عوامل مختلفی می توانند به کمردرد مانند نشستن در مقابل کامپیوتر برای ساعت ها یا ایستادن در صف برای مدت طولانی کمک کنند. در هر صورت، درد به کلی آزار دهنده است و شما می توانید به مدت چند روز آن را احساس کنید. اگر درد شدید است و تا یک هفته ادامه می یابد، باید سریعاً با پزشک خود مشورت کنید. علاوه بر این، اگر درد در نتیجه فعالیت خاصی اتفاق افتاده باشد، همیشه می توانید یک درمان خانگی در برای آن پیدا کنید. شما می توانید ماده ویژه ای را در آشپزخانه خود پیدا کنید که گذشتگان برای قرن ها از آن برای درمان کمردرد استفاده می کردند و هنوز هم ویژگی تسکین دهندگی در آن ها بدون آسیب رساندن به شرایط سلامتی شما وجود دارد. متخصصان تغذیه همچنین پیشنهاد می کند که منبع طبیعی می تواند وظایفی مانند این را انجام دهد و به همین دلیل است که درمان های خانگی سنتی تا به امروز استفاده شده اند. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی درمان های خانگی برای کمردرد می پردازیم.

عامل های ایجاد کمردرد

همچنین لازم است در مورد شرایط و موقعیت هایی که می تواند باعث کمردرد شدید شود، اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید در این زمینه اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

کمر درد

 • ورم مفصلی
 • تشک با کیفیت بد
 • فعالیت فیزیکی ثابت
 • جلسات ورزشی سخت
 • تب یا عفونت
 • الگوهای خواب نامناسب
 • بلند کردن وسایل سنگین بیش از حد توان
 • نشستن در حالت اشتباه برای ساعات متعدد
 • سیگار کشیدن

درمان های خانگی برای کمردرد

۱. نوشیدنی شنبلیله

مواد لازم

 • یک قاشق چای خوری پودر شنبلیله
 • یک فنجان شیر
 • عسل برای طعم

شما می توانید با مخلوط کردن قاشق چای خوری پودر شنبلیله با یک لیوان شیر گرم، یک نوشیدنی برای درمان کمردرد تهیه کنید. همچنین می توانید عسل را به آن اضافه کنید. مصرف نوشیدنی هر شب می تواند به کاهش شدت درد کمک کند. متخصصان تغذیه می گویند که شنبلیله سرشار از خواص ضد التهابی است که توانایی مقابله با عوامل مرتبط با کمردرد را دارد.

۲. نوشیدن زردچوبه و شیر

کمر درد -1

مواد لازم

 • یک قاشق چای خوری از زرد چوبه
 • یک فنجان شیر گرم
 • عسل برای طعم

مصرف یک فنجان شیر گرم با یک قاشق چای خوری از زرد چوبه، باعث می شود که شدت کمردرد تسکین پیدا کند. شما می توانید عسل را به آن اضافه کنید و هم چنین این نوشیدنی منبع سرشاری از مواد مغذی است که انرژی را در شرایط تخلیه انرژی فراهم می کنند.

علاوه بر این، زردچوبه پر از کورکومین است که بخشی از آن می باشد که برای دفع دردهای مختلف بدن از جمله کمردرد عمل می کند. هم چنین شما می توانید زرد چوبه و عسل را دو بار در روز مصرف کنید تا روند ریکاوری را تسریع کنید.

۳. کیسه گرم کننده

قرار دادن کیسه گرم کننده در منطقه آسیب دیده می تواند در این زمینه شگفت انگیز باشد. مطالعات نشان داده اند که گرمادرمانی به دلیل خواص ضد دردی آن موثر است. وقتی به دفعات ادامه دهید، ماهیچه های کمر را تسکین می دهد و اسپاسم و درد را به طور یک سان از بین می برد.

۴. چای زنجبیل

مواد لازم

 • قطعات زنجبیل تازه در اندازه های 2 تا 5 سانتی متر
 • ۱ فنجان آب
 • عسل برای طعم

استفاده از چای زنجبیل گرم می تواند به شما کمک کند که شرایط سلامتی خود را در طول کمردرد به راحتی حفظ کنید. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که یک فنجان آب را با قطعات زنجبیل تازه بجوشانید. عسل را برای طعم به آن اضافه کنید. شما می توانید بسته به شدت درد، دو بار در روز چای مصرف کنید. متخصصان تغذیه نوشیدن چای زنجبیل را توصیه می کند چون دارای ماده ای با خواص بسیار ویژه به نام زنجبیل است. مورد دوم شامل تسکین دهندگی درد و اثرات ضد التهابی است.

۵. چای ریحان

کمر درد -0

مواد لازم

۲ – ۴ برگ ریحان خشک

۱ فنجان آب

عسل برای طعم

شما می توانید چای نعناع تازه را انتخاب کنید تا کمردرد را درمان کنید. شما به برگ های خشک ریحان نیاز خواهید داشت و آن ها را به همراه یک فنجان آب بجوشانید. افزودن عسل طعم آن را افزایش خواهد داد.  بسته به زمانی که کمردردتان تسکین یابد می توانید آن را ۲ تا ۳ بار در یک روز مصرف کنید. برگ های ریحان شامل اجزایی مانند لینالول، سیترونلول، و اوژنول هستند تا بیماری شما را به طور موثر تسکین دهد.

۶. حمام های گرم

استفاده از حمام های گرم برای درمان کمردرد یک درمان خانگی موثر است. آب گرم می تواند به تسکین دادن و التیام درد ماهیچه های پشت شما کمک کند. همچنین می توانید از روغن اسانس سنبل بعد از حمام استفاده کنید تا فرآیند التیام را تسریع کنید چون این روغن حاوی خواص تسکین درد است.

۷. چای بابونه

مواد لازم

 • یک قاشق چای خوری بابونه خشک
 • ۱ فنجان آب
 • عسل به خاطر طعم

متخصصان تغذیه توصیه می کنند که اگر تمایلی به استفاده از دارو در این زمینه ندارید، چای بابونه را برای درمان کمردرد امتحان کنید. به سادگی یک قاشق چای خوری بابونه در آب بریزید، عسل را اضافه کنید و اکنون این معجون شگفت انگیز آماده مقابله با عواملی است که باعث کمردرد حاد می شوند. علاوه بر این، بابونه هم بخشی از داروهای گیاهی است که به خاطر خاصیت ضد التهابی خود برای سال ها به عنوان یک داروی گیاهی استفاده می شود.

۸. نوشیدنی آناناس

کمر درد -2

مواد لازم

 • تکه های تازه آناناس
 • آب به مقدار لازم
 • تکه های یخ

همانند انواع مختلف چای و نوشیدنی، شما می توانید نوشیدنی آناناس را مصرف کنید تا کمردرد را دفع کنید. تنها چیزی که شما نیاز دارید این است که تکه های تازه آناناس را با مقداری آب و تکه های یخ ترکیب کنید. شما می توانید این نوشیدنی خوش مزه و تازه را تا جایی که می خواهید بنوشید. آناناس یک منبع سرشار از یک نوع آنزیم است که به نام بروملین شناخته می شود. مورد دوم خواص ضد درد و ضد التهابی را نشان می دهد. زمانی که به طور منظم مصرف می شوند، می توانند با التهاب مبارزه کنند که به شدت به کمردرد آزار دهنده کمک می کند.

۹. حالت خواب

در بیشتر موارد، وضعیت خوابیدن باعث کمردرد شدید می شود. اگر شما بر روی پشت خود بخوابید و بارها با درد روبرو شوید، باید تغییراتی در این زمینه ایجاد کنید. بالش خود را زیر زانوهایتان قرار دهید تا از ستون فقرات خود حمایت کنید.

این روش همچنین برخی از حمایت ها را به شما را ارائه می دهد و به تسکین درد شما کمک می کند. متخصصان بهداشت اغلب پیشنهاد می کنند که کمردرد نباید سرسری گرفته شود؛ بنابراین، مشاوره با یک پزشک می تواند به شناسایی علت واقعی کمک کند.

۱۰. ماساژ کمر

کمر درد - 6

ماساژ دادن بخش از بدن که دارای درد است بخشی از درمان های مختلف در سراسر جهان است و به تسکین درد کمک می کند. شما می توانید با ماساژ دادن آن قسمت با روغن گیاهی به طور مرتب، از کمردرد خلاص شوید. اگر نمی توانید این کار را خودتان انجام دهید، همیشه می توانید از افراد دیگری درخواست کمک کنید.

علاوه بر این روغن های گیاهی مانند بادام، زیتون، و نارگیل برای حفظ خواص ضد درد و ضد التهاب که برای درمان دردهای کمر ضروری هستند موثر می باشند. پشت خود را با حرکات دایره ای به آرامی با کمی روغن موجود ماساژ دهید. تمرین را به مدت ۲ تا ۳ روز ادامه دهید و بعد از آن درد شروع به ناپدید شدن خواهد کرد.

نتیجه گیری

درد های بدن مثل درد در نواحی دست، پا، شکم، و پشت واقعاً تضعیف کننده است. در مورد کمردرد، خوابیدن، نشستن، یا ایستادن به خاطر شدت درد دشوار می شود. بنابراین، شما باید یک روش درمان سریع را انتخاب کنید. با کمک نکاتی که در بالا ذکر شد، شما می توانید از کمردرد در عرض چند روز رهایی یابید.