در رژیم کم کربو هیدرات، چه نوشیدنی می توانم بنوشم؟ می توانم نوشیدنی گازدار بخورم؟ در رژیم کتوژنیک، چه میزان آب باید مصرف کنم؟ این چیزهایی است که شما باید در مورد رژیم غذایی کتوژنیک و نوشیدنی هایی که باید مصرف کنید، بدانید. در این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام می خواهیم به بررسی نوشیدنی های رژیم کتوژنیک بپردازیم و به شما بگوییم کدامیک از اسموتی ها و نوشیدنی ها را می توانید در این رژیم غذایی مصرف کنید.

اهمیت نوشیدنی های رژیم کتوژنیک

اغلب غذاهایی که در فهرست‌ رژیم غذایی کتو وجود دارند، شامل اطلاعات فراوانی هستند که در آن‌ ها چربی سالم، میوه ‌های کم کربوهیدرات و سبزیجات با فیبر بالا می توانند به عنوان بخشی از رژیم غذایی مغذی مورد استفاده قرار گیرند. با این حال، در طول روز به اندازه کافی با مصرف زیاد. نوشیدنی های رژیم کتوژنیک، بدن خود را هیدراته نگه دارید، همانند وقتی که بشقاب خود را با غذاهای مناسب، پر می کنید. در واقع، خوردن نوشیدنی ‌های خاص می توانند از  بالا رفتن مقدار مصرف کربوهیدرات و از پیشرفت بیماری کتوز، پیشگیری کنند.

نوشیدنی های رژیم کتوژنیک

بهترین نوشیدنی های رژیم کتوژنیک

فهمیدن اینکه چه چیزی را باید در رژیم غذایی کتو بخورید، کار مشکلی است، اما کشف اینکه کدام نوشیدنی‌ها در برنامه رژیم غذایی شما مناسب هستند، می تواند چالش بزرگی باشد. در اینجا چند تا از بهترین نوشیدنی ‌های رژیم کتوژنیک که به رفع تشنگی شما ممکن است کمک کنند، آورده شده ‌است :

آب : 0 گرم کربوهیدرات در یک فنجان

جای تعجب نیست که آب می تواند در لیست نوشیدنی ‌های رژیم کتوژنیک ، ذکر شده باشد.  آب نه تنها کالری و کربوهیدرات آزاد ندارد، بلکه فواید سلامتی متعددی نیز دارد که می تواند به کاهش وزن کمک کند. نوشیدن آب فراوان برای سلامتی کلی ضروری است و نقش محوری در همه چیز از عملکرد کلیه تا متابولیسم و فراتر از آن دارد. اگرچه نیازهای آبی هر فرد، می تواند براساس تعدادی از عوامل متفاوت باشد، اما قاعده خوب این است که هر روز حداقل 8 لیوان آب بنوشید.

کامبوچا : 7 گرم کربوهیدرات در یک فنجان

این نوشیدنی گازدار، از چای سیاه تولید می شود و با پروبیوتیک ها بارگذاری می شود که نوعی از باکتری ‌های مفید هستند که به حفظ سلامت روده کمک می کنند. افزایش مصرف پروبیوتیک ها از طریق غذاهایی مانند کامبوچا، فواید سلامتی بسیاری دارد، از جمله هضم بهتر، افزایش ایمنی و کاهش سطح التهاب.

مطمئن شوید که یک برند کامبوچا که قند کمی دارد را انتخاب کنید و یا بهتر است آن را با گیاهان، ادویه‌ ها و میوه ‌های مورد علاقه خود، طعم دار کنید.

نوشیدنی های رژیم کتوژنیک

چای بدون شکر : 0 گرم کربوهیدرات در یک فنجان

چای بدون شکر و کربوهیدرات، یکی از بهترین نوشیدنی ‌های رژیم کتوژنیک است. چای منبع بسیار خوبی از پلی فنول ها است که دارای ترکیبات گیاهی می باشد که به عنوان آنتی‌ اکسیدان برای مبارزه با رادیکال ‌های آزاد عمل می کنند و از آسیب اکسیداتیو به سلول ‌ها جلوگیری می کنند. علاوه بر این، چای و اجزای آن برای افزایش چربی سوزی، کاهش قند خون، حفظ عملکرد شناختی و کاهش علایم پیری کمک می کنند.

آب نارگیل: 9 گرم کربوهیدرات در یک فنجان

اگر چه ممکن است نسبت به سایر نوشیدنی ها، کربو هیدرات بیشتری داشته باشد، اما سرشار از الکترولیت ‌هایی مانند پتاسیم، منیزیم و کلسیم است که همگی برای حفظ حجم خون، ارتقای سلامت قلب و بهینه‌سازی تعادل آب در بدن ضروری هستند. این یک جایگزین عالی برای نوشیدنی‌ های شیرین ورزشی است و می تواند پس از ورزش شدید به تعادل الکترولیت در بدن شما کمک کند.

نوشیدنی های رژیم کتوژنیک

آب لیمو : 2 گرم کربوهیدرات در یک فنجان

اگر آب ساده برای شما کفایت نمی کند، آب لیمو می تواند جایگزین خوبی باشد. شما می توانید در خانه، با اضافه کردن آب نصف لیمو به فنجان آب، بسته به سلیقه شخصی، از نوشیدن آن به صورت گرم یا سرد، لذت ببرید. علاوه بر این، آب لیمو  تمام مزایای آب معمولی را دارد و می تواند به افزایش متابولیسم، سیری و کاهش وزن کمک کند.

قهوه : 0 گرم کربوهیدرات در یک فنجان

خبرخوب برای دوستداران قهوه : تحقیقات بیشتری در حال انجام است تا فواید سلامتی قهوه را تایید کند و آن را به عنوان یکی از بهترین نوشیدنی ‌ها در کنار آب حفظ کند. در واقع مصرف قهوه با خطر کمتر ابتلا به سرطان کولورکتال، سکته مغزی، افسردگی و دیابت همراه ‌است.

نوشیدنی های رژیم کتوژنیک

بدترین نوشیدنی های رژیم کتوژنیک

اگر چه مقدار زیادی از نوشیدنی ‌های رژیم کتوژنیک حاوی کربوهیدرات کمی هستند و فواید سلامتی زیادی دارند اما از مصرف برخی دیگر از نوشیدنی ها باید اجتناب کرد. به طور معمول نوشیدنی‌ های شیرین مانند نوشابه های گازدار، نوشیدنی‌ های ورزشی و آب ‌میوه هایی با کالری و کربوهیدرات زیاد، از لحاظ مواد مغذی، سهم کمی در تغذیه دارند.

 علاوه بر این نوشیدنی‌ های فرآوری شده مانند نوشابه های گازدار رژیمی، اغلب مملو از شیرین‌ کننده ‌های مصنوعی و ترکیبات اضافه هستند که می توانند اثرات زیان آوری بر سلامت کلی داشته باشند.

در اینجا چندین نمونه از بدترین نوشیدنی های رژیم کتوژنیک که کربوهیدرات زیادی دارند و باید مصرف آنها را در هر زمانی، محدود کنید، آورده شده است:

  • آبمیوه: 15 تا 30 گرم کربوهیدرات در یک فنجان
  • نوشیدنی های شیرین : 22 تا 26 گرم کربوهیدرات در یک فنجان
  • چای لاته : 19 تا 24 گرم در یک فنجان
  • فراپوچینو: 17 تا 46 گرم در یک فنجان
  • نوشیدنی های انژی زا: 25 تا 30 گرم در یک فنجان
  • نوشیدنی های ورزشی : 15 تا 20 گرم در یک فنجان
  • میلک شیک : 30 تا 50 گرم در یک فنجان
  • پانچ میوه : 15 تا 30 گرم در یک فنجان
  • اسموتی : 15 تا 30 گرم در یک فنجان

نوشیدنی های رژیم کتوژنیک

توصیه های نهایی درباره نوشیدنی های رژیم کتوژنیک در کنار آب

چیزی که شما می نوشید مانند آنچه که در رژیم غذایی کتو می خورید مهم است و انتخاب نوشیدنی‌ های کم کربوهیدرات، کلید هیدراته ماندن بدن و رسیدن به کتوز است.

آب، کامبوچا، چای بدون شکر، آب نارگیل، آب لیمو و قهوه تعداد کمی از نوشیدنی‌ های خوب کتو هستند که همگی کربوهیدرات پائینی دارند اما حاوی مقدار زیادی از مزیت های سلامتی هستند.

در عین حال، آب‌میوه ها، نوشیدنی‌های شیرین، قهوه شیرین، نوشیدنی‌ های انرژی ‌زا و نوشیدنی ‌های ورزشی که همگی آنها شکر، کربوهیدرات و مواد افزودنی دارند را مصرف نکنید و بدون آنها بهتر هستید.