چگونه میتوان به تقویت انگشتان دست پرداخت؟ آیا میتوان با تمرینات ورزشی ساده، انگشتان قوی تری برای خود ساخت؟ این تمرین‌ های درمانی و تقویت انگشتان دست برای بهبود مهارت ‌های حرکتی که نیاز به دقت بالا دارند، به شما کمک می کنند. تمرینات تقویت انگشتان دست می‌ توانند به جلوگیری از شرایطی مانند ورم مفاصل کمک کنند. اگر می‌خواهید یک تمرین درمانی موثر فیزیکی و حرفه‌ ای را به روی دستان خود انجام دهید، این مقاله از بخش ورزش و سلامتی دکتر سلام را مطالعه کنید.

تقویت انگشتان دست فلج شده

برای دست های فلج شده به دلیل آسیب عصبی مثل سکته، شما باید با ورزش منفعل شروع کنید. این به معنی استفاده از دست بی عیب برای کمک به دست معیوب برای انجام تمرینات فیزیوتراپی است.

تقویت انگشتان دست

این کار نه تنها به جلوگیری از سفتی ماهیچه‌ ها کمک می ‌کند، بلکه می‌ تواند به حرکت دادن دست آسیب ‌دیده نیز کمک کند. برای آن ‌هایی که تحرک دست دارند، می‌ توانید این تمرینات درمانی دستی را به طور فعال (به معنی کمک نگرفتن از دست سالم) به عنوان یک دست گرمی خوب انجام دهید.

۱. کشش و خمش مچ دست به منظور تقویت انگشتان دست

با قراردادن ساعد دست تان بر روی یک میز، دست تان را از لبه میز آویزان کنید. سپس دست تان را به بالا و پایین حرکت دهید و مچ دستتان را خم کنید. زمانی که این کار را انجام می ‌دهید، باید کف دست تان رو به بالا باشد.

تقویت انگشتان دست

۲. کشش و خمش شست

با باز کردن کف دست شروع کنید، انگار که عدد ۵ را نشان می دهید. شست خود را به سمت داخل حرکت دهید به طوری که گویی عدد 4 را نشان می دهید. با حرکت دادن و جلو و عقب کردن شست خود در بین این دو موقعیت ادامه دهید.

تقویت انگشتان دست

۳. کشش داخل بازو و تقویت انگشتان دست

دستان تان را جلوی خود بگیرید و انگشتانتان را در هم گره بزنید. سپس دست آسیب دیده خود را به سمت بالا بکشید. شما باید این کشش را در تمام طول بازوی خود احساس کنید. این موقعیت را برای ۲۰ ثانیه حفظ کنید و رها کنید. سپس این حرکت را برای سمت دیگر تکرار کنید.

۴. کشش مچ دست

در حالی که هنوز انگشتانتان در هم گرده خورده اند، مچ دست آسیب دیده را به آرامی به عقب خم کنید و در آنجا کشش خوبی ایجاد کنید. این کشش را برای ۲۰ ثانیه حفظ کنید و سپس رها کنید. سپس این حرکت را برای سمت دیگر تکرار کنید.

تمرین ‌های درمانی آسان و مبتدی برای تقویت انگشتان دست

برای آن ‌هایی که دارای مقداری حرکت در دست خود هستند، این کارهای ساده را امتحان کنید که شامل آیتم‌ های معمول خانگی است. این تمرین ها برای درمان و تقویت انگشتان دست در منزل عالی هستند.

1. روی هم چیدن سکه ها برای تقویت انگشتان دست

یک مشت پول خرد بردارید و سکه ‌ها را روی هم بچینید. این کار به بهبود مهارت‌ های حرکتی شما کمک خواهد کرد.

2.  فشردن گیره لباس با هر انگشت

یک گیره لباس بردارید و با انگشتان مختلف آن را بفشارید. با انگشت شست و سبابه خود شروع کنید، سپس به سمت انگشت شست و انگشت میانی خود حرکت کنید، و با انگشت حلقه و در آخر انگشت کوچک به اتمام برسانید.

3.  انجام بازی‌های تخته‌ای

اگر می ‌خواهید تمرین ها را جذاب تر کنید، سعی کنید بازی ‌های تخته ‌ای مانند شطرنج یا تخته نرد بازی کنید که به مهارت‌ های حرکتی تان برای جابجایی مهره ها نیاز دارند.

4.  مرتب کردن پازل برای تقویت انگشتان دست

یک تمرین درمانی عالی برای دست که مهارت ‌های شناختی شما را نیز بهبود می بخشد!

5.  بازی با برنامه پیانو مجازی

کار با ابزار نوازندگی یک تمرین درمانی پیشرفته دیگر است. برای انجام این کار، یک برنامه موسیقی و یا برنامه گیتار مجازی را دانلود کرده و آن را در گوشی خود امتحان کنید.

تقویت انگشتان دست

تمرین‌ های درمانی فیزیکی دست:

1. بالا و پایین کردن کف دست

دست خود را در حالی که کف دستتان رو به بالاست بر روی یک میز قرار دهید. سپس از دست آسیب ندیده خود برای چرخاندن کف دست تان به سمت پایین استفاده کنید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.

2.حرکت خمشی مچ دست

در حالی که دست خود را روی میز تکیه داده اید، به آرامی مچ خود را به عقب و جلو خم کنید. ۱۰ بار این حرکت را انجام دهید.

3. حرکت کنار مچ دست برای تقویت انگشتان دست

در حالی که کف دستتان به سمت پایین است دست آسیب ‌دیده خود را روی میز قرار دهید و از دست دیگر خود برای خم کردن مچ دست به پهلو استفاده کنید.

4. حرکت غلطکی

یک بطری آب بردارید و آن را در دست آسیب دیده خود قرار دهید و دستتان را روی یک میز قرار دهید. سپس، انگشتان خود را جمع کنید تا بطری را بگیرید و سپس استراحت کنید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.

5. پیچش مچ دست به منظور تقویت انگشتان دست

همان شی قبل را بردارید و آن را در دستتان نگه دارید. سپس مچ دستتان را به بالا و پایین خم کنید.

6. گرفتن و رها کردن

یک خودکار بردارید و آن را روی یک میز قرار دهید. سپس، با دست آسیب ‌دیده تان خودکار را محکم گرفته و آن را روی میز حرکت دهید و با برگرداندن خودکار به طرف دیگر میز آن را تکرار کنید.

7. چرخش خودکار

همان خودکار را بردارید و سعی کنید که با انگشت شست و سبابه خود آن را بچرخانید.

8. انداختن سکه ها

۸ سکه را به طرز یکنواخت در دستتان در یک ردیف قرار دهید. سپس سعی کنید در حالی که بقیه سکه ‌ها را در دست خود نگه داشته اید آن‌ ها را یکی پس از دیگری بر روی میز قرار دهید.

9. خمش انگشتان

سعی کنید تا با انگشت اشاره خود هر یک از انگشتان خود را لمس کنید. با انگشت سبابه خود شروع کنید و به سمت انگشت کوچک تان حرکت کنید.

تقویت انگشتان دست

تمرین‌ های تقویت انگشتان دست به وسیله توپ

تمرین‌ های تقویت انگشتان دست به وسیله توپ، ارزان‌ترین ابزارهایی هستند که می ‌توانید پس از سکته برای به حرکت درآوردن دوباره دستتان از آن ها استفاده کنید.

اگر هنوز هم در حال توسعه مهارت و ظرافت دست خود هستید، از یک توپ نرم استفاده کنید و اگر در حال تمرکز بر روی قدرت دست هستید، از چیز سفت تری استفاده کنید. توپ ‌های درمانی دست معمولا در ضخامت های متفاوتی موجود هستند تا بتوانید به طور مداوم به چالش کشیده شوید.

1. گرفتن قدرتی

توپ درمانی دست را با انگشتان و شست خود فشار دهید. بر روی فشار دادن  نوک انگشتان خود بر روی توپ تمرکز کنید.

2. نیشگون گرفتن

با انگشتان و شست خود توپ را بفشارید. انگشت‌ هایتان را در بالای توپ فشار دهید و انگشت شست تان را در پایین توپ به سمت بالا فشار دهید.

3. کشش شست و تقویت انگشتان دست

توپ را به وسیله کف دستتان از طریق خمش (انگشت شست تان را خم کنید) و کشش (انگشت شست تان را صاف کنید) بغلطانید. این کار، توپ را به وسیله کف دستتان در مسیری مستقیم بالا و پایین می ‌برد.

4. غلطش بر روی میز

توپ را از نوک انگشتانتان تا کف دستتان بغلطانید.

5. خمش انگشت

توپ را در کف دست خود نگه دارید و انگشتان خود را به داخل توپ فشار دهید. این تمرین متفاوت از گرفتن قدرتی است، زیرا شما بر روی یک حرکت درونی به جای حرکت گرفتن کلی تمرکز کرده ‌اید. تصور کنید که انگشتان خود را بر روی کف دست تان فشار می ‌دهید.

6. غلطش حلقه ای به وسیله شست

از انگشت شستتان استفاده کنید تا توپ را در مسیری دایره ‌ای در کف دست تان بغلطانید.

7. فشار انگشت

توپ را بین دو انگشت فشار دهید.

8. مقابله شست:

توپ را با استفاده از شست خود در کف دست خود از سمتی به سمت دیگر بغلطانید.

تقویت انگشتان دست

تمرین‌ های درمانی دست به وسیله خمیر

اگر به دنبال وسیله ای خلاقانه تر از توپ‌ های درمانی هستید، پس تمرین‌ های درمانی دست به وسیله خمیر  تنها چیزی است که نیاز دارید.

1. قیچی انگشتی:

خمیر را بین انگشتانتان فشار دهید.

۲. نیشگون گرفتن خمیر برای تقویت انگشتان دست

خمیر را با استفاده از انگشت شست و نوک انگشتان نیشگون بگیرید.

3. گرفتن قدرتی

همه انگشتان خود را در داخل خمیر فشار دهید.

4.نیشگون مسطح

خمیر را با انگشت ‌های کشیده به سمت انگشت شست تان فشار دهید.

5. باز کردن انگشت ها به منظور تقویت انگشتان دست

آن را دور دو انگشت ببندید و انگشتان خود را از هم باز کنید.

6. کشش انگشت

انگشت خود را با بتونه بپوشانید و سپس با استفاده از خمیر به عنوان مقاومت مضاعف، انگشت خود را صاف کنید.

7. باز کردن انگشت

خمیر را دور دست بپیچید و سپس انگشتان خود را به منظور کش آمدن خمیر باز کنید.

8 . گرفتن کامل

بر روی خمیر به سمت پایین فشار وارد کنید و انگشتان خود را به کف دست تان فشار دهید.

تقویت انگشتان دست

تمرین‌ های پیشرفته تقویت انگشتان دست

هنگامی که شما بر روی تمرین های مهارتی دست مسلط شدید، آماده خواهید بود تا بر روی تمرینات حرکات چرخشی و جابجایی نیز کار کنید.

1.تمرین درمانی چرخش دست‌

یک خودکار بردارید، و سعی کنید تا با استفاده از شست تان و انگشت حلقه آن را دور انگشت میانی خود بچرخانید.

2. تمرین درمانی جابجایی دست

سپس جابجایی دست به وسیله نگه داشتن خودکار در موقعیت نوشتن ( بین انگشت شست و انگشت میانی) و جابجا کردن به سمت جلو تا زمانی که انتهای خودکار در دستتان است را تمرین کنید. سپس قلم را تا زمانی که نوک آن در دستتان است به سمت عقب جابجا کنید.

3. تمرین نگه داشتن پیچیده دست

۱۰ شی کوچک (مانند لوبیا نپخته) جمع کنید و سعی کنید تا با انگشتان خود آن‌ ها را بردارید. اما به جای آن که سریعا آن‌ ها را بر روی زمین بگذارید، در حالی که بقیه را برمیدارید، سعی کنید تا تمام اشیا را در کف دست خود نگه دارید. سپس، زمانی که تمام اشیا در دست شما جمع شدند، سعی کنید تا یکی یکی آن ها را بر روی زمین قرار دهید. این خلاصه ای از تمرینات درمانی دست بود. امیدواریم که این تمرینات شما را در مسیر بهبود قرار دهند.


بیشتر بخوانید: