آیا می دانید روش های سالم ماندن در مسافرت چیست و چگونه می توانید خود را از بیماری های واگیردار در کشورهای خارجی مصون بدارید؟ در بخش اول مقاله روش های سالم ماندن در مسافرت را بشناسید! به بررسی چند بیماری واگیردار در سفر پرداختیم و راه های مصونیت از آن را مورد بررسی قرار دادیم. در قسمت دوم این مقاله از بخش عمومی دکتر سلام، به بررسی چند بیماری رایج دیگر که در سفر شما را تهدید می کند می پردازیم.

سالم ماندن در مسافرت – اقدامات احتمالی در مقابل مالارایا

مالاریا یک نوع بیماری است که توسط پشه ها به وجود می آید و این بیماری در جنوب صحرای آفریقا شایعتر است، اما در بخش هایی از آسیای جنوبی و آمریکای جنوبی نیز رخ می دهد. اگر شما به آن بخش از جهان سفر می کنید، با پزشک خود در مورد مزایا و معایب داروهای پیشگیری از مالاریا مشورت کنید. کارهای هوشمندانه ای که می توانید با آن از نیش این پشه ها جلوگیری کنید شامل: استفاده از مواد مخدر مضر برای پشه ها، پوشیدن لباس هایی با شلوار و آستین های بلند در خارج از منزل و خوابیدن در پشه بندهای توری و استفاده از حشرع کش ها است.

سالم ماندن در مسافرت

سالم ماندن در مسافرت – هشدارهایی در مورد تب دنگو

تب دنگو شایعترین علت تب در مسافرانی است که از جزایر کارائیب، آسیای جنوب مرکزی و آمریکای مرکزی است. درحالیکه در اکثر موارد علائم خفیف هستند، برخی از افراد مبتلا به تب دنگو علائم جدی مانند خونریزی دارند. واکسنی برای این بیماری وجود ندارد اما شما می توانید با حفاظت خود از نیش پشه ها، شانس خود را کاهش دهید.

اقدامات احتیاطی در مقابل سل

مرض سل بیشتر در آسیا و کشورهای جنوب صحرای آفریقا رایج است، هرچند که این بیماری در سراسر جهان نیز یافت میشود و راه گسترش آن از طریق سرفه افراد مبتلا به آن است. مسافرانی که وقت زیادی را به صورت کار داوطلبانه در بیمارستان ها، زندان ها یا پناهگاه های افراد بی خانمان صرف می کنند، شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری سل دارند. اگر شما فکر می کنید که در معرض آلودگی قرار گرفته اید، مهم است که یک آزمایش انجام دهید. درمان سریع، کلید اصلی برای پرهیز از ایجاد مشکلات است.

سالم ماندن در مسافرت – اقدامات احتیاطی در مقابل بیماری سالک

خوابیدن در شنزار ساحل می توانید خیلی عاشقانه باشد… تا زمانیکه شما در مورد مگس شن و ماسه فکر نکنید. گزش می تواند یک بیماری به نام سالک ایجاد کند. شایعترین نوع این بیماری در قسمت هایی از خاورمیانه، آسیا، آفریقا و آمریکای مرکزی و جنوبی وجود دارد که سبب ایجاد زخم ها و مشکلات پوستی می شود. برای جلوگیری از گزش توسط این موجودات سعی کنید که از غروب آفتاب تا سحر در کنار شن زار قرار گیرید و زمانیکه در ساحل و شنزار هستید از پیراهن، شلوار و جوراب و لباس های آستین بلند استفاده کنید. همچنین بسته های اسپری و تخت های مشک نیز می توانند کمک کننده باشند.

سالم ماندن در مسافرت

احتیاط در مورد بیماری فیلاریازیس

فیلاریازیس لنفاوی ناشی از یک کرم کوچک انگلی است که از طریق نیش های پشه گسترش می یابد. این بیماری بر میلیون ها نفر در آسیا، آفریقا و غرب اقیانوس آرام تاثیر می گذارد  و در آمریکا این بیماری در هائیتی، جمهوری دومینیکن، گویان و برزیل شایع است. افرادی که اقامت کوتاه مدتی در این مناطق دارند، خطر کمتری برای ابتلا به این بیماری دارند اما پیشگیری از گزش توسط این پشه ها حرکت هوشمندانه ای است. استفاده از مواد دفع کننده، پوشیدن لباس هایی با شلوار و آستین های بلند و استفاده از پشه بند ها بسیار ضروری است.

تشخیص بیماری ساس و سالم ماندن در مسافرت

ساس ها انتخاب مشخصی برای هجوم به مکان هایی که در آنها حضور دارند، ندارند و ممکن است که در تختخواب های هتل ها و استراحتگاه های پنج ستاره نیز وجود داشته باشند. آنها سبب ایجاد نیش زدگی های قرمز و خارشدار بر روی صورت، گردن، بازوها، دست و سایر قسمت های بدن می شود که این علائم می توانند تا دو هفته طول بکشند. برای یافتن سریع تر آنها به دنبال حشره های کوچک در بین چین های تشک و یا ملافه، لکه های زرد رنگ بر روی تشک و بوی شیرین باشید.

سالم ماندن در مسافرت

جلوگیری از اسهال در مسافرت

اسهال مسافرین یکی از مهمترین بیماری های مربوط به سفر است که بیشتر از نیمی از مسافران کشورهای خارجه را تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که از آمریکای لاتین، خاورمیانه، آفریقا و آسیا دیدن می کنند، افراد بیشتری دارد که به اسهال دچار شوند که این بیماری به ندرت جدی است و تقریبا همیشه به طور خود به خودی از بین می رود. با این حال، شما می توانید اقدامات لازم را برای جلوگیری از آن انجام دهید که این کار می تواند از ابتلا به بیماری های وخیم تر مانند وبا جلوگیری شود. سازمان CDC توصیه می کند که از نوشیدن آب های مشکوک به آلودگی، مواد عذایی فروخته شده توسط فروشندگان خیابانی، گوشت و غذاهای دریایی خام و نوشیدنی ها، میوه ها و سبزیجات آلوده پرهیز کنید.

اقدامات لازم در مورد مصرف میوه ها و سبزیجات چیست؟

با انجام چند گام مهم ایمنی، می توانید از خوردن میوه ها و سبزیجات در هنگام مسافرت لذت ببرید. از مصرف میوه ها و سبزیجات خام دوری کنید، مگر اینکه خودتان آن را با دقت شسته باشید. یک روش خوب این است که آنها را بجوشانید، بپزید و یا پوستشان را بگیرید. همچنین به دنبال سالادهایی باشید که با آب شرب شسته شده باشد و یا اسموتی هایی را بنوشید که از یخ سالم و خالص درست شده باشد.