بیماری سپسیس (مسمومیت خون) یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که به علت پاسخ بدن به سم عفونت ایجاد می شود. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مواد شیمیایی مضر آزاد شده در جریان خون باعث تولید التهاب در تمام بدن شوند. این پاسخ التهابی به بافت های سالم بدن آسیب می رساند و در ادامه منجر به آسیب دیدن اندام ها خواهد شد. اکثر موارد، سپسیس ناشی از عفونت های حاصل از باکتری ها هستند. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی بیماری سپسیس می پردازیم. گاهی اوقات، شرایط وخیم بیماری سپسیس باعث به وجود آمدن شوک و در نتیجه کاهش سطح فشار خون می شود. احتمال این بیماری در بزرگسالان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر است.

دلایل بیماری سپسیس (Sepsis) چیست؟

بیماری سپسیس به دلیل وجود عفونت در بدن رخ می دهد. این عفونت می تواند به قسمت های خاصی از بدن منتقل شود و یا سیستم ایمنی بدن را با گسترش در همه‌ اندام ها تضعیف کند. مکان های رایج عفونت شامل دستگاه ادراری، شکم، لگن و ریه ها می باشند. بیماری سپسیس به خاطر میکروب ها از قبیل باکتری، ویروس و قارچ ها ایجاد می شود. بیماری هایی از قبیل ذات الریه، عفونت های بافتی و آپاندیس هم می توانند دلایل ایجاد سپسیس باشند. البته سپسیس ممکن است ناشی از عوارض بعد جراحی هم باشد.

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

بیماری سپسیس

میکروب هایی که معمولا عامل ابتلا به عفونت هستند و با پیشرفت خود بیماری سپسیس را ناشی می شوند، عبارتند از: اشریشیا کُلای (Escherichia coli)، استافیلوکوکوس اورئوس و برخی از انواع خاص باکتری استرپتوکوک.

نوعی از قارچ های انگلی مرسوم هم می توانند باعث ایجاد بیماری سپسیس شوند. سموم یا تعداد زیادی باکتری که به شکل مستقیم یا غیر مستقیم به داخل جریان خون راه می یابند، ایجاد عفونت می کنند.

نشانه های بیماری سپسیس

نشانه ها و علائم بیماری سپسیس شامل موارد زیر می شوند:

1) تب شدید

2) افزایش ضربان قلب (بیش از نود تپش در دقیقه)

3) لرز

4) تنگی نفس

5) درد شکم

6) تشنج

7) تعرق غیر عادی

8) کاهش سطح پلاکت خون

9) تغییر رنگ پوست

10) سرگیجه

11) لکنت زبان

12) کاهش دفع ادرار

13) از دست دادن هوشیاری

بیماری سپسیس

عوامل خطراین بیماری

در زیر مواردی که باعث افرایش خطر ابتلا به این بیماری می شود آورده شده است:

1) سن: کودکان و سالخوردگان در معرض بیشترین خطر ابتلا به بیماری سپسیس هستند.

2) سیستم ایمنی ضعیف: بیمار با سیستم ایمنی ضعیف، مخصوصا افرادی که به ایدز مبتلا هستند و یا به خاطر سرطان تحت شیمی درمانی قرار دارند، بیشتر در معرض خطر هستند.

3) دستگاه های الحاقی: افرادی که به دستگاه های پزشکی مانند لوله های تنفسی و یا قطع کن های جریان ادراری متصل هستند، در خطر ابتلا به بیماری سپسیس قرار دارند.

4) آسیب یا زخم: افراد مبتلا به زخم یا آسیب در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری سپسیس هستند.

5) بیماری های مزمن: افراد مبتلا به بیماری های خاص از قبیل سرطان، دیابت، آسم و بیماری های کلیوی و کبدی، مستعد ابتلا به بیماری سپسیس هستند.

6) جراحی: افرادی که به تازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان تحت نظر هستند تا بهبود یابند، در معرض خطر بیماری سپسیس قرار دارند.

7) داروها: بیمارانی که داروهایی استفاده می کنند که موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود و یا کسانی که داروهای مربوط به جلوگیری از رد پیوند اعضا را مصرف می کنند.

8) بیماری مرگ بافت یا فاشئیت نکروزان: افراد مبتلا به این بیماری در معرض بیشترین خطر ابتلا به بیماری سپسیس هستند.

بیماری سپسیس

عوارض بیماری سپسیس

بیماری سپسیس می تواند جریان خون ورودی به اندام های بدن از قبیل مغز، قلب و کلیه را کاهش دهد. سپسیس شدید عوارضی از جمله موارد زیر را خواهد داشت:

1) سندرم درد تنفسی حاد: بیماری سپسیس مانع از رسیدن اکسیژن به ریه ها و خون خواهد شد، که خطر ابتلا به آسیب های ریوی دائمی را در پی دارد.

2) شوک سپتیک: بیماری سپسیس می تواند فشار خون در بدن را کاهش دهد. سمومی که توسط این باکتری ها منتشر می شوند فشار خون را کاهش خواهند داد و به بافت های بدن آسیب می رسانند و همچنین موجب آسیب به اندام ها می شوند.

3) اختلال در ارگان های بدن: در موارد شدید، بیماری سپسیس می تواند منجر به اختلال در چندین عضو بدن همچون ریه ها، کلیه ها و نارسایی های کبدی شود.

بیماری سپسیس

تشخیص این بیماری

به منظور تشخیص بیماری سپسیس، پزشک ابتدا علائم و سابقه پزشکی بیمار را بررسی می کند. برخی از علائم همچون تب، فشار خون پایین و مشکلات تنفسی ممکن است به خاطر عوامل دیگری اتفاق افتاده باشند. که به همین دلیل تشخیص دقیق در این مرحله مشکل خواهد بود. پزشک آزمایشات زیر را به منظور تشخیص بیماری سپسیس تجویز می کند:

1) آزمایش خون: نمونه خونی از بیمار برای شناسایی شواهدی از قبیل عفونت، عدم تعادل الکترولیت، سطح بالای آنزیم های خاص و مشکلات لخته شدن خون، گرفته شده و مورد آزمایش قرار می گیرد. همچنین، سطح پروتئین منفعل C به منظور شناسایی علائم التهاب بررسی می شود.

2) آزمایش ادرار: نمونه ادرار از بیمار گرفته می شود و به منظور تشخیص علائم عفونت ادراری مورد آزمایش قرار می گیرد. همچنین ممکن است پزشک آزمایش کشت ادارار را هم به منظور شناسایی عامل عفونت تجویز کند.

3) آزمایش پرو کالسی تونین (Procalcitonin) یا (PCT): این تست، یک آزمایش به منظور تایید عفونت لوزالمعده است. افزایش سطح پرو کالسی تونین (نوعی هورمون خاص) در خون نشان دهنده وجود عفونت ناشی از باکتری خواهد بود.

4) عکس برداری: این امکان وجود دارد که پزشک به منظور تایید علت اصلی بیماری یکی از آزمایش های زیر را تجویز کند.

  • اشعه ایکس: تصویر برداری از قفسه سینه به کمک اشعه ایکس به تشخیص دقیق مشکلات ریوی کمک خواهد کرد.
  • سنوگرافی: به منظور بررسی وجود عفونت در کیسه صفرا و تخمدان ها، سنوگرافی تجویز می شود.
  • سی تی اسکن: برای عکس برداری مقطعی از اندام های داخلی مانند آپاندیس و پانکراس، سی تی اسکن تجویز انجام می شود.
  • ام آر آی: برای عکس برداری از بافت های نرم بدن از ام آر آی هم استفاده می شود. البته تصاویر گرفته شده با این روش دارای کیفیت و دقت بالاتری هستند.

بیماری سپسیس

درمان بیماری سپسیس

درمان بیماری سپسیس به مکان عفونت، علت اصلی ابتلا به بیماری و سطح آسیب بافتی ناشی از آن، بستگی دارد. روش های درمانی شامل موارد زیر هستند:

1) داروها: در اغلب موارد بیماری سپسیس، بیمار نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد و باید آنتی بیوتیک های درون رگی قوی تزریق شود. اگر بعد از تزریق آنتی بیوتیک به بیمار فشار خون همچنان پایین بود، پزشک دارویی برای انقباض رگ های خونی و بالا بردن فشار خون تجویز می کند.

2) سایر مداخلات درمانی: علاوه بر آنتی بیوتیک ها، استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی به منظور تقویت و حمایت از ریه ها انجام می شود. همچنین اگر کلیه ها نتوانند به خوبی خون را تصفیه کنند، پزشک دیالیز کلیوی را تجویز خواهد کرد.

3) جراحی: به منظور حذف مجموعه سلول های عفونی (آبسه) عمل جراحی انجام می شود.

بیماری سپسیس

برخی سوالات متداول

1) آیا هر زخم کوچکی در هر قسمت از بدن بیماری سپسیس به وجود می آورد؟

بله. یک عفونت موضعی می تواند موجب بیماری سپسیس شود. گاهی اوقات، ترک های کوچک روی پوست می توانند باعث ورود باکتری ها به داخل پوست شوند که منجر به انتقال آن ها به سیستم گردش خون خواهد شد. این موضوع موجب آزاد شدن مواد شیمیایی مضر می شود و بدن با ایجاد التهاب پاسخ خواهد داد.

2) آیا بیماری سپسیس برای زنان باردار یک مشکل حاد است؟

بیماری سپسیس در زمان بارداری یا پس از تولد کودک ایجاد می شود، که با نام بیماری سپسیس دوران بارداری شناخته می شود. بدن زنان در دوران بارداری تغییرات زیادی از خود بروز می دهد و این امر درمان عفونت را مشکل می کند. همچنین توانایی بدن برای مقابله با عفونت ها در دوران بارداری کاهش می یابد، که منجر می شود ریه ها ، قلب و کلیه ها بیشتر کار کنند. با توجه به این شرایط در زمان بارداری تشخیص و درمان عفونت بسیار مشکل خواهد بود.