موفقیت چیزی است که هر کسی برای رسیدن به آن تلاش می کند اما آیا رسیدن به هدف خیلی سخت است؟ افراد تشنه موفقیت (overachiever)، کسانی هستند که کارهای مهمی انجام می دهند اما حس می کنند که هنوز هم احتیاج به انجام کارهای بیشتری دارند. با این که این افراد موفقیت بیشتری از سایر افراد معمولی به دست می آورند اما هیچ وقت راضی نمی شوند و همیشه تلاش می کنند که بیشتر به دست بیاورند. با این که این رفتار آن ها می تواند باعث موفقیت های آموزشی و کاری شود، اما می تواند سبب عدم توازن در زندگی فرد نیز گردد. در این مقاله از بخش روانشناسی دکتر سلام به بررسی ویژگی های افرادی می پردازیم که تشنه موفقیت هستند.

تشنه موفقیت بودن چیست؟

افرادی که تشنه موفقیت هستند، معمولا نیازهای خود، خانواده و دوستان را برای رسیدن به موفقیت نادیده می گیرند. پیشرفت و موفقیت در بسیاری از موارد جنبه مثبتی دارند. به علاوه، چه کسی است که از رسیدن به اهدافش بدش بیاید؟ مشکل این افراد این است که به ازای هر چیزی تنها می خواهند به اهداف خود دست پیدا کنند. این افراد معمولا سلامت، شادی و روابط خود را برای رسیدن به هدفی که همیشه جلوتر از آن ها در حال حرکت است، قربانی می کنند.

تشنه موفقیت

چگونه باید این موضوع را تعریف کرد و آیا موفقیت و تلاش خیلی زیاد می توانند سبب افراط شوند؟ در حالی که هیچ تعریف دقیقی وجود ندارد، بسیاری از افراد اظهار می کنند که مشکل در موفقیت نیست. مشکل در ابزاری است که برای رسیدن به سطحی از موفقیت که مشکل برانگیز است، استفاده می شود.

 اگر کسی ارزش خود را تنها بر اساس موفقیت هایش بسنجد، این نشانه واضحی است که نشان می دهد که فرد برای رسیدن به موفقیت افراط می کند. زمینه های مختلفی وجود دارند که افراد تشنه موفقیت ، الگوهای رفتاری مشکل برانگیزی از خود نشان می دهند، برخی از این موقعیت ها شامل موارد زیر هستند:

تشنه موفقیت در مدرسه

در موقعیت های آموزشی، افراط کنندگان در موفقیت معمولا دانش آموزانی در نظر گرفته می شوند که خیلی بیشتر از سطحی که از سن آن ها انتظار می رود، عمل می کنند. این افراد معمولا نقطه مقابل تفریط کنندگان در موفقیت هستند که این افراد معمولا کمتر از حدی که از آن ها انتظار می رود، عمل می کنند.

هر دوی این کلمات در موقعیت های آموزشی استفاده می شوند اما استفاده از آن ها کمی بحث برانگیز است. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که دانش آموزان با هر یک از این خصوصیات روی نحوه رفتاری که در محیط آموزشی با آن ها می شود، تاثیر گذارند، به علاوه روی عملکرد آن ها در محیط آموزشی نیز تاثیر زیادی دارد.

انتظار معلمان از افرادی که به عنوان افراط کنندگان در موفقیت در نظر گرفته می شوند، بیشتر است؛ این در حالی است که افراد تفریط کننده در امر موفقیت ممکن است که از حمایت و راهنمایی لازم در مدرسه برخوردار نشوند.

کار

افراد تشنه موفقیت ، تمایل دارند که در زندگی کاری خود بسیار موفق باشند که به این افراد معتاد به پرکاری نیز گویند. در نقش های مدیریتی، این افراد بسیار سخت گیر و دیکتاتور هستند زیرا از افراد گروه انتظار بسیار بالایی دارند. این افراد سعی می کنند خود را همیشه در سطح بالایی نگه دارند و سعی دارند تمام این موارد را روی کسانی که زیردستشان هستند نیز پیاده کنند.

افراد گروه از افرادی که در موفقیت افراط می کنند، انتظار دارند که طبق اصول اخلاقی رفتار کنند اما با انتظارات سنگینی که رهبر و مدیر از آن ها دارد، خسته می شوند. با این که افراد افراط کننده در موفقیت در بسیاری از موارد به موفقیت دست می یابند اما تمایل آن ها به کار زیاد می تواند در طولانی مدت، نتیجه عکس دهد.

تلاش برای نگه داشتن سطح بالای نتیجه و عملکرد می تواند در طولانی مدت خسته کننده و غیر ممکن باشد. هنگامی که فرد افراطی در موفقیت به نقطه ای بر خلاف میلش می رسد، پذیرش شکست یا باخت برای او دشوار خواهد شد.

تشنه موفقیت در موقعیت های دیگر

تنها در مدرسه و محل کار نیست که افراط در موقعیت دیده می شود. افراد در موقعیت های مختلف این رفتار را نشان می دهند. تلاش برای کامل بودن در نقش والدین، در انجام کارهای خانه و سرگرمی موقعیت هایی هستند که افراط در موفقیت در آن ها به چشم می خورد.

برای مثال، یک فرد افراطی در موفقیت که در گروه های ورزشی جمعی شرکت می کند؛ این نقش را از سایر افراد گروه جدی تر می گیرد و تمام تلاش خود را می کند که عملکرد وی از تمام افراد تیم بهتر باشد.

تشنه موفقیت

موفقیت بالا در برابر تشنگی موفقیت

چه چیزی سبب تمایز افراد افراطی در موفقیت و افرادی که عملکرد خوبی دارند می شود؟ آیا این دو کاملا متفاوتند؟ افراد افراطی در موفقیت بیشتر روی تمام کردن یک کار تمرکز می کنند و به هدف از انجام کار توجه خاصی ندارند.

 موفقیت و دستاورد، به معنای رسیدن به هدف است، این کلمه از یک کلمه قدیمی فرانسوی به معنای “به انتها رساندن” گرفته شده است. افراد تشنه موفقیت ، تنها روی انجام آن تمرکز می کنند..

 مهم نیست که به چه روشی، آن ها تنها می خواهند که آن را به پایان برسانند. افراد با عملکرد خوب روی رسیدن به اهدافشان تمرکز می کنند. به علاوه آن ها به این که تا چه حد این کار را به خوبی انجام می دهند، توجه می کنند.

موفقیت به معنای تمام کردن به موقع یک کار و تیک زدن وظایف خاصی در لیست کارها نیست. موفقیت به معنای کیفیت انجام پروژه و راه انجام پروژه است. حقیقت عملکرد به معنای رسیدن به هدف به معنای تمام کردن آن کار نیست، نحوه اتمام و انجام آن کار اهمیت زیادی دارد. هدف انجام دادن کار، خوب انجام دادن آن، ساختن چیزی بهتر و حتی آموختن از تجربه انجام آن کار است.

یازده عامل که نشان می دهند فرد در رسیدن به موفقیت افراط می کند

تشنه موفقیت لزوما چیز بدی نیست. اگر بقیه به شما می گویند که یک فرد افراطی در موفقیت هستید، ممکن منظورشان این باشد که شما باهوش، موفق و سخت کوش هستید. اما اگر موفقیت شما تحت شعاع اضطراب و یا ترس از شکست قرار گیرد، زمان آن است که تعریف خود از موفقیت را باز ارزیابی کنید. اگر حس می کنید که فردی افراطی در موفقیت هستید، در این جا چند سوال هست که می توانید از خود بپرسید.

۱– آیا تنها به نتیجه کار توجه می کنید؟

افراد تشنه موفقیت اعتقاد دارند که تنها چیزی که اهمیت دارد، رسیدن به موفقیت است. آن ها خود را با این ملاک می سنجند و حس می کنند که دیگران نیز آن ها را این گونه می سنجند. شکست جزئی از زندگی افراد افراطی در موفقیت نیست، بلکه آن را ملاکی برای سنجیدن ارزش و شایستگی خود می دانند.

نتیجه ضعیف می تواند روی آن ها تاثیر مخرب بگذارد، در نتیجه برای دوری از شکست هر گونه راهی را تجربه می کنند. افراد افراطی در موفقیت هنگامی که به هدفی می رسند، احساس راحت شدن دارند که شکست نخورده اند. به جای احساس غرور یا شادی آن ها احساسی همچون راحت شدن دارند که شکست نخورده اند.

۲- آیا شما یک فرد کمال گرا هستید؟

افراد افراطی در موفقیت معمولا درباره کامل بودن خیلی تلاش می کنند. آن کامل نبودن را نشانه شکست می پندارند و اغلب به هر قیمتی می خواهند کامل به نظر برسند. همچون موفقیت که معمولا چیز خوبی است، کمال گرا بودن همیشه چیز بدی نیست.

کمال گرا بودن گاهی به معنای ارزش قائل شدن برای کار خوب و تلاش در حد نهایت توان خود است. اما وقتی که کمال گرا بودن باعث استرس و اضطراب فرد می شود، می تواند روی جسم و ذهن فرد تاثیر منفی بگذارد.

۳- آیا دائما در حال انتقاد از خود هستید؟

انتقاد کردن از رفتار خود و نقص های خود، تا حدی عادی است. افراد افراطی در زمینه موفقیت، معمولا خود را برای شکست در رسیدن به انتظار بالا مقصر می دانند. آن ها اهدافی غیر قابل دستیابی تنظیم می کنند و بعد از آن برای نرسیدن به این استانداردها خود را سرزنش می کنند و خود را مقصر می دانند. افراطی بودن در امر رسیدن به موفقیت گاهی به این معناست که فرد از اضطراب و شک به خود رنج میبرد. استرس مداوم رسیدن به هدفی غیر ممکن که با ترس از شکست همراه است می تواند منبع عظیمی از استرس باشد.

۴- آیا دائما به آینده فکر می کنید؟

از آن جایی که افراد تشنه موفقیت دائما درباره آینده نگران هستند، تنها به فکر اجتناب از نتیجه منفی هستند. مشکل این افراد این است که این افراد معمولا زمان حال را نادیده می گیرند. این افراد در زمان حال زندگی نمی کنند زیرا به شدت مشغول نگرانی درباره چیزهایی هستند که ممکن است بعدا اتفاق بیفتند. آن ها از اتفاقات لذت نمی برند زیرا دائما نگران چیزی هستند که هنوز اتفاق نیفتاده است.

۵- آیا به شدت کار می کنید؟

اگر شما دائما در حال کار کردن هستید و به خود استراحت نمی دهید، ممکن است فردی افراط کننده در امر موفقیت باشید. از خصوصیات رایج این افراد این است که هیچ وقت به تعطیلات نمی روند، مرخصی نمی گیرند و حتی در طول کار کردن به خود استراحتی کوتاه نمی دهند.

 این الگوهای رفتاری در زمان های مختلفی اتفاق می افتند، بخصوص در زمان هایی که فرد فکر می کند به شدت سرش شلوغ است و کارهای زیادی برای انجام دادن دارد. اگر رفتارهای شما این گونه بود و قادر نبودید که کار را تعطیل کنید و به خود استراحت دهید، به احتمال زیاد شما فردی افراطی در موفقیت هستید و دائما به خود سخت می گیرید.

 این گونه افراد معمولا تا دیر وقت در دفتر کار می مانند، تمام وقت خود را صرف کار می کنند و حتی فعالیت های ساده مربوط به مراقب از خود و عادات خود را برای کار نادیده می گیرند.

تشنه موفقیت

۶- آیا برای رسیدن به اهداف خود ریسک می کنید؟

گاهی این گونه افراد برای رسیدن به اهداف خود رفتار غیر اخلاقی و ریسکی از خود نشان می دهند. این گونه افراد تمایل دارند که اهدافی غیر واقعی تنظیم کنند. در نتیجه، این افراد برای دوری از شکست حاضر به انجام هر کاری هستند. برای مثال اهداف غیر واقعی مربوط به امور سلامتی می توانند سبب بروز رفتارهای خطرناکی شوند که سلامت فرد را به خطر می اندازند. برای مثال صرف کالری بسیار زیاد برای هدف از دست دادن وزن و دویدن مسافت های بسیار طولانی در طول روز برای آماده شدن برای مسابقه دوندگی نیز می توانند دو مثال دیگر باشند. در محیط کار این افراد گاهی برای رسیدن به موفقیت و هدف خود کارهای غیر اخلاقی انجام می دهند.

۷- آیا از کوره در می روید و به شدت عصبانی می شوید؟

تلاش برای ظاهر شدن بیش از حد انتظار می تواند سبب ایجاد حجم زیادی از استرس شود. هنگامی که کارها طبق برنامه پیش نمی روند این افراد به شدت عصبانی می شوند. این افراد گاهی توسط همکاران خود طرد می شوند زیرا آن ها فکر می کنند که این افراد آن ها را برای رسیدن به اهداف خود عقب می زنند. عصبانی شدن تا حدی نرمال است اما رفتار نادرست به این معناست که شما برای رسیدن به چیزی غیر ممکن، فشار زیادی به خود می آورید.

۸- آیا انتقاد پذیر هستید؟

ارزیابی انتقادی عملکرد برای برخی سخت است اما برای افراد افراطی در رسیدن به موفقیت، این موضوع نابود کننده است. برای این افراد، انتقاد نشان دهنده شکست است و شکست بزرگترین ترس آن ها است. اگر حتی کوچکترین انتقاد را خیلی جدی می گیرید، این می تواند یکی از نشانه های افراطی بودن در موفقیت باشد.

۹- آیا تا به حال احساس رضایت داشته اید؟

افراد افراطی در موفقیت معمولا هرگز قادر به آرام گرفتن و لذت بردن از شرایط نیستند. حتی پس از دستیابی به موفقیت های بزرگ، این افراد واقعا نمی توانند از موفقیت خود لذت ببرند. تمام چیزی که برای آن ها اهمیت دارد، آن چه در آینده اتفاق می افتد است. اگر شما فردی هستید که اهداف خود را دائما تغییر می دهد و از دستاوردهای خود لذت نمی برید، احتمال این که فردی افراطی در موفقیت باشید زیاد است.

۱۰- آیا دائما در حال تغییر اهداف خود هستید؟

به علاوه سخت کار کردن، افراد افراطی در موفقیت در پروژه های بسیاری شرکت می کنند. این افراد به داشتن مهارت تنها در یک زمینه راضی نمی شوند، این افراد می خواهند در همه چیز موفق باشند. در محیط مدرسه این افراد در هر انجمن، سازمان یا فعالیتی که می توانند شرکت می کنند. در محیط کار این افراد داوطلبانه در پروژه ها و کارهای زیادی شرکت می کنند. متاسفانه به جای مهارت یافتن در تمام مهارت ها، این افراد در هیچ کدام از این مهارت ها ماهر نمی شوند.

۱۱- آیا ترس های زیادی دارید؟

منابع زیادی برای ایجاد انگیزه و هل دادن افراد به سمت اهدافشان وجود دارد. افرادی با حالات افراطی در موفقیت معمولا ترس های زیادی دارند و انگیزه ای که آن ها را به سمت هدف هل می دهد ترس آن ها است. ترس از شکست، ترس از قضاوت توسط افراد دیگر و ترس از ضعیف یا فاقد صلاحیت شناخته شدن را می توان از جمله این ترس ها شمرد. این نوع انگیزه منبعی از اضطراب است. به علاوه این افراد سخت تلاش می کنند که نتیجه بدی (شکست) نگیرند و تلاش آن ها صرفا برای رسیدن به نتیجه مثبت (رسیدن به نتیجه مطلوب) نیست. این نوع رفتار سبب اضطراب، نگرانی و احساسات منفی می شود که تمام این ها روی اعتماد به نفس افراد تاثیر مخرب دارند.

تشنه موفقیت

اگر فردی تشنه موفقیت است، باید چه کاری انجام دهید

اگر احساس می کنید که در زمینه موفقیت افراطی هستید، راه هایی هستند که می توانید اطمینان یابید که تلاش شما برای موفقیت روی سلامت فیزیکی، وضعیت احساسی و روابط اجتماعی شما تاثیر نمی گذارد.

یک قدم به عقب بردارید

هنگامی که یک هدف را انتخاب می کنید، کمی فکر کنید که چرا برای شما اهمیت دارد. آیا واقعا چیزی هست که خیلی به آن اهمیت می دهید؟ اگر به این هدف نرسید چه احساسی دارید؟ آیا این هدف نتیجه واقعی در پی دارد؟ اگر چه این سوالات ذهنیت شما برای انتخاب هدف را تغییر نمی دهند اما به شما دیدگاهی درباره این که چرا این هدف را دنبال می کنید، می دهند.

مراقبت از خود را امتحان کنید

اگر برای رسیدن به اهداف خود سخت تلاش می کنید، باید زمانی را به مراقبت از خود اختصاص دهید. حال فیزیکی و روحی خود را فدای رسیدن به هدف خود نکنید. به خود استراحت دهید، به تلاش خود پاداش دهید و هر روز کاری را انجام دهید که به سلامت و روحیه تان کمک کند.

صرف وقت برای دیگران

افراد افراطی در رسیدن به موفقیت به این معروفند که روابط خود را فدای رسیدن به اهداف خود می کنند. به خاطر داشته باشید که حفظ روابط اجتماعی می تواند به موفقیت شما در طولانی مدت کمک زیادی کند. وقتی را به دیگران اختصاص دهید، با کسی که دوست دارید وقت بگذرانید و به دیگران این اجازه را بدهید که شما را در راه رسیدن به اهدافتان یاری کنند.