چگونه میتوان رشد مژه ها را افزایش داد؟ نازک و کم پشت شدن مژه مشکلی است که برای میلیون ها زن در دنیا به وجود می ­آید. کم توجهی، افزایش سن و شرایط سلامتی بدن سه مورد از رایج ترین دلایل کم پشت شدن مژه ها هستند. راه حل های موقتی فراوانی وجود دارند ولی به طور فزاینده ای مردم به دنبال درمان هایی برای رشد مژه هستند که به طور اساسی به حل این مسئله کمک کنند. لاتیس تنها گزینه مورد تایید FDA آمریکاست که برای بیشتر کردن رشد مژه، امتحان خود را پس داده است. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به این موضوع می پردازیم که درمان های خانگی برای رشد مژه بهتر است یا درمان های پزشکی؟ ما در اینجا، این موضوع را بررسی می ­کنیم تا موضوع روشن شود.

رشد مژه با درمان های خانگی یا درمان های پزشکی

داشتن مژه هایی بلند و دلپذیر به معنای زیبا بودن است و به طور شگفت انگیزی شکل و رنگ چشم ها و دیگر اجزای صورت را بهتر نشان می ­دهد. با توجه به این موضوع، شاید غافل گیر کننده نباشد وقتی می­شنویم که میلیون ها زن در سراسر دنیا طبق روال همیشه تلاش می کنند تا مژه هایشان را با محصولات بلند کننده موقت، که در همه فروشگاه های محصولات زیبایی و داروخانه ها در دسترسند، تقویت کنند.

رشد مژه

اگرچه، ریمل و مژه های مصنوعی در به وجود آوردن مژه هایی ضخیم و بلند به طور فریبنده ای موثر هستند، اما در نهایت این ها راه حل های موقتی برای حل این مشکل هستند. به همین جهت، چندین علاج و چاره در سال های اخیر با هم ادغام شده اند که ادعا می­کنند می ­توانند به رشد مژه کمک کنند. آیا این درمان ها واقعا جواب می ­دهند؟ آیا برای استفاده مطمئن و بی خطرند؟ در مقایسه با درمان های تجویز شده توسط پزشکان چقدر تاثیر گذارند؟

اما قبل از اینکه به بررسی تاثیر سرم ها برای رشد طبیعی مژه بپردازیم، لازم است تا درک درستی از آنچه که باعث نازک و کوتاه شدن مژه می­شود، داشته باشیم. ممکن است مردم دلایل مختلفی را بیان کنند، اما سه علت اصلی که عموما شنیده می­شود عبارتند از:

مراقبت ناکافی و کاهش رشد مژه ها

طیف گسترده ای از مردم از اهمیت نگه داری و حفظ موهای سر آگاهند، اما تعداد نسبتا کمی با نحوه مراقبت از مژه های خود، آشنا هستند. فراموشی در پاک کردن ریمل و سایر محصولات آرایشی در پایان روز می ­تواند پوست اطراف چشم ها را خشک کند و ممکن است منجر به ریختن مژه ها شود. به علاوه، با شدت مالیدن چشم یا مژه ها می ­تواند ناخواسته سبب بیرون کشیده شدن این موهای ظریف و نازک شود.

افزایش سن

بر کسی پوشیده نیست که هر چقدر سن بالاتر می ­رود، موها هم نازک تر می ­شوند. اما آنچه که ممکن است ندانید این است که این پدیده بر مژه هایتان نیز تاثیر می ­گذارد. وقتی سن افزایش می ­یابد، مژه ها به تدریج شروع به از دست دادن ضخامت و پیگمنت هایشان می­ کنند و به ویژه از چهل سالگی به بعد، در زنان با کاهش سطح استروژن به طور طبیعی این مشکل تشدید می­ شود.

رشد مژه

شرایط سلامتی بدن در رشد مژه ها

مسائل مختلفی در رابطه با سلامت عمومی بدن، مستقیما و یا به خاطر عوارض جانبی دارویی، می ­توانند منجر به خرد شدن مژه ها شوند. مقاله جامع منتشر شده در نشریه بین المللی مو شناسی نشان داد که بیماری هایی مثل ایدز، پرکاری تیروئید و جذام می­توانند منجر به از دست دادن مژه ها شوند.

علاوه بر این داروهایی نظیر داروهای ضد انعقاد خون، میوتیک ها، ضد کلسترول ها، ضد تیروئیدها، پروپرانول، والپروئیک اسید، بوریک اسید و پروموکریپتین خطر از دست دادن مژه را افزایش می­دهند.

سرم های و درمان های خانگی تا چه حد موثرند؟

با صرف نظر از علت از دست دادن مژه ها، این واقعیت وجود دارد که بسیاری از زنان به پیدا کردن موثرترین روش ها برای ضخیم تر، بلندتر و دلپذیرتر کردن مژه ها علاقه مندند. با مراجعه به داروخانه ها و وب سایت ها، مجموعه وسیعی از سرم های تجاری را پیدا خواهید کرد که ظاهرا به رشد مژه کمک می ­کنند. همین طور  ممکن است به روغن ها و مواد طبیعی که امروزه به راحتی در منزل همه ما یافت می ­شود روی بیاورید که البته همه این گزینه ها به یک میزان تاثیرگذار نیستند.

تاثیر سرم های تجاری بر رشد مژه ها

همان طور که اشاره شد، به خاطر تنوع سرم های تجاری ممکن است در انتخاب دچار سر در گمی شوید. با این وجود، در حالی که بسیاری از این محصولات می­توانند سلامت عمومی مژه ها را بهبود بخشند (و ممکن است خطر افتادن آنها را نیز کاهش دهند)، تعداد بسیار کمی به طور موثر باعث رشد واقعی مژه می ­شوند.

اکثر سرم هایی که به سادگی مژه ها را تحت تاثیر قرار می ­دهند، آنهایی هستند که سالم ترند و بنابراین اغلب باعث ریزش کمتر مژه ها و به طور بالقوه باعث بلندتر شدن آنها می ­شوند. اگرچه ثابت شده است بیماتوپروست تنها جز فعال برای رشد بیشتر مژه است.

با توجه به این موضوع، باید توجه ویژه ای به مواد لازم برای رشد مژه ها داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که دارای ترکیبات فعال لازم برای تحریک رشد مژه هستند.

روغن کرچک

از فواید روغن کرچک، می­توان به قابلیت آن در درمان آکنه، بهبود یبوست و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد که علاوه بر آنها، تحریک رشد مژه هم از دیگر مزیت های این روغن است. اثر آبرسانی روغن کرچک نیز به اثبات رسیده است.

استفاده از روغن کرچک با استفاده از این دستورالعمل به تحریک رشد مژه ها کمک می­کند:

 1. مطمئن شوید مژه هایتان تمیز و عاری از آرایش است.
 2. پنبه ای را آغشته به روغن کرچک کنید.
 3. ابتدا پنبه را به آرامی به خط بالایی مژه و سپس به خط زیرین مژه بمالید.
 4. برای کسب نتیجه بهتر، بگذارید روغن تا صبح بر روی مژه ها بماند.
 5. صبح روغن را پاک کنید.

روغن کرچک می­تواند به دلیل آبرسانی، به بهبود سلامت پوست و مو کمک کند. بنابراین قطعا قادر است تاثیر مثبتی بر روی مژه ها و پوست اطراف آن بگذارد.

در حال حاضر هیچ مطالعه علمی، اثرات روغن کرچک بر مژه ها را اثبات نکرده است، اما شرایط خوبی را برای بهبود سلامت عمومی مژه ها به وجود می آورد.

رشد مژه

تاثیر وازلین بر رشد مژه ها

یکی دیگر از محصولاتی که به آسانی در فروشگاه های سراسر دنیا در دسترس می ­باشد، وازلین است. بسیاری از زنان آن را به عنوان یک روغن بلند کننده مژه می ­شناسند. از لحاظ خاصیت آبرسانی شباهت زیادی به روغن کرچک دارد که ممکن است سلامت عمومی مژه ها را بهبود بخشد اما هیچ مدرک مستدلی دال بر اینکه واقعا رشد مژه را افزایش می ­دهد، وجود ندارد.

شاید مشکل بزرگتر اینست که به کارگیری وازلین برای مژه ها آسان و راحت به نظر نمی ­رسد و احتمالا چیزی نیست که بخواهید به طور مداوم انجام دهید.

از این مراحل جهت به کارگیری وازلین برای مژه هایتان پیروی کنید:

 1. سرتاسر یک فرچه ریمل را با آب گرم شسته، سپس با الکل ایزوپروپیل ضد عفونی کنید.
 2. با یک انگشت تمیز وازلین را به هم بزنید.
 3. فرچه را در وازلین بغلتانید.
 4. فرچه را ابتدا به مژه های بالایی و سپس به مژه های زیرین بمالید، مراقب باشید روغن وارد چشمانتان نشود.
 5. بگذارید وازلین تا صبح بر روی مژه ها بماند.
 6. صبح روز بعد، با استفاده از آب گرم و یا پاک کننده ملایم صورت، مژه ها را پاک کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل یک جزء بسیار رایج در ترکیب بسیاری از محصولات بهداشتی و زیبایی است و به خاطر توانمندی اش در زیبایی مو و پوست شهرت دارد. در واقع، تحقیقی که در ژورنال علم زیبایی منتشر شد نشان داد که روغن نارگیل می ­تواند به طور موثر از دست دادن پروتئین در مو را کاهش دهد.

اما آیا می ­توان از آن برای رشد مژه ها هم استفاده کرد؟ روغن نارگیل مانند روغن کرچک و وازلین می ­تواند سلامت مژه ها را بهبود بخشد ولی هرگز به طو بالینی ثابت نشده است که باعث افزایش رشد مژه می ­شود.

در حالی که برخی از درمان های خانگی می ­توانند به مراقبت از مژه ها کمک کنند، هیچ مدرک بالینی وجود ندارد که نشان دهد آن ها به طور فعال رشد مژه را تحریک می کنند. علاوه بر این، فرآیند اعمال این سرم ها به طور غیرقابل انکاری پر درد سر است و می­ تواند موجب آزار چشم به هنگام استفاده برای مژه ها شود.

اگر هنوز هم مشتاق هستید که آن را امتحان کنید، طبق روال زیر، روغن نارگیل را برای مژه های خود به کار برید:

 1. پنبه ای به روغن نارگیل آغشته کنید. اگر مایلید می ­توانید یک قطره از روغن اسطوخودوس و لیمو را به محلول اضافه کنید.
 2. از پنبه کتان برای مالیدن سرم به مژه هایتان استفاده کنید. مراقب باشید تا محلول وارد چشم نشود.
 3. بگذارید روغن تا صبح بماند.
 4. صبح روز بعد آن را بشویید.

رشد مژه

آیا لاتیس بهترین سرم برای رشد مژه هاست؟

در حال حاضر لاتیس تنها سرم تایید شده توسط FDA آمریکاست و شواهد فراوانی وجود دارد که نشان می­دهد در تحریک رشد مژه ها بسیار موثر است.

با استفاده از لاتیس برای داشتن مژه هایی بلند و سالم، بیماران متوجه شدند که یکی از تاثیرات این دارو ضخیم و بلندتر شدن مژه هاست. علت این موضوع هم وجود جز فعال بیماتوپروست در این سرم است که برای درمان آب سیاه چشم به کار می ­رود.

در سال 2008 بیماتوپروست برای درمان رشد مژه توسط FDA مورد تایید قرار گرفت و به دنبال آن حمایت جمعی از پزشکان، متخصصین زیبایی و تعدادی از افراد مشهور را نیز به دست آورد.

لاتیس چطور عمل می ­کند؟ خوب، درست مانند موهای سرتان، مژه ها نیز چرخه سه مرحله ای را طی می ­کنند:

 • آناژن: مرحله رشد 30 تا 45 روز به طول می ­انجامد.
 • کاتاژن: مرحله گذار 14 روز به طول می ­انجامد.
 • تلوژن: مرحله استراحت در حدود 100 روز طول می­کشد که بعد از آن مژه ها می ­ریزند.

لاتیس با گسترش مرحله رشد مژه ها عمل می­ کند. این کار دو فایده دارد، در درجه اول به مژه ها زمان اضافی برای رشد می ­دهد که می ­تواند منجر به بلند تر شدن آنها شود؛ دوم، مرحله ای که در آن مژه ها شروع به ریختن می ­کنند را به تاخیر می ­اندازد که می­ تواند به ضخامت مژه ها کمک کند. به بیان ساده تر، لاتیس می ­تواند بهترین گزینه برای زنانی باشد که می­خواهند به مژه های بلند و دلخواه شان دست یابند.