مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) وضعیتی است که در آن بسیاری از فیبر های عصبی میلینین خود را از دست می دهند و بنابراین، غلاف محافظ که آن ها را پوشش می دهد از بین می رود. این بیماری یکی از پیچیده ترین و مخرب ترین بیماری های خود ایمنی است که به سیستم عصبی مرکزی حمله می کند و سیستم دفاعی آن را که یک پوشش محافظ بع نام غلاف میلیلن است را مورد حمله  قرار می دهد. آمار در حدود ۲۰،۰۰۰  مرگ ناشی از MS را در طول مدت یک سال نشان می دهد. در این مقاله از بخش قلب و عروق دکتر سلام، به بررسی درمان خانگی مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) می پردازیم.

مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) چیست؟

این بیماری بسیار ناتوان کننده است و ممکن است به نورون های مغز, اعصاب نخاعی و نخاع در روش های مختلف و با سرعت متفاوت حمله کند. اثرات این حملات ممکن است در یک حمله و با شدت بالا باشد یا در چندن حمله اثرات مختلفی مانند اختلال جسمی, روانی و یا شناختی در طول زمان شود. مولتیپل اسکلروزیس نه تنها برای بیمار بلکه مراقبان او نیز بسیار دردناک است.

اسکلروزیس چند گانه نوعی از بیماری است که ممکن است ناشی از عفونت مهلک باشد که به سیستم ایمنی بدن حمله می کند و در نتیجه سیستم ایمنی بدن را ضد خود بدن می کند. بیماری اسکلروز چندگانه ممکن است به دلایل ژنتیکی ایجاد شود.

برخی از اختلالات خود ایمنی دارای درمان های پزشکی شناخته شده هستند، اما تا به حال برای مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) هیچ داروی مناسبی ارائه نشده است. درمان های تایید شده یا درمان های توصیه شده برای MS وجود دارد اما نه تنها آن ها بسیار دردناک هستند بلکه اغلب برای درمان این بیماری کاملاً بی اثر هستند.

آمار متفاوت در مورد مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) نشان می دهد که زنان دو برابر نسبت به مردان  د چار بیماری مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) می شوند، اما اثبات شده است که تمایل بیشتر نسبت به مردان برای درمان دارند. مردان معمولاً نسبت به هیچ درمانی که برای معالجه این بیماری به کار می رود، واکنش نشان نمی دهند. رژیم غذایی مناسب، درمان های گیاهی و تغییرات رفتاری می تواند به کاهش علایم طولانی مدت کمک کند.

هیچ کدام از درمان های پزشکی برای درمان MS کاربرد ندارند، اما برخی درمان های طبیعی می توانند بیماری را به طور موثر درمان کنند. این درمان های طبیعی از با استفاده از کلسیم، استفاده از گیاه طبیعی گون، ریشه گیاه باردان، ویتامین D، کرنبری، طب سوزنی، ماساژ،اکیناسه، گیاه ماری جوانا، امگا 3، جنسیگ، عرق خار مریم، پروبیوتیک ها، نعناع، و سلنیوم صورت می گیرد تا بیماری مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) را معالجه کنند.

مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) چیست؟

درمان های طبیعی مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) و مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS)

در زیر روش های خانگی طبیعی که می توانند در درمان بیماری مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) مفید باشند, آورده شده است:

۱. پروبیوتیک ها

جذب مواد مغذی ضعیف یکی از اثرات جانبی اسکلروزیس چند گانه است که می تواند مشکلات ناشی از بی نظمی را بیشتر کند و در نتیجه در روند زندگی سالم اختلال به وجود آورد. پروبیوتیک ها برای افزایش کارآیی سیستم گوارشی ضروری هستند. آن ها یک نوع باکتری هستند که برای سالم نگه داشتن تعادل باکتریایی معده مفید می باشند. پروبیوتیک ها به خاطر خاصیت ضد التهابی بودنشان در تسکین اثرات التهابی ناشی از بی نظمی نیز مفید هستند .

۲. سلنیوم

منابع طبیعی برای این ماده معدنی بسیار ضروری و با ارزش کم هستند اما به راحتی به شکل گردو، ماهی و کبد در دسترس می باشند. افزایش مصرف این مواد تقویت کننده سیستم ایمنی یاعث افزایش کارایی سلنیوم می شود  و تغییرات قابل توجهی در بدن شما ایجاد می کند. این غذاها با این ماده غذایی مفید که به طور قابل توجهی عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کرده و متابولیسم را افزایش می دهد، در حال همه گیر شدن است.

۳. ماری جوانا

ماری جوانا، که یک داروی آرام بخش است، برای اهداف دارویی تنها در چند کشور مورد استفاده قرار می گیرد اما اثرات آن بر بیماری دردناک مانند مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) را نمی توان  نادیده گرفت. ماری جوانا قابلیت آرامش بخشی بالایی دارد که اثرات ناشی از MS را تسکین می دهد. همچنین این اثرات در تحقیقات انجام شده اثبات شده اند

مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) چیست؟

۴. کنبری

استفاده از کنبری به شکل مستقیم، به عنوان آب میوه و یا مکمل علائم MS را تا حد زیادی کاهش  می دهد. کنبری با مواد معدنی متعدد، ترکیبات آلی و آنتی اکسیدان هایی غنی است که به طور ویژه عمل کنترل ادرار را بهبود می بخشند. عدم کنترل ادرار یی از عوامل قوی بیماری MS است.

۵. امگا ۳

امگا ۳ تنها در درمان بیماری هایی مثل سرطان، بیماری های قلبی و چاقی موثر نیست؛ این اسید چرب در بهبود عملکرد سیستم ایمنی نیز بسیار موثر است. علاوه بر این، امگا 3 اثرات ضد التهابی بر روی بدن دارد که درد ناشی از اختلالات بیماری های خود ایمنی را تسکین می دهد.

۶. نعناع

نعناع به طور گسترده برای درمان اختلالات عصبی، تهوع، سردرد و حتی اختلالات روحی مانند افسردگی بالینی به خاطر ظرفیت آرامش بخش آن به کار می رود. ثابت شده است که روغن نعناع در درمان اختلالات روده ای همراه با شرایط MS موثر است.

۷. ماساژ:

انواع مختلف MS اغلب شرایط رفتاری مانند افسردگی، اضطراب و استرس را به خاطر ماهیت بسیار دردناک بیماری ایجاد می کند. بنابراین با تغییر رژیم غذایی و جذب مکمل، تغییرات رفتاری مثل ماساژ و مالیدن مناطق آسیب دیده می تواند سبک زندگی را بهبود بخشد و به تسکین اعصاب کمک کند، حتی می تواند باعث کوتاه شدن دوره بیماری نیز شود.

۸. ویتامین D

تحقیقات نشان داده اند که سطح پایین ویتامین D مستقیماً با شیوع بیماری مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) ارتباط دارد. بنابراین کسب اطمینان از به دست آوردن نور کافی به خصوص در دوره تشخیص زودهنگام MS می تواند به کاهش دوره بیماری و شدت نشانه های آن کمک کند. این کار به بهبود سبک زندگی شما به وسیله درمان های طبیعی کمک می کند.

۹. طب سوزنی

طب سوزنی به طور گسترده به خاطر اثرات آن در تسکین درد و آرام کردن اعصاب شناخته می شود. با این حال، توصیه می شود که همیشه در مخلوط کردن داروهای گیاهی قوی مراقب باشید. بنابراین، اثرات فیزیولوژیکی طب سوزنی می تواند پیچیده باشد و بنابراین درمان باید در یک مکان پزشکی صورت گیرد.

مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) چیست؟

۱۰. زنجبیل

زنجبیل اغلب به خاطر خواص شگفت انگیز و ضد التهابی که دارد ، اولین روش درمان طبیعی محسوب می شود. هم چنین در مواردی مانند ناراحتی عصبی، درد مفاصل، مشکلات سیستم گوارشی و حالت تهوع مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که این نشانه ها عموماً در مبتلایان به MS مشاهده می شوند، بنابراین استفاده از زنجبیل برای  این بیماران بسیار توصیه می شود.

11.کلسیم

کلسیم یک ماده مغذی حیرت آور برای افزایش سلامت بدن است  و آن را قوی می سازد؛ اثرات آن شامل افزایش سلامت قلب، تقویت استخوان ها، کاهش و جلوگیری از خطر سرطان می باشد. اگرچه کلسیم مستقیماً سیستم ایمنی یا سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار نمی دهد، اما سلامت کلی بدن را بهبود می بخشد و در نتیجه شیوه زندگی سالم را تقویت می کند.

هشدار:

از آنجایی که درمان پزشکی مناسب برای مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) وجود ندارد، اما عاقلانه است که قبل از اینکه درمان طبیعی را برای کاهش علائم MS شروع کنید، با یک متخصص پزشکی واجد شرایط مشورت کنید. بهترین راه این است که از این نکته که درمان های گیاهی یا مکمل ها ممکن است برای شما مشکلی ایجاد کنند یا یک پزشک متخصص می تواند در انتخاب مواد غذایی به شما کمک کند و به شما بگوید که از بعضی از این مکمل ها یا روش های درمان گیاهی موثر نیستند اجنناب کنید. در غیر این صورت باید یک روش خوب برای افزودن یا حذف یک ماده غذایی در  یک رژیم غذایی سالم در نظر بگیرید. اگر پیش از این از داروی ضد التهاب، ضد تشنج و یا داروهای اعصاب استفاده کرده اید، توصیه پزشک یا یک متخصص سلامتی را برای جلوگیری از هرگونه عوارض جانبی را در نظر گیرید.