علت نیاز بدن به کلسترول چیست؟ با وجود توصیه ها و تبلیغات منفی فراوان در مورد مصرف کلسترول، مردم اغلب با این واقعیت که کلسترول برای زندگی ما ضروری است، شگفت زده می شوند.  تعجب آور است که بدن ما به طور طبیعی کلسترول را تولید می کند، اما همه ی انواع کلسترول خوب و یا بد نیستند. این ی موضوع پیچیده است و باید بیشتر در مورد آن بیاموزیم. در این مقاله از بخش قلب و عروق دکتر سلام به بررسی علت نیاز بدن به کلسترول می پردازیم.

علت نیاز بدن به کلسترول چیست

واقعا چرا بدن به علت نیاز بدن به کلسترول نیاز دارد؟ کلسترول ماده ای است که در کبد ساخته می شود و برای زندگی انسان حیاتی است. همچنین شما می توانید کلسترول را از طریق مواد غذایی نیز دریافت کنید. به دلیل اینکه گیاهان قادر به تولید این ماده نیستند، شما تنها می توانید کلسترول را از طریق مصرف محصولات حیوانی مانند گوشت و لبنیات دریافت کنید.

علت نیاز بدن به کلسترول چیست؟

کلسترول در بدن ما سه هدف اصلی را بر عهده دارد:

  • به تولید هورمون های جنسی کمک می کند
  • سازنده ی بلوک برای بافت های انسانی است
  • به تولید صفرا در کبد کمک می کند

این ها عملکردهای مهمی هستند که همه ی آنها وابسته به حضور کلسترول هستند. اما مصرف بیش از حد چیزهای خوب نیز خوب نیستند.

کلسترول خوب (HDL) و کلسترول بد (LDL)

زمانیکه مردم در مورد کلسترول صحبت می کنند، آنها اغلب در مورد شرایط LDL و HDL بحث می کنند. هر دوی آنها لیپوپروتئین هستند که از ترکیب چربی و پروتئین ساخته شده اند و مسئول انتقال کلسترول از طریق خون در بدن هستند.

LDL چگالی کم لیپوپروتئین است که معمولا “کلسترول بد” نامیده می شود. HDL چگالی بالا لیپوپروتئین و یا کلسترول خوب است.

چرا کلسترول LDL بد است؟

به این دلیل LDL را کلسترول بد نامیده اند چون مصرف بیش از حد آن به سخت شدن سرخرگ ها منجر می شود. به گفته ی انجمن قلب آمریکا، LDL منجر به انباشته شدن پلاک در دیواره ی شریان ها می شود. زمانیکه پلاک ایجاد شود، منجر به ایجاد دو مسئله ی جداگانه و به یک اندازه بد می شود.

اول اینکه می تواند عروق خونی را باریک کند که این، جریان یافتن خون غنی از اکسیژن را در سراسر بدن تضعیف می کند. دوم اینکه، این می تواند منجر به لخته شدن خون و در نتیجه متوقف شدن جریان خون شود. انسداد جریان خون سبب ایجاد حمله ی قلبی یا سکته مغزی می شود.

چرا کلسترول HDL خوب است؟

کلسترول HDL به سیستم قلبی عروقی کمک می کند که سالم بماند. در واق کلسترول HDL به حذف کلستروب بد از شریان ها کمک می کند. HDL، کلسترول بد را به سمت کبد حمل می کند تا در آنجا شکسته شود و از بدن حذف شود. سطح بالای کلسترول برای محافظت در برابر سکته مغزی و حمله قلبی ضروری است و کمبود آن در بدن، احتمال ایجاد این خطرات را افزایش می دهد.

کاهش کلسترول خون

سطح کلسترول مطلوب بدن

کلسترول مطلوب، مقداری است که کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد. اگر مقدار اندازه گیری شده، بین 200 تا 239 میلی گرم در دسی لیتر باشد، به این معنی است که کلسترول شما در مرز قرار دارد و بالاتر از 240 میلی گرم در دسی لیتر، نشان دهنده ی کلیسترول بالا در بدن شما است.

تری گلسیرید نوع دیگری از چربی در خون شما است. مانند کلسترول، مقدار بالای تری گلسیرید برای بدن مضر است. اما تا به حال، کارشناسان در مورد خصوصیات این چربی، اطلاعات زیادی ندارند.

میزان بالای تری گلیسیرید، معمولا با کلسترول بالا و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، همراه است. با این وجود، مشخص نیست که آیا میزان بالای تری گلیسیرید یک عامل خطر محسوب می شود یا خیر. پزشکان به طور کلی سنجش و کنترل میزان تری گلیسیرید را مانند چک کردن سایر چیزها از جمله چاقی، سطح کلسترول و غیره، مهم می پندارند.

عواملی که بر میزان کلسترول بدن تاثیر گذار هستند

موارد زیادی وجود دارد که بر میزان کلسترول شما تاثیر می گذارد. در حالی که وراثت مممکن است نقش مهمی داشته باشد، رژیم غذایی، وزن و ورزش نیز می تواند کلسترول شما را تحت تاثیر قرار دهند. خوردن غذاهایی که میزان کلسترول و چربی های اشباع شده در آنها کم است، انجام ورزش منظم و مدیریت وزن، همگی با سطوح پایین کلسترول و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، در ارتباط هستند.

بر طبق گزارشات، لازم است که تمام بزرگسالان هر 4 تا 6 سال و از سن 20 سالگی که سطح کلسترول در بدن شروع به افزایش می کند، آن را چک کنند. همانطور که سن ما در حال افزایش است، سطح کلسترول نیز افزایش می یابد. به طور کلی، خطر کلسترول بالا در مردان بیشتر از زنان است. با این وجود، خطر افزایش کلسترول در زنان پس از ورود به یائسگی، افزایش می یابد.

کودکانی که از لحاظ جسمی فعال هستند، از رژیم غذایی سالم برخوردار هستند و اضافه وزن ندارند، همچنین سابقه ی خانوادگی کلسترول بالا ندارند، خطر ابتلای آنها به این مشکل کمتر است.