رشد و مراقبت از کودک 13 ماهه به چه صورت می باشد؟ تبریک ! کودک شما بالاخره، سن یک سالگی را پشت سر گذاشت. باورش سخت است که یک سال از زمان تولدش گذشته باشد. هر کودک، انسانی منحصر به فرد است و آنها روند رشد خود را با میزان سرعت و شتاب خودشان طی می کنند اما بعضی سریع تر از دیگران. کودک 13 ماهه شما با عبور کردن از یک سری تغییرات، به آرامی به سال دوم زندگی خود وارد می شود. در این مقاله از بخش سلامت کودک دکتر سلام به بررسی روند رشد کودک 13 ماهه خواهیم پرداخت.

رشد کودک 13 ماهه

در این زمان، غذا خوردن کودک نیز همانند عادات خوابش، ممکن است تغییر کند. کودکان بین 12 تا 14 ماهگی، به طور فعال، شروع به دیدن خواب و رویا می کنند. این خواب ها، گاهی اوقات می توانند کودک را غافلگیر کرده و از خواب بیدار کند. در چنین لحظاتی، شما باید او را آرام کرده تا دوباره به خواب رود. در این مرحله، کودک نوپایتان، به سرعت شخصیت خود را توسعه می دهد.

کودک 13 ماهه 

مهارت زبانی کودک 13 ماهه به سرعت در حال پیشرفت است و ممکن است به زودی قادر به برقراری ارتباط با افرادی کند که حرکات او را می فهمند  و یا می دانند که که “بوو” به معنی آب است. از لحاظ جسمی، اگر بتواند کمی حرکت کند، حرکاتش تغییر می کند و می تواند به زودی بدود، بپرد و برقصد. اعتماد به نفس کودک قوی تر می شود و تعامل با غریبه ها  و یا بازی با کودکان دیگر برایش آسانتر می شود. اما او همیشه به عشق و حمایت شما، که هیچ وقت تغییری نمی کند، نیاز دارد.

شما هم اکنون می توانید کودک را با انواع غذاهای مختلف یا غذاهایی را که قبلا دوست نداشته، آشنا کنید. حس چشایی او در حال پیشرفت است، بنابراین چاشنی ها و غذاهای مختلف را امتحان کنید. کودک ممکن است هر چه را که می بیند، نشان دهد و  با زبان کودکانه اش بپرسد این چیست؟ این زمانی است که کنجکاوی زیاد او برای شناخت دنیای اطرافش، او را مجبور به دانستن می کند.

رشد و پیشرفت مراحل مهم زندگی کودک 13 ماهه

رشد و پیشرفت مراحل مهم زندگی کودک 13 ماهه شما در زیر آورده شده است که باید آنها را زیر نظر داشته باشید:

  • کودک شما قادر خواهد بود تا با استفاده از حرکات دستش، برای بیان کلمات، از نمادها استفاده کرده و بین آنها ارتباط برقرار کند.
  • کودک شما قادر خواهد بود تا با حرکت دست خود به شما سلام کند.
  • او اولین قدم های خود را در این سن بر می دارد.
  • کودک شما قادر به ارائه مهارت های حرکتی ظریف و درستی مانند گرفتن انگور بین انگشت شست و انگشت سبابه خود می باشد.
  • کودک شما قادر به فهم این موضوع خواهد بود که اشیاء و چیزهایی که او قادر به دیدن آنها نمی باشد، وجود دارد.
  • کودک شما می تواند در حدود 25 کلمه را درک کند و به دستورات ساده یک مرحله ای پاسخ دهد.
  • او می تواند اشیاء و مکان های مورد علاقه اش را تشخیص دهد
  • کودک شما قادر خواهد بود به چیزی اشاره کند و به شما برای پرسیدن یک سؤال نگاه کند، حتی اگر از کلمات برای پرسیدن استفاده نکند.

کودک 13 ماهه 

غذا خوردن

اکنون که کودک شما 13 ماه سن دارد، می توانید به آرامی او را از غذاهای نوزاد و بطری شیر، جدا کنید. کودک نوپای شما باید طیف وسیعی از غذاها را بخورد و از شیر باید به عنوان یک تغذیه ثانویه استفاده کند. شما می توانید وابستگی کودک به بطری را با تغذیه شبانه و با استفاده از یک فنجان شیر یا آب، به تدریج تغییر دهید. کودک نوپای شما در این مرحله، ریزه خوار خواهد شد. بنابراین به او غذاهای سالم و متنوعی بدهید. بیشتر از اشتهایش، او را مجبور به خوردن غذا نکنید و اسنک و غذاهای کم ارزش را از رژیم غذایی او، حذف کنید. ممکن است نگران این باشید که او به اندازه کافی غذا نخورده است اما نگران نباشید. تا زمانی که نرمال و طبیعی به نظر می رسد، وضعیت و حال خوبی دارد. در طی روند از شیر گرفتن نوزاد، شیر گاو را در رژیم غذایی کودک بگنجانید. اگر تمایل به انجام این کار دارید، مطمئن شوید که فقط از شیر پاستوریزه استفاده کنید، زیرا کودکان در حال رشد نیاز به چربی اضافه و کلسترول دارند.

خوابیدن کودک 13 ماهه    

در این مرحله،  نوزاد شما ممکن است مدت زیادی را در طول شب نخوابد. یکی از بزرگترین وقفه هایی که در شش ماه دوم و در خواب نوزاد، رخ می دهد، زمان سینه خیز رفتن نوزاد می باشد. اختلال خواب، یک ماه قبل و تا سه ماه پس از سینه خیز رفتن، عادی است.

تحقیقات نشان می دهند که کودک شما در طول اولین سال زندگی خود، مجموعا 23 هفته از این دوره، ایراد هایی در طول خواب خود خواهد داشت. این به دلیل رشد ذهنی و فیزیکی، رشد و پیشرفت تحرک کودک شما می باشد. نیازی به گفتن نیست که در این مرحله، کودک شما شروع به دندان در آوردن می کند. به طور متوسط، نوزادان 12 ماهه باید هشت دندان اولیه داشته باشند. هشت دندان دیگر در سال دوم شروع به رشد می کنند یعنی بروز درد بیشتر در طول شب و اختلال خواب بیشتر برای شما و کودک نوپای شما ایجاد می شود.

کودک 13 ماهه 

توصیه هایی برای مراقبت از  کودک

مراقب انگشتان دست خود، هنگامی که به دهان کودک نزدیک می کنید و  یا به نوک پستان خود در هنگام تغذیه با شیر دست می زنید، باشید زیرا ممکن است توسط کودک، گاز گرفته شوند. همچنین از تمیز و بهداشتی بودن دست هایتان قبل از تغذیه کودک مطمئن شوید.

سعی کنید او را از شیر بگیرید و کودک را با شیر گاو تغذیه کنید، البته اگر قصد انجام این کار را دارید.

از دادن آبمیوه های فرآوری شده به کودک خود اجتناب کنید چون مقدار قند بالایی دارند و می توانند او را سیر کنند و باعث غذا نخوردن کودک می شود.

پروتئین را به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید. پروتئین را از منابع مختلفی مانند نخود، پنیر، تخم مرغ، لوبیا و ماست می توانید به دست بیاورید.

میوه های تازه به نوزاد خود بدهید زیرا آنها منبع خوبی از ویتامین ضروری هستند.

زمانی که  به چیزی اشاره می کند و امیدوارانه به شما نگاه می کند، همیشه خوش مشرب باشید و با خوشحالی و جملات مناسب، پاسخ او را بدهید.

به اشیاء اشاره کنید و  نام آنها را به کودک خود بگویید. هرگز این کار را متوقف نکنید زیرا برای توسعه و پیشرفت زبان او مهم است.

از کتاب های مصور، برای کودک خود، داستان بخوانید.

یک برنامه منظم خواب را برای کودک در نظر بگیرید که شامل دوش گرفتن، نوشیدن یک فنجان شیر، مسواک زدن دندان ها و گفتن یک داستان در زمان خواب می شود.

حالا وقت آن است که یک جفت کفش نرم برای کودک نو پای خود بخرید!

آزمایش ها و واکسیناسیون کودک 13 ماهه   

کودک نوپای شما در سن 13 ماهگی باید توسط متخصص اطفال، تحت معاینه قرار بگیرد.

آزمایشات

پزشک شما قد، وزن و دور سر نوزاد را برای ارزیابی رشد کودک، اندازه گیری می کند و از شما درباره رژیم غذایی، عادات خواب و رفتار کودک سوال می کند.

واکسیناسیون

کودک نوپای شما به احتمال زیاد به واکسن هایی در 52 هفتگی، همانند آنچه که در یک سال گذشته انجام داده، نیاز دارد که شامل تزریق واکسن هپاتیت آ، هپاتیت ب، واکسن HIB ، واکسن فلج اطفال، آنفولانزا، DTaP می باشد. او همچنین به تزریق اولین دوز واکسن MMR و آبله مرغان نیز نیاز دارد.

کودک 13 ماهه 

بازی ها و فعالیت ها

در زیر برخی از بازی ها و فعالیت هایی که می توانید با کوچولوی خود بازی کنید، آورده شده است:

دست و یا پای کودک خود را بر روی جوهر پوستر فشار دهید و روی یک تکه کاغذ سفید چاپ کنید. پس از آن می توانید این نسخه چاپی را به تصویر بکشید و یا آن را برای آیندگان، حفظ کنید.

دستان کودک خود را هنگامی که ایستاده است بگیرید و به آهستگی او را وادار به حرکت کنید تا راه رفتن را بیاموزد و به موقع بتواند راه برود.

در اطراف خانه، بازی پیکابو یا قایم موشک  را با کودک انجام دهید و از امن بودن اطراف خانه برای کودک خود، اطمینان حاصل کنید.

چه زمان باید با پزشک مشورت کرد؟

با رشد کودک 52 هفته ای خود، در صورتی که متوجه موارد زیر شدید، با پزشک مشورت کنید:

آیا کودک شما نسبت به توت فرنگی، عسل، شیر گاو، تخم مرغ، آجیل یا هر غذای دیگری واکنش آلرژیک دارد؟ در این سن، غذاهای خاصی می توانند باعث بروز آلرژی شوند که می تواند شامل خارش و آبریزش چشم ها، زبان، صورت و دست های متورم، یا حتی مشکل تنفسی باشد. اگر چنین چیزهایی در کودک دیدید، با پزشک خود مشورت کنید.

اگر کودکتان وزن از دست می دهد و علائم تب یا اسهال را نشان می دهد و از خوردن غذا امتناع می کند، او را به نزد پزشک ببرید زیرا ممکن است از نوعی عفونت رنج ببرد.

همیشه قبل از اینکه شیر گاو را به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید، بهتر است با پزشک مشورت کنید. اگر چاق هستید یا مشکلات قلبی عروقی دارید، پزشک ممکن است برای کودک شما، مصرف شیر کم چرب را توصیه کند.

در جایگاه والدین، اولین سال تولد کودک، یک دوره عظیم و بزرگ است و می تواند زندگی شما را به شکلی تغییر دهد که حتی تصورش را هم نمی کردید. رسیدن شما را به اولین سال پدر و مادر شدن، تبریک می گوییم و این یک دستاورد بزرگ است. دکتر سلام پیشنهاد می کند روند رشد کودک 12 ماهه را نیز مطالعه کنید.