گزینه های درمانی برای سرطان پستان HER2 مثبت، ممکن است به چندین عامل بستگی داشته باشد، اما اغلب شامل درمان های هدفمند HER2 مانند  هرسپتین (trastuzumab)، Perjeta (pertuzumab) و (T-DM1 (trastuzumab emtansine است. همچنین، گزینه های درمان بسته به مرحله سرطان و اینکه آیا تومور در مرحله اولیه یا متاستاتیک (مرحله 4) است، متفاوت است. برخی از افرادی که مبتلا به تومورهای HER2 مثبت هستند، گیرنده استروژن مثبت نیز هستند (سرطان پستان سه گانه مثبت) و این ممکن است بر رویکرد درمان تأثیر بگذارد. بیایید در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام، بدانیم HER2 مثبت به چه معناست، روش های درمانی این نوع از سرطان چگونه عمل می  کنند و … را بررسی کنیم. همچنین مهم است که از ابتدا اشاره شود که وضعیت گیرنده می تواند تغییر کند. اگر فردی با تومور HER2 مثبت (یا منفی) تشخیص داده شود، ممکن است همان تومور زمانی که عود می کند یا  منتشر می شود (متاستاز می دهد)، HER2 منفی باشد یا مثبت شود.

مروری بر گزینه های درمانی سرطان پستان HER2 مثبت

در طی چند دهه گذشته، ما آموخته ایم که همه سرطان های سینه مشابه نیستند. علاوه بر تفاوت هایی که در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است، در سطح مولکولی نیز بین این سرطان ها تفاوت وجود دارد. پس از بیوپسی یا جراحی، شما در مورد اینکه آیا سرطان سینه شما  از نوع گیرنده استروژن یا گیرنده پروژسترون مثبت است، و همچنین وضعیت HER2 ، مطلع خواهید شد.

 سرطان پستان HER2 مثبت

افراد مبتلا به سرطان پستان HER2 مثبت، ممکن است در بعضی موارد به شیوه ای مشابه با افرادی که تومورهای HER2 منفی دارند، درمان شوند. به عنوان مثال، جراحی (یک لامپکتومی یا ماستکتومی)، شیمی درمانی کمکی (adjuvant) و یا هورمون درمانی (اگر تومور، گیرنده استروژن مثبت باشد) ممکن است استفاده شود.

درمان های هدفمند به شکل خاص برای تومورهای HER2 مثبت نیز مورد استفاده قرار می گیرند و میزان زنده مانی در تومورهای HER2 مثبت را افزایش می دهند. در مورد گزینه های درمان برای هر دو مراحل اولیه یا متاستاتیک بیماری در زیر بحث شده است.

درمان های هدفمند سرطان پستان HER2 مثبت چگونه عمل می کنند؟

حدود یک نفر از هر 5 یا 6 نفر فرد مبتلا به سرطان پستان، تومورهایی دارند که HER2 / neu مثبت هستند. این بدان معنی است که ژن های HER2 در سلول های سرطانی پستان مبتلا، فعالیت شدیدی دارند که منجر به تولید میزان بالایی از  پروتئین HER2 می شود. این پروتئین ها، به رشد سلول های سرطانی سرعت می بخشند.

سرطان های پستان HER2 مثبت، تهاجمی تر بوده و تا چند سال قبل، پیش آگهی ضعیف تری داشتند. در سال 1998، اولین دارو که مستقیماً HER2 را هدف قرار می دهد، مورد تأیید قرار گرفت. این دارو  هرسپتین (تراستوزوماب) است.

از آن زمان، سایر درمان های هدفمند HER2 فراهم شده اند. (Perjeta (pertuzumab و (T-DM1 (trastuzumab emtansine نیز تأیید شده اند.

در سال 2017، داروی (Nerlynx (neratinib برای افراد مبتلا به سرطان پستان HER2 مثبت که در مرحله اولیه بیماری هستند، پس از درمان با  هرسپتین نیز تأیید شد. در یک مطالعه در سال 2016،  میزان پاسخ کامل به درمان در افرادی که با  هرسپتین به همراه درمان استاندارد، درمان شده بودند، بیشتر بود و در این زمان neratinib (یک مهارکننده تیروزین کیناز) از جمله موارد درمانی استاندارد برای سرطان سینه در نظر گرفته شد.

(lapatinib Tykerb )، یک مهارکننده دیگر تیروزین کیناز است که ممکن است بعد از درمان با  هرسپتین یا سایر روش های درمانی  HER2استفاده شود.

سرطان پستان HER2 مثبت -3

درمان در مراحل اولیه

 شیمی درمانی:

بسته به مرحله سرطان سینه، اندازه، اینکه آیا غدد لنفی درگیر هستند و نیز آزمایش ژنی، شیمی درمانی کمکی ممکن توصیه  شود. این معمولاً حدود یک ماه پس از لامپکتومی یا ماستکتومی شروع و طی یک دوره حدود چهار تا شش ماهه انجام می شود.

درمان های هدفمند HER2:

همانطور که در بالا  اشاره شد، در حال حاضر چندین گزینه برای درمان هدفمند تومورهای پستان HER2 مثبت، از جمله   هرسپتین (trastuzumab)  Perjeta (pertuzumab) و (T-DM1 trastuzumab (emtansine، به همراه سایر داروهایی که در آزمایشات بالینی در حال بررسی هستند، وجود دارد. به طور معمول، ابتدا  هرسپتین استفاده می شود. (lapatinib Tykerb)، یک مهارکننده تیروزین کیناز مؤثر برای تومورهای HER2 مثبت است. Nelynx neratinib، یکی دیگر از مهار کننده های کیناز، اخیراً برای درمان سرطان پستان HER2 مثبت که در مراحل  اولیه است، پس از درمان با  هرسپتین تأیید شده است.

پرتودرمانی:

برای افرادی که لامپکتومی را انتخاب می کنند، پرتو درمانی معمولاً پس از جراحی توصیه می شود. در تومورهایی که 4 یا تعداد بیشتری از غدد لنفی مثبت هستند، اغلب پرتودرمانی پس از ماستکتومی در نظر گرفته می شود. تومورهای دارای یک تا سه غده لنفاوی مثبت در یک وضعیت نامعلومی قرار دارند و مشورت در مورد مزایای احتمالی این درمان با متخصص سرطان شناسی و متخصص پرتودرمانی ضروری است.

آزمایشات بالینی:

آزمایشات بالینی متعددی در زمینه جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی و همچنین مقایسه درمان های مختلف هورمونی و درمان های هدفمند HER2 در حال انجام است. باورهای نادرست زیادی در مورد آزمایشات بالینی وجود دارد، اما گاهی اوقات یک آزمایش بالینی بهترین گزینه برای درمان را پیشنهاد می کند. حتماً با متخصص سرطان شناسی خود در مورد هرگونه آزمایش بالینی که ممکن است برای شما مناسب باشد، مشورت کنید.

داروهای تقویت کننده استخوان:

به تازگی، بکارگیری بیس فسفونات برای درمان سرطان پستان در مراحل اولیه مورد توجه قرار گرفته است، زیرا ممکن است در آینده خطر متاستاز به استخوان را کاهش دهد. در این زمینه با سرطان شناس خود مشورت کنید.

سرطان پستان HER2 مثبت -2

درمان برای مراحل پیشرفته

معمولاً در سرطان های پستان متاستاتیک (مرحله 4)، استفاده از درمان های سیستمیک برای کنترل بیماری، هدف درمان است. جراحی و پرتودرمانی به عنوان درمان های موضعی درنظر گرفته می شوند و اغلب فقط برای تسکین (برای کاهش درد و یا جلوگیری از شکستگی ها) استفاده می شوند.

اگر سرطان پستان HER2 مثبت متاستاتیک، عود سرطان سینه ای باشد که در در مراحل اولیه سرطان بوده، باید توجه داشت که وضعیت HER2 (و همچنین وضعیت گیرنده استروژن) می تواند تغییر کند. نمونه برداری از محل متاستاز و تکرار بررسی های گیرنده توصیه می شود. توموری که ابتدا HER2 مثبت بوده، ممکن است پس از عود، HER2 منفی شود و بالعکس.

گام اول برای درمان سرطان پستان پیشرفته HER2 مثبت، بستگی به این بررسی های گیرنده دارد. برای افرادی که HER2 مثبت هستند، یکی از درمان های هدفمند HER2 معمولاً استفاده می شود. همچنین اگر تومور گیرنده استروژن مثبت باشد، درمان هورمونی، درمان HER2 یا هر دو ممکن است در نظر گرفته شوند. شیمی درمانی نیز ممکن است برای چند ماه استفاده شود.

مهم است که توجه داشته باشیم که هدف از درمان سرطان پستان متاستاتیک اغلب متفاوت از درمان سرطان سینه درمراحل اولیه بوده و  معمولاً توصیه می شود که در آن تا حد امکان، از کمترین درمان برای کنترل بیماری استفاده شود.

اگر یک تومور با هرسپتین (trastuzumab) ، به شکل کمکی درمان شده باشد، پس از یک دوره بدون درمان کمتر از 6 ماه (که از پایان زمان استفاده از  trastuzumabکمکی، محاسبه می شود)، گام دوم درمان ترجیحاً (T-DM1 (ado-trastuzumab emtansine خواهد بود. از طرفی، اگر یک تومور با  هرسپتین (trastuzumab)، به شکل کمکی درمان شده باشد، پس از یک دوره بدون درمان بیش از شش ماه، (Perjeta (pertuzumab همراه با trastuzumab و taxane ممکن است استفاده شود.

برای بیمارانی که پس از مصرف trastuzumab و taxane به سمت وضعیت متاستاتیک پیش می روند، انتخاب ترجیحی، T-DM1  است. برای بیمارانی که قبلاً با    هرسپتیندرمان نشده اند، باید ترکیب  هرسپتین  به همراه    Perjetaو Taxase مورد استفاده قرار گیرد.

پیشرفت بیماری سرطان پستان HER2 مثبت 

اگر علیرغم این درمان ها، سرطان پیشرفت داشته باشد، ترکیبی از (Tykerb (lapatinib  و (Xeloda (capecitabine  ممکن است امتحان شود. همچنین ممکن است سایر روش های شیمی درمانی یا درمان های هورمونی نیز امتحان شوند.

متاستاز به مغز

سرطان های پستان HER2 مثبت نسبت به سرطان های HER2 منفی، بیشتر احتمال دارد که به مغز و کبد منتشر شوند. خوشبختانه به نظر می رسد  هرسپتین، و احتمالاً  Perjeta از طریق سد خونی مغزی عبور کرده و میزان متاستازهای مغزی را کاهش می دهند. برای افراد مبتلا به متاستازهای استخوان، داروهای تقویت کننده استخوان مثل بیس فسفونات ها نه تنها خطر شکستگی ها را کاهش می دهند بلکه ممکن است سبب افزایش زنده مانی فرد نیز شوند.

سرطان پستان HER2 مثبت -4

درمان های مکمل سرطان پستان HER2 مثبت 

بسیاری از مردم زمانی که با سرطان پستان تشخیص داده می شوند، در مورد امکان درمان های جایگزین سوال می کنند. در حال حاضر، هیچ “درمان جایگزین” که در درمان سرطان پستان موثر باشد، وجود ندارد. در عوض، برخی از افرادی که این درمان ها را به جای درمان های معمول، انتخاب کرده اند، درمان های موثر را از دست داده اند.

اما اینکه خطایی رخ ندهد، مهم است. چندین درمان مکمل وجود دارد که به افرادی که با علائم بیماری و درمان سرطان مواجه می شوند از جمله خستگی و اضطراب تا حالت تهوع، نوروپاتی محیطی و موارد دیگر، کمک می کند. برخی از درمان هایی که به طور خاص در زنان مبتلا به سرطان سینه مورد مطالعه قرار گرفته اند عبارتند از یوگا، مدیتیشن، ماساژ درمانی و طب سوزنی.

پیش آگهی

قبل از درمان های هدفمند HER2 ، درمان خاص و در دسترسی برای تومورهای HER2 مثبت وجود نداشت و این دسته از سرطان ها، به عنوان سرطان های تهاجمی در نظر گرفته می شدند. با این حال، با شروع درمان هدفمند، این تغییر کرده است.

یک مطالعه درسال  2017 نشان داد که زنان مبتلا به سرطان پستان HER2 مثبت متاستاتیک در مقایسه با زنان دارای HER2 منفی در هنگام استفاده از  هرسپتین، میزان زنده مانی بیشتری داشتند. کمترین میزان زنده مانی برای زنان مبتلا به سرطان پستان سه گانه منفی است.

یافتن پشتیبان

خوشبختانه، افزایش آگاهی و تأمین مالی برای سرطان سینه باعث افزایش بسیاری از منابع برای کمک به افرادی که با این بیماری مواجه می شوند، شده است. گروه های پشتیبانی و جوامع حمایتی برای کلیه زنان مبتلا به سرطان پستان و همچنین افرادی که به طور خاص با سرطان متاستاتیک مواجه هستند، در دسترس می باشند. افراد مبتلا به سرطان پستان HER2 مثبت که با چالش های مشابهی مواجه هستند، تشکیل گروه های آنلاین و حتی گروه های فیس بوک داده اند.

شرکت در شبکه های اجتماعی، منبع حمایتی و آموزشی برای بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری است. با این حال اگر تصمیم گرفتید که در این راه شرکت کنید، به خاطر داشته باشید که چگونه مسیر داستان سرطان خود را به شکل آنلاین و با خیال راحت به اشتراک بگذارید.

اینترنت یک فضای گسترده ای است و گاهی اوقات یافتن افرادی که شرایط مشابه شما را دارند، دشوار است. به منظور ارتباط با افرادی که با سرطان پستان زندگی می کنند یا تحت درمان هستند، استفاده از هشتک #BCSM بسیار مفید خواهد بود. BCSM ، مخفف شبکه های اجتماعی سرطان سینه است.

سرطان پستان HER2 مثبت

یک صحبت مسرت بخش

در گذشته، سرطان پستان HER2 مثبت، به عنوان یک تومور تهاجمی بدون داشتن درمان خاص و در دسترس، شناخته می شد. در سال 1998 با تأیید  هرسپتین به عنوان اولین درمان هدفمندHER2 ، همه چیز تغییر کرد. از آن زمان، سایر داروها از جمله Perjeta، T-DM1، Lapatinib و از همه جدیدتر، neratinib همراه با داروهای دیگر در آزمایشات بالینی که مورد ارزیابی قرار گرفته اند، در دسترس هستند. درمان های هدفمند HER2 می توانند خطر عود سرطان پستان HER2 مثبت که در مراحل اولیه است، را کاهش داده و میزان زنده مانی را در سرطان پستان HER2 مثبت متاستاتیک، افزایش دهند.

درمان سرطان های پستان HER2 مثبت، علاوه بر درمان های هدفمند HER2، همچنین شامل گزینه های درمانی برای HER2 منفی شامل عمل جراحی، درمان هورمونی (در صورت امکان)، شیمی درمانی، پرتودرمانی، درمان های خاص برای متاستاز و انجام آزمایشات بالینی ممکن است.