پروسه قاعدگی یک روند طبیعی است که شامل تغییراتی در اعضای دستگاه تناسلی زنان از جمله تخمدان، رحم و واژن می شود. این روند پس از به بلوغ رسیدن دختران معمولا از سن 9 تا 16 سال شروع می شود و بدن آنها شروع به تغییراتی می کند که ممکن است در ابتدا برای آنها عجیب و غیر قابل قبول باشد. در واقع، تغییرات هورمونی هستند که موجب ایجاد این فرایند جدید در بدن می شوند. در قاعدگی خون ریزی رحم رخ می دهد که این خون شامل ترکیبی از خون کامل و بافت های ریزش کرده دیواره رحم می باشد. رنگ این خون نیز قهوه ای تیره یا قرمز روشن می باشد.

قرص فمودین دینه

متوسط زمان یک سیکل قاعدگی نرمال 28 روز است اما در برخی از زنان ممکن است این دوره از 23 تا 35 روز متفاوت باشد. قاعدگی یا عادت ماهانه به دلیل خون ریزی در اثر ریزش لایه های داخلی رحم یا همان آندومتر در زنان رخ می دهد. خون و بافت تخریب شده ی آندومتر از طریق دهانه رحم و واژن دفع می شود و به این طریق مواد زائد از بدن زنان خارج می گردد.

دلیل قاعدگی در زنان چیست :

در هر دوره قاعدگی، بدن برای حاملگی آمادگی پبدا می کند. ابتدا یک یا چند تخمک از تخمدان آزاد می‌شوند و به سوی رحم حرکت می‌کنند. اگر در زمانی که تخمک به سوی رحم در حال حرکت است، اسپرم به آن برسد لقاح صورت می‌گیرد و رویان یا نطفه شکل می گیرد. در صورتی که لقاح رخ ندهد و یا رویان نتواند به‌طور صحیح و کامل در بافت داخلی رحم لانه بگزیند، بافت لایه داخلی رحم از رشد می‌ایستد و ریزش می‌کند تا برای شروع دوره دیگری از باروری آماده شود.

از اختلالات قاعدگی چه می دانید :

عوامل مختلفی موجب ایجاد تغییراتی در روند طبیعی سیکل عادت ماهانه می شوند و آن را از حالت طبیعی خارج می کنند که در هر سنی امکان دارد رخ دهند؛ به این عوامل، اختلالات قاعدگی گفته می شود. این اختلالات هر کدام دلیل خاصی دارند که می توانند موجب ایجاد تغییر در زمان قاعدگی، خفیف یا شدید شدن خونریزی، لکه بینی در بین سیکل ها، درد های شدید در قاعدگی، قطع قاعدگی، کوتاه شدن فواصل هر دوره و… بشوند. به اختلالات عادت ماهانه نباید بی توجهی کرد، زیرا امکان دارد موضوع خطرسازی باشد و حتی ممکن است فرد را دچار ناباروری کند. پس توجه به آنها و ریشه یابی علت و درمان آنها بسیار حائز اهمیت می باشد.

قرص فمودین دینه و فواید آن برای رفع اختلالات قاعدگی :

قرص فمودین مجتمع صنایع دینه ایران یک فراورده کاملا طبیعی و گیاهی می باشد و حاوی مواد موثره ی میوه ی پنج انگشت (ویتکس) است. گرچه علت دقیق سندرم پیش از قاعدگی شناخته شده نیست، ولی شواهد نشان می دهد که بسیاری از علائم این سندرم، با افزایش پرولاکتین در ارتباط است. قرص فمودین با اعمال تاثیر دارویی خود از طریق کاهش ترشح پرولاکتین از هیپوفیز برای رفع بی نظمی های قاعدگی، تسکین دردهای قاعدگی و بهبود عوارض یائسگی از جمله مشکلات خواب و گرگرفتگی موثر می باشد.

کم شدن خونریزی قاعدگی و بررسی علل و علائم آن

بعلاوه، قرص فمودین از دیگر عوارض ناشی از سندروم پیش از قاعدگی مانند سردرد، تحریک پذیری، عصبانیت، افسردگی، جوش صورت، افزایش اشتها و تمایل به مصرف شیرینی جات، حساسیت و درد پستان وخون ریزی شدید رحم نیز جلوگیری می کند و باعث تسکین دردهای ناشی از عادت ماهانه در خانم ها می شود.

مواد تشکیل دهنده قرص فمودین :

قرص فمودین همانند نمونه سوئیسی آن از 20 میلی گرم عصاره میوه پنج انگشت (Vitex agnus-castus)  تهیه و تولید شده است و بر مبنای.65/0 میلی گرم ویتکسین استاندارد شده است.

مشخصات این گیاه دارویی:

این گیاه که نام دیگر آن فلفل بیابانی( فلفل بری) می باشد، درختی است با برگهای پنجه مانند و گلهای بنفش که بعد از فصل گرده افشانی، میوه ی قهوه ای پر رنگی می دهد و در بستر رودها و مناطق پست و دره ها بیشتر دیده می شود. قسمت مورد استفاده این گیاه میوه آن می باشد. اولین مورد گزارش شده از مصرف آن توسط بقراط بوده که از خوابانده آن در شراب در جهت کنترل خونریزی بعد از زایمان استفاده کرده است.

خواص شگفت انگیز گیاه پنج انگشت موجود در قرص فمودین :

این محصول با اثر گذاری بر محور مرکزی ترشح هورمون در بدن یعنی هیپوتالاموس – هیپوفیز با افزایش LH و کاهش FSH تاثیرات خود را اعمال میکند.

تنظیم پریود: با افزایش ترشح پروژسترون  نسبت به استروژن باعث بهبود عملکرد تخمدان می گردد و اختلالات پریود را کاهش می دهد.

کنترل ترشح پرولاکتین: در هنگام بالابودن سطح پرولاکتین، با اتصال مستقیم بر روی گیرنده های دوپامینی موجب کاهش ترشح پرولاکتین می گردد.

پیشگیری از درد و حساسیت پستان ها: با کاهش میزان پرولاکتین در زمان عادت ماهانه و پیش از آن، از درد و تورم پستان ها جلوگیری می کند و نیزمانع تشکیل یا توسعه کیست های ناشی از افزایش پرولاکتین می گردد.

کنترل علایم یائسگی: با بهبود ترشحات هورمونی از میزان عوارض حین یائسگی مانند اختلالات روحی، بی نظمی های خواب و گرگرفتگی کم می کند.

با مسكن‌های طبيعی دردهای دوران قاعدگی را التیام ببخشیم

روش مصرف :

هر روز یک قرص، در زمان مشخصی از روز مثلا نیم ساعت قبل از صبحانه  و یا شب قبل خواب مصرف شود.

دوره درمان با این قرص حداقل سه ماه است.

شرایط نگهداری :

این دارو باید در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد و به دوراز نور و رطوبت نگهداری شود. از قرار دادن قرص فمودین در دسترس اطفال جلوگیری نمایید.

نکات مهم درباره قرص فمودین مجتمع صنایع دینه ایران :

  • بهتر است در حین مصرف  این فرآورده، ازقرص های ضد بارداری، همچنین آگونیست ها و آنتاگونیست های دوپامین استفاده نشود.
  • موارد منع مصرف خاصی برای این قرص گیاهی تاکنون گزارش نشده است.
  • در برخی از زنان ممکن است عوارض جانبی محدودی از جمله سردرد، خستگی و تهوع پدید آید.اما چون این دارو کاملا گیاهی می باشد، عوارض قابل توجه دیگری نخواهد داشت و نسبت به سایر داروهای مشابه در بازار بسیار سودمندتر می باشد.
  • استفاده از این فرآورده در زمان حامگی و شیردهی منع مصرف دارد.
  • در صورت بروز هرگونه حساسیت حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید.
  • افرادی که حساسیت پوستی دارند قبل از مصرف باید با پزشک در خصوص مصرف این قرص مشورت نمایند.
  • استفاده از این قرص برای بهبود علائم فیزیکی و روحی در دوران یائسگی بسیار مفید می باشد.
  • در صورتی که چرخه قاعدگی به صورت منظم و طبیعی می باشد، نیازی به استفاده از قرص فمودین نیست.
  • این فرآورده همانند نمونه سوئیسی “Premense” تهیه شده و در رفع اختلالات پیش از قاعدگی نیز بسیار موثر است.