آیا با قوانین فنگ شویی در اتاق خواب آشنا هستید؟ آیا می دانید چگونه میتوان خوابی راحت تر با این قوانین داشته باشید؟ سخنان زیادی در مورد خواب راحت در تخت ‌خواب خودتان وجود دارد. اما در کنار احساس راحتی که در خانه وجود دارد، آیا این امکان وجود دارد که اتاق‌ خواب خود را برای خوابیدن، بهتر کنید؟ اگر به دنبال ایجاد یک اتاق‌ خواب ایده‌آل برای خواب هستید، این مقاله از بخش روانشناسی دکتر سلام، به شما کمک خواهد کرد که یک محیط خواب عالی و بی عیب و نقصی را از تخت‌ خواب گرفته تا نورپردازی و دکوراسیون طراحی کنید و با قوانین فنگ شویی در اتاق خواب بیشتر آشنا شوید.

فنگ شویی در اتاق خواب

فنگ شویی یک فلسفه معماری باستانی چینی است که به آرایش فضایی اشیاء و اتاق ‌ها برای ترویج بهتر جریان انرژی در طول یک ساختمان تکیه دارد. با این که فنگ شویی به طور علمی ثابت نشده است، با این وجود از محبوبیت برخوردار است و یک اصل متداول در طراحی است که بسیاری از مردم در خانه ‌های خود از آن پیروی می کنند.

فنگ شویی در اتاق خواب

فنگ شویی در اتاق خواب – بهترین تخت‌ خواب برای خوابیدن

یک خواب خوب شبانه، با داشتن یک تخت ‌خواب مناسب شروع می شود. هیچ تخت خواب خوبی برای خوابیدن وجود ندارد، مگر اینکه، آن بهترین تخت خواب برای شما باشد.

تشک ‌ها و بالش ‌ها

تشک ‌ها و بالش ‌هایی را انتخاب کنید که برای وزن بدن و نوع خوابیدن شما مناسب باشند ( پشت، پهلو، یا شکم ).  هر چه بیشتر، ستون فقرات خود را در یک خط مستقیم و به طرز صحیحی نگاه دارید، خواب بهتری خواهید داشت.

افرادی که به پشت می خوابند، باید از تشک هایی که نسبتا سفت و محکم هستند و یا از تشک های لاتکس استفاده کنند. بالش ها نیز باید به اندازه کافی نرم باشند تا از خم شدن گردن به سمت جلو جلوگیری شود و ستون فقرات صاف باشد.

قوانین فنگ شویی در اتاق خواب برای افرادی که به پهلو می خوابند، تشک هایی که کف نرم و نسبتا سفتی دارند را پیشنهاد می کند. بالش‌ های بلند (با ارتفاع) را انتخاب کنید تا با اختلاف بین گردن و شانه های شما مطابقت داشته باشند تا در زمان خواب، ستون فقرات شما صاف نگه داشته شود.

افرادی که وزن متوسطی دارند و  به شکم می خوابند، باید از تشک های نسبتا سفت و یا از تشک های هیبریدی استفاده کنند. بالش‌های نازک که پشت و گردن شما را تا جای ممکن صاف نگه می دارند، بهتر هستند و از خم شدن گردن به سمت بالا در هنگام خواب، جلوگیری می کنند.

مطمئن شوید که یک تشک با سایز مناسب را انتخاب کنید تا برای شما و یا هر فرد دیگر، حیوانات خانگی و یا عروسک های پولیشی که با آنها می خوابید، مناسب باشد. اگر می خواهید از فنگ شویی پیروی کنید، از تخت خواب های بزرگ (king size) استفاده نکنید زیرا آنها بزرگ هستند و می توانند بین شما و شریک زندگی تان، جدایی ایجاد کنند و باعث شکاف در رابطه شما شوند. همچنین، فنگ شویی استفاده از تخت خواب های چوبی محکم را توصیه می کند تا قدرت و توانایی سر خود را ارتقاء دهید.

با دنبال کردن توصیه ‌های مراقبت و نگهداری که در زیر گفته می شود، تخت خواب خود را به بهترین شکل حفظ کنید:

ملافه های خود را حداقل یکبار در هر هفته بشوئید و هر چند ماه تشک ها و بالش ها را تمیز کنید.

روکش های تشک ضد آلرژی خریداری کنید تا  تخت ‌خواب شما را در برابر آلودگی ها، باکتری ها و گرد و غبار حفظ کند.

با کهنه شدن تختخواب و تشک ها، آنها را عوض کنید. اگر با درد و ناراحتی از خواب بیدار می شوید و یا آلودگی، چروکیدگی و یا نشانه های دیگری را در تشک خود می بینید، باید تشک ها را تعویض کنید. این کار معمولا بعد از حدود ۷ سال یا بیشتر انجام می شود و بستگی به کیفیت تشک دارد. بالش خود را نیز هر ۲ سال تعویض کنید.

فنگ شویی در اتاق خواب

فنگ شویی در اتاق خواب و موقعیت تخت خواب

طبق نظر فنگ شویی در اتاق خواب ، موقعیت قرار گرفتن ایده آل تخت خواب، باید به گونه ای باشد که تا حد ممکن از در اتاق فاصله داشته باشد، اما با این حال، طوری باشد که بتوانید آن را ببینید. در فنگ شویی، این موقعیت، به آزاد شدن و جریان یافتن انرژی چی (chi) در سراسر اتاق کمک می کند. در یک سطح کاربردی بیشتر‌، این موقعیت به کاهش مقدار نور و سر و صدا نیز کمک می کند.

یکی از دلایل ترسناکی که فنگ شویی در مقابل موقعیت قرار گرفتن تخت خواب به سمت در توصیه می کند، محافظت در برابر موقعیت مرگ می باشد. موقعیت مرگ، یعنی خوابیدن در حالتی که پاها به سمت در اتاق هستند، شبیه  روشی که افراد مرده را از در بیرون می برند. در فنگ شویی،خوابیدن در این موقعیت باعث تخلیه نیروی زندگی شما می شود.

همچنین باید فضای کافی در اطراف تخت ‌خواب وجود داشته باشد تا انرژی به راحتی از هر طرف خارج شود. این به شما اطمینان می دهد که هیچ انرژی به دام نمی ‌افتد و می تواند آزادانه در طول اتاق جریان داشته باشد.

حذف مجموعه ای از اشیاء اضافی از اتاق خواب

فنگ شویی در اتاق خواب در مورد تمام چیزهایی است که باعث ترویج جریان آزاد انرژی می شوند. بنابراین منطقی به نظر می رسد که به طور اکید، درباره اشیاء اضافی صحبت کنیم.

اشیاء اضافی را از اتاق ‌خواب خود بیرون ببرید تا احساس آرامش داشته باشید. این فقط یک اصل فنگ شویی نیست. مطالعات علمی، تاثیرات منفی اشیاء اضافی را  بر روی روح و روان  بررسی کرده ‌اند.

در فنگ شویی، وجود اشیاء اضافی، از پیشرفت شما جلوگیری می کنند و باعث می شوند که کارهای خود را به پایان نرسانده و تکمیل نکنید. هرچه اسباب و لوازم اضافی بیشتری داشته باشید، انرژی کمتری می تواند در سرتاسر اتاق، به طور آزادانه جریان داشته باشد. این موضوع همچنین در مورد لوازم اضافی که در کمدها و یا زیر تخت پنهان شده اند نیز صدق می کند.

اگر نمی توانید از شر این خرت و پرت ها خلاص شوید، یا در اتاق خود چیزهای پر استرس مانند یک میز اداری دارید، پرده‌ ها را آویزان کنید و یا از پنجره های تور داری استفاده کنید که جریان انرژی را مسدود کنند تا در هنگام خواب، نتوانید آنها را بینید. به همین ترتیب، اتاق باید از وجود هرگونه وسیله الکتریکی محرک، پاک شود.

فنگ شویی در اتاق خواب  و تقارن در طراحی

تقارن یک اصل تعریف شده در فنگ شویی است که با تعادل در ارتباط است. در اتاق‌ خواب، تقارن در رابطه با عشق و شرایط دوگانگی اهمیت بیشتری می یابد. فنگ شویی، اتاق‌ خواب را مکانی برای زوجین تعریف می کند، بنابراین حتی اگر مجرد باشید، توصیه می کند که مبلمان تان را طوری طراحی کنید که انگار مجرد نیستید. برای مثال، فنگ شویی قرار دادن دو میز کوچک و دو عدد چراغ را در هر دو طرف تخت توصیه می کند.

گوشه سمت راست اتاق ‌خواب، مرکز عشق در فنگ شویی است. با توجه به این موضوع، می توانید از چیزهای رمانتیک مانند قرار دادن یک قاب عکس از خود و شریک زندگی تان، در این منطقه از اتاق خواب استفاده کنید. خیلی خوب است که یک گیاه در اتاق داشته باشید و مراقب آن باشید و اجازه ندهید از بین برود.

فنگ شویی در اتاق خواب

دیگر مفاهیم  فنگ شویی در اتاق خواب

علاوه بر بیرون بردن لوازم اضافی از اتاق خواب و تاکید بر وجود تقارن، فنگ شویی چند دستورالعمل دیگر را برای اتاق ‌خواب پیشنهاد می کند :

  • فنگ شویی توصیه می کند که گوشه سرویس، منحنی باشد زیرا گوشه تیز می تواند در زمانی که شما خواب هستید، انرژی منفی به شما منتقل کنند.
  • روشن کردن شمع باعث بروز انرژی می شود و فضایی گرم و صمیمی را فراهم می کند.
  • وقتی که خواب هستید، تمام درهایی که به اتاق ‌خواب باز می شوند را ببندید. این کار مانع از فرار انرژی می شود، بنابراین در سرتاسر اتاق، نیرو و انرژی خوب جریان پیدا می کند.
  • در اتاق‌ خواب، آینه، آویزان نکنید. آنها بر این باور هستند که آینه اضطراب را زیاد کرده و انرژی را به صورت نا آرام در اطراف بازتاب می دهد.
  • آثار هنری باید به شما احساس خوبی بدهند و تصاویری از زندگی ایده‌آل یا روابط عاشقانه و روابط شاد خود را به نمایش بگذارید.
  • قرار دادن گیاهان درگوشه ای از اتاق، به جای به دام انداختن انرژی، به حرکت انرژی در داخل اتاق کمک می کنند.

بهترین رنگ ها برای اتاق خواب

فنگ شویی در اتاق خواب در مورد رنگ ها چه پیشنهاداتی دارند؟ رنگ این توانایی را دارد که احساسات و طرز فکر شما را ترغیب کند. به همین دلیل است که برندها با طراحی رنگ در لوگو و بسته‌بندی محصول، توجه ویژه ‌ای را به خود جلب می کنند. روان ‌شناسی رنگ که مربوط به اتاق‌خواب می شود باید بر انتخاب رنگ‌ های روشن و آرام تمرکز کند.

این قوانین را در هنگام تصمیم‌ گیری درباره رنگ دیوارها، رختخواب و دکوراسیون دنبال کنید:

رنگ های روشن، آرامش بخش هستند، ماتند رنگ‌های خنثی، خاکی و یا رنگ پوست. فنگ شویی می گوید که این رنگ‌ ها انرژی یین (yin ) را افزایش می دهند.

رنگ‌ های تیره‌ تر باعث می شوند که اتاق کوچک ‌تر و شاید صمیمی تر و گرم تر به نظر برسند ( مگر این که شما نسبت به رنگ های تیره حس ترس داشته باشید ).

هنگام تزئین و انتخاب قطعات برجسته تر، دقت کنید که رنگ ‌هایی را انتخاب کنید که در چرخه رنگ، به موازات یکدیگر باشند نه اینکه بر ضد هم باشند. تقابل رنگ ها با یکدیگر، باعث تحریک چشم‌ ها و در نتیجه بر هم زدن آرامش می شود.

فنگ شویی به طور خاصی مخالف رنگ ‌های قرمز و نارنجی است زیرا بسیار تحریک کننده هستند و انرژی یانگ را به داخل اتاق می ‌آورند.

بهترین رنگ برای اتاق ‌خواب آبی است. این رنگ باعث آرامش می شود و ضربان قلب و فشار خون را کاهش می دهد.

تحقیقات شخصی از این موضوع پشتیبانی می کنند. در سال ۲۰۱۳، Travelodge بیش از2۰۰۰ خانوار انگلیسی را که میزان خواب خود را با رنگ دیوارها، گزارش کرده بودند را مورد بررسی قرار داد. افرادی با اتاق ‌خواب ‌های آبی رنگ، بیشترین میزان خواب را داشتند.

                           رنگ دیوار اتاق خواب                                  میزان خواب
                                        آبی                             7 ساعت و 52 دقیقه
                                        زرد                             7 ساعت و 40دقیقه
                                       سبز                             7ساعت و 36 دقیقه
                                   خاکستری                             6 ساعت و 12 دقیقه
                                     قهوه ای                             6 ساعت و 5 دقیقه
                                      ارغوانی                             5 ساعت و 56 دقیقه

 

افراد، غالبا رنگ‌ های تیره را با آرامش مرتبط می دانند، بنابراین دیدن رنگ ارغوانی در پایین لیست، ممکن است تعجب برانگیز باشد. از آنجایی که ارغوانی یک رنگ سیر می باشد، با خلاقیت مرتبط است و باعث بیداری ذهن نیز می شود. برخی حتی بر این باورند که دیوارهای ارغوانی رنگ اتاق‌ خواب، ممکن است منجر به دیدن خواب ‌های واضح تری شوند.

فنگ شویی در اتاق خواب

بهترین عطر و رایحه برای اتاق‌ خواب

حتی اگر به منافع و مزایای آروماتراپی اعتقادی نداشته باشید، شمع‌ ها می توانند نور ملایمی را در اتاق ایجاد کنند و عطر و رایحه آنها، احساس خوشایندی را به شما بدهند. شمع ها به ما کمک می کنند تا به آرامش رسیده و راحت تر بخوابیم. اگر می خواهید از شمع در اتاق‌ خواب استفاده کنید، قبل از اینکه به خواب بروید، آن ‌ها را خاموش کنید.

مطالعات نشان می دهند که روغن اسطوخودوس برای کاهش فشار خون، ضربان قلب و دمای پوست (همه این موارد برای خوابیدن، خوب و مناسب هستند) مفید است. در مقابل، لیمو و نعناع، عطرهایی محرک و فعال هستند.

همچنین مطمئن شوید که عطر و رایحه مواد شوینده ای که ملافه ها و روکش تخت را با آنها می شوئید، دوست داشته باشید تا باعث سوزش و خارش بینی و عطسه زدن شما در هنگام خواب نشوند.

فنگ شویی در اتاق خواب و بهترین دما برای آن

دمای ایده ‌آل برای خوابیدن حدود ۶۵ درجه فارنهایت است. دمای سرد و خنک، برای خوابیدن مساعد است. این ممکن است یکی از دلایلی باشد که خوابیدن در باران، آسان تر به نظر می رسد زیرا با شروع باران، دمای هوا نیز کاهش می یابد و باعث افزایش کیفیت خواب می شود.

پرده ‌های تیره به وضوح، جلوی نور را می گیرند، اما در حفظ دمای سرد محیط بسیار موثر هستند، زیرا از گرم شدن زود هنگام بدن شما توسط گرمای خورشید پیشگیری کرده و باعث بیداری شما در صبح می شوند.

بسته به دمای اتاق، شما می توانید برهنه بخوابید و یا جوراب بپوشید تا بدن شما، به ترتیب سردتر و یا گرمتر باقی بماند.

همچنین می توانید درجه ‌حرارت اتاق را به روش های دیگری نیز تنظیم کنید. پنکه و پنکه سقفی می توانند گزینه های ارزانتری نسبت به کولرهای گازی باشند تا کل خانه را خنک کنند، به خصوص برای آنهایی که در آب و هوای گرمتری زندگی می کنند.

علاوه بر این، آنها می توانند شکلی دائم و آرامش ‌بخش از صداهایی را تولید کنند که حاوی فرکانس های بسیار و با شدت برابر هستند(صدای سفید)

توصیه ‌هایی برای افراد گرمایی

خنک نگه داشتن بدن در خواب، برای برخی چالش برانگیز است. برخی افراد به دلیل اضافه وزن یا داشتن بیماری، داغ هستند. در این موارد، تشک‌ ها، رختخواب  و بالش ‌های ویژه، می تواند بهتر از بقیه باشند.

برای افرادی که گرمایی هستند، استفاده از ملافه و لباس کمتری توصیه می شود. افراد گرمایی باید از الیاف قابل تنفس در ملافه ها و لباس خواب خود استفاده کنند مانند پارچه های نخی و یا کتان ( در مقابل مواد مصنوعی مثل پلی استر که می توانند گرما را در خود نگه دارند ).

زنانی که دچار گرگرفتگی شده و در طول شب از خواب بیدار می شوند، بهتر است یک دست لباس خواب اضافی یا یک کاسه آب یخ را در کنار خود داشته باشند. در حالی که برخی از محصولات خواب مانند ژل خنک کننده، خریدار پیدا کرده اند، اما اغلب تاثیر واقعی بر روی دمای تخت خواب ندارند.

با این حال برخی از انواع تشک ها، گرما را بیش از دیگر تشک ها در خود نگه می دارند، از جمله تشک هایی از جنس پلی اورتان و تشک های ترکیبی. در عوض، تشک هایی را انتخاب کنید که قادر به تنظیم دمای بالا هستند مانند تشک های  فنر دار. با اینکه این تشک‌ ها با بدن شما و همچنین یک تشک پلی اورتان سازگار نیستند، ولی می توانند بدن شما را خنک تر نگاه دارند. استفاده از  تشک های لاتکس و هیبریدی به عنوان یک بستر نسبتا مناسب برای افرادی که توانایی حفظ دمای سرد را دارند، توصیه می شود.

فنگ شویی در اتاق خواب

فنگ شویی در اتاق خواب و انتخاب بهترین نور

نور، ساعت بیولوژیکی بدن و چرخه خواب و بیداری شما را کنترل می کند. ما برای خواب شبانه آماده شده ایم و  به همین دلیل است که وقتی به رختخواب می رویم، چراغ را خاموش می کنیم. اکثر مردم می توانند در نور کم بخوابند، اما با اینکه همه چیز در نور و تاریکی، یکسان و برابر است ولی تاریکی بهتر است.

پرده ‌های تیره و همچنین چشم بند ها، می توانند در این زمینه، کمک کننده باشند. هر دوی این ها، جلوی نور های اضافی محیط، از جمله راهرو، چراغ ‌های خیابان، و حتی ماه و ستاره‌ ها را می گیرند. آنها همچنین از ورود اشعه ‌های خورشید جلوگیری می کنند تا شما صبح زود از خواب بیدار نشوید. به علاوه، وقتی بیدار می شوید، پرده ‌ها را عقب می زنید و با نور شدید خورشید مواجه می شوید که با وارد آوردن یک شوک به بدن، باعث بیدار شدن شما می شود.

آباژورها می توانند به ملایم شدن نور اتاق خواب کمک کنند و باعث شوند احساس آرامش بیشتری داشته باشید. با  نصب لامپ های کوچک که نور کمی دارند، شما قادر خواهید بود به تدریج  نور و روشنایی اتاق خواب خود را کاهش دهید، مانند غروب خورشید.

در صورت امکان، از لامپ ‌های کم‌ مصرف باید در اتاق ‌خواب خود استفاده کنید و لوازم الکترونیکی محرک را باید از اتاق خواب، خارج کنید.

لوازم الکترونیکی و نور آبی

چرا لوازم الکترونیکی تا این حد برای خواب مضر و مخرب هستند؟ لوازم الکترونیکی مانند تلویزیون، تلفن‌ های هوشمند و ساعت ‌های زنگ دار دیجیتالی، همگی دارای نور آبی زیادی هستند. نور آبی قوی‌ ترین طول ‌موج را دارا می باشد و در نتیجه بیشترین آسیب را به تولید ملاتونین می رساند.

ملاتونین، هورمونی است که مسئول خواب است. با غروب خورشید، مغز شما تولید ملاتونین را شروع می کند. روشن کردن چراغ ‌ها و استفاده از وسایل الکترونیکی باعث می شود که مغز شما فکر کند که هنوز روز است، بنابراین تولید ملاتونین را به تاخیر می ‌اندازد و شما را بیشتر بیدار نگه می دارد. به همین دلیل است که لوازم الکترونیکی باید از اتاق خارج شوند.

اگر شما باید لوازم الکترونیکی خاصی را در اتاق‌ خواب خود نگه دارید، راه هایی برای به حداقل رساندن قدرت نور و تاثیر آن بر توانایی شما برای خوابیدن وجود دارد.

اگر از تاریکی می ترسید و یا  اغلب در طول شب از خواب بیدار می شوید و نیاز دارید که ببینید کجا می روید، از چراغی استفاده کنید که به جای نور آبی، نور قرمز داشته باشد. روشن کردن چراغ اتاق، ساعت بیولوژیکی شما را مختل خواهد کرد و دوباره به خواب رفتن شما را با مشکل مواجه می کند. اجازه دهید که یک لامپ کوچک، شما را در طول مسیر هدایت کند.

اگر مطالعه کردن در شب را دوست دارید، به جای خواندن کتاب های الکترونیکی، کتاب‌ های کاغذی را انتخاب کنید. چراغ مطالعه با گردن تلسکوپی، به جای روشن کردن اتاق یا وارد کردن نور به چشمان شما، مستقیما نور را بر روی کتاب می اندازد. اگر خواندن کتاب های الکترونیکی را ترجیح می دهید، هنگام استفاده از آن در شب، فیلتر نور قرمز را روشن کنید.

روی صفحه ساعت زنگ دار خود را بپوشانید، هنوز برای بیدار کردن شما زنگ خواهد زد، اما نور ساعت، باعث قطع شدن تولید ملاتونین شما نخواهد شد.

فنگ شویی در اتاق خواب و انتخاب بهترین صدا برای خوابیدن

خانه ‌های مدرن، و به خصوص اتاق های خواب، به گونه ای ساخته نشده ‌اند که محیطی آرام و به دور از سر و صدا باشند. گاهی در خانه ‌های بزرگتر، معمار، اتاق ‌خواب ‌ها را از اتاق نشیمن، جدا می کند. اما به ندرت اتفاق می ‌افتد که مواد مورد استفاده برای ساخت این اتاق ‌ها، از موادی باشد که عایق صدا باشند.

علاوه بر این، بسته به کسب و کار و مشاغلی که در خیابان محل سکونت شما هستند و موقعیت اتاق ‌خواب، سر و صدای محله  نیز می تواند مهم باشد. کسانی که در خواب، خر و پف می کنند نیز می توانند مشکل ساز باشند.

محیط اتاق‌ خواب آرام ‌تر، کیفیت خواب شما را بهتر خواهد کرد. حتی اگر به اندازه کافی خسته باشید و در یک اتاق پر سر و صدا به خواب بروید، بعید است که خواب آرامی داشته باشید. سرو صدا، نوعی علامت هشدار دهنده به مغز شماست و شما را در مراحل اولیه یک خواب سبک نگه می دارد.

برای داشتن یک خواب واقعا خوب و سالم، نیاز داریم که در طول شب بخوابیم و یک خواب عمیق را تجربه کنیم. محصولات زیادی وجود دارند که می توانند از سر و صدا جلوگیری کرده و به شما کمک کنند تا به خواب بروید مانند قرار دادن یک قطعه لاستیک یا پنبه در گوش ( earplug ). سرو صدای سفید، به بسیاری از افراد کمک می کند تا به خواب بروند.

فنگ شویی در اتاق خواب

صدای سفید

برخلاف سر و صداهای عادی که به طور تصادفی تغییر می کنند، یک صدای ثابت محیط که از صدای سفید برگرفته می شود، برای خواب خوب است. محصولات صدای سفید به طور گسترده ای در دسترس هستند و ممکن است در برخی از اشکال، باعث غافلگیری شما شوند. برای مثال پنکه ها، دستگاه های مرطوب کننده محیط و سیستم ‌های تهویه همگی می توانند به عنوان صدای سفید عمل کنند.

دستگاه های  صدای سفید، بلندگو های کوچکی هستند که روی میز کنار تخت شما قرار می گیرند و صدای یکنواختی از صداهای سفید را پخش می کنند. برنامه ‌های صدای سفید در تلفن های هوشمند، در سال ‌های اخیر به طور فزاینده ‌ای محبوب شده ‌اند، زیرا آنها کتابخانه ‌های صوتی گسترده‌ای را ارائه می دهند که به طور منظم به روز رسانی می شوند و  شما نه تنها از انواع صدای سفید می توانید لذت می برید، بلکه آنها اغلب شامل صداهای محیط، موسیقی کلاسیک و صداهای طبیعی مانند صدای جریان آب و جیرجیرک‌ ها نیز هستند.

آیا تا به حال به این فکر کرده ‌اید که چرا در روزهای بارانی راحت تر به خواب می روید؟ صدای باران یک  صدای سفید است. باران هوا را تمیز می کند، بوی تازه‌ تری را برجا می گذارد و برخی افراد متوجه می شوند که راحت تر و آسان تر به خواب می روند. صدای آرام بخش باران را در اتاق‌خواب خود به یک فواره کوچک آب یا مجموعه ای از کتاب هایی که صدای طبیعی دارند،  تشبیه کنید.

فنگ شویی در اتاق خواب  و تاثیر تمیز کردن اتاق

هنگامی که محیط خواب ایده‌ آل خود را طراحی کردید، باید کاری انجام دهید تا آن را به همان شکل نگه دارید. تمیز نگه داشتن اتاق، برای سلامت جسمی و ذهنی شما مفید است.

همانطور که در بالا توضیح داده شد، دور ریختن لوازم اضافی، به کاهش اضطراب کمک می کند و  باعث می شود مسائل کمتری را از فشارهای روز دنیا، داشته باشید. به علاوه، یک محیط تمیز، ذهن شما را آرام می کند و باعث می شود که شب ‌ها نفس راحتی بکشید.

به طور منظم،جارو برقی بکشید و برای تمیز کردن اتاق، یک فیلتر تصفیه کننده هوا، خریداری کنید. کمی گرد و غبار، پوست و موی حیوانات خانگی، انگل‌ ها و مواد آلرژی زای دیگری وجود خواهند داشت که می توانند در تنفس شما اختلال به وجود بیاورند و در طول شب، شما را بیدار نگه دارند.

گیاهان نیز می توانند به تمیز نگه داشتن هوای داخل اتاق، کمک کنند و حس زندگی و انرژی آرام بخشی را به اتاق بیاورند. مطالعه هوای پاک ناسا، گیاهانی را معرفی می کند که بهترین کارایی را دارند و هوای داخل اتاق را تمیز می کنند و مواد شیمیایی سمی را از بین می برند.

حالا شما تمام چیزهایی که برای ایجاد یک محیط خواب مناسب مورد نیاز می باشد را در اختیار دارید. این قوانین فنگ شویی در اتاق خواب را اجرا کنید و از استراحت شبانه خود لذت ببرید.

به نظر شما کدام یک از این قوانین فنگ شویی در اتاق خواب می تواند بهترین تاثیر را بگذارد. داشتن خوابی راحت کمک می کند تا روز پر انرژی تری را شروع کنید. در مورد تجربیات و پیشنهادات خود با ما سخن بگویید.