تامی تاک که به نام آبدومیناپلاستی نیز شناخته می شود، یکی از رایج  ترین روش  های جراحی زیبایی در ایالات  متحده بوده و حدود ۱۳۰۰۰۰ عمل در هر سال انجام می شود. در مقایسه با سایر روش  ها، در این روش خطر کم تری از بروز عوارض وجود دارد. البته با احتیاط، و یک دوره درمان که با دقت برنامه  ریزی  شده باشد، می­توان از بسیاری از این عوارض اجتناب کرد. در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام، ما چهار جراح پلاستیک را آوردیم تا با آن ها در مورد تصورات غلط در مورد تامی تاک، خطرات، نکات بهبودی و زمان ریکاوری مورد انتظار بحث و گفتگو کنیم.

خطرات، عوارض و تصورات غلط درباره تامی تاک و آبدومیناپلاستی

دکتر آنتونی تگلیئنتی، جراح پلاستیک مقیم نیویورک می گوید: ” یک تصور غلط رایج این است که تامی تاک یک جراحی ساده است. اما در حقیقت، این روش کاملا پیچیده است. تامی تاک می تواند شامل یک برش عریض، حذف پوست و چربی، بخیه زدن ماهیچه  های شکمی و گاهی همراه با لیپوساکشن باشد. بنابراین، ممکن است که بهبود پس از عمل مدتی طول بکشد.”

تامی تاک

این روش جراحی محبوب، با حذف چربی و پوست اضافی و بازیابی عضلات شکمی ضعیف و یا جداشده، شکم را صاف و منقبض می کند، و وقتی که رژیم غذایی و ورزش شکست می خورد، به تصحیح بافت های شکم کمک می­کند.

اگرچه آبدومیناپلاستی برای کاهش وزن توصیه نشده است، با این حال، لئونارد گروسمن، جراح پلاستیک و زیبایی مقیم نیویورک می گوید: ” یکی از مشکلات رایج بیماران این است که فکر می کنند به این دلیل که اضافه وزن دارند، تامی تاک برایشان خوب است. در حالی که اضافه وزن باعث بروز بسیاری از مشکلات مرتبط با تامی تاک می­شود.”

جراح پلاستیک و بازسازی، دکتر مگان جک از بوکا راتون، می گوید: “موارد بالقوه ای که ممکن است اشتباه به پیش بروند عبارتند از: عفونت  های پوستی، مشکلات ترمیم زخم، تشکیل سروما، تشکیل هماتوما، باز شدن بخیه های شکم، بافت اضافی در هر دو طرف شکاف و در امتداد باسن، لخته  های خونی و یا زخم های غیرمنتظره.”

جک اضافه می کند: ” اثرات جانبی مورد انتظار دیگر – نه عوارض- که بعد از جراحی تامی تاک می بینیم، عبارتند از: تورم است که ممکن است ماه  ها طول بکشد تا رفع شود، کبودی، خستگی، درد و ناراحتی.” بیماران پس از زایمان باید مراقبت پس از عمل بیشتری را انجام دهند زیرا در مقایسه با بیماران دیگر خطر بروز عوارض در آن ها بیشتر است.

آماده  سازی برای عمل تامی تاک

گراسمن می­گوید: ” اغلب بیماران باید کمی وزن کم کنند، و اغلب باید قبل از جراحی به مقدار زیادی از وزن خود را از دست بدهند.” بعضی بیماران بیش از حد، مشتاق عمل جراحی هستند، اما این کار نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت. انجام تامی تاک بر روی یک بیمار سنگین وزن، امکان دارد که پوست شکم بیمار را بکشد ولی هنوز هم ظاهری برآمده وجود خواهد داشت.

جک از این دیدگاه حمایت می کند و می گوید: ” قبل از جراحی، بیماران باید ورزش منظم و برنامه غذایی را آغاز کنند که شامل تمرینات قلبی و استقامتی می شود. افرادی که در شرایط فیزیکی خوبی قرار دارند، بهبود سریع  تر، آسان  تر، خطر پایین  تر از دست دادن خون در طول عمل و پس از آن و عوارض جانبی کم تری را تجربه می­کنند و احتمال بیشتری وجود دارد که عادت  های زندگی سالم را پس از جراحی ادامه دهند که به آن ها کمک می کند تا احساس بیرونی و درونی بهتری را تجربه کنند.”

 8 نکته برتر در مورد بهبودی پس از آن

اگر در مورد نتیجه پس از جراحی نگران هستید، چند گام وجود دارد که می تواند به جلوگیری از مشکلات کمک کند. دقت کنید که پیش از ایجاد تغییراتی در برنامه مراقبت از خود، با پزشک خود مشورت کنید.

۱. توصیه جراح پلاستیک را دنبال کنید

وقتی نوبت به بهبودی تامی تاک می­رسد، آخرین کاری که شما باید انجام دهید این است که بیماری باشید که همه کارها را انجام می دهد، اما همه کارهایی را که جراح توصیه می کند. پس به سادگی، اگر این درس را دنبال کنید، خطر بروز عوارض خود را به طور چشمگیری کاهش خواهید داد.

” گاهی اوقات، بیماران قطعا در فعالیت  هایی شرکت می کنند که روند بهبودی آن  ها را کند کرده یا مشکلاتی را ایجاد می­کند. احتمالا موثرترین عامل، پیروی از دستورالعمل های جراح نیست. اما یکی از مهم ترین هاست.” جک می گوید: ” ما دستورات پس از جراحی را به یک دلیل تهیه کرده ایم – تا از بیمار محافظت کنیم و به آن  ها کمک کنیم تا به خوبی التیام یابند و نتیجه زیبایی خوبی را تجربه کنند.”

تامی تاک

 2. برنامه ریزی برای همراهی یک کمک کننده

تگلیئنتی می گوید: ” داشتن یک شبکه پشتیبانی خوب بسیار مهم است و مطمئن شوید که از کمک های پس از جراحی بهره مند می ­شوید.”

لی موافق است و می گوید: ” من به شدت توصیه می کنم که کسی را داشته باشید که حداقل ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عملتان در کنار شما بماند. بعد از تامی تاک خود قادر نخواهید بود صاف بایستید، بنابراین برای انجام برخی از کارهای ساده مانند بیرون رفتن از رختخواب، بیرون آوردن لباس و دوش نیاز به کمک خواهید داشت. با اینکه ممکن است احساس نکنید که برای بیرون آمدن از رخت خواب نیاز به کمک دارید، اما بهتر است که حداقل دوتا سه بار در روز از تخت خواب بیرون بیایید و به اطراف حرکت کنید چون این کار به افزایش گردش خون در بدن کمک می کند.”

۳. خود را برای راحتی و استراحت آماده کنید

دکتر گیلبرت لی جراح پلاستیک مقیم سن دیگو می گوید: ” به منظور راحتی بیشتر وقتی دراز می­کشید، دو یا سه بالش زیر زانوهایتان قرار دهید. برای بیرون آمدن از تخت خواب ابتدا بنشینید، سپس پاهای خود را به گوشه تخت حرکت دهید و سپس از آن بیرون بیایید. ممکن است برای اولین روز برای انجام این کار به پرستارتان تکیه کنید و به کمک او از رختخواب بیرون بیایید.”

۴. تمرکز بر تغذیه با کیفیت

” شاید باور کنید یا نه، اما بیمارانی که اضافه  وزن دارند دچار سو تغذیه می شوند. گراسمن بیان می­ کند: ” آنچه که مشخص است این است که توانایی آن  ها برای بهبودی بسیار کم است. در واقع، وقتی که مواد مغذی پایدار نشوند، در بدن حدود ۵۰ درصد از بیماران سروما تشکیل می­شود. بنابراین، برطبق تجربه من، ما یک رویکرد گسترده در قبال تغذیه ی قبل و پس از عمل داریم.”

لی در مورد داشتن یک رژیم غذایی سالم می گوید که برخی غذاها می توانند به شما کمک کنند تا سریع  تر التیام یابید. او سبزیجات با برگ سبز تیره را همراه با غذاهای غنی از ویتامین سی و آناناس توصیه می کند. اما باید از مصرف غذاهایی که ممکن است موجب گاز شوند، مانند کلم و لوبیا، اجتناب کنید.

هم چنین از غذاهایی که خیلی شور هستند اجتناب کنید، وعده های غذایی کوچک بخورید و مقدار زیادی آب بنوشید تا مطمئن شوید که هیدراته باقی می مانید.

۵. سیگار کشیدن را ترک کنید

گراسمن اظهار می دارد: “از آنجا که بسیاری از رگ  های خونی در طی یک عمل تامی تاک بریده می شوند، التیام زخم در برخی نواحی شکم به خطر می­افتد. و این مساله در سیگاری  ها به یک مشکل جدی  تر تبدیل می شود، زیرا رگ هایی که باقی می­مانند ممکن است ناگهان بسته شوند و برخی اوقات منجر به نتایج مضر شوند.”

۶. بدن خود را حرکت دهید، اما نه خیلی زیاد

جک می گوید: “ما می خواهیم درست بعد از جراحی حرکت کنید، زیرا این مهم  ترین راه برای کاهش خطر تشکیل لخته خون است. هم چنین این کار به دور نگه داشتن بدن شما از سفتی و انقباض کمک می کند، بافت  ها را نرم و آرام نگه می­دارد و سرعت بهبود تورم را افزایش می­دهد. اما در طرف دیگر، خیلی زود و زیاد حرکت نکنید.”

همچنین باید از بلند کردن اجسام سنگین و انجام فعالیت های شدید اجتناب کنید و به بدن خود زمان کافی برای خوابیدن و استراحت در طی فرآیند التیام را بدهید.

۷. حداقل دو هفته مرخصی بگیرید

تگلیئنتی می گوید: ” مطمئن شوید که زمان کافی برای فراغت از کار را دارید و برای اغلب افراد زمان مورد نیاز حدود دو هفته است. درست است که زمان بهبودی برای هر نفر متفاوت است، اما اگر شما دو هفته کامل را برای استراحت پس از جراحی بگذارید، وقتی به سر کار باز می گردید، احساس خستگی و کرخی نخواهید کرد. بیمارانی که به خود فرصت بهبودی مناسب نمی دهند، ممکن است باعث ایجاد ناراحتی در زخم شده و مانع بهبود زخم شوند.”

۸. توصیه جراح را دنبال کنید

بله، ما قبلا به این موضوع اشاره کردیم، اما بسیار مهم است و ذکر مجدد آن خالی از لطف نیست. جراح شما بهترین توصیه را در مورد چگونگی بهبودی و اجتناب از عوارض به شما خواهد گفت. جک می گوید: ” کاملا ضروری است که دستورالعمل  های ویژه جراح را دنبال کنید.”

تامی تاک

جدول زمانی بهبود تامی تاک

این چیزی است که شما می توانید بلافاصله بعد از تامی تاک خود انتظار داشته باشید و در عرض هفته ها و ماه  های پس از عمل، آن را دنبال کنید.

بلافاصله بعد از عمل

پس از عمل، به احتمال زیاد، جراح شما روی برش را با باند یا پوششی می­پوشاند و همچنین ممکن است به منظور کاهش تورم و حمایت از ناحیه شکم، در حین بهبود، این ناحیه را با بانداژ الاستیک یا پارچه کشی بپوشاند.

همچنین جراح شما احتمالا لوله  های کوچکی را در زیر پوست قرار می دهد تا مایع اضافی و خون اضافی را تخلیه کند.

هفته اول

شما می توانید انتظار داشته باشید که در هفته اول بعد از جراحی موارد زیر را تجربه کنید.

  • کبودی
  • انقباض
  • تورم
  • درد خفیف تا متوسط

شاید لازم باشد تا برای پنج تا هفت روز داروی ضد درد بخورید.

جک می گوید: ” اغلب بیماران برای پنج تا هفت روز پس از جراحی باید داروی مسکن مصرف کنند، اما این مساله از یک بیمار به بیمار دیگر بسته به میزان تحمل درد، وضعیت پس از عمل و فهرست دارویی روزانه فرق می کند.”

یک نکته این است که از جراح خود بپرسید که آیا می تواند از یک عامل بی  حسی موضعی مانند اکسپارل استفاده کند، که در هنگام تزریق در ماهیچه های شکم و در امتداد برش در انتهای عمل جراحی می تواند ناراحتی پس از عمل را کاهش دهد و نیاز به مسکن را برای کنترل درد پس از جراحی کاهش دهد. جک اضافه می کند: ” این ابزار خوبی برای کمک به بیماران ما است.”

با این حال، لوله های تخلیه شما احتمالا پس از دو روز حذف خواهند شد، با این حال، شما باید به پوشیدن لباس کشی در طول شبانه روز ادامه دهید. همچنین باید از تمرین، کار، امور روزانه، نوشیدن الکل و کشیدن سیگار اجتناب کنید.

هفته دوم

در طی دو هفته، هنوز در ناحیه درمان تورم وجود خواهد داشت اما ممکن است درد، کبودی و انقباض فروکش کند.

شما باید برای کسب نتایج بهینه به پوشیدن لباس کشی ادامه دهید.

ممکن است احساس کنید که ده تا چهارده روز پس از عمل جراحی آماده رفتن به سر کار و انجام دیگر وظایف روزانه خود هستید. اگر تامی تاکتان را به عنوان بخشی از درمان پس از زایمان خود قرار دهید که شامل لیپوساکشن، افزایش سایز سینه، یا روش دیگری است، احتمالا به زمان بیشتری برای بهبودی پیش از بازگشت به سر کار نیاز خواهید داشت.

در طول هفته دوم هنوز هم باید از ورزش، مصرف الکل و کشیدن سیگار اجتناب کنید.

تامی تاک

هفته  ها و ماه  های پس از آن

بسته به روند پیشرفت بهبودی شما، جراح شما ممکن است توصیه کند که پوشیدن لباس کشی خود را تا یک ماه ادامه دهید.

بیشتر بیماران می توانند در حدود یک ماه بعد از عمل جراحی شکم در فعالیت های ورزشی مشارکت داشته باشند. با این حال، باید برای چند هفته دیگر نیز از انجام ورزش شدید، نشستن و وزنه  برداری اجتناب شود.

گراسمن می گوید: ” اغلب بیماران باید قادر باشند تا در عرض چند هفته در سالن ورزش فعالیت کنند و همه آن  ها باید قادر باشند تا در عرض شش هفته همه کارها را انجام دهند.”

اصلاح رد زخم تامی تاک

اگر عمل اصلاح رد زخم داشته باشید، جدول زمانی بازیابی متفاوت می­ شود. تگلیئنتی می گوید: ” هنگامی که زمان کافی بگذرد، و در اغلب موارد حداقل یک سال پس از تامی تاک، در صورت نیاز، اصلاح جای زخم شکم انجام می­شود. به احتمال زیاد درد زیادی وجود نخواهد داشت، هیچ لوله تخلیه ای مورد نیاز نیست، و ماهیچه ها بدون دست کاری باقی می­مانند – فقط پوست اصلاح می­شود. بنابراین، اغلب افراد ظرف یک یا دو روز به زندگی عادی خود باز می گردند.”

به طور کلی پیام روشن است، اگر شما در یک وزن سالم هستید، سیگار نمی­کشید و قبل و بعد از جراحی یک سبک زندگی سالم را دنبال کنید، چیزی که شامل مواد غذایی خوب و فعالیت فیزیکی باشد، خطر ایجاد مشکلات در شما به طور چشمگیری کاهش می یابد. از همه مهم  تر، در دوره بهبودی هیچ کاری انجام ندهید. به نصیحت جراح تان گوش کنید و به خودتان زمان استراحت بدهید تا نتایج بسیار خوبی را کسب کنید.