وقتی که موضوع مربوط به دستیابی به وایرلس سریع تر است، به نظر می رسد که هیچ گونه بحثی نیاز نیست. هر چه سریع تر، بهتر است، درست است؟ و با شرکت Verizon که در حال حاضر این تکنولوژی را در مناطقی فعال کرده و برنامه هایی برای راه اندازی تکنولوژی 5G در ۳۰ شهر ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ دارد، به نظر می رسد که سرعت انتقال داده ها بسیار بیشتر می ­شود. اما این مسئله­ای وجود دارد، ما کاملاً از اثرات سلامتی 5G مطمئن نیستیم. در این مقاله از بخش عمومی دکتر سلام به بررسی تکنولوژی 5G و تاثیر آن بر سلامتی می پردازیم.

تکنولوژی 5G چیست؟

در حقیقت، ما هنوز سعی داریم بفهمیم که چگونه امواج الکترومغناطیسی که با اشکال جریان تکنولوژی بی سیم سروکار دارند، بر سلامت انسان تاثیر می گذارند. برخی دانشمندان و متخصصان بهداشت عمومی نگران هستند که ما بدون درک کامل اثرات سلامتی تکنولوژی 5G به سمت آن و با سرعت زیاد حرکت می کنیم.

تکنولوژی 5G

تکنولوژی 5G که به عنوان نسل پنجم شبکه های تلفن همراه یا سیستم های بی سیم شناخته می شود، فاز جدیدی در فن آوری تلفن همراه محسوب می شود. این سیستم های بی سیم فرستنده هایی هستند که سیگنال ها را به تلفن های همراه و دستگاه های بی سیم دیگر منتقل می کنند.

در حالی که هنوز عموم مردم از این تکنولوژی استفاده نمی­ کنند، پیش بینی می شود که در طی دهه آینده، بیشتر حامل های بی سیم در آمریکا به تکنولوژی 5G تغییر خواهند کرد. انتظار می رود که این تکنولوژی پوشش بهتری، مصرف باتری کم تر، سرعت اتصال اینترنت سریع تر و توانایی پشتیبانی از یک بازار رو به رشد محصولات غیر از تلفن ها و تبلت داشته باشد.

در اصل, 5G تکنولوژی مخصوص شبکه های تلفن همراه خواهد بود که اغلب به عنوان برج های تلفن همراه شناخته می شود, که تکنولوژی اتصال بدون سیم را تقویت می­کند. اما باید به این موضوع اشاره کرد که: همانطور که انتظار داریم در اوایل سال ۲۰۲۰ به سمت تکنولوژی 5G حرکت کنیم, رئیس کمیسیون ارتباطات فدرال (تام ویلر) می گوید که ما شاهد خواهیم بود که تعداد زیادی از این برج های تلفن همراه را بسازیم.

بنابراین در حالی که ممکن است در هر جایی از ۱۰ تا ۵۰ برابر سرعت اتصال سریع تر را تجربه کنیم که باعث می شود احساس بهتری درمورد استفاده از اینترنت داشته باشیم، ممکن است در عوض میلیون ها برج تلفن همراه در گوشه های خیابان مشاهده کنیم. (تکنولوژی 4G امروزی در حدود ۲۰۰،۰۰۰ برج تلفن همراه در ایالات متحده دارد).

اما تکنولوژی تکنولوژی 5G به پوشش اینترنتی گسترده تری نیاز دارد که به این معنی است که تعداد زیادی از برج های تلفنی در همه اندازه ها را در محل زندگیمان مشاهده خواهیم کرد. این موضوع که این تکنولوژی ها هرگز ایمن نبوده اند – و اینکه علم باعث ایجاد مشکلاتی برای مردم می شود – باعث نگرانی است.

و به نظر می رسد که این تکنولوژی قرار است به زودی عملی شود. در ۱۴ جولای سال 2016, FCC به تایید طیف مرزی (طیف مرزها) رای داد, و ایالات متحده را به اولین کشور دنیا تبدیل کرد تا طیف موج میلیمتری بالاتر را برای توسعه تکنولوژی سلولی نسل باز کند.

متخصصان بهداشت محیطی نگرانی خود را در این زمینه بیان می کنند زیرا موضوعات سلامت، ایمنی و ارزیابی های محیطی برای فهمیدن تاثیر اینتکنولوژی بر انسان ها، حیات وحش و محیط­ زیست انجام نگرفته است. در حقیقت، قبل از اینکه FCC به تکنولوژی 5G چراغ سبز نشان دهد، این سازمان با سیل نظرات مخالف در رابطه با این تکنواوژی روبرو شد.

تکنولوژی 5G -4

تاثیرات تکنولوژی 5G بر روی سلامت: مواردی که ما می­دانیم و نمی­دانیم

چیزی که ما می دانیم این است که استفاده از این تکنولوژی، موجی از برج های انتقال تلفن همراه و دستگاه های بی سیم بیشتری را همراه خواهد آورد، از جمله گجت های دیجیتالی که ما ساعت ها زمان را صرف آن­ها می­کنیم و یا دستگاه های دیجیتالی مختلفی که در اطراف خانه ما یافت می­­شوند. تغییر به 5G به پشتیبانی از انفجار در محصولات بی سیم کمک خواهد کرد، به این معنی که قرار است با تغییرات بزرگی مواجه شویم.

در حالی که این صنعت ادعا می کند که این موضوع کاملاً بی خطر است، نتایج اولیه یک مطالعه برنامه ملی شناسایی عوامل خطرناک که در حدود 25 میلیون هزینه داشت و در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، نتیجه متضادی را نشان می­دهد. دانشمندان ارتباط بین تشعشعات تلفن همراه و سرطان را کشف کردند. به خاطر داشته باشید که محققان، خطر افزایش سطح این تشعشعات را مشابه با آنچه توسط دولت ایالات متحده پیدا شد، یافته اند. در مطالعه ای که درمورد موش ها انجام شد، تشعشع تلفن همراه باعث افزایش سطح سرطان مغز و یک تومور قلبی نادر می شود. ریسک این خطر توسط این تشعشعات افزایش می یابد.

البته هنوز تحقیقات زیادی باید انجام گیرد تا مشخص کند تشعشعات تلفن همراه موجب سرطان می شود یا نه. اما در این مدت باید چه کرد؟ لیکا خیفتز، یکی از استادان دانشگاه UCLA در این باره در لس آنجلس گفت: ” من فکر نمی کنم که خطرات سلامتی وجود داشته باشد, اما نمی ­توان بیان کرد که هیچ گونه خطری برای سلامتی وجود ندارد. “

یک مطالعه سال ۲۰۱۸ در مجله فیزیک بهداشت نشان می دهد که سرعت بسیار سریع انتقال داده ها بر روی یک وسیله به عنوان نتیجه تکنولوژی 5G ممکن است منجر به گرمایش بافت پوست در محیط های بدون پوشش مناسب و در صورت عدم استفاده درست از دستورالعمل ها می شود. این گفته ها از یافته های محققان نتیجه­گیری می شود.

تکنولوژی 5G -5

یافته ها همچنین نشان می دهد که نسبت بالاترین مقدار تا مقدار متوسط نتایج 1000 تابش اشعه ای که توسط انجمن بین المللی تابش غیر یونی انجام شد، باعث آسیب های دائمی حتی پس از تابش های کم و با استفاده از دستورالعمل های مرتبط می شود. که این موضوع اهمیت بازبینی در مورد دستورالعمل های موجود را بیان می­کند.

یک مقاله علمی نیز در سال 2018 منتشر شد که به این نکته اشاره می کند که چگونه امواج میلیمتری با فرکانس بالا (MMW)، حاوی پیامد های سلامتی مهمی در ارتباط با تکنولوژی 5G هستند:

مشاهدات اولیه نشان داد که MMW دمای پوست را افزایش داده، عملکرد ژن را تغییر داده، تکثیر سلولی و سنتز پروتئین ها با استرس اکسیداتیو را دچار اختلا می­ کند، و عملکرد های التهابی و متابولیک را تقویت می کند و می تواند آسیب های چشمی ایجاد کند که بر پویایی سیستم عصبی اثر می گذارد.

در صورتی که ما حتی نمی دانیم که تاثیرات مثبت تکنولوژی 5G واقعی واقعاً چیست آیا تمایل داریم میلیون ها آمریکایی را در معرض اشعه الکترومغناطیسی از طریق فن آوری های بی سیم قرار دهیم؟

برای دهه ها، آمریکایی ها چیزهایی مانند دود سیگار، DDT، مونسانتو و دیگر آفت کش ها را تجربه کردند، درصورتی که می دانیم آن ها با سرطان و دیگر مشکلات سلامتی مرتبط هستند. بنابراین آیا ما می خواهیم در مقیاس گسترده، بدون وایرلس و بدون اینکه به درستی تاثیرات آن را بر سلامت انسان مورد مطالعه قرار دهیم این کار را دوباره انجام دهیم؟ (یا قرار است راه­های امن­تری را در این رابطه در نظر بگیریم؟)

طبق گفته دکتر رونالد پاول این امر سیاست جاری FCC را بدون بررسی کامل تاثیر سلامتی بالقوه و تضمین ایمنی گسترش خواهد داد. همه افراد, از جمله آن هایی که در معرض خطر تشعشع قرار گرفته می­گیرند, شامل: زنان باردار, کودکانی که در رحم مادر هستند, کودکان, نوجوانان,مردانی که در سن باروری هستند, افراد مسن, افراد معلول و کسانی که بیماری مزمن دارند می­شوند.

تکنولوژی 5G -0

نظرات نهایی

متاسفانه، سابقه مثبتی درمورد استفاده از محصولات و فن آوری های جدید توسط عموم مردم بدون آزمایش کافی ایمنی در آمریکا وجود دارد. بله، تکنولوژی وایرلس زندگی ما را از بسیاری جهات ساده تر می کند. (شما احتمالاً از آن برای خواندن این مقاله استفاده می کنید و زندگی سالم تری خواهید داشت) اما ما باید نکات احتیاطی را رد صورت مواجه با تاثیرات مخرب تکنولوژی 5G در نظر بگیریم.

اگر شواهدی از آسیب مغزی و اثرات منفی دیگر سلامتی را مشاهده کنیم، باید استفاده از این تکنولوژی را متوقف کرده و تحقیقات دوباره­ را از سرگرفته و بعد از نهایی شدن تحقیقات نتایج را به عموم مردم گزارش دهیم. هر چه باشد، شما ممکن است کنترل کمی بر شرایط زندگی کردن با برج های 5G داشته باشید.

بهترین توصیه این است که مطالب و اخبار منتشر شده در جامعه را دنبال کنید. به افراد دیگر تاثیرات ناشی از 5G را آموزش دهید تا در صورت نصب برج های تلفنی این تکنولوژی همه افراد جامعه از تاثیرات آن با­خبر باشند.