایجاد شده، هیدروکسی کات، به عنوان عامل اصلی گزارش شده است. در مورادی از جمله بیماری رابدومیولیز، مسمومیت کبدی، تشنج و مسائل قلبی عروقی، بارها مصرف هیدروکسی کات، عامل اصلی بوده است. در حال حاضر، دقیقاً مشخص نیست کدام یک از ترکیبات این مکمل غذایی مضر است.

به گفته ماجومدار سخنگوی آکادمی صنایع غذایی آمریکا، عوارض جانبی منفی مختلفی برای گارسینیا کامبوجیا توسط ODS معرفی شده است. از جمله:

 • سردرد
 • تهوع
 • علائمی در دستگاه تنفسی فوقانی
 • علائمی در دستگاه گوارشی
 • شیدایی
 • آسیب کبدی

یکی از گزارش هایی که در نشریات سلامتی نیز منتشر شد در خصوص دختری 18 ساله بود که هیچ سابقه پزشکی مبنی بر ضربان قلب نامنظم نداشت. البته پس از مصرف ده روز آدامس جویدنی هیدروکسی کات دچار اختلال در ضربان قلب گردید.

در گزارشی دیگر زن 65 ساله دو هفته پس از استفاده مکمل هیدروکسی کات بیماری سندروم سربال واژن (RCVS) در وی توسعه یافت. بیماری او عامل ایجاد سردردهای مزمن و نورولوژیک است.

در گزارش منتشر شده در ژورنال درمانی نظامی سه نفر از سربازان ارتش آمریکا پس از استفاده از این مکمل غذایی، دچار بیماری رابدومیلیز شدند. این بیماری عضلانی باعث شل شدن عضلات و کاهش قوای بدنی می شود. این سربازها در ترکیبات استفاده شده از دوز بالای کافئین و ترکیبات محرک در این مکمل، استفاده کردند که البته در تشخیص بیماری آنها عامل هیدروکسی کات قطعی شد.

در مجموع مشخص کردن سالم بودن این نوع مکمل های غذایی دشوار است چرا که توسط سازمان غذا و دارو مانند دیگر غذاها و داروها قانونی نشده اند. این بدین معناست که امنیت و کیفیت این مکمل ها تنظیم نشده است و این مواد از نظر مطابقت با محتوایاتی که بر روی برچسب آن ها درج شده بررسی نشده اند.

هیدروکسی کات

آیا می‌توانم از این مکمل استفاده کنم؟

ماجومدار سخنگوی آکادمی مواد و رژیم غذایی اکیداً توصیه می کند از این مکمل استفاده نکنید.

به گفته او همه می توانند با کمک رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی و تغییر عادات زندگی، وزن خود را کم کنند و نیازی به مکمل های غذایی نیست. در برخی موارد کسب راهنمایی از مراکز، کلینیک ها و متخصصان تائید شده توصیه می شود.

برخی از متخصصان تجربیات فوق العاده و تمارین منحصر به فردی برای کاهش وزن دارند. مراکز درمانی ثبت شده برای کمک به رژیم غذایی و تغذیه نیز می توانند کمک فراوانی بکنند. در صورتی که شما مشکل در لاغری دارید با این مراکز ارتباط بگیرید.

بسته به وزن و بیماری ها، برخی از افراد ممکن است از پزشک دارو نیز دریافت نمایند که این داروها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • اورلیستات یا ونوستات
 • لورکاسرین
 • فنترمین تاپیرامیت
 • نالترکسون باپروپیون
 • لیراگلوتید

نتیجه گیری

این محصول، مکمل غذایی معروفی برای کاهش وزن است اما لزوما بهترین گزینه برای سلامت شما نیست. بنا بر نظر متخصصان سلامتی و تناسب اندام، راه های بهتری برای کاهش وزن وجود دارد.

آموختن درباره استفاده از مواد غذایی به نحو صحیح تر، تمارین ورزشی و تغییر سبک زندگی امن ترین و موثر ترین راه ها برای کاهش وزن هستند. شما ممکت است بخواهید از کلینیک یا متخصصین تائید شده در زمینه کاهش وزن کمک بگیرید.

وزن کم کردن هدف بزرگی است امّا در صورتی مفید خواهد بود که با روش صحیح و حفظ سلامتی صورت گیرد و مطابق با دستورات متخصصان باشد.