بودایی ها از یک سری اشکال دستی روحانی و سبک مانند به نام مودراس (Mudras) در تمریناتشان استفاده می کنند. هر کدام از این اشکال معانی و دلایل خاصی دارند و بیشتر بودایی ها مجسمه ها و صنایع هنری در خانه شان با چنین مودراهایی نگهداری می کنند. بودایی ها معمولا هنگام مدیتیشن و یا انجام اعمال دیگر با دستانشان چنین اشکالی درست می کنند. از آن جایی که مجسمه ها، آویزهای دیواری، عکس ها و شمعدان ها مودراهای متفاوتی را نشان می دهند و جهت هماهنگ کردن و مدیریت انرژی در خانه استفاده می شوند، آثار هنری بودایی تاریخچه طولانی مدتی در تمرینات و اعمال فنگ شویی دارند. در این مقاله از بخش روانشناسی دکتر سلام، 10 مودرای معمول و معروف با توضیحات لازمه وجود دارند که هر کدام در ساختن یک فنگ شویی خوب در خانه ما را همراهی می کنند.

آبهایا: نداشتن ترس

آبهایا یک اصطلاح سانسکریتی است که از کلمه شجاعت معنی شده است. مودرای آبهایا کف دست راست به صورت باز و روبه بیرون در قسمت سینه یا کمی بالاتر است. اگر که به این شکل یا مودرا از بودا نگاه کنید، انرژی محافظت، آرامش، احساسی از قدرت و امنیت اعماق درون را حس خواهید کرد. مودرای آبهایا یک مضاف و دکور قدرتمند در فنگ شویی در هر خانه ای می باشد. بهترین مکان برای این مودرا نزدیک ورودی اصلی خانه یا حال پذیرایی می باشد.

استفاده از حرکات دست در فنگ شویی

دیانا: مدیتیشن

مودرای دیانا ( که به آن مودرای سامادی نیز گفته می شود ) شکل دستی است که انرژی مدیتیشن، تفکر عمیق و تمرکز با انرژی را افزایش می دهد. این شکل به صورت کف دستان به سمت بالا و روی هم در حالی که شصت ها به آرامی یکدیگر را لمس می کنند ساخته می شود. چرخش انرژی ایجاد شده توسط این شکل مثلثی  پاک کردن هرگونه نا پاکی و آلودگی را افزایش می دهد. تنها با نگاه کردن به این شکل از دست (سعی کنید تنهایی تمرین کنید) می توانید به انرژی صلح و آرامش درونی و عمیق متصل شوید. بهترین مکان ها برای عکس های مودرای دیانا در اتاق مدیتیشن، در وسط خانه و یا در اتاق مطالعه می باشد.

ناماسکارا: ستایش و درود

مودرای ناماسکارا (که به آن آنجالی مودرا نیز گفته می شود) شکلی از دست است که برای درود و خوش آمد گویی به شخصی دیگر با نهایت احترام و ستایش و پرستش الهی استفاده می شود. حالت خوش آمد گویی به شکل دعایی که از سمت قلب و یا چشم سوم می آید تعریف می شود. مودرای ناماسکارا به شکل کف دست های به هم چسبیده در قسمت قلب و یا در قسمت جلویی سر نشان داده می شود. این به آن علت است که تنها قلب و یا قسمت عمیق تر و روحانی تر یعنی چشم سوم است که می تواند واقعیت ما را نشان داده و این را تعریف کند که همگی از یک نور مشابه آمده ایم. گفته می شود که بودای حقیقی دیگر از چنین شکل دستی استفاده نمی کند، احتمالا به این علت است که هنگامی که نور و انرژی الهی را مشاهده می کنید دیگر احتیاجی به ستایش و پرستش برای آن نیست. بهترین مکان ها برای جایگذاری عکس ها و تصاویر مودرای ماناسکارا در اتاق غذا خوری، اتاق پذیرایی، اتاق کار و یا ورودی اصلی خانه می باشد.

بومیسپارسا: فراخواندن زمین به عنوان شاهد و گواه حقیقت

مودرای بومیسپارسا ترجمه و معنی سانسکریتی مانند لمس زمین یا فراخواندن زمین جهت گواه و شهادت حقیقت دارد. این شکل به این صورت شناخته می شود که کف دست چپ به سمت بالا و درون پاها قرار داشته و دست دیگر به سمت پایین و در حال تماس با زمین است.

گفته می شود دست های بودا هنگامی که در حال روشن گری بوده است مودرای بومیسپارسا را نشان می داده است. در هنگامی که دیو مارا قصد ایجاد فساد و تغییر عزیمت بودا را داشته است، گفته می شود که بودا زمین را لمس کرده و زمین را نشانه شهادت به پیروزی خود در برابر وهم و تاریکی نسبت داد.

بنابراین مودرای بومیسپارسا چیزی کمتر از یادبود و ذکر روشن فکری و روشن گری بودا نیست. بهترین جای گذاری تصاویر مودرای بومیسپارسا در فنگ شویی عبارت از وسط خانه، ورودی اصلی و یا راهرو می باشد.

وارادا: رحمت، خلوص و بر آورده شدن خواسته

مودرای وارادا تعریف و توضیحی از رحمت، آزادی و درخواست استقبال می باشد. این مودرا به این صورت شکل می گیرد که دست چپ به بیرون دراز و اشاره به سمت پایین با کف دست باز به سمت بیرون است. عموما این مودرا با دیگر مودرا ها به صورت تلفیقی دیده می شود مانند بومیسپارسا یا آبهایا. این مودرا اعطای بخشش نیز نامیده می شود چرا که می توان انرژی با کیفیت و بسیار بالایی را که فرد روشنگر به ما می بخشد را دریافت کنیم. در بیشتر مواقع اشکال مقدسی را در کف دست بودا مانند ماندالا وبا یک چشم مشاهده می کنیم. این نشان دهنده انرژی پاک و بسیار قوی می باشد که از شخص روشن فکر سرچشمه گرفته و به دستان او جاری می شود. بهترین مکان جهت نگهداری و فنگ شویی بودا که مودرای وارادا را نشان می دهد قسمت شمال غربی خانه یا دفترتان می باشد.

کارانا: دفع و خارج کردن انرژی های منفی

مودرای کارانا انرژی بسیار قوی که قادر به خارج کردن انرژی منفی می باشد را تشریح می کند. این نشانه دست به نام دفع شیطان نیز شناخته می شود. شما می توانید انرژی کاملا مشخص و متمرکزی را با مشاهده این شکل از دست احساس کنید.

این شکل به این صورت است که دست باز و انگشتان به بالا اشاره دارند در حالی که انگشتان وسط تا شده و شسصت ها  سر انگشتان وسط را لمس می کنند. در صورتی که تصویری از مودرای کارانا دارید از مکان درست آن اطمینان کامل حاصل کنید. قرار نیست که آن را روبه روی درب ورودی و یا در اتاق کودک و خودتان بگذارید (به علت این که می تواند انرژی مستقبلی را داشته باشد). بهترین مکان برای قرار دادن این مودرا در قسمتی از خانه می باشد که دارای مشکل است مانند پنجره ای که رو به یک کوچه کم انرژی باز می شود.

واجراپراداما: اعتماد به نفس

معمولا به عنوان مودرای اعتماد به نفس شناخته و تشریح می شود. این نشانه باعث افزایش بسیار زیاد اعتماد به نفس می شود. کلماتی که هنگام مشاهده این مودرای بسیار زیبا که به شکل دو دست ضربدری روی قلب قرار گرفته به ذهن فرد می رسد عبارت است از: من با آرامش می آیم چون که من خود آرامشم. در برخی تصویرات انگشتان در هم آمیخته و شصت ها به سمت استخوان ترقوه می باشد.

مودرای واجراپراداما انرژی بسیار زیبای طلایی و رودی درخشان، که التیام بخش و همیشگی است را می بخشد. این شکل نه تنها اعتماد به نفس فردی را بالا می برد بلکه در مقیاس جهانی نیز اثربخش است و انرژی الهی را به همه می بخشد. هنگامی که این اعتماد و راحتی برپا می شود قلب بهترین و قوی ترین برقرار کننده ارتباط می شود. این همان چیزی است که این مود را عمل می کند، برقراری و ایجاد کردن اعتماد و آرامش قلبی. بهترین جای گذاری تصاویر مودرای واجراپراداما در فنگ شویی در مرکز خانه، اتاق پذیرایی و ورودی اصلی می باشد.

ویتارکا: آموزش نحوه سخن گفتن

مودرای ویتارکا نمادی است که منتشر کننده انرژی به عنوان آموزش سخنرانی و بحث و گفت و گوی مودبانه است. این مودرا به این گونه است که کف دست باز و هم سطح سینه قرار گرفته و شصت نوک انگشت سبابه را لمس می کند. این نماد حسی مانند انتقال انرژی آموزش به خصوص بدون کلمه و ایجاد جریانی ممتد از انرژی و اطلاعات را منتقل می کند. با شباهت به مودرای آبهایا، انرژی تولید شده از این نماد دستی اجازه انتقال دانش و انرژی به صورت حفاظت شده و بدون ممانعت توسط ترس را می دهد. بهترین مکان جهت نگه داری از تصاویر این مودرا در فنگ شویی در دفتر خانگی، کتابخانه یا اتاق مطالعه می باشد.

دهارماچاکرا: چرخش دهارما (نظم کیهانی)

مودرای دهارماچاکرا انرژی مداوم و سمبلی از چرخ کیهان و نظم عالم هستی را تشریح می کند. دست ها هم سطح قلب قرار گرفته و انگشتان اشاره و شصت ها دو دایره را تشکیل می دهند (مانند مودرای ویتارکا). کف دست راست به سمت بیرون بوده و دست چپ به سمت قلب اشاره دارد. دایره ها نشان دهنده چرخ دهارما می باشد. این مودرا با اولین موعظه و آموزش بودا شناخته می شود. این نماد این حقیقت را نشان می دهد که آموزش در چرخه کیهانی از کجا می آید و به کجا می رود، مرکز قلب. بهترین مکان قرار گذاری تصویر بودا که نشان دهنده مودرای دهارماچاکرا می باشد در دفتر خانگی و یا اتاق پذیرایی می باشد.

استفاده از حرکات دست در فنگ شویی

اوتارابودی: روشنگری عالی

مودرای اوترابودی به نام مودرای روشن فکری یا روشنگری عالی نیز شناخته می شود. انگشتان اشاره یک دیگر را لمس کرده و به سمت بالا قرار می گیرند و هشت انگشت دیگر در هم آمیخته هستند. این نماد دستی باعث ایجاد احساس یگانگی غیر قابل گسستن می باشد همان گونه که شخص توسط یک منبع روشن می شود. انجام مودرای اوترابودی طی چند دقیقه یک تغییر کاملا قابل فهم و در عین حال نا محسوس در انرژی کلی بدن ایجاد می کند. بهترین مکان قرار دادن تصویر مودرای اوترابودی در قسمت شمالی یا جنوبی خانه ویا دفتر می باشد. همچنین می توانید از آن در نقطه ای برجسته از اتاق پذیرایی با انرژی بالا استفاده کنید.