انواع صدمات و آسیب های احتمالی مچ پا چیست؟ چگونه میتوان ان را درمان کرد؟ یکی از مهمترین قسمت های بدن، پا است که بیشترین احتمال آسیب را نیز دارد. مچ پا به دلیل نزدیکی با زمین و همچنین بیماری های مختلف ممکن است بیشترین احتمال آسیب را داشته باشد. عوامل مختلفی وجود دارند که سبب بیماری و صدمه مچ پا می شود که در ادامه به آنها اشاره شده است. در این مقاله از بخش ارتوپدی دکتر سلام به بررسی انواع صدمات مچ پا و راه های درمان آنها می پردازیم.

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردن مچ پا باعث آسیب دیدن لایه ای در بافت ها می شود که استخوان های مچ پای شما را کنار هم نگه می دارد و به آن رباط گفته می شود. این اتفاق اغلب زمانی می افتد که پای شما شدیدا به یک سمت چرخیده می شود و در این حالت مچ پای شما ممکن است کبود و یا متورم شود و نتوانید وزن خود را بر روی آن بگذارید و بلند شوید.

مچ پا

در این شرایط روش RICE  می تواند بهترین راه درمان باشد:

  • استراحت کردن
  • کمپرس یخ به مدت 20 دقیقه
  • بستن و محکم نگه داشتن آن با یک باند
  • بالا نگه داشتن مچ پا (بالاتر از قلب)

پیچ خوردگی خفیف در کمتر از چند روز بهتر خواهد شد اما اگر بدتر شود، پزشک ممکن است آن را آتل بندی کند و یا برای شما فیزیوتراپی تجویز کند.

آرتریت روماتوئید مچ پا

سیستم ایمنی بدن شما در حالت عادی با میکروب ها مبارزه می کند، اما گاهی اوقات به مفاصل شما حمله می کند که پزشکان این مشکل را به عنوان آرتریت روماتوئید تشخیص می دهند که معمولا این بیماری مفاصل شما را در هر دوطرف بدن تحت تاثیر قرار می دهند. اگر شما به این بیماری مبتلا باشید، هردو مچ پای شما احتمال آسیب دیدن را دارند. درد، تورم و احساس سفتی و کرختی در انگشتان پا و قسمت جلوی پا شروع می شود و به آرامی به سمت مچ پا حرکت می کند. تمرین کردن از جمله فیزیوتراپی، می تواند به شما کمک کند. همچنین ممکن است پزشک شما استفاده از کفش های خاص را به شما پیشنهاد دهد و یا برای تسکین درد و تورم، دارو تجویز کند.

مچ پا

بیماری لوپوس

این بیماری خود ایمنی سبب می شود که بدن شما به بافت های سالم حمله کند. این بیماری می تواند به طور مستقیم مچ پای شما را تحت تاثیر قرار دهد و یا سبب ایجاد مشکلات کلیوی شود که در این صورت باعت تجمع مایع در مفصل های شما می شود. هیچ درمانی برای لوپوس وجود ندارد اما پزشم می تواند داروهایی برای کنترل آن به شما بدهد. همچنین رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می تواند به شما کمک کنند.

آرتروز مچ پا

مفصل جایی است که دو استخوان به همدیگر می رسند و غضروف ها قسمت انتهایی هر استخوان را برای ایجاد یک لایه نرم، پوشش می دهند. با گذشت زمان این پوشش از بین می رود و در این صورت استخوان ها بر روی یکدیگر ساییده می شوند که این می تواند به درد، سفتی و از دست دادن حرکت منجر شود. پزشک شما ممکن است داروهای ضد التهابی و استروئیدی را برای کاهش تورم، براکت هایی برای ثابت نگه داشتن مچ پا و فیزیوتراپی را به عنوان تمرینات تقویتی به شما توصیه کند و یا ممکن است نیاز به جراحی وجود داشته باشد.

بیماری نقرس

انگشت بزرگ پای شما رایجترین محل برای حمله بیماری نقرس است اما می تواند روی مچ پای شما نیز تاثیر بگذارد. این اتفاق هنگامی می افتد که زائداتی به نام اسید اوریک به بلورهای سوزنی شکل تغییر شکل می دهند و در مفاصل شما تجمع می کنند و سبب ایجاد درد شدید و تورم می شود. پزشک شما می تواند برای درمان این حمله ها دارو تجویز کند. علاوه بر این شما نیاز به استراحت دارید. رژیم غذایی مخصوص بیماران نقرسی و عادت های ورزشی خوب می توانند حملات و مشکلات دیگر را کمتر کنند.

مچ پا

صافی کف پا

قوس پا فضای بین پاشنه پا و قسمت توپ مانند پای شما است. در حالت ایستاده باید یک قسمت توخالی در این ناحیه ایجاد شود اما اگر کف پای شما صاف باشد، می تواند منجر به آسیب و سایش شود. این بیماری که ممکن است مسری باشد، معمولا بدون درد است اما مچ پای شما می تواند آسیب ببیند و یا تحریک شود. کفی های کمکی و کفش های مجهز می تواند به شما کمک کنند و به عنوان فیزیوتراپی عمل کنند.

شکستگی مچ پا

سه استخوان تیبیا (شینبون)، فیبولا و تالوس مچ پای شما را تشکیل می دهند. ترک و شکستگی در یکی از این استخوان ها سبب درد، کبودی و ورم می شود. شما ممکن است با مچ پای شکسته قادر به راه رفتن باشید اما قطعا آسان نخواهد بود. در این حالت پای خود را با یخ بپوشانید و محکم نگه دارید تا زمانیکه پزشک آن را معاینه کند زیرا پزشک بهترین نوع درمان را انتخاب خواهد کرد. او ممکن است که یک اسپلینت و یا آتل به شما بدهد تا استخوان ها را ثابت نگه دارد. در برخی از موارد نیز ممکن است به عمل جراحی نیاز باشد.

آشیل تندینیس

یک کشش سخت و ناگهانی می تواند سبب ایجاد پارگی کوچک در تاندون آشیل که عضلات ماهیچه ی پا را به پاشنه متصل می کند، شود. در این حالت مچ پای شما ممکن است ورم کند و یا احساس گرما و تحریک پذیری درست در بالای پاشنه ایجاد شود. داروهای ضد التهاب می تواند درد را تسکین درد اما استراحت درمان مهم و کلیدی است. کشش و بلند کردن پاشنه به شما کمک می کند اما لازم است در گام اول به پزشک یا ارتوپد مراجعه کنید.