مطالعات جدید نشان می دهد که مصرف گردو کمک زیادی به کاهش فشار خون و کاهش خطر بیماری های قلبی-رگی می شود؛ البته اگر همراه با چربی های اشباع مصرف شود و به جزئی از رژیم غذایی فرد تبدیل شود. دانشمندان پنیسلوانیا در دانشگاه های آمریکا، مطالعاتی بر روی چگونگی تاثیر گردو بر سلامتی قلبی فرد انجام داده اند. نتایج تحقیقاتی که در کمیسیون تغذیه ای در کالیفرنیا انجام شد، در ژورنال انجمن قلب آمریکا به چاپ رسیده است. در این مقاله از بخش اخبار پزشکی و تغذیه دکتر سلام به بررسی کاهش فشار خون با گردو می پردازیم.

کاهش فشار خون با گردو

کاهش فشار خون با گردو

گردو پایه گیاهی امگا3 دارد که به آلفالینولنیک اسید معروف است و دانشمندان تاثیرات مثبت آن را روی فشار خون تایید کرده اند. دانشمندان در پی کشف این هستند که آیا آلفالینولنیک اسید بر روی سلامت قلب موثر است یا نه و یا اینکه دیگر مواد تشکیل دهنده گردو مثل پلی فنول، به کنترل فشار خون در افرادی که در خطر بیماری های قلبی-رگی هستند، کمک می کند یا تاثیری ندارد.

فشار خون بزرگترین قاتل جوانان ما

بیماری های قلبی-رگی در آمریکا باعث مرگ و میر زیادی در بین جوانان شده است. مطالعه ای در سال 2019 در انجمن قلب آمریکا انجام شده است که طبق آن 840000 نفر در آمریکا در سال 2016 بر اثر بیماری های قلبی-رگی جان باخته اند.

همچنین مطالعه دیگری نشان می دهد که نصف جوانان آمریکا به نوعی دچار بیماری های قلبی-عروقی هستند. این انجمن اینگونه شرح می دهد که افزایش تعداد افرادی که دچار فشار خون بالا هستند، در نتیجه افزایش بیماری های قلب-رگی می باشد.

اگرچه، تایید ارتباط بین فشار خون بالا با بیماری های قلبی-رگی در سال 2017 در دانشکده قلب شناسی آمریکا انجام شده بود. بهبود  فشار خون بالا که قبلا از 140 به 90 معنی شده بود، اما امروزه طبق تحقیقات، تغییر آن را از 130 به 80 می دانند.

رژیم آزمایشی

دانشمندان 45 شرکت کننده را بین 30 تا 65 سال انتخاب کردند که یا اضافه وزن کمی داشتند یا به معنای واقعی چاق بودند. تمام این افراد رژیمی را به مدت دو هفته قبل از شروع مطالعه آغاز کردند.

این رژیم یک رژیم معمولی در آمریکا محسوب می شود که 12 درصد کالری از چربی های اشباع را شامل  می شود. دلیل آن هم وضعیت یکسان این افراد قبل از مطالعه بود.

سپس دانشمندان افراد را رندوم به سه دسته تقسیم کرده و به هر گروه سه رژیم متفاوت دادند که تمام آنها چربی اشباع پایینی داشتند. آنها 6 ماه این رژیم را دنبال کردند. هر کدام از این افراد از یک منظر این رژیم را دنبال می کردند. رژیم ها این گونه بود:

  • رژیمی که در همه ی قسمت ها گردو داشت.
  • رژیمی که گردو نداشت اما به مقدار یکسان آلفالینولنیک اسید و اسید چرب غیر اشباع را شامل می شد.
  • رژیمی که گردو نداشت اما به جای آن به مقدار یکسان آلفالینولنیک اسید با نوعی اسید چرب دیگر به نام اولئیک اسید را شامل می شد.

ارتباط گردو با کاهش فشار خون

ارتباط گردو با کاهش فشار خون

این تیم پژوهشی در پایان دوره رژیم تمام افراد را از لحاظ تمام فاکتورهای ریسک بیماری قلبی-رگی ارزیابی کردند. با تمام این اطلاعات محققان دریافتند که سلامت قلب شرکت کنندگان از هر سه گروه به حدی بیشترشده است.

طبق گفته آنها این مطالعات نشان می دهد که جایگزین کردن چربی اشباع با غیر اشباع که از روغن گردو یا سبزیجات باشد، فواید زیادی برای قلب و رگ دارد.

اگرچه، محققان همچنین دریافته اند که شرکت کنندگانی که فقط رژیم گردو داشته اند، فشار خون کمتری از دو گروه دیگر دارند. فشار خون مرکزی، فشار خون به سمت قلب است و دانشمندان آن را یک نشانه قابل اعتماد از بیماری های قلبی-رگی می دانند.

پروف. پنی کریس- اسرتون در پنیسلیوانیا اینگونه توضیح می دهد: زمانیکه افراد تنها از رژیم گردو استفاده کردند، خودشان تاثیرات بیشتری را حس کردند، نسبت به زمانی که جایگزین آن (اسیدچرب) را داشتند.

بنابراین نتایج نشان می دهد که چیزی اضافه در گردو وجود دارد که خاصیت زیادی  دارد_ که می تواند ترکیبات بیواکتیو، یا فیبر و شاید هم چیز دیگری باشد که در اسید چرب تنها وجود ندارد.

گردو و شیر رقیق جایگزین گوشت و لبنیات

محققان تصور دارند که فشار خون مرکزی با رژیم گردو و همچنین خطر بیماری های قلبی-رگی کاهش پیدا کرده است. اگرچه، این تحقیق ارزش بالایی ندارد، چون فقط روی 45 نفر انجام شده است. بنابراین مطالعات بیشتری برای اثبات این نتایج نیاز است. پروف.کریس-اسرتون پیشنهاد می دهد که اگر در خطر بیماری های قلبی-رگی هستید، به جای گوشت قرمز چرب یا محصولات لبنی پرچرب برای میان وعده از شیر رقیق و گردو استفاده کنید.

فواید دیگر مصرف گردو

گردو می تواند به درمان بیماری یبوست کمک کند

گردو دارای فیبر زیادی است که باعث نرم شدن مواد غذایی موجود در روده می شود. همانطور که می دانید برای ارتقا سلامتی خود، باید روزانه حداقل یکبار شکمتان کار کند و مواد داخل روده خارج شود. گردو نقش اساسی در این روند ایفا می کند و باعث پیشگیری از بیماری یبوست در شما می شود.

کاهش فشار خون با گردو

مصرف گردو باعث پاکساری سیستم داخلی بدن می شود

گردو باعث می شود که سیستم گوارشی بدن، عاری از هرگونه باکتری مضر شود. ارزش غذایی فوق العاده گردو باعث می شود که سیستم داخلی بدن تقویت شده و سلامتی شما ارتقا یابد.

گردو عفونت قارچی را درمان می کند

همانطور که می دانید سطح داخلی و خارجی بدن ما را قارچ فرا گرفته است. یکی از مواد غذایی که می تواند بدن را از باکتری های قارچی پاک کند، گردو است. قارچ ها باعث بروز خارش و بیماری های پوستی مختلفی می شوند و بهترین راهکار برای پیشگیری از این بیماری ها، مصرف گردو است.

مصرف گردو سنگ صفرا را از بین می برد

نه تنها مصرف گردو، بلکه مصرف  آجیل های مختلف باعث پاکسازی بدن شده و سنگ صفرا را از بین می برند.

گردو باعث کاهش علائم بیماری دیابت می شود

همانطور که می دانید بیماری دیابت خود عامل بروز بیماری های مختلفی همچون بیماری های قلبی و کلیوی می باشد. با مصرف گردو می توانید هم علائم بیماری دیابت نوع 1 و هم علائم بیماری دیابت نوع 2 را کنترل کنید.

گردو باعث افزایش باروری مردان می شود

مردانی که روزانه و به طور منظم، گردو مصرف می کنند، قدرت بارور کردنشان افزایش پیدا می کند. همچنین گردو باعث افزایش میل جنسی می شود و تاثیر بسزایی در ساختار اسپرم ها دارد.

مصرف گردو باعث کاهش وزن می شود

آیا از اضافه وزن رنج می برید؟ آیا به دنبال راهی برای کاهش وزن خود هستید؟ حتما گردو مصرف کنید! با این کار می توانید اشتهای خود را بدون اینکه بدنتان با کمبود پروتئین و ویتامین مواجه شود، کاهش دهید.