عده ای بر این باورند که یوگای داغ موجب پاکسازی پوست شده و باعث ایجاد حس سلامت و جوانی بیشتر در پوست می­شود. اما آیا در کنار فوایدش، دارای تاثیرات منفی هم هست؟ این سوال بسیار داغیست. ما می­خواهیم دریابیم که چرا برخی از متخصصان امراض پوستی به بیماران خود در مورد جنبه  های منفی یوگای داغ هشدار می دهند. در این مقاله از بخش ورزش و سلامتی و زیبایی دکتر سلام به بررسی درمان مشکلات پوستی با کمک یوگای داغ بپردازیم.

یوگای داغ چیست؟

“بیکرام یوگا”، یکی از رایج  ترین اشکال یوگا است، که در اتاقی گرم شده تا ۹۵ تا ۱۰۸ درجه فارنهایت (۳۵ تا ۴۲ درجه سانتی گراد) که در سطوح رطوبت۴۰ % حفظ می شود، انجام می شود. یک جلسه عادی ۹۰ دقیقه طول می کشد و شامل مجموعه ای از ۲۶ وضعیت بدنی است که بر حفظ انقباض طولانی  مدت و تحت کنترل ماهیچه  های اصلی متمرکز است. سطح دشواری موقعیت ها – در ترکیب با گرما – به معنی افزایش نرخ ضربان قلب و اعمال فشار بر ماهیچه  ها است.

یوگای داغ

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که این یوگا برای همه مناسب نیست. نه افراد مبتلا به بیماری  های قلبی، که تحمل گرما را ندارند و نه زنان باردار نباید یوگای داغ را تمرین کنند. اگر هر گونه نگرانی سلامتی دارید، باید جهت بررسی بیشتر به پزشک خود مراجعه کنید و قبل از اینکه آن را امتحان کنید، پاک  سازی مناسب را انجام دهید.

و حتی اگر در سلامت کامل هستید، توصیه می شود که در طی جلسات یوگای داغ، مقدار زیادی آب بنوشید و اگر احساس سرگیجه، گیجی و یا مریضی می کنید، فورا آن را متوقف کنید.

فواید یوگای داغ

یوگای داغ می تواند برای بدن عالی باشد. فواید آن عبارتند از:

  • سم زدایی
  • افزایش جریان خون
  • بهبود گردش
  • بهبود انعطاف پذیری
  • کاهش تنش در مفاصل

یکی از سوالات متداول در مورد یوگای داغ، این است که آیا برای پوست خوب است یا بد.

عقیده عمومی بر این است که قرار گرفتن در معرض گرما و رطوبت، گردش خون را تحریک می کند، تعریق را افزایش می دهد و به بدن کمک می کند تا سموم را از طریق منافذ پوست دفع کند. به نظر می رسد که یوگای داغ، که بیشتر شبیه سونا و حمام بخار است، به ویژه برای آن  هایی که دارای پوست چرب و دارای جوش هستند، مفید است.

گرما همچنین باعث می شود که مویرگ  ها و رگ  های بزرگ گسترش پیدا کنند و خون غنی از مواد غذایی و اکسیژن را به سلول های پوست منتقل کنند. این می تواند به پوست درخشندگی خوب و سالمی را بدهد.

علاوه بر این، ورزش و کاهش استرس، فواید بالینی شناخته  شده ای بر روی بدن و پوست دارند. کاهش سطح کورتیزول، هورمون استرس، باعث می شود که کار پوست برای ترمیم آسیب محیطی و آفتاب آسان  تر شود، در حالی که تاثیرات افزایش سن مضر کورتیزول نیز محدود می­ شود. با این حال، هر چیز خوبی که به حد افراط انجام شود، می تواند عواقب منفی در پی داشته باشد.

یوگای داغ

قرار گیری مکرر در معرض حرارت می ­تواند به پوست آسیب بزند

به تازگی مقالات منتشر شده از متخصصان امراض پوستی حاکی از آن هستند که انواع خاصی از حرارت می تواند به اندازه اشعه ماورا بنفش مضر باشد. تعدادی از زنان در عربستان  سعودی، علی  رغم پوشیدن نقاب (پوشش سنتی مسلمانان) که به طور تصادفی از پوست آن ها در برابر آفتاب محافظت می کند، دارای لکه هایی بر روی صورت خود بودند که به طور معمول با قرار گرفتن زیاد در معرض آفتاب ارتباط دارد. پس می­توان متوجه شد که حرارت نیز در این امر دخیل است.

در مطالعه دیگری که در ایالات متحده انجام شد، مربیان چرخشی و زنان شرکت  کننده در جلسات تمرین  های یوگای داغ که 5 بار در هفته این یوگا را انجام می­دادند، تجربه تغییر رنگ و قرمزی را نسبت به دیگر بیماران از خود نشان داده اند. همچنین کرم ضد آفتاب نیز مفید نبود، چون دوباره مشکل از گرمای بیش از حد بود، نه خورشید.

سپس سرآشپزها و نانواها وجود دارند؛ افرادي که به صورت روزانه در معرض گرماي زياد قرار مي گيرند و ميزان بالاي هيپرپيگمانتاسيون را تجربه مي کنند. تحقیقات نشان می دهد که تنها ۳۰ دقیقه قرار گرفتن در معرض گرما و به مدت سه بار در هفته کافی است تا بعد از شش هفته پوست تغییر کند.

یوگای داغ

پیامدهای قرار گرفتن در معرض گرمای مداوم عبارتند از:

  • پایین آوردن سطح آنتی اکسیدان محافظ
  • چروک های پوستی به علت آسیب به ژن  ها
  • ملانوسیت های فعال شده (سلول های پوست مسئول لکه های ناشی از افزایش سن)

ثابت شده است که قهوه  ای بودن پوست می تواند با انبساط فزاینده رگ  های خونی که زمانی اتفاق می افتد که بدن در معرض گرما قرار می­گیرد، مرتبط باشد. برای افرادی که از ملاسما و خال  های قهوه  ای رنج می برند، در معرض گرما قرار دادن پوست، تولید ملانین را به وسیله التهاب پوست، بالا بردن دمای آن و فعال کردن سلول  های ملانین افزایش می­دهد.

خط آخر: اگر شما از تجمع رنگ دانه  ها رنج می برید و سعی دارید که لکه  های قهوه  ای روی پوست خود را از بین ببرید، از شرکت در کلاس های یوگای داغ، اتاق  های بخار و سونا اجتناب کنید.

همچنین کارشناسان بر این باورند که تمامی افراد مبتلا به حساسیت های پوستی باید از قرار گرفتن در معرض هرگونه ای از گرمای شدید اجتناب کنند. به عنوان مثال، مبتلایان به آکنه روزاسه به علت انبساط مویرگ  ها به عنوان نتیجه یوگای داغ، اغلب برافروختگی و واکنش  های منفی را تجربه می کنند.

حتی افرادی که از اگزما (یا دیگر انواع بیماری  های التهابی) رنج می برند باید از ایجاد تحریک در پوست به وسیله حرارت بالا خودداری کنند. خطرات ناشی از بالا رفتن حرارت به مراتب بیشتر از مزایای آن است.

یوگای داغ

۵ نکته به منظور مراقبت از پوست برای علاقه مندان به یوگای داغ

در اینجا چند نکته وجود دارد که اگر می خواهید یوگای داغ را تمرین کنید، پوست شما را سالم نگه می دارد. نکته اصلی این است که قبل و بعد از تمرین، فرآیند سم زدایی را انجام دهید.

قبل از ورزش کردن پوست خود را آماده کنید

اگر بعد از کار از یک کارگاه “بیکرام” بازدید می­کنید، مهم است که تمام آرایش خود را پاک کنید و قبل از جلسه، صورت خود را تمیز کنید. پاک کننده صورت ارگانیک یک راه عالی برای پاک کردن آلودگی های روزانه از روی صورت است. هرگز، تحت هیچ شرایطی، آلودگی، عرق، آرایش، روغن و باکتری را مخلوط نکنید. این یک دستورالعمل برای ایجاد یک فاجعه پوستی تضمین شده ­است.

هیدراته ماندن: قبل، در حین و پس از تمرین آب بنوشید

بدن خود را آماده کنید تا بیش از یک گالن از مایعات بدن را از طریق تعریق دفع کنید؛ پس مهم است که هیدراته بمانید. زمانی که یوگای داغ را تمرین می کنید، نوشیدن سه  تا چهار لیتر آب در روز توصیه می شود. و مطمئن شوید که در طول جلسه خود جرعه جرعه آب می­نوشید.

پوست خود را تمیز و پاک سازی کنید

وقتی که پوست سموم را آزاد می کند، باکتری  ها در منافذ شکل می گیرند. مهم است که پوست خود را پاک سازی کنید یا حداقل پوست را با آب تمیز بشوئید تا باکتری  ها و باقیمانده نمک پاک شوند. استفاده از آب سرد بر روی پوست صورت عرق کرده، از انواع بیماری  های پوستی، از جمله التهاب و مسدود شدن منافذ جلوگیری می کند.

یوگای داغ

حبس در رطوبت

وقتی که پوست گرم و مرطوب شما وارد یک محیط خنک  تر می شود، هوای خشک فورا رطوبت را از شما دور می کند. بدون اعمال یک لایه محافظ لوسیونی، ممکن است پوست خود را در معرض کمبود آب قرار دهید، چون رطوبت تبخیر می شود و آن را بدتر از قبل از ورزش تان می­کند. همچنین لوسیون به تسکین هر گونه ناراحتی در بدن کمک می کند.

از محصولاتی استفاده کنید که با پوست شما سازگار هستند

آیا از آکنه، خطوط عمیق یا روزاسه رنج می برید؟ قبل از اعمال لوسیون صورت، استفاده از سرم و یا درمان نقطه  ای را امتحان کنید. منافذ شما کاملا باز و آماده استفاده از مواد مغذی سالم هستند. و منافع یک سم زدای پوستی خوب را با استفاده از محصولات پوستی شیمیایی و یا بر پایه نفت خنثی نکنید. در عوض، از محصولات ارگانیک طبیعی برای مراقبت از پوست استفاده کنید.